Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

На 2.07.2024 г. в 12:05, Tesh каза:

Здравейте,

 

има ли нещо особенно за детските колички на борда на Еър Балтик. Необходимо ли е да минавам през  check in ? Само с ръчен съм и не мисля да се редя на  check in .

Може ли да споделите, ако вече имате отговор на този въпрос.

Връзка към коментар
На 9.01.2024 г. в 22:29, saved_ каза:

И аз да споделя моята програма през юни 2024, която включва Стокхолм, Хелзинки, Санкт Петербург, Талин, Рига.

 

Ден 1. Полет София - Рига - Стокхолм. Вечерна разходка. Нощувка в Стокхолм.

 

Ден 2. Цял ден разглеждане на Стокхолм. Късно вечерта нощен ферибот до Турку.

 

Ден 3. Пристигане в Турку. Трансфер с автобус до Хелзинки. Разглеждане на Хелзинки. Ферибот до Талин. Късно вечерта нощен преход с автобус до Санкт Петербург.

 

Ден 4. Разглеждане на Санкт Петербург (или поне "леко докосване"). Късно вечерта нощен преход обратно към Талин.

 

Ден 5. Сутрешно разглеждане на Талин. Следобед полет до Рига. Вечерна разходка в Рига.

 

Ден 6. Полет Рига - София.

 

Пределно ясно е, че е супер тежка програмата. Единствено разчитам на белите нощи юни месец.  

 

Този маршрут осъществи ли се и особено ми е интересна частта със Санкт Петербург? 

Връзка към коментар
На 8.08.2024 г. в 3:52, tara каза:

Може ли да споделите, ако вече имате отговор на този въпрос.

Нищо различно, още повече, че навсякъде имаше ръкави, което съвсем улеснява ситуацията с количка. 

Ако не е съвсем малко детенцето на борда дават и едни интересни книжки за лепене, с които нашето дете (3.5г.) си уби почти целия полет. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тъй като по тази тема всичко изглежда казано и изписано от гледна точка на път, организация и забележителности, аз ще си позволя две кулинарни предложения:

-          В Талин – ресторант TROFE в стария град. Според мен, като цяло в Талин храната не е евтина, но ако желаете и сте склонни да платите съвсем малко повече от традиционните бъргери, пици, наденици и сьомга, ресторантът предлага доста вкусно и крехко дивечово – елен и глиган, съвсем приемливи порции;

-          В Рига – на централния пазар, веднага след като преминете през халето с рибите, вляво има малко рибно ресторантче. Масите са доста на гъсто, но рибената супа, а и всичко останало, бяха много вкусни.

В допълнение, на самия пазар продават насипен пресен червен хайвер за смешни пари ……

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

@Tesh, благодаря за отговора. И ние се върнахме. За количката минахме през чек ин и на отиване, и на връщане. Не ни дадоха книжка за лепене на борда, но на децата при чекиране на летището дадоха листове с картинки със самолети и пастели. Голяма радост беше.

 

Аз също препоръчвам пазара в Рига, особено халето с храната. Имаше си и масички за сядане. Като магазини ми хареса веригата Remi. Вкусни бяха всички плодове. Ягоди, малини, боровинки, пъпеш, диня, грозде купувахме. Всичко беше сочно и сладко. Нито веднъж нищо нямаше кисел вкус. Ходихме в Лидо няколко пъти, винаги беше вкусно. Пробвахме почти всички десерти там. 

И да не решите, че само ядем. Препоръчвам, ако сте с деца да посетите природонаучния музей в Талин, който е близо до Сейнт Олаф. Страхотно е направен! Едва убедих децата да излязат от там.

 

Между Рига и Талин ползвахме автобусите lux express. Чудесен комфорт на пътуване. 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Виктор Атанасов

Здравейте,

Имам питане по темата:

За сега са букнати полет София- Рига с около 24 часа престой там и на следващата вечер полет Рига - Стокхолм. Тук не знам дали не беше грешка да се остане още малко и отиде до някоя от другите две балтийски столици...

Идеята ми е за Стокхолм да остане повече време, примерно от петък вечерта до неделя вечер или понеделник сутрин.

 

Към София понеделник вечер вариантите са два: от Копенхаген или от Хелзинки с опция за разглеждане на избрания град?

Клоня повече за прибиране през Хелзинки, нощните ферита, които намирам са по 17 часа - от следобяд до ранна сутрин. Има ли нещо, което пропускам или това е обичайното време на плаване между Стокхолм и Хелзинки?

Другият начин е  55мин. сутрешен полет с кацане в 09:40 в Хелзинки, предвижване до града с връщане за полета до София, който е в 17:35. Достатъчно ли ще е за разтъкаване в града или да търся вечерен полет предния ден с нощуване там?

Кое е най-оптималното, блазни ме идеята една вечер на ферибот и една нощувка спестена от хотел, но май нито времето на пътуването, нито цената спрямо самолетната си заслужават?

Връзка към коментар

Вече сте писали, но ако може пак да потвърдите - Air Baltic гледат ли багажа?

В Талин и Рига в градския транспорт има ли валиатори за безконтактно плащане, подобно на София?

Връзка към коментар
преди 8 минути , iMari каза:

Вече сте писали, но ако може пак да потвърдите - Air Baltic гледат ли багажа?

В Талин и Рига в градския транспорт има ли валиатори за безконтактно плащане, подобно на София?

Макар да зависи много от конкретния стюард, мисля, че нещата с багажа стоят много либерално. Според мен , ако не е осезаемо по-голям багаж няма да има проблем.

Колкото до валидаторите, има да, специално в Талин и в двата случая , които ползвах тези на които може да платиш с банкова карта са само отпред на първата врата.

 

Добавям, че цените на  Bolt  са много добри и при повече от един пътуващ не мисля, че има смисъл от градски транспорт. Аз го ползвах от любопитсво , всичките пъти, които проверих цената до дадена точка то два билета излизаха, колкото цената на Bolt. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , iMari каза:

В Талин и Рига в градския транспорт има ли валиатори за безконтактно плащане, подобно на София?

В Талин - да, но мисля, че с карта може да се плати само на валидатора на първа врата. 

В Рига се плаща на шофьопа, който има ПОС терминал

 

преди 5 минути , iMari каза:

Air Baltic гледат ли багажа?

 

Не съм забелязал да проверяват при нито един от полетите 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, r_nikolov1 каза:

Заслужава ли си бюфета на Vicking Line при маршрута Хелзинки-Талин? Чудим се дали да вечеряме там, тъй като явно ще използваме ферибота в 20:00.

image.png.18eec20d89edb2e9cb737d2b94f0e94f.png

Toва е най-хубавото нещо, което може да направите за тази цена.  Бях очарован от разнообразието  и качеството на храната. Дори имаше наливни бира и вино , които също не бяха никак лоши. Просто  вечерята продължава определено време, след което Ви молят да напуснете, няма как да останете повече от час и 30 минути, максимум 2. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, iMari каза:

Вече сте писали, но ако може пак да потвърдите - Air Baltic гледат ли багажа?

В Талин и Рига в градския транспорт има ли валиатори за безконтактно плащане, подобно на София?

Писано е вече, но да добавя. На чек ин нас ни накараха да сложим ръчния багаж на кантара, за да му сложат стикери. Четирите куфара бяха между 7.5 и 9 кг, но не са искали да доплащаме нищо. Отделно имахме и аз, и мъжът ми малки чанти през рамо плюс раница с якетата. 

Преди нас обаче имаше младо момиче, на което куфарът беше 12кг. Чекираха го и тя плати с карта, но не разбрах по желание ли беше или не. 

В Рига ползвахме автобус само от и до летището - 22. От машина билетите са по 1,50 евро и вътре се валидират, при шофьора има пос терминал и се плаща с карта, тогава билета е 1,81 евро. И двата пъти плащах с карта на шофьора, не е имало проблеми. И двата пъти се качи контрола и показах разпечатката от пос терминала.

В Талин ползвахме единствено Болт. Благодаря на @Цвете за препоръката. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 часа, Tesh каза:

Toва е най-хубавото нещо, което може да направите за тази цена.  Бях очарован от разнообразието  и качеството на храната. Дори имаше наливни бира и вино , които също не бяха никак лоши. Просто  вечерята продължава определено време, след което Ви молят да напуснете, няма как да останете повече от час и 30 минути, максимум 2. 

Много благодаря! Резервирах и доплатих за маса до прозореца - ще се почерпим за рождения ми ден там. ☺️

А как стои въпроса с багажа ни? Тъй като ще имаме и чекиран, предаваме ли го някъде или го носим с нас? За първи път ще се возим на толкова голям ферибот. 

Връзка към коментар
преди 9 часа, r_nikolov1 каза:

Много благодаря! Резервирах и доплатих за маса до прозореца - ще се почерпим за рождения ми ден там. ☺️

А как стои въпроса с багажа ни? Тъй като ще имаме и чекиран, предаваме ли го някъде или го носим с нас? За първи път ще се возим на толкова голям ферибот. 

Няма check in , взимате багажа с вас. Предполагам , че  има място където да го оставите за да не го разнасяте на борда. Аз лично бях с нощувка и го оставих в каютата.

На колко часа сте запазили ? Нали знаеш, че има опция  one way  и опция със задължително връщане в Хелзинки.  Трябва да се внимава, защото ако си купил опцията с връщане няма да ти дадат да слезнеш на Талин.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ползвахме Eckeroline по тази линия, имаше багажни клетки на ферито. Оставихме куфарчетата на качване, не сме резервирали предварително.  Не помня каква беше цената. Имаше и клетки за зареждане на техника.

20240617_144828.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 43 минути , Tesh каза:

На колко часа сте запазили ? Нали знаеш, че има опция  one way  и опция със задължително връщане в Хелзинки.  Трябва да се внимава, защото ако си купил опцията с връщане няма да ти дадат да слезнеш на Талин.

Резервирах за ферибота в 20:30 като единствената опция за ресторанта беше 20:15 и отбелязах нея. 

IMG_6190.png

Връзка към коментар
преди 17 минути , r_nikolov1 каза:

Резервирах за ферибота в 20:30 като единствената опция за ресторанта беше 20:15 и отбелязах нея. 

IMG_6190.png

Привет, а видя ли , че опцията с нощувка е 71 евро,  спестява се разхода за спане в Талин. Просто споделям, най-верочтно вече е късно за промени, но да го имат в предвид и други с предстоящо пътуване по отсечката. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Tesh каза:

Привет, а видя ли , че опцията с нощувка е 71 евро,  спестява се разхода за спане в Талин. Просто споделям, най-верочтно вече е късно за промени, но да го имат в предвид и други с предстоящо пътуване по отсечката. 

Да, но предпочетохме да спим в хотел, а и да не ставаме в 06:00 от ферибота. Хотелът в Талин ни е “Center Hotel” и се пада по около 25€ на човек нощувката със закуска. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , r_nikolov1 каза:

Да, но предпочетохме да спим в хотел, а и да не ставаме в 06:00 от ферибота. Хотелът в Талин ни е “Center Hotel” и се пада по около 25€ на човек нощувката със закуска. 

Има логика да. Практически  всеки трябва да си прецени дали ранно ставане или късно настаняване е по-лошо за него. Иначе да уточня след 7 и 30 напуснахме кораба.

Важно е да споделя, че опцията я има и ако някой иска да спести 100на евра може да спи на кораба. 

@r_nikolov1 весело изкарване на празника. На кораба има и  duty free  с интересни неща, ако искате да убиете малко време. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
On 8/15/2024 at 3:10 PM, iMari said:

Вече сте писали, но ако може пак да потвърдите - Air Baltic гледат ли багажа?

В Талин и Рига в градския транспорт има ли валиатори за безконтактно плащане, подобно на София?

Да отбележа, че в Рига само в автобус No.22, т.е. този, който пътува от/към летището има ПОС терминал. За другите линии трябва да се купи от машината на спирката, но не на всяка спирка има такава, даже са рядкост. 

 

Другото, което мога да споделя като инфо за придважването е, че в Литва може да се ползва Spark. И естествено като поредната "изненада" се оказа по-евтино, отколкото в BG. Не е нужно да се прави нищо допълнително, app-a директно се прехвърля към LTU режим и колите са видими за резервиране/ползване.

 

Bolt-a също си е много добра оферта.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

В Рига може да се ползва приложението Mobility:

Screenshot_2024-08-17-06-42-10-883_lv.mobilly.android.jpg.54a6a975a9e49188c0843eafee418706.jpg

Запомняш си картата и после купуваш билети с нея. След активиране на билета трябва да се сканира баркод във всяко превозно средство и си готов.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Подскажете място за оставяне на багаж в Талин. 🙂 

И още един въпрос - на летището в Рига видях скенерите, за които беше писано в темата, че при тях няма ограничение за течностите. Дали и на летище Талин има такива скенери?

Връзка към коментар
Преди 1 час, iMari каза:

Подскажете място за оставяне на багаж в Талин. 🙂 

И още един въпрос - на летището в Рига видях скенерите, за които беше писано в темата, че при тях няма ограничение за течностите. Дали и на летище Талин има такива скенери?

Teзи ги има на центъра и на ЖП гарата - https://usebounce.com/s?query=Tallinn%2C Estonia&locationId=f8a5d6b0-7ef0-4368-a095-92de56e8be32

Колкото до скенерите на летищата, те са абсолютно едни и същи и Талин и Рига. Направими впечатление, че на летището в Рига правеха много подробна проверка на всички течности в багажа. 

Връзка към коментар
преди 1 час, iMari каза:

 

Подскажете място за оставяне на багаж в Талин. 🙂 

И още един въпрос - на летището в Рига видях скенерите, за които беше писано в темата, че при тях няма ограничение за течностите. Дали и на летище Талин има такива скенери?

Всички са така в Талин. Там минават всякакви течности, разрешени де.

В Рига по спомен бяха само, ако си е приорити бординг. Два скенера в ляво.

Но пък в Талин нещо не работеше системата като хората или народът не знаеше какво да носи. Но половината багажи отиваха за ръчна проверка и там се получаваше голяма опашка.

 

преди 43 минути , Tesh каза:

Колкото до скенерите на летищата, те са абсолютно едни и същи и Талин и Рига. 

Според мен не е така.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Има едно кварталче в Талин, което също заслужава да се види:

Реално се пада м/у Telliskivi и Port Noblessner, така че може да се комбинират пешеходно.

image.png.226e69b9f6871d5397528f76aa89fd7b.png

 

image.png.2071df1a73105efdc02e55c4582f3a8f.png

 

image.png.28d71732b22a587621a34fe0e92ae496.png

Там са си направили пешеходена улица, по която може да минават и коли. Интересно решение. Мисля,че имаше опити и за такова нещо в центъра на София, но приключи май неуспешно преди няколко години.

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.