Прескочи до съдържание

София - Загреб - Бранд - Загреб - Белград - София


Аmélie

Препоръчани мнения

Здравейте, 

Планувала съм пътешествие из Европа тази година. Тръгваме от София, спим първата нощ в Загреб, после седем нощи в Бранд, Австрия. На прибиране - по една нощувка в Загреб и Белград. 

Пътуваме с три деца, на 11, 4 и 1 и затова така разбивам пътя. Идеята е да сме в планината и да използваме Бранд като отправна точка за поне три еднодневни трипа - до зоологическата в Цюрих, до връх Пилатус в Швейцария и до Лихтенщайн. Ако останат желание и сили - до някой близък увеселителен парк или Комо. 

Интересува ме - освен висенето на границата ни със Сърбия, след това би трябвало да не очаквам подобно? Прибираме се в първите дни на юли, подозирам ще е ад. 

За винетки и тол такси - доколкото видях, за Сърбия може да се плаща на тол постове, Хърватска също, за Австрия трябва да си купя винетка за десет дни, а за Швейцария - годишна.... Има ли нещо друго, което трябва да имам предвид? 

Искаме относително лежерна почивка, с разходки из нетуристически места, без тълпи. Има ли нещо друго интересно по маршрута, което да добавя или град, който да заменя? 

Връзка към коментар

За Швейцария няма смисъл да вземате годишна винетка, просто задайте навигацията ви да избягва магистралите, които са платени. Сръбско-хърватската граница е не по-малко неприятна от българската, препоръчвам да използвате страничен граничен пункт (основните тапи са на Batrovci-Lipovac), минете пред Шид или Ilok. 
За маршрута - Инсбрук в Австрия е страхотен град и алпийската зоологическа градина е изключително впечатляваща. Комо според мен е много път за ден. Боденското езеро - Брегень и Линдау също си заслужават, не пропускайте и селото на Хайди в Швейцария - Mainfield 😊. Езерото Walensee в Швейцария е много красиво място, а Пилатус може да комбинирате с Люцерн, библиотеката в Sankt Galen също е много впечатляваща. Навръщане според мен може да замените нощувката в Загреб с такава в Любляна, градът е чудесен, а по пътя може да видите езерото Блед.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за насоките! За Боденското езеро много се чудех, сега обезателно ще му отделим един ден. Също поразместих прибирането - вместо пак Загреб, резервирах Любляна. И сега тръгваме мнооого рано сутринта, за да може преди да стигнем в Любляна, да обядваме в Халщад. Четох някъде, че градчето е било вдъхновение за създаването на Арендел (if you know, you know), a ние сме с три Елзи, няма как да го пропуснем. 

Сега ще видя и другите две езера, те не са ми попадали. 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте отново, 

Пътуването ни наближава и имам няколко въпроса:

1. Това ли е сайтът за покупка на винетка за Австрия? 

2. За платените тунели пак там - имат ли тол пунктове, където да могат да се платят на място? 

3. За останалите държави - Швейцария - ще си купя винетка, ще ми спести много време от обикаляне;

                                                  - Франция - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

                                                  - Италия - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

                                                  - Германия - не видях да има тол/винетки за леки автомобили;

                                                  - Лихтенщайн - не видях да има тол/винетки за леки автомобили;

                                                  - Словeния - трябва да взема винетка. Видях, че има и тунел на границата с Австрия, мога ли да го платя на място с карта? 

                                                  - Хърватска - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

                                                  - Сърбия - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

 

4. Разбрах да минем пред Шид по възможност, има ли други граници или пътища, с които да сме внимателни. 

5. Някой има ли представа как стои въпросът с платените паркинги в Люцерн? Искаме да направим Pilatus golden tour и нямам идея има ли къде да си оставим колата около лифта. 

6. Също и в останалите градове - лесно ли се спира в Любляна и Загреб?

                                                             - В Загреб мислим да заведем децата в зоо-то, предполагам там си има паркинг.

                                                             - За Любляна май прочетох, че има зони. Ние ще пристигнем след обяд и тръгваме на обяд на другия ден, би трябвало да се оправим със зоните.

                                                             - В Цюрих при зоопарка също предполагам се спира.

                                                             - А някой да е бил в Ортисей, в Италия? Мислим и там да се пробваме с лифта, стори ми се, че е приятно за разходка и няма да е пълна лудница. Само паркирането ме притеснява. 

                                                             - Ако имаме дъждовен ден, обмислям и Колмар, със спирка в Линдау на връщане, за бърз обяд. 

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Дано да не е много късно, но ето и отговори на въпросите:

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

1. Това ли е сайтът за покупка на винетка за Австрия? 

Да, това е.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

2. За платените тунели пак там - имат ли тол пунктове, където да могат да се платят на място? 

Най-добре на място, плащане с карта.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

3. За останалите държави - Швейцария - ще си купя винетка, ще ми спести много време от обикаляне;

Не препоръчвам предварителна покупка на винетка. При влизане в Швейцария се купува директно на място. Дори не се слиза от колата. Служители обикалят по колоните с автомобили с мобилни пос устройства - плащаш, залепят ти стикера и продължаваш.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

  - Франция - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

Може с карта, дори е препоръчително.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

  - Италия - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

Може с карта, дори е препоръчително.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

- Германия - не видях да има тол/винетки за леки автомобили;

В Германия няма платени пътища, а само такива с ограничение на скоростта (по мои наблюдения стават все повече).

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

- Лихтенщайн - не видях да има тол/винетки за леки автомобили;

Няма допълнителни такси.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

- Словeния - трябва да взема винетка. Видях, че има и тунел на границата с Австрия, мога ли да го платя на място с карта? 

Пак препоръчвам на място от пункта веднага след напускане на Хърватска, тунелът също с карта на място.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

- Сърбия - тол на място. Може ли с карта или приемат само кеш?

Може с карта, дори е препоръчително.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

4. Разбрах да минем пред Шид по възможност, има ли други граници или пътища, с които да сме внимателни. 

Всичко е въпрос на късмет, особено през летния сезон.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

5. Някой има ли представа как стои въпросът с платените паркинги в Люцерн? Искаме да направим Pilatus golden tour и нямам идея има ли къде да си оставим колата около лифта. 

В центъра на Люцерн съм оставял колата на паркинг до реката в близост до стария мост.

 

На 17.06.2024 г. в 21:51, Аmélie каза:

6. Също и в останалите градове - лесно ли се спира в Любляна и Загреб?

Навсякъде има платени паркинги, това за зоните в Любляна е нещо ново за мен.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.