Прескочи до съдържание

Корея 2024


ivailo_radev

Препоръчани мнения

Здравейте,

понеже през октомври 2023 много ни хареса в Япония, особено с малко дете, но пък не обичаме да повтаряме дестинации, решихме през октомври 2024 да направим подобно пътуване до Корея, отново за 2 седмици. Засега имаме само някакъв груб план, който изглежда по следния начин:

ден 1 - кацане в 6:20 в Сеул, настаняване в Seoul Station R Guesthouse и сигурно по-релакс ден

ден 2-7 - Сеул с различни дневни турове - Наму, Инчеон и другите още ги планираме

ден 8-9 - път от Сеул до Gyeongju (идея си нямам как се изговаря на български), разглеждане и  нощувка в Dorandoran Guesthouse и на ден 9 в късния следобед пътуване към Пусан и настаняване в Best Western Haeundae

ден 10-14 - Пусан, като в ден 14, пак в късния следобед хващаме влак обратно към Сеул и нощуваме отново в Seoul Station R Guesthouse

ден 15 - полет в 12:30 обратно за Варшава и от там за вкъщи.

 

Понеже няма конкретна тема за планиране за Корея, оставям заглавието по-отворено и може и да я направим Обща тема за планиране за Корея и да пишем за Т-Money, KTX и т.н.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Направо да си подхващам в собствената тема. 🙂

 

Пари:

Как е най-изгодно?  - аз като следя по немските форуми, май най-добре ще ни е на нас поне да си носим евро и да сменим в Money Box на гарата. Обаче ние може да си теглим евро безплатно, иначе за идващите от България може би най-добрият вариант е с добрият стар Револют. Някой може ли да препоръча банкомат с не много високи такси? Може ли да се тегли изгодно от 7/11 като в Япония?

 

Сим Карта:

За момента съм се спрял май на есим от Ubigi, обаче ще ни трябва и една физическа, та и там ще е интересно, ако някой може да препоръча нещо за 14 дни, което да не е 50 евро.

 

Навигация:
Naver, Kakao или все пак Гугъл Мапс? Споделете опит

Връзка към коментар
1 hour ago, ivailo_radev said:

Здравейте,

понеже през октомври 2023 много ни хареса в Япония, особено с малко дете, но пък не обичаме да повтаряме дестинации, решихме през октомври 2024 да направим подобно пътуване до Корея, отново за 2 седмици. Засега имаме само някакъв груб план, който изглежда по следния начин:

ден 1 - кацане в 6:20 в Сеул, настаняване в Seoul Station R Guesthouse и сигурно по-релакс ден

ден 2-7 - Сеул с различни дневни турове - Наму, Инчеон и другите още ги планираме

ден 8-9 - път от Сеул до Gyeongju (идея си нямам как се изговаря на български), разглеждане и  нощувка в Dorandoran Guesthouse и на ден 9 в късния следобед пътуване към Пусан и настаняване в Best Western Haeundae

ден 10-14 - Пусан, като в ден 14, пак в късния следобед хващаме влак обратно към Сеул и нощуваме отново в Seoul Station R Guesthouse

ден 15 - полет в 12:30 обратно за Варшава и от там за вкъщи.

 

Понеже няма конкретна тема за планиране за Корея, оставям заглавието по-отворено и може и да я направим Обща тема за планиране за Корея и да пишем за Т-Money, KTX и т.н.

Сигурен ли си, че ще запълниш 14 дни? 7-8 ни бяха предостатъчни. Друг, вариант е 5-6 дни в Шанхай ако има евтини полети, да се извозиш на маглев-а с 430км/ч. Трябва и китайска виза. 

Връзка към коментар
преди 11 минути , era123 каза:

Сигурен ли си, че ще запълниш 14 дни? 7-8 ни бяха предостатъчни. Друг, вариант е 5-6 дни в Шанхай ако има евтини полети, да се извозиш на маглев-а с 430км/ч. Трябва и китайска виза. 

Ама предполагам не сте били с 2-годишно дете. Мотото с него вече е slow travel. Вдига ни рано и излизаме рано с него (около 8 най-късно), и общо взето имаме време само за една по-сериозна забележителност (примерно голям храм), където ние си разглеждаме, а той ходи и гледа някакви неща, които на нас не ни правят никакво впечатление - разни камбанки, чешмички, статуи на котенца и т.н. Към 11 трябва да се ориентираш да обядва и после към 12 спи вече ( в количката все още), ние тогава обядваме и пием кафе. Следовяд слагаш още една забележителност, но трябва да има и една детска площадка за хабене на енергия и към 18 се насочваме към купуване на вечеря и после в хотела около 19 часа. И така приключва денят. Около седмица в Токио ни беше супер примерно, същото и за Киото. Та ще ги запълним, че може и да не направим всичко, което сме планирали.

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 1 час, ivailo_radev каза:

Направо да си подхващам в собствената тема. 🙂

 

Пари:

Как е най-изгодно?  - аз като следя по немските форуми, май най-добре ще ни е на нас поне да си носим евро и да сменим в Money Box на гарата. Обаче ние може да си теглим евро безплатно, иначе за идващите от България може би най-добрият вариант е с добрият стар Револют. Някой може ли да препоръча банкомат с не много високи такси? Може ли да се тегли изгодно от 7/11 като в Япония?

 

Сим Карта:

За момента съм се спрял май на есим от Ubigi, обаче ще ни трябва и една физическа, та и там ще е интересно, ако някой може да препоръча нещо за 14 дни, което да не е 50 евро.

 

Навигация:
Naver, Kakao или все пак Гугъл Мапс? Споделете опит

Май всички банкомати имат такса 3600 вон. Гугъл мапс май не особено удачно. Naver i Kakao.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , ivailo_radev каза:

Ама предполагам не сте били с 2-годишно дете. Мотото с него вече е slow travel. Вдига ни рано и излизаме рано с него (около 8 най-късно), и общо взето имаме време само за една по-сериозна забележителност (примерно голям храм), където ние си разглеждаме, а той ходи и гледа някакви неща, които на нас не ни правят никакво впечатление - разни камбанки, чешмички, статуи на котенца и т.н. Към 11 трябва да се ориентираш да обядва и после към 12 спи вече ( в количката все още), ние тогава обядваме и пием кафе. Следовяд слагаш още една забележителност, но трябва да има и една детска площадка за хабене на енергия и към 18 се насочваме към купуване на вечеря и после в хотела около 19 часа. И така приключва денят. Около седмица в Токио ни беше супер примерно, същото и за Киото. Та ще ги запълним, че може и да не направим всичко, което сме планирали.

 

Един пример да дам. Не знам дали знаете, какво се случва, ако в ей тази ситуация случайно не отворите някое чекмедженце, за да видите какво има вътре (вътре има точно същото като в предишните 37, които вече сте отворили) 😄

406601411_10160078129961658_8688288083147649634_n.jpg

  • Смея се 11
Връзка към коментар

Аз само се присламчвам по терлици, да чета тихо в ъгъла, понеже и аз планувам Корея за втората половина на октомври, ама 2025та 😂.

Та да черпя опит как ще се движат есенните листа (и температурите) по време на вашето пътуване.

 

Иначе, от това, което съм прочела дотук, Naver сякаш е една идея по-удобен за ползване от Какао, особено в частта с английския. Но пък предимството на Какао-то е, че освен навигация, има и приложение за такси (защото в Корея Uber е като Гугъл - почти несъществуващ).

Аз си смъкнах Naver на телефона и пробвах да проиграя маршрути през него. Първите ми впечатления са, че и английският не винаги е опция - пиша адреса на английски, навигацията ми дава списък с места на хангъл 😂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
2 hours ago, ivailo_radev said:

Naver, Kakao или все пак Гугъл Мапс? Споделете опит

Виж и ОСМАНД апп с опенстр мап.  Офлайн е. Там имаше опция да виждаш имената на локален език или английски.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Използвам темата на Ивайло, за да попитам, може ли накой да препоръча, масажи или спа процедури в Сеул, Жежу, Бусан? След целодневното обикаляне по забележителности, си представям такива дейности + вкусна храна 🙂

Връзка към коментар

На нас също ни предстои следващия Април пътуване до Корея. Абсолютно същите места съм набелязала и аз. Мисля да включа и малко Япония, в частност - Фукуока, ако остане време. Ще имаме 19 пълни дни. Нищо не съм чела още, но ако намеря полезна информация ще споделя. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Monika_Koko каза:

Използвам темата на Ивайло, за да попитам, може ли накой да препоръча, масажи или спа процедури в Сеул, Жежу, Бусан? След целодневното обикаляне по забележителности, си представям такива дейности + вкусна храна 🙂

Аз съм си набелязала SPA Land в Пусан (най-вече заради бара с рамьон 😉 ). Още не съм търсила за Сеул.

 

https://english.visitkorea.or.kr/svc/whereToGo/locIntrdn/locIntrdnList.do?vcontsId=91626&menuSn=351

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ще следя планирането, както и реализацията на програмата. Снощи с половинката си говорихме, че след африканското приключение идва ред да насочим погледи към Азия за повторение на Япония, с допълнение Ю. Корея през късен октомври или ноември.

Връзка към коментар

Може да се изкажа глупаво, но вие сте ми по-така и ще рискувам😄😉

Мисля си, че районът около Сеул и летището - северната част на страната, е разположена на голяма надморска височина. Откъде правя този извод? За пръв път ми се случи след кратък полет от Осака да ме болят ушите ден и половина. 
През януари-февруари 2023, след като разбрах, че ми се очертава майско пътуване към този край на света, си вкарах в приложението за времето Токио и Сеул. За Токио ми показваше долу-горе същото време като в България, но за Сеул зимните температури бяха към -15/-20 градуса. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@ДиянаВ, преди няколко месеца бях на семинар за корейската кухня (нали кулинарията си ми е слабост). Та, водещата ни обясняваше, че 70% от територията на страната са планини, та това би обяснило по-голямата надморска височина (не знам колко е точно, не съм търсила). Разказваше ни и че страната има 4 ясно изразени сезона, с горещи и влажни лета и много студени зими. Което се отразява на кухнята, разбира се 😉 .

Аз също следя почти ежедневно температурите в Сеул... (и в Токио 😉 ).

 

@chandni, предусещам магеланска инвазия догодина наесен 😂

 

П.П. Ивайло, извинявай, че така окупирахме темата ти!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Според мен темата си е по-обща, не например … моята програма и позволява присламчвания😄. На мен също ми се ходи само до Корея и също няма да е тази година. С една дума следя🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз в момента разглеждам две карти - Wow Pass и Namane, които са местни дебитни карти с включена Т money в тях, като имат различни предимства. Първата може да се зарежда с евро, долари и т.н. като после ги обръща в местни пари и обещават по-добър курс от на банки, бюра и т.н. Втората пък може да се зарежда с кредитна карта, ама не мога да видя дали няма някаква такса. Като почета повече, ще споделя информация.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така, сега сравних курса на WOW Pass с този на Револют (ако обърна в момента евро в KWR):

WOW Pass - 1428,49

Revolut - 1465

 

 

Т.е ако вкарам 200 евро (толкова е лимитът за теглене без такса в Револют) в WOW Pass, ще получа 285698 техни пари

Ако ги обърна в Револют, ще имам 293000 и дори като изкарам 3600, се получават 289400.

 

Третият вариант, който откривам за себе си поне е смяна на място, като май най-добър курс дават Money Box (Има ги на гарата в Сеул примерно и на разни други места). Техният курс за евро в момента е 1464 (https://moneybox-exchange.com/exchange)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И аз ги разглеждах тия дни. Доколкото видях, Namane нямат такса при зареждане на автомат (но пък ще трябва да е с вонове, които ще трябва да си купил отнякъде преди това) и имат 2.9% такса при зареждане с карта. Още не съм намерила по кой курс правят обръщането на валута при зареждането с карта, но след като са вързани с банка КВ, предполагам, че ще е по техния. Ще трябва да попрочета още по въпроса.

 

Да си призная, аз повече съм се насочила към Namane (за мен и евентуално за щерката), но то е защото ще мога да си я персонализирам със снимка на любимия ми корейски актьор (всеки с приоритетите си 😂).

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Относно картите попаднах на тази статия. Очаква се пускане на 5 дневна транспортна карта за Сеул на цена около 20000won. Закупуването ще става само в брой. 
https://m.koreatimes.co.kr/pages/article.amp.asp?newsIdx=374472

 

За пътуващите с деца (Специално за Тmoney картите): За да ползват намаление за публичния транспорт, картата трябва да се регистрира и да се въведе датата на раждане на детето. Това става при предоставяне на паспорта при първоначално зареждане след покупка във всеки един от магазините. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , era123 каза:

То не се ли обезсмислят тия други карти при 4-5лв такса теглене. Теглиш 1000 000 вона за 5 лв. По-изгодно накъде?

И моята сметка май така излезе - в началото доста ме поблазни мисълта да има карта, която да си зареждам през приложение и да ми дава супер курс и да няма такси и т.н. Ама такова животно нема очевидно 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

И аз се нареждам в групата с ноемврийски билети за Корея. Малко страничен въпрос - някой може ли да препоръча корейски филми / сериали, или документални за Южна Корея? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , Ивайла каза:

И аз се нареждам в групата с ноемврийски билети за Корея. Малко страничен въпрос - някой може ли да препоръча корейски филми / сериали, или документални за Южна Корея? 

Най-известен в последните години май е Squid Game (мен ми допадна). Иначе не съм запознат много с K-Drama и корейското кино, но има разни класации онлайн, може да си харесаш нещо.

 

Този път няма да се засечем на летището, ние си тръгваме октомври още 🙂 А щеше да е хубаво да се видим в по-нормална обстановка, че в Сан Хосе с това интервю едно здрасти само казах. 😞

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.