Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

15 hours ago, iMari said:

Според мен Талин е много пред другите две столици и заслужава максимално време. 😘

Подкрепям на 100%
Талин е изключително красив и подреден. Чистота е на много много високо ниво.

Трудно намерихме контейнер за боклук - изключително са се постарали да скрият всякакви не толкова красиви гледки за окото.

 

Голямо Браво! 🙂 
 

Връзка към коментар

От Талин

Видях ги в малка уличка в стария град, на две места. Всички бяха заключени.

В апартамента имахме специални инструкции за разделното събиране на боклука. Помещението беше във вътрешния двор, затворено и едва когато отвориш малката сграда, виждаш контейнерите за отделните видове отпадъци един до друг.

20240811_123131.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, phasma каза:

По повод градския транспорт - POS терминал само в рейса 22 който върви Между центъра и летището. Всички други или с билетчета през апликацията Mobilly (както писаха по-горе) - с нея купуваш през апликацията и после се активира билетчето чрез сканиране с апликацията на QR код по прозорците и вратите на конкретния автобус, ако се прекачва в рамките на 90 минути, пак се сканира същия билет и не плащате наново. Ако камерата бъга, може да се въведе номера на автобуса, който е под QR кода. Доста удобно - че не трябва да се търсят ни машинки ни Narvessen за да си купите обикновен билет. В новите трамваи по-рано имаше машинки за билети, но сега нещо не работят - тъй че не си губете времето! Наскоро имаше статия че глобиха туристи, които мислиха да си купят билети от тая машинка вътре в трамвая - и не можаха 😞

 🙂 

 

На нас глобата на косъм ни се размина. Всичко това си иска време, сваляне на приложение, сканиране, въвеждане. Не е много ОК по време на движение, поне на мене не ми е. Добре, че овреме видях, че на следващата спирка ще се качват контрольори и слязохме бързо. 

Добре е, че на много спирки има машини за купуване на билети. Взехме си тридневен билет от такава и хич не го мислехме повече. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Идвам със съвсем прясна информация за бюфета във Viking Line от Хелзинки до Талин: 

Храната беше много интересно поднесена, много вкусна и много разнообразна. На мен лично много ми хареса, но моите приятели казаха, че бюфета “Hua Du Hakaniemi” в Хелзинки им допаднал повече, та е въпрос на вкус.

От напитките имаше вода, кафе напитки, газирани напитки, вино и бира.

Фериботът беше с начален час 20:30 и в 21:45 трябваше да сме излезнали от ресторанта - по уредбите говореха, че той е затворил вече, а даже още към 21 започнаха да прибират храната малко по малко. Та да го имате предвид. 
Направих няколко снимки, за да ви покажа.

IMG_6976.jpeg

IMG_6982.jpeg

IMG_6973.jpeg

IMG_6975.jpeg

IMG_6972.jpeg

IMG_6971.jpeg

IMG_6970.jpeg

IMG_6974.jpeg

IMG_6969.jpeg

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

В търсене съм на ресторант в Талин с местна храна. Ще се радвам, ако някой ми съдейства, защото откривам главно ресторанти с международна кухня.

Търсенето ми важи и за Рига.

Благодаря предварително! 😊

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 1 час, r_nikolov1 каза:

В търсене съм на ресторант в Талин с местна храна. Ще се радвам, ако някой ми съдейства, защото откривам главно ресторанти с международна кухня.

Търсенето ми важи и за Рига.

Благодаря предварително! 😊

Само не си поръчвай цепелин!

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Дани Магелани каза:

Само не си поръчвай цепелин!

Те не бяха ли във Вилнюс тези? Всички наоколо ги ядяха в захлас. :smile:

В Рига при второто ми ходене вечерях в Ala Pagrabs - в една изба е и беше жега и лудница, затова бях отвън. Долу вечер имат фолклорни изпълнения на живо.
Бирата беше страхотна. Менюто включваше ястия, дето по́ не се срещат на други места.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 51 минути , Argentique каза:

Те не бяха ли във Вилнюс тези? Всички наоколо ги ядяха в захлас. :smile:

В Рига при второто ми ходене вечерях в Ala Pagrabs - в една изба е и беше жега и лудница, затова бях отвън. Долу вечер имат фолклорни изпълнения на живо.
Бирата беше страхотна. Менюто включваше ястия, дето по́ не се срещат на други места.

Основно във Вилнюс, но ги има в целия регион. Храната на бедните селяни през зимата. Мазното сало (сурова сланина) облечено в тесто. Хранително, енергийно зимно блюдо, което не става за ядене. Има модернизиран вариант с картофи вместо сало.

  • Харесвам 4
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Аз цепелини така и не опитах, понеже по описание не е моето. Но ми хареса, даже май веднъж сготвих и вкъщи, литовската розова студена супа с цвекло, на която не помня името. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Бръмбар каза:

Аз цепелини така и не опитах, понеже по описание не е моето. Но ми хареса, даже май веднъж сготвих и вкъщи, литовската розова студена супа с цвекло, на която не помня името. 

IMG_20240707_173459.jpg.d77523659f15e2495b01491e344763e9.jpg

 

Холодная. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 38 минути , Бръмбар каза:

Аз цепелини така и не опитах, понеже по описание не е моето. Но ми хареса, даже май веднъж сготвих и вкъщи, литовската розова студена супа с цвекло, на която не помня името. 

Много е разпространена също в Украйна и други страни в региона.

Заедно с гаспачото и нашия таратор са трите  най-популярни и любими студени супи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Otnesen каза:

IMG_20240707_173459.jpg.d77523659f15e2495b01491e344763e9.jpg

 

Холодная. 

Да, обикновено с нарязани варени яйца отгоре и поднесена с пържени или печени картофи. 

Снимката не е моя, произволна от нета

Screenshot_2024-08-22-07-55-25-575_com.android.chrome-edit.jpg.13b92bc06687e9d2836bc51cc844d78b.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 12 часа, r_nikolov1 каза:

В търсене съм на ресторант в Талин с местна храна.

Не знам дали храната е типично местна, но мястото и обстановката са изключително екзотични. В криптата на катедралата на централния площад в стария град има заведение, което те пренася директно в средновековието. Обстановката е уникална, осветлението е само на свещи, поръчката става директно на тезгях, а менюто включва супа и някакво печено месо, домашна бира и хляб. Накрая получаваш възможност да бръкнеш с черпак в една каца и всичко, което извадиш е за теб. А в кацата има кисели краставички и някаква туршия. Сяда се на дървени маси с пейки и всичко, включително отсервирането, е на самообслужване. Собственичката е естонка, която дълги години е живяла в щатите и е решила да се върне, за да експлоатира "американската мечта" на родна почва. Определено изживяването е топ и оставя незабравими спомени, цените естествено са леко завишени предвид всичко описано по-горе...

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Във Вилнюс за местна храна препоръчвам ресторант Senoji Trobele, извън центъра е , но много посещаван, не е претенциозен. Там пробвах розовата супа и тези цепелини или както там се казват...не можах да го изям...много гадно и мазно ми се стори, а там наистина готвят добре,  така че имайте едно на ум с местния специалитет, освен ако не обичате мазна сланина. 

 В Талин препоръчвам ресторант Rataskaevu 16, много вкусно беше всичко,  но леко скъпичко. Ресторантът е пълен винаги. 

20240804_172149.jpg

20240804_170654.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
35 minutes ago, Duke said:

Не знам дали храната е типично местна, но мястото и обстановката са изключително екзотични. В криптата на катедралата на централния площад в стария град има заведение, което те пренася директно в средновековието. Обстановката е уникална, осветлението е само на свещи, поръчката става директно на тезгях, а менюто включва супа и някакво печено месо, домашна бира и хляб. Накрая получаваш възможност да бръкнеш с черпак в една каца и всичко, което извадиш е за теб. А в кацата има кисели краставички и някаква туршия. Сяда се на дървени маси с пейки и всичко, включително отсервирането, е на самообслужване. Собственичката е естонка, която дълги години е живяла в щатите и е решила да се върне, за да експлоатира "американската мечта" на родна почва. Определено изживяването е топ и оставя незабравими спомени, цените естествено са леко завишени предвид всичко описано по-горе...

@r_nikolov1 предполагам @Duke говори за този ресторант Restoran Olde Hansa, което наистина е с доста различна и интересна обстановка. Препоръчвам и аз. 🙂 

Иначе, ако обичате месо, по специално уникални джолани + ушички и чеснови хлебчета + бира, варена на място, като допълнителен вариант мога да предложа: Beer House

Има и една симпатична закусвалния RØST Bakery, където можете да пробвате закуска с ревен. Уникална е. Намира се в квартал Rottermani

IMG_20240807_145958.jpg.c86a58015a77173dc2c251ace4c221f8.jpg

IMG_20240807_145943.jpg.7dedacab17849b8900aee201ff7147ae.jpg

IMG_20240807_152349.jpg.b2812fad82b7cd5d4afaf7db536dd0de.jpg

IMG_20240807_152012.jpg.65d2c1e867843fe3834ab53e81268086.jpg

IMG_20240807_151949.jpg.c83bccb57ffb6889a1018adfd94c18f2.jpg



 

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , Bilqz каза:

r_nikolov1 предполагам @Duke говори за този ресторант Restoran Olde Hansa, което наистина е с доста различна и интересна обстановка. Препоръчвам и аз. 🙂 

Не, мястото за което говоря се намира тук и няма външни маси, но не виждам да излиза в гугъл като заведение:

 

image.png.f73a2ccee8e095454e610944cc923235.png

 

П.П.: Всъщност намерих заведението:

 

https://www.kolmasdraakon.ee/

 

Иначе, май и друг път съм препоръчвал и този ресторант, който се намира на две крачки от нашия хотел в Талин и една от вечерите посетихме - мястото е интересно, храната и бирата чудесни...

 

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , Larena каза:

Какво е времето сега в Рига и Талин и как се усеща?

Прогнози гледам... Ама искам информация от първа ръка 🙂

Ако се случи да вали цял ден, е доста хладно и неприятно. Да кажем като октомври, ако вали тук.

Когато е слънчево е много приятно, може да се стой на слънце и не е жега като тук.

Не знам какво точно разбираш под "сега". Там времето е доста променливо и сега и след 2ч може да е съвсем различно.

Всеки да си носи връхна дреха (полар, блуза...) и яке за дъжд. Ако е ОК по тениска. Вечер се захлажда.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Duke каза:

Не, мястото за което говоря се намира тук и няма външни маси, но не виждам да излиза в гугъл като заведение:

 

image.png.f73a2ccee8e095454e610944cc923235.png

 

 

Ако  става въпрос за рестуранта със средновековната обстановка, за който и @Bilqz пише , той не е в сградата на  Town Hall , а зад нея. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Tesh каза:

Ако  става въпрос за рестуранта със средновековната обстановка, за който и @Bilqz пише , той не е в сградата на  Town Hall , а зад нея. 

Е, дал съм линк по-горе. Вече писах, че говорим за различни места...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 13.07.2024 г. в 14:28, Аzia каза:

А аз пропуснах да рекламирам едно кръчме в Талин, което е специализирано в предлагането на чудни палачинки. Солени, сладки, супи с жаби, без жаби... два пъти го посетихме, можехме и още, но дадохме шанс и на другите кръчми в района.

http://kompressorpub.ee/

20240617_205046.jpg

20240617_205053.jpg

20240617_213145.jpg

20240617_213153а.jpg

И аз се включвам с положителен отзив за тази кръчма. Поръчахме си супа от гъби, топчета от сирене и по една палачинка със сьомга и една с пиле. Всичко беше уникално вкусно, а палачинките - много големи (дори не успяхме да ги изядем целите). Имахме късмет да не чакаме за място като взехме последната свободна маса в този момент. Поръчва се на бара, но поръчката я носят на масата. Препоръчвам с две ръце! Всички от компанията бяха доволни. 😍

IMG_7250.jpeg

IMG_7252.jpeg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Рижки балсам съм пила на младини и не е моето.

Още повече, че бях в сравнително топло време и тогава ми върви бирата. Обичайно пия вино, но там не посмях, като имаше доста местни вина.

Примерно сет крафтови бири в Рига:

Номер 15 е 15 градуса 😃

Бирите съм си качила в темата за бирата. 😃

20240715_183215.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 24 минути , Coo каза:

Какъв е този рецептурник тук?!!?? 😅 Къде са ви снимките на Riga Black и Vana Tallin да оплакнем очите? 🙂 🙂 🙂

Част от аудиторията плакнем очи с манЖи. :girl_crazy:

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.