Прескочи до съдържание

Планиране на прибалтийска инвазия


iMari

Препоръчани мнения

За любителите на бирата, препоръчвам да се посети тапруума на крафт пивоварната Põhjala в Талин. Малко е далечко от центъра, но има удобен транспорт до него. Правят и турове в пивоварната в определени часове, срещу заплащане. Както стана ясно самият тапруум е в пивоварната, като е на два етажа. На вторият етаж са крановете, които хич не са малко, има кухня с разни манджиджки и мезенца, тераса на която може да се пуши и тоалетните. Първият етаж е мърчандайзинг зоната и има хладилни витрини да си вземеш бири за вкъщи ако искаш. Ето и малко снимки

IMG_20240619_181626.jpg

 

IMG_20240619_181657.jpg

 

IMG_20240619_181700.jpg

 

IMG_20240619_182417.jpg

 

IMG_20240619_182308.jpg

 

IMG_20240619_182315.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 9 часа, Coo каза:

Какъв е този рецептурник тук?!!?? 😅 Къде са ви снимките на Riga Black и Vana Tallin да оплакнем очите? 🙂 🙂 🙂

Веднага показвам снимка на Riga Black 😃. Вариация с боровинки. Добре, че каза че да сетя, че бях си купила едно шишенце, дето отлежава вече повече от 5 години 😃😃😃. Сега се чудя дали не може да се оползотвори в Рига Блек шприц например (по рецептата на аперол шприц, но с Рига Блек вместо с аперол), иначе може би ще продължи да отлежава още неизвестно колко..😃😃😃😃IMG_20240823_080641.jpg.e6aefb983a5e8ce9fd14be76772786c2.jpg

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 3 часа, Бръмбар каза:

Веднага показвам снимка на Riga Black 😃. Вариация с боровинки. Добре, че каза че да сетя, че бях си купила едно шишенце, дето отлежава вече повече от 5 години 😃😃😃. Сега се чудя дали не може да се оползотвори в Рига Блек шприц например (по рецептата на аперол шприц, но с Рига Блек вместо с аперол), иначе може би ще продължи да отлежава още неизвестно колко..😃😃😃😃IMG_20240823_080641.jpg.e6aefb983a5e8ce9fd14be76772786c2.jpg

Защо да не може? Веднъж направих шприц с ликьор от зелени орехчета. Нямах Аперол, а ми се пиеше нещо такова. Заместих портокаловия ликьор с ореховия. Получи се супер коктейл!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Последните няколко мнения ме подсетиха, че и в трите държави са много силно разпространени крафт бирите, които са буквално стотици и в интерес на истината до една чудесни! Виното по обясними причини е най-често малиново и практически липсва местно вино произведено от гроздов сок. Ето и една снимка от първият естонски пъб в Талин (или поне така се рекламира), наречен Hell Hunt, в който пихме чудесна крафт бира...

 

240511369_4206416809394921_4756619695336826738_n.jpg.1102a3f1015410f457312eac1eb44515.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 50 минути , Duke каза:

Hell Hunt

Веднага прилагам и снимка отвън. 😉 

IMG_20240819_163533704_HDR.jpg.e1f57c9b60be70d0e06fbcd601456f32.jpg

 

В този ред на мисли - магазините за алкохол в Талин са много нетипични, скрити, почти апокрифни. Рядко ме спохожда желание за крафт бира, но в неделя вечер прибирайки се към апартамента си мислех, че не е зле да опитам талинска такава. Спомних си, че никъде не съм виждала подобни на нашите магазинчета за алкохол и цигари и докато очите ми шареха по фасадите на околните сгради, надпис с алкохоленнещо си ми привлече вниманието. По нищо не приличаше на нашите нашарени с реклами на напитки и цигари магазини.

IMG_20240818_193539673_HDR.jpg.4508a882943459f517b7fd6a0168aaf9.jpg

 

Оказва се, че това май е единствената им верига магазини за алкохол. Даже с работно време до 22ч. Викам си не е възможно да работят до толкова късно в неделя, но в този момент един мъж натоварен с видимо тежка, непрозрачна торба излезе през вратата. Влизам вътре, то като в гробница - приглушена светлина, тишина и вечен покой. Поздравявам жизнерадостно, продавача кима като барман в уестърн филм и ме гледа подозрително. Казвам, че искам да опитам местна Крафт бира, уточнявам, че предпочитам тъмна или амбър и той мълчаливо започва да вади от хладилника зад него няколко и да ги реди пред мен. Всъщност целия алкохол е зад щанда, въобще нямаш свободен достъп до него, както сме свикнали тук. 

Избирам една, плащам под зоркия поглед на все така мълчаливия продавач. Излизам облекчена, че напускам това място. Бирата беше хубава. 😉

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Подобно беше положението с цигарите в Талин. В супермаркетите стоят зад продавача в едни шкафове, които отпред имат нещо като сиви ролетни щори. Никога не можеш да предположиш, че там има стока. Хората пред мен купуваха алкохол и когато поискаха продавача повдигна "щорите". Долу бяха различните видове марки цигари и те посочиха кои искат. Алкохола и цигарите прибраха в раница на гърба, а другите покупки си ги взеха в торбичка.

В Рига едната вечер решихме да купим Riga Black. Алкохолът беше зад продавача на щанд. Казваш какво искаш и той ти го дава. Беше 22.02ч и не ни продадоха, защото след 22ч било забранено.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ако ви се дояде вкусен бургер в Талин, препоръчвам “Estonian Burger Factory”: https://maps.app.goo.gl/j7JMMJ19KYYVrWTe7?g_st=com.google.maps.preview.copy - приятна обстановка и вкусни бургери и гарнитури. На мен лично крафт сайдера с ябълка и ягода не ми допадна.

IMG_7297.jpeg

IMG_7296.jpeg

IMG_7302.jpeg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз нямам спомен да съм купувала алкохол в Талин, във всеки случай не и в някакъв специализиран магазин. Във Вилнюс, който ни беше първата спирка из Прибалтийските държави, като се настанихме едно от първите неща, за които ни информираха беше до колко часа продават алкохол в магазините и кога - не. Мисля, че там от Лидл, ако не се лъжа, купих едно местно малиново вино, защото бях чела, че е типично и от изба за която бях чела, което обаче не ми допадна и след като го поразнасях из целия Прибалтик, май накрая го изхвърлих. Рига Блек беше от специализиран магазин май само за Рига Блек.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като се заговорихме за извращения се сещам, че преди години съм пробвала бира с малинов сироп в Рига. 😁 Студената супа от цвекло също е в топ 5, но има и топъл вариант, който е доста по-приемлив. Сега ме изненадаха с тарталета с лимонов крем, но вместо с плодове, отгоре имаше цвекло и стебла ревен.😆 

Хубаво стана дума за храна и напитки. В Талин покрития пазара Balti Jaama turg е подходящо място да опиташ местна храна.

IMG_20240818_144058098.jpg.c7aa37b2fe7d8637384c5605f974374b.jpg

 

Този рибен магазин предлага всякакво разнообразие от прясна, сушена, пушена, маринована риба и морски дарове. 

IMG_20240818_144230560.jpg.7520a0c709f47da4f52524a9e870d7f5.jpg

 

В затворената част на тържището има всякакви ресторанти и барове, заведения за бърза и бавна храна, там също правят хубави бургери.

Верига супермаркети Maxima - ненормално ниски цени. Пример- пакет 200гр пушена, маринована сьомга беше под 2 евро.

Небезизвестния Централен пазар на Рига - насипен червен хайвер за 6,50 евро за 100гр. Страхотни сирена - пресни, отлежали, с подправки, ядки, зелении, с масло. Изненадващо разнообразие, не бях подготвена. Даже си открих едно любимо, което съм яла в Украйна. Нещо като сладка, печена, богато маслена извара със сушени плодове, трябва да му науча името.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Да дам малко повече информация за Old Hansa В Талин, тъй като в темата, тя е оскъдна. А по мое мнение, Олд Ханза е култ. Поне за мен, това би било една от причините да се върна отново там. 🙂 Сградата, в която се помещава ресторантът е от 15ти век, в нея се храните и преживявате всичко автентично, като през Средните векове. Характерното е, че ястията са приготвени с продукти, които са се ползвали за готвене през съответната епоха и ястията са... леко странни, но достааааа вкусни. Приказно е, скъпо е обаче, няма да ви лъжа. Няма начин да идете без резервация, защото винаги е фул. Но при все, че бях там преди повече от 5 години, все още пазя спомена за там. Пускам и няколко снимки, но вътре е осветено само на свещи, не са много добри като кадри, но все пак. Преживяването обаче си струва, препоръчвам го и за мен е част от духа на Талин, който е прекрасен град. 

Това е сайтът на ресторанта. https://www.oldehansa.ee/

WhatsApp Image 2024-08-27 at 13.34.08_40f9b763.jpg

WhatsApp Image 2024-08-27 at 13.34.09_37445d2a.jpg

WhatsApp Image 2024-08-27 at 13.34.09_99a189a4.jpg

WhatsApp Image 2024-08-27 at 13.34.09_d13b4fc5.jpg

WhatsApp Image 2024-08-27 at 13.34.09_599461dd.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 31 минути , Larena каза:

Днес на обяд към 13-14 часа нямаше хора в Olde Hansa.

 

Един въпрос... Къде да опитам торта Павлова в Талин?

Аз не съм яла торта, но можеш да се пробваш в най-старото кафене срещу руското посолство:

 

 

Гледам, че имат и Павлова по снимките в гугъл.

Screenshot(1).png.27691388da055f884ed74685fdcd09e0.png

Но ако е някаква специална Павлова, не знам. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 27.08.2024 г. в 14:32, Victoria каза:

Olde Hansa на мен също доста ми хареса, само че ще те опровергая и ще споделя, че седнахме без проблем без резервация.

Явно вече всички са се изредили и не е толкова популярна, ние бяхме там през 2019та и с дни напред беше фул. 🙂 Но пък така е по-достъпна, така че се радвам за вас.

п.п. В тоя ред на мисли да попитам - някой яде ли в Естония мечешко месо? Яд ме е, че ми взеха консервата на летището. Имаше и от лос, мечката беше по-скъпа, но единствено в консерви намерихме из маркетите. (моля, вегетарианците да не ми скачат!)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, DBr каза:

Явно вече всички са се изредили и не е толкова популярна, ние бяхме там през 2019та и с дни напред беше фул. 🙂 Но пък така е по-достъпна, така че се радвам за вас.

п.п. В тоя ред на мисли да попитам - някой яде ли в Естония мечешко месо? Яд ме е, че ми взеха консервата на летището. Имаше и от лос, мечката беше по-скъпа, но единствено в консерви намерихме из маркетите. (моля, вегетарианците да не ми скачат!)

Пак имаше доста хора, просто заведението е голямо и ни побра.

Мечешко месо опитахме точно там. Не мисля, че си пропуснал нещо, за което да съжаляваш. 🙂

Връзка към коментар
преди 10 часа, DBr каза:

п.п. В тоя ред на мисли да попитам - някой яде ли в Естония мечешко месо? Яд ме е, че ми взеха консервата на летището. Имаше и от лос, мечката беше по-скъпа, но единствено в консерви намерихме из маркетите. (моля, вегетарианците да не ми скачат!)

Мечешко не знам, но и в България лос продават и може дори да сте яли вече - на Икеа кюфтетата са с месо от лос, от замразените им също, гледала съм съдържанието преди да купя (за парти купувах и ми беше важно да не си измамя гостите - в София да продават от замразено пиле примерно, а там да си ядат елените;)  *Отбелязвам, че беше преди повече от 10г., когато отвориха магазина в София и може да са сменили рецептите, но за кюфтетата се съмнявам.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.