Прескочи до съдържание

Как може да лети 15-годишно дете само от България за Великобритания и обратно?


Препоръчани мнения

Първо Христос Воскресе на всички православни християни от форума! Здраве, мир  и любов + вълнуващи пътешествия!

Ето, че опрях до помощ относно казус за пътуване, който не ми се е случвал преди. Идеята ми е да изпратя 15-годишната ми дъщеря при пълнолетният й брат в Лондон за една седмица. Тя разполага с лична карта и паспорт. Аз ще я изпратя на летище Варна и ще я чекирам, брат й ще я посрещне на летище Лутън и на връщане обратното - той ще я чекира на Лутън, аз ще я посрещна във Варна.

Въпросът ми е какви документи трябва да приготвя и предполагам да преведа официално на английски? Трябва ли да го уполномощя него да й бъде настойник през това време и пр. ?

За Wizz ще разуча как се лети и какви са схемите с багаж и пр. че не съм летятл с нискотарифни от 10 години, ако нещо не ми е ясно, ще питам и за това. Документите са ми зора за момента.

Благодаря предварително за включванията!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, searus каза:

Официалната информация вероятно си я видял, но слагам тук линка:

 

https://www.gov.uk/standard-visitor/if-youre-under-18

Благодаря много! Не я бях видял информацията, сега съм по-наясно. Остава да разбера от българска страна какво се изисква, за да излезе от страната. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нотариално заверена декларация от двамата родители задължително.

Но сега за летищата може би е като на сухопътните граници не съм сигурен, но на сухопътните граници търсят и едно копие на излизане от страната (примерно от Б-я за Търция на изхода към Турция се иска едно копие на тази заверка, обратно за Б-я не се изисква) Така, че имайте поне едно копие от декларацията. 

Дано само не те подведа нещо. 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Задължително за излизане от България:

1. Нотариално заверена декларация от двамата родители, че разрешавате детето да пътува непридружено от вас.

2. Копие на декларацията, което оставя на граничарите при паспортния контрол и оригинала, който показва, ако го поискат и го пази в себе си.

3. Паспорт.

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Надя каза:

Задължително за излизане от България:

1. Нотариално заверена декларация от двамата родители, че разрешавате детето да пътува непридружено от вас.

2. Копие на декларацията, което оставя на граничарите при паспортния контрол и оригинала, който показва, ако го поискат и го пази в себе си.

3. Паспорт.

 

 


Благодаря много за отговора! Декларацията в свободен текст ли е или има някакъв образец? Възможно ли е нотариус да завери двуезична декларация (български и английски) или е нужен официален превод на българската декларация?

Благодаря още веднъж!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , FlyTraveler каза:


Благодаря много за отговора! Декларацията в свободен текст ли е или има някакъв образец? Възможно ли е нотариус да завери двуезична декларация (български и английски) или е нужен официален превод на декларацията на български?

Благодаря още веднъж!

За какво ти е на английски?

Декларация за напускане страната от малолетно или непълнолетно лице

Това е декларацията, която е достатъчна за органите на Гранична полиция. Има я на сайта. Нотариусите, обаче, ще се опитат да ти обяснят как не е така и трябва да ти я напишат те, и как трябва да е за конкретното пътуване и ... Има разлика в цената, ако си я напишеш и занесеш, и ако ти я напишат те, затова е цялата им еквилибристика.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Надя каза:

 

Заради изискванията от британска страна:

 

Travelling alone

You can travel to the UK without an adult (someone over the age of 18).

Your parent or guardian will need to provide their:

  • written consent for you to travel to the UK
  • full contact details
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това не го знаех.

Не мисля, че за британците има значение дали е преведена от заклет преводач, или е двуезична. От друга страна, ако направите безсрочна декларация, в нея няма да пише, че разрешавате да пътува за UK, а те това искат.

Не пише, че трябва да е нотариално заверено съгласието, затова аз бих написала на английски свободен текст - че сте съгласни, че тя ще отседне при брат си и давате неговите и вашите телефони/координати за връзка. Подпис и това е.

Нека синът ти да се обади и да пита за подробности относно текста на документа

Не мисля и че ще я проверят, особено ако мине на електронните гейтове, но щом я искат, трябва да я има.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Надя каза:

Това не го знаех.

Не мисля, че за британците има значение дали е преведена от заклет преводач, или е двуезична. От друга страна, ако направите безсрочна декларация, в нея няма да пише, че разрешавате да пътува за UK, а те това искат.

Не пише, че трябва да е нотариално заверено съгласието, затова аз бих написала на английски свободен текст - че сте съгласни, че тя ще отседне при брат си и давате неговите и вашите телефони/координати за връзка. Подпис и това е.

Не мисля и че ще я проверят, особено ако мине на електронните гейтове, но щом я искат, трябва да я има.

И аз точно това си помислих. На английски ще е на съвсем отделен лист и ще напиша свободен текст. Искат такава и от домакина (брат й), той също ще напише свободен текст и ще си дадем координатите и двамата.

Благодаря за съдействието!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега разгледах линка, даден по-горе.

Категорично отделен документ трябва да има - те са си написали много подробно какво да съдържа. И не е необходимо да е нотариално заверен.

В тази връзка - задължително трябва да има билет за връщане 😄 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.