Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

преди 24 минути , jorocontrola каза:

Има едно кварталче в Талин, което също заслужава да се види:

Това е кварталът Каламая. Той е далеч от туристическия радар, но е много живописен и фотогеничен с безбройните цветни дървени къщи и бохемски чар. Някога Каламая е бил рибарско пристанище, като името му буквално означава „рибна къща“. В момента е смятан като един от най-бързо развиващи се райони, който привлича все повече творци и хора на изкуството. Доста често е смятан като хипстърски район. Ето тук съм го описал с други забележителности: https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-v-tallinn/

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
На 17.08.2024 г. в 0:27, Bilqz каза:

Да отбележа, че в Рига само в автобус No.22, т.е. този, който пътува от/към летището има ПОС терминал. За другите линии трябва да се купи от машината на спирката, но не на всяка спирка има такава, даже са рядкост. 

Билети за градския транспорт се продават също в магазините на веригата Narvesen  
image.png.bf6cdb5b7b2364f0cf4d9b3321a4ed8c.png

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

 @iMari Ние минахме през скенера на летище Рига, но на там насочваха семействата с деца до 7г. Сравнително бързо става. Имахме три бутилки вода, нямаше никакви проблеми. Единствено ме помолиха да отворя единия куфар да видят течностите, като ме питаха лекарства ли са. Бяха точно течни лекарства - панадол, нурофен, капки за нос и уши. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега си гледам балтийските снимки, че пак ми ходи там, та в Рига се разходихме в Межапаркс, много уреден и приятен парк. Зоото е в началото му. Интересна е liele arena, зала на открито, наподобяваща амфитеатър. Снимах тоалетните в парка,  като невидяла ганьовица,  плаща се с карта:))))

Размотахме се в един квартал, в който група млади хора съкварталци реновират десетина дървени  къщи с цел съхраняване духа на махалата. Но в празничния не работеше нищо.

20240624_182104.jpg

20240624_182226.jpg

20240624_182343.jpg

20240622_185808.jpg

20240622_184734.jpg

20240622_184748.jpg

20240622_184534.jpg

20240622_183954.jpg

20240622_183749.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 23 минути , Аzia каза:

Сега си гледам балтийските снимки, че пак ми ходи там, та в Рига се разходихме в Межапаркс, много уреден и приятен парк. Зоото е в началото му. Интересна е liele arena, зала на открито, наподобяваща амфитеатър. Снимах тоалетните в парка,  като невидяла ганьовица,  плаща се с карта:))))

Размотахме се в един квартал, в който група млади хора съкварталци реновират десетина дървени  къщи с цел съхраняване духа на махалата. Но в празничния не работеше нищо.

20240624_182104.jpg

20240624_182226.jpg

20240624_182343.jpg

20240622_185808.jpg

20240622_184734.jpg

20240622_184748.jpg

20240622_184534.jpg

20240622_183954.jpg

20240622_183749.jpg

И аз обичам пак да ми се ходи🙂, т.е. да повтарям място. В прибалтийските републики досега не съм била, но се каня за лятото догодина да отделя време. Би ли споделила вашите отсечки кои бяха и колко дни отделихте за съответното място 🙂

От онази миналогодишна ноемврийска промоция на Air Baltic и кръстосаните магелански маршрути запомних само на @Цвете програмата, защото беше най-чиста с Рига, Вилнюс и Талин. И аз искам нещо такова и си го представям за 1-седмично пътуване така:

2 дни Талин - 1 Вилнюс - 3 Рига, в зависимост от часа на кацане.

Как мислите? Не се хващам само за конкретното цитирано мнение🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , ДиянаВ каза:

И аз обичам пак да ми се ходи🙂, т.е. да повтарям място. В прибалтийските републики досега не съм била, но се каня за лятото догодина да отделя време. Би ли споделила вашите отсечки кои бяха и колко дни отделихте за съответното място 🙂

От онази миналогодишна ноемврийска промоция на Air Baltic и кръстосаните магелански маршрути запомних само на @Цвете програмата, защото беше най-чиста с Рига, Вилнюс и Талин. И аз искам нещо такова и си го представям за 1-седмично пътуване така:

2 дни Талин - 1 Вилнюс - 3 Рига, в зависимост от часа на кацане.

Как мислите? Не се хващам само за конкретното цитирано мнение🙂

Идеално е за 4-5 дни, ако включиш и Хелзинки- отдели си седмица. От моят опит на север - винаги имам чудесно топло време през май.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ние за следващата година планираме да се придвижим до и из прибалтийските държави с автомобила си. Няма да скърша желанието на мъжа ми да шофира на дълги разстояния, като се има предвид, че аз само се возя и давам акъли, когато сметна за нужно 😁Тъй като за късен април имаме план за Западна Европа, то следващият отпуск трябва да е няколко месеца по-късно. Според вас през юли или през август е по-подходящо времето за дълги часове навън из Прибалтика? 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние също бяхме в края на май и уцелихме чудесно време. Даже се бях приготвила с по-дебели дрехи, а то беше по-топло от в България. Но мисля, че юли и началото на август също биха били добър избор  Ние бяхме отделили повече от 4-5 дни, но ние като цяло не пътуваме много бързо. Доколкото помня три нощувки за Вилнюс, понеже първия пристигнахме късно вечерра, така че следващия отделихме на Вилнюс, другия  ходихме до Тракай, един за Каунас, две нощувки  в Рига и две в Талин. Мислехме да ходим и до Хелзинки, но накрая решихме да го оставим за друг път. 

  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, chandni каза:

Тъй като за късен април имаме план за Западна Европа, то следващият отпуск трябва да е няколко месеца по-късно.

И аз съм в сходна ситуация - края на май - началото на юни с 1-седмично Тенерифе и не мога да мисля какво ще е времето🙂 - за тенерифското там, където ме влече няма сайтове и статистика, дори моментни прогнози, а просто прозорец😄, като в Хималаи😉. Лятото, юли или август, мисля за Прибалтика заради ваканцията на ученичката. Мисля си, че времето на север е по-добре, когато тук е зле, но тази година от началото на юни живея в тропика с неизменни температури над 30 градуса и не знам какво да кажа🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добро утро от Рига! 🙂

IMG_20240820_064449156.jpg.4a4e3c6c7e6818ff63291cd65fcc8788.jpg

 

IMG_20240820_064002513_HDR.jpg.61c28b4904dd97da48dd5407c8a889f8.jpg

 

IMG_20240820_063926890.jpg.66f69ddaf206913164c02db8b8354bbf.jpg

 

IMG_20240820_071156436_HDR.jpg.fe702f2197e68acf4aacb54ec43afa48.jpg

 

IMG_20240820_071145587_HDR.jpg.ada3e4c477cd4282125e34c3b8e27309.jpg

 

IMG_20240820_071319663.jpg.e53a701f975271009ad07a68b19d5362.jpg

 

 

 

Че какво му е на времето в Прибалтика през август! За мен 20-25 градуса е отдавна мечтана температура. Даже си облякох банския. Е, вярно, че го използвам като боди за да ме топли под няколкото ката дрехи, но предпочитам така, вместо мора на 35+ градуса при нас. 😅 🙃 

И плаж правих в Талин. Водата ми се видя необичайно топла....само показалеца и средния пръст на лявата ръка потопих, но пак се брои, какво?! 😜

Според мен Талин е много пред другите две столици и заслужава максимално време. 😘

  • Харесвам 19
  • Браво 2
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, chandni каза:

аз само се возя и давам акъли, когато сметна за нужно 😁

Е, това последното е най-притеснителното... 😞 

 

преди 13 часа, chandni каза:

Според вас през юли или през август е по-подходящо времето за дълги часове навън из Прибалтика? 

Точно преди три години по това време обиколихме балтийските държави с личен автомобил и времето беше превъзходно...

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз направих две пътувания, щото съм много умна и първо си купувам билет, после евентуално мисля.

Първото - стандартна Рига с един ден Талин без нощувка в средата на юли. Тъничко якенце, сгъваемо в портмоне, облякох само в Талин за два часа.

Второто - малко по-интересно за самата мен: Вилнюс, Клайпеда, Куршската коса, Паланга и Рига за прибиране към София - 3-8 август. Горецитираното якенце не беше обличано. Изкарах петте дни изцяло с рокли с къс/без ръкав, но не съм зиморничава.

 

Ако съм с кола, лятото не бих пропуснала Косата и не бих се концентрирала на 100% в трите столици.

Ама и да не съм с кола, на тази Коса искам да отида пак някой ден. Може и догодина даже. Много ми хареса.

Качвах снимки във „В момента съм“.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Днес посетихме парка за северни елени, който е на час и половина път с градския транспорт (влак и автобус 245А) от Хелзинки: Nuuksio Reindeer Park.

 

Изпращам локацията в Google Maps: https://maps.app.goo.gl/S98Wh1YLgvMFrGT68?g_st=com.google.maps.preview.copy

 

През делничните дни работят само с резервации за частни посещения. 
 

Турът включва хранене на елени и след това печене на сладкиш върху огъня и пиене на чай в ложа.

 

На нас много ни хареса и го препоръчвам на всички (особено с деца). 🦌🇫🇮🤩

IMG_6887.jpeg

IMG_6880.jpeg

IMG_6909.jpeg

IMG_6911.jpeg

IMG_6940.jpeg

IMG_6932.jpeg

  • Харесвам 16
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 17 часа, chandni каза:

Ние за следващата година планираме да се придвижим до и из прибалтийските държави с автомобила си. Няма да скърша желанието на мъжа ми да шофира на дълги разстояния, като се има предвид, че аз само се возя и давам акъли, когато сметна за нужно 😁Тъй като за късен април имаме план за Западна Европа, то следващият отпуск трябва да е няколко месеца по-късно. Според вас през юли или през август е по-подходящо времето за дълги часове навън из Прибалтика? 

Продължителността на деня през Юли е с около 15 минути повече в сравнение със същия ден през Август. 

В допълнение трафика през Август може би е по-интензивен в сравнение с Юли. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , r_nikolov1 каза:

Днес посетихме парка за северни елени

Изглежда страхотно - запомнящо се отпразнуване на рождения ден. Честити 23! 🎂🎈

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 

преди 36 минути , Tesh каза:

Продължителността на деня през Юли е с около 15 минути повече в сравнение със същия ден през Август. 

В допълнение трафика през Август може би е по-интензивен в сравнение с Юли. 

Да не се приема за заяждане, ама това определено не е така.

Колкото се отива на север разликата ден-нощ е по-изразена и разликите стават огромни:

https://www.timeanddate.com/sun/latvia/riga

image.png.7cfef653cb6d6ed6bb4d22a75358c226.png

image.png.c5ca464c0102b57fb85175afc7be0b9c.png

И за месец деня намалява с около 2ч, което си е доста както и да се погледне.

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , jorocontrola каза:

 

Да не се приема за заяждане, ама това определено не е така.

Колкото се отива на север разликата ден-нощ е по-изразена и разликите стават огромни:

https://www.timeanddate.com/sun/latvia/riga

image.png.7cfef653cb6d6ed6bb4d22a75358c226.png

image.png.c5ca464c0102b57fb85175afc7be0b9c.png

И за месец деня намалява с около 2ч, което си е доста както и да се погледне.

 

От  снимката не се вижда, към коя дата са тези стойности , но определено светлата част на деня е по-дълга през Юли , в сравнение с Август. 

 

Връзка към коментар

Ей тук си правя селфи сутринта на инсталацията с перголи пред Катедралата в Рига. Тая качулка не съм я сложила за повече тайнственост, а защото ушенцата ми лекинко започваха да измръзват. 😃

IMG_20240820_073443040_HDR.jpg.146c17838ca55d98db8f2e088926e071.jpg

 

Добре де, не беше толкова студено, но както се вижда дамите на заден план са с якета. И пак така облечени на катове. Ако ме питате е до късмет. Юли съм била по тези ширини и доста валеше.

Сега капка не падна, но сутрин и вечер е хладно, през деня ако има слънце става топло, но скрие ли се и духне ли вятър, абе не е много лятно, повече бие на ранна есен. Съвсем логично в Рига е по-топло от Талин

Аз лично въобще не се оплаквам, имах нужда от малко охлаждане. Дано се задържи линията, че има много за разглеждане с Air Baltic. Косата и аз искам да я видя от много време, Финландия и тя остана за друг път. 

Както и @jorocontrola е писал нищо общо няма юли с август като продължителност на деня. 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Tesh каза:

От  снимката не се вижда, към коя дата са тези стойности , но определено светлата част на деня е по-дълга през Юли , в сравнение с Август. 

 

15.07, съответно 15.08

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Tesh каза:

От  снимката не се вижда, към коя дата са тези стойности , но определено светлата част на деня е по-дълга през Юли , в сравнение с Август. 

 

15 юли към 15 август.

Ъпдейт: Опс, вече е написано

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

iMari 🙂

Полезна информация , че в събота летя за Рига.

Бански няма да нося. На плаж ще ходя като теб 🙂

При тези горещини тук не мога да превключа на есенно облекло.

Ама май ще трябва.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По повод градския транспорт - POS терминал само в рейса 22 който върви Между центъра и летището. Всички други или с билетчета през апликацията Mobilly (както писаха по-горе) - с нея купуваш през апликацията и после се активира билетчето чрез сканиране с апликацията на QR код по прозорците и вратите на конкретния автобус, ако се прекачва в рамките на 90 минути, пак се сканира същия билет и не плащате наново. Ако камерата бъга, може да се въведе номера на автобуса, който е под QR кода. Доста удобно - че не трябва да се търсят ни машинки ни Narvessen за да си купите обикновен билет. В новите трамваи по-рано имаше машинки за билети, но сега нещо не работят - тъй че не си губете времето! Наскоро имаше статия че глобиха туристи, които мислиха да си купят билети от тая машинка вътре в трамвая - и не можаха 😞

 

В момента има някаква страшна инванзия на комари (преди време имаше много голяма буря която наводни много места покрай Рига/Юрмала, и после стана топло - та комарите станаха много и нахални 🙂 Никога за 7 години не съм виждал толкова комари тук.

 


 

 

За новите скенери - внимавайте!
Евросъюза накара всички аерогари пак да въведат 100мл правило, даже за новите скенери, уж временно...

https://airport.ee/en/liquids-up-to-100-ml-only-allowed-in-hand-luggage-from-1-september-2024/

 

Затова препоръчвам да не носите над 100мл... ще ви накарат да изхвърлите ако пътувате след 1 септември.

Иначе в рига 2 нови скенера (за платили priority 10 eur или ако сте  с деца под 7 години). Когато няма много народ, може и от обикновенната опашка да отидете на новите скенери.

 

В Талин уж всички са нови скенери, ама от 1 септември - кьор файда за съжаление.

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.