Прескочи до съдържание

Е3 София - Ком - Емине - София разширена версия 2023 та.


Tonyco

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

бих искал да ви представя една разширена версия на маршрута Е3 София - Ком - Емине - София, която осъществихме с моя добър приятел Мартин през изминалите две седмици. Тъй като бяхме минавали Ком - Емине пеша, ми хрумна, че може да разширим нещата, като изминем маршрута на собствен ход от и до София с велосипеди, като на връщане отново следваме под и пред Балкана по асфалт. Общо цялото начинание отне 15 дни, разстоянието което изминахме бе 1261 км с обща денивелация 26 812 м D+. Подготовката започна 2 години по-рано както физическа, така и преминаване на участъци по трасето с опознавателно/тренировъчна цел. Идеята беше да не се кара по твърде много часове и да има време за почивка, да се завършват етапите в светлата част на денонощието. Един вид да се получи ем приятно, ем прилично натоварващо.  От велосипеда смъкнах всичко, включително бутилката и стойката, тъй като в Централен Балкан има много носене и бутане. Хидратацията осъществявах с кемъл бег в раницата. Самата раница с всичкия багаж, 1.5 л вода и малко храна тежеше 8.6 кг, колелото алуминиево 13.6 кг. Участъка Добрила - Ботев минахме отгоре по нормалния маршрут през Купена и Кръсците, като там колелата ги вързахме на раниците с ремъци за багаж, които си носехме. Този начин за захващане се оказа доста стабилен, раницата ми беше 30 литра с твърд гръб и колелото стоеше отлично. С всичко през траверса на гърба имах 22.2 кг, като ги носех около 5 - 6 км малко до преди Жълтец, леко ми понатежа на рамената  към края. 😁Цялото начинание беше абсолютно самостоятелно без никакъв съпорт  през цялото време. Уцелихме голям късмет с времето, валя ни само веднъж за не повече от 20 мин в г.с. Зелениче. Дните в които бяхме на открито, бяха или облачни или не много горещи.  Ще опиша дните точно както се получиха:

 

Ден 1 (29.07.2023 г.)  София - в. Ком - х. Ком 88.7 км 2119 м D+ 10:16 ч.
Ден 2 (30.07.2023 г.)  х. Ком - Прохода Витиня 114.5 км 3219 м D+ 16:39 ч.
Ден 3 (31.07.2023 г.) Прохода Витиня - Кашана 35.7 км 1227 м D+ 5:29 ч.
Ден 4 (01.08.2023 г.) Кашана - х. Ехо 42.2 км 2038 м D+ 12:06 ч
Ден 5 (02.08.2023 г.) х. Ехо - х. Добрила 33.5 км 1077 м D+ 7:26 ч.
Ден 6 (03.08.2023 г.) х. Добрила - х. Тъжа 33.5 км 1490 м D+ 10:15 ч.
Ден 7 (04.08.2023 г.) х. Тъжа - х. Българка 67.5 км 1729 м D+ 10:30 ч.
Ден 8 (05.08.2023 г.) х. Българка - х. Чумерна 60.2 км 1907 м D+ 9:29 ч.
Ден 9 (06.08.2023 г.) х. Чумерна - Върбишки проход 83.7 км 1826 м D+ 10:41 ч.
Ден 10 (07.08.2023 г.) Върбишки проход - с. Дъскотна 66.6 км 1718 м D+ 9:59 ч.
Ден 11 (08.08.2023 г.) с. Дъскотна - нос Емине - курорт Св. Влас 101.1 км 1920 м D+ 11:58 ч.
Ден 12 (09.08.2023 г.) курорт Св. Влас - с. Везенково 121.9 км 1087 м D+ 10:16 ч.
Ден 13 (10.08.2023 г.) с. Везенково - гр. Златарица 102.0 км 1362 м D+ 8:35 ч.
Ден 14 (11.08.2023 г.) гр. Златарица - с. Шипково 146.3 км 2068 м D+ 13:49 ч
Ден 15 (12.08.2023 г.) с. Шипково - София 164.7 км 2025 м D+ 13:26 ч.

 

Започнах да сглобявам кратки клипове от отделните етапи, които качвам в тази плейлиста:

 

Плейлиста Е3 София - Ком - Емине - София

 

 

Първият клип от Ден 1 и Ден 2 е готов, приятно гледане !

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 13
Връзка към коментар

Страхотно, браво на вас! :give_heart:   Ще го мина вероятно догодина, но по баламския начин, на два крака, а дано! 🍀

Превъзходно видео, благодаря! 

 

😎  А тази указателна табела срещнахте ли? 

 

20190727_135228.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, Anna Kalinovska каза:

Страхотно, браво на вас! :give_heart:   Ще го мина вероятно догодина, но по баламския начин, на два крака, а дано! 🍀

Превъзходно видео, благодаря! 

 

😎  А тази указателна табела срещнахте ли? 

 

20190727_135228.jpg

Не гледаш внимателно, има я във видеото 😜 Само, че е в много по-добро състояние. С двата крака сме го минавали вече, но само от Ком до Емине, тук версията е доста по-разширена. А и да ти кажа вече не бих си трошил краците по тея камъни, с колелото като изключим централен балкан е много по здравословно ако не падаш хаха. Няма растежения, възпаления, пришки и тем подобни болежки. Не бих тръгнал пак пеша да го трамбовам, като се сетя какво чудо беше само ...

DJI_20230730183002_0209_D.JPG

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Tonyco каза:

Не гледаш внимателно, има я във видеото 😜 Само, че е в много по-добро състояние. С двата крака сме го минавали вече, но само от Ком до Емине, тук версията е доста по-разширена. А и да ти кажа вече не бих си трошил краците по тея камъни, с колелото като изключим централен балкан е много по здравословно ако не падаш хаха. Няма растежения, възпаления, пришки и тем подобни болежки. Не бих тръгнал пак пеша да го трамбовам, като се сетя какво чудо беше само ...

DJI_20230730183002_0209_D.JPG

 

Мхм, съвсем ме обезсърчи, направо уплаши  :wacko:   Таман се бях престрашила да се пусна по трасето един ден, като за тренировка :i-m_so_happy: 

Велосипедно ще ми е още по-предизвикателно, инак умения лесно ще излязат от забвение.

:smile3:  Старата табела ми харесва повече - една такава загадъчна.., на новата само състоянието й е добро - затова не съм я отразила.. 

Важното е, че сте се хидратирали!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 39 минути , Anna Kalinovska каза:

 

Мхм, съвсем ме обезсърчи, направо уплаши  :wacko:   Таман се бях престрашила да се пусна по трасето един ден, като за тренировка :i-m_so_happy: 

Велосипедно ще ми е още по-предизвикателно, инак умения лесно ще излязат от забвение.

:smile3:  Старата табела ми харесва повече - една такава загадъчна.., на новата само състоянието й е добро - затова не съм я отразила.. 

Важното е, че сте се хидратирали!

Ако не бързаш и не ти се получават пришки лесно и с пеша става, но 18 - 20 дена, не като нас 15. Да си стигаш по светло, да си имаш време за почивка и възстановяване. И най-вече с максимално лека раница. С колело трасето е технични и трябва да имаш доста опит в планинското колоездене по различни терени, не че и без опит не го минават, но ще има много бутане и надолу. 😁

 

И Ден 5, голямото носене в резерват Козя Стена (дето ми се увиде много) е готов.

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 4
Връзка към коментар

 

Благодаря за споделеното!

Един път съм го минавал целия - зимно. Хем по-хладно, а и камъняка е покрит със сняг. Лете не бих си го причинил заради последната ниска горе-долу третина или четвъртина, со все шубраци, мухи и храсталаци. 

Виж, по Централен Балкан, по всяко време и с удоволствие. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 21 минути , Светославов каза:

 

Благодаря за споделеното!

Един път съм го минавал целия - зимно. Хем по-хладно, а и камъняка е покрит със сняг. Лете не бих си го причинил заради последната ниска горе-долу третина или четвъртина, со все шубраци, мухи и храсталаци. 

Виж, по Централен Балкан, по всяко време и с удоволствие. 

Зимно със ски ли ? Или не точно баш в най-голямата зима. 😁 Купените без въже и котки не знам как ги минаваш ако си през истинската зима там. Шубраците по нашия трак с колелата бяха изключително малко, за разлика от пешеходния. Да не кажа, че почти не се нажулихме, имаме драскотини но са незначителни в сравнение с пешеходното ни лятно преминаване. Централния Балкан е ясно, и аз съм там много често ! 😁 Само един кърлеж си извадих от коляното след Ужасът на Риш, макар и да го подсякохме от север след ГС Елешница, по хубав път, с малко обрасло последния 1 км, демек нямаше ужас така да го наречем. Макар, че и след това докато издълбаеш до Риш-кия проход си е едно сукане между дърветата при Голям Дебелец и спускането беше епично с колелата, само се чудех дали ще захапя някое дърво хаха, та и загубихме пътеката и излязохме на един черен път и стана горе-долу лесно малко заобиколкно, което не е проблем с колелата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , Tonyco каза:

Зимно със ски ли ? Или не точно баш в най-голямата зима. 😁 Купените без въже и котки не знам как ги минаваш ако си през истинската зима там.

До към Шипка със ски, че по-нататък се очертаваше повече  носене, отколкото пантене. А в зимната раница котките и пикела са от постоянното присъствие, пак според зависи де. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Светославов каза:

До към Шипка със ски, че по-нататък се очертаваше повече  носене, отколкото пантене. А в зимната раница котките и пикела са от постоянното присъствие, пак според зависи де. 

Тихомир Тончев познаваш ли го ? Той има няколко зимни, отделно много с колела и пеша. В една година има, с пеша, с колело и зимно. 😁 Зимното изисква много съпорт и близо месец с почивките. Иначе да и той от Шипка му взимат ските.

Връзка към коментар

Дойде ред и на най-епичната и технична част от маршрута, преминаването с велосипеди през Алпийската част на Стара Планина, а именно траверса Добрила - Ботев през връх Голям Купен, Кръсците, Жълтец (Който подсякохме леко) и т.н. Приятно наслаждаване на изключителния терен !

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Ганде финале ! Стигнахме до София ! Това беше всичко от нашето разширено Ком-Емине. За момента не ми е известно друг да го е правил по този начин от врата до врата дето се вика и то за 15 дни. 😀 Имаше много неизвестни, но и доста добър план от моя страна, който обмислях месеци наред и нанасях дребни промени. Съставянето на добър план те приближава много до успеха ! С помощ от стари Ком-Еминейци преминавали маршрута многократно нагласих прецизно всеки етап през планината, като бях подготвен за местата, където се преминава с колело, тъй като пешеходно е различен маршрута. Шосейната част си я направих сам на база опита ми през предбалкана. Наивно е да се смята, че такова начинание може да премине безпроблемно и затова бяхме доста добре подготвени физически, психически и материално. За щастие не сме изпитвали големи технически или здравословни проблеми, но не минахме и без малки такива. Важно е здрава психика и силен дух да имаш, въпреки всички несгоди да се надигнеш и да продължиш ! 😀 До следващото приключение Магеланци !

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.