Прескочи до съдържание

Задар - Шибеник - Крка за 4 дни (3 нощувки)


Препоръчани мнения

Здравейте на всички. В последния момент се надъхахме с приятелката ми да направим един дълъг уикенд (3 нощувки) в Хърватия в края Юни (от 27 до 30). От всичко, което прочетохме във форума се спряхме на Задар, Шибеник, Крка и околоностите. Идеята на пътуването не е с плажна насоченост, а обиколка в градчетата (Задар, Срадин и Шибеник) и сред природата (Крка) от сутрин до вечер. Преди години бяхме в Плитвице и ни хареса страшно много, така че искаме да отделим един ден и на Крка 🙂

 

Изчетох повечето теми във форума, свързани с тези дестинации като си отговорих на някои въпроси, но останаха и такива, на които ще съм ви безкрайно благодарен за малко повече информация. Ето и какъв е планът ни до момента:

  • Ден 1 (нощувка в Шибеник)
    • София - Задар - кацаме около обяд в Задар.
    • Задар - обиколка на града и хапване.
    • Задар - Шибеник - автобус от Задар към Шибеник късно вечерта:
      • Проверих повечето сайтове за автобусно разписание, които бяха препоръчани във форума, като почти всички използват разписането от този сайт. Най-късния автобус, който може да се запази онлайн е от 20:40-22:10, но има и друг, който е от 22:00-23:26.
      • Дали има нужда да се резервира онлайн или може да си вземем билет директно от място на автогарата?
      • Забелязвам на сайта, че са показаните оставащите свободни билети - само за онлайн резервирането ли важи или като цяло?
      • Това ли е автогарата в Задар - GoogleMaps?
    • Шибеник - Късно настаняване и нощувка в Шибеник.
  • Ден 2 (нощувка в Шибеник)
    • Шибеник - Скрадин - хващаме автобус от Шибеник до Скрадин (GoogleMaps).
      • Не сме сигурни колко ранни автобуси има, тъй като сайта с автобусните разписания показва, че онлайн може само да запазим от 11:15-11:45 или 15:30-16:00. Има автобуси и от 09:00-09:30, но само за закупуване на място.
      • Отново въпросът ми тук е същият - дали има нужда от резервация онлайн или може и на място?
      • Идеята ни е да си наемем лодка от Скрадин до Скрадински Бук (от официалния сайт), като лодките са на всеки час, но поради въпросителните с автобусите, не можем да преценим кога точно.
    • Скрадин - Крка - идеята ни е да си наемем лодка на отиване (от официалния сайт), а наобратно да се върнем пеш.
      • Заслужава ли си самото пътуване с лодка (или пък автобус) или е по-добре да сме и в двете посоки пеша?
    • Крка - обиколка на националния парк, като все още разглеждаме какви допълнителни опции имаме.
      • Коя от допълнителните екскурзии в парка си заслужава?
      • Нужно ли е да се върнем до входа на парка и от там да отидем до следващата дестинация в парка (с лодка или автобус)?
    • Крка - Скрадин - връщаме се до Скрадин, обикалолка и хапване в града, след което хващаме автобуса наобратно към Шибеник.
      • Най-големият проблем е, че според автобусните разписания, най-късният автобус от Скрадин до Шибеник е от 17:00-17:30. Няма ли по-късни?
    • Скрадин - Шибеник - връщаме се обратно в Шибеник
    • Шибеник - втора нощувка в Шибеник.
  • Ден 3 (нощувка в Задар)
    • Шибеник - обиколка на града, хапване и почивка.
    • Шибеник - Задар - хващаме си автобус обратно към Задар.
    • Задар - обиколка на града, хапване и нощувка.
  • Ден 4
    • Задар - закуска, кратка обиколка на града и отпътуване към летището, тъй като полета е около 12.
    • Задар - София - пътуване около обяд обратно към София.

Основните ни чуденки са свързани с градския транспорт и затова все още не можем да решим къде да нощуваме:

  • Автобус
    • Първоначалният план е с 2 нощувки в Шибеник, тъй като не искаме да мъкнем раниците по време на разходката в Крка.
    • Ако първата нощувка я направим в Скрадин, ще ни е МНОГО по-удобно с транспорта до Крка, но пък остава проблемът с багажа.
    • Разписанията на автобусите, как да си купим билетите и дали има разлики с това в автобусните разписания и на място.
    • Дали има нужда да си закупим още от сега билети за лодката от Скрадин до Крка или може и на място?
    • Какво допълнително можем да посетим в Крка?
      • В тази тема има доста полезна информация за обиколка с кола, но ние ще сме пеш и с автобус. Затова се опитвам да събера повече информация.
    • Дали в Ден 3 си заслужава да плануваме още нещо освен Шибеник (през деня) и Задар (късния следобед и вечерта)?
  • Кола
    • Другата ни опция е да запазим същия план, но с наем на кола от летището в Задар, но... ни се иска това да е краен вариант.

Благодаря много на всички предварително 🙂

Пожелавам ви едно страхотно, слъчнево и изпълнено с много приключения лято!

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • Zdravko Nestorov changed the title to Задар - Шибеник - Крка за 4 дни (3 нощувки)
преди 31 минути , Zdravko Nestorov каза:

Здравейте на всички. В последния момент се надъхахме с приятелката ми да направим един дълъг уикенд (3 нощувки) в Хърватия в края Юни (от 27 до 30). От всичко, което прочетохме във форума се спряхме на Задар, Шибеник, Крка и околоностите. Идеята на пътуването не е с плажна насоченост, а обиколка в градчетата (Задар, Срадин и Шибеник) и сред природата (Крка) от сутрин до вечер. Преди години бяхме в Плитвице и ни хареса страшно много, така че искаме да отделим един ден и на Крка 🙂

 

Изчетох повечето теми във форума, свързани с тези дестинации като си отговорих на някои въпроси, но останаха и такива, на които ще съм ви безкрайно благодарен за малко повече информация. Ето и какъв е планът ни до момента:

  • Ден 1 (нощувка в Шибеник)
    • София - Задар - кацаме около обяд в Задар.
    • Задар - обиколка на града и хапване.
    • Задар - Шибеник - автобус от Задар към Шибеник късно вечерта:
      • Проверих повечето сайтове за автобусно разписание, които бяха препоръчани във форума, като почти всички използват разписането от този сайт. Най-късния автобус, който може да се запази онлайн е от 20:40-22:10, но има и друг, който е от 22:00-23:26.
      • Дали има нужда да се резервира онлайн или може да си вземем билет директно от място на автогарата?
      • Забелязвам на сайта, че са показаните оставащите свободни билети - само за онлайн резервирането ли важи или като цяло?
      • Това ли е автогарата в Задар - GoogleMaps?
    • Шибеник - Късно настаняване и нощувка в Шибеник.
  • Ден 2 (нощувка в Шибеник)
    • Шибеник - Скрадин - хващаме автобус от Шибеник до Скрадин (GoogleMaps).
      • Не сме сигурни колко ранни автобуси има, тъй като сайта с автобусните разписания показва, че онлайн може само да запазим от 11:15-11:45 или 15:30-16:00. Има автобуси и от 09:00-09:30, но само за закупуване на място.
      • Отново въпросът ми тук е същият - дали има нужда от резервация онлайн или може и на място?
      • Идеята ни е да си наемем лодка от Скрадин до Скрадински Бук (от официалния сайт), като лодките са на всеки час, но поради въпросителните с автобусите, не можем да преценим кога точно.
    • Скрадин - Крка - идеята ни е да си наемем лодка на отиване (от официалния сайт), а наобратно да се върнем пеш.
      • Заслужава ли си самото пътуване с лодка (или пък автобус) или е по-добре да сме и в двете посоки пеша?
    • Крка - обиколка на националния парк, като все още разглеждаме какви допълнителни опции имаме.
      • Коя от допълнителните екскурзии в парка си заслужава?
      • Нужно ли е да се върнем до входа на парка и от там да отидем до следващата дестинация в парка (с лодка или автобус)?
    • Крка - Скрадин - връщаме се до Скрадин, обикалолка и хапване в града, след което хващаме автобуса наобратно към Шибеник.
      • Най-големият проблем е, че според автобусните разписания, най-късният автобус от Скрадин до Шибеник е от 17:00-17:30. Няма ли по-късни?
    • Скрадин - Шибеник - връщаме се обратно в Шибеник
    • Шибеник - втора нощувка в Шибеник.
  • Ден 3 (нощувка в Задар)
    • Шибеник - обиколка на града, хапване и почивка.
    • Шибеник - Задар - хващаме си автобус обратно към Задар.
    • Задар - обиколка на града, хапване и нощувка.
  • Ден 4
    • Задар - закуска, кратка обиколка на града и отпътуване към летището, тъй като полета е около 12.
    • Задар - София - пътуване около обяд обратно към София.

Основните ни чуденки са свързани с градския транспорт и затова все още не можем да решим къде да нощуваме:

  • Първоначалният план е с 2 нощувки в Шибеник, тъй като не искаме да мъкнем раниците по време на разходката в Крка.
  • Ако първата нощувка я направим в Скрадин, ще ни е МНОГО по-удобно с транспорта до Крка, но пък остава проблемът с багажа.
  • Разписанията на автобусите, как да си купим билетите и дали има разлики с това в автобусните разписания и на място.
  • Дали има нужда да си закупим още от сега билети за лодката от Скрадин до Крка или може и на място?
  • Какво допълнително можем да посетим в Крка?
    • В тази тема има доста полезна информация за обиколка с кола, но ние ще сме пеш и с автобус. Затова се опитвам да събера повече информация.
  • Дали в Ден 3 си заслужава да плануваме още нещо освен Шибеник (през деня) и Задар (късния следобед и вечерта)?

Благодаря много на всички предварително 🙂

Пожелавам ви едно страхотно, слъчнево и изпълнено с много приключения лято!

 

Ние сме там за 4 дни 7.07-11.07. Букнах настаняване до Сплит, с рентакар сме. На пръв поглед изглежда по-скъпо от Пулия. Ще се радвам да споделите инфо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , Zdravko Nestorov каза:

Здравейте на всички. В последния момент се надъхахме с приятелката ми да направим един дълъг уикенд (3 нощувки) в Хърватия в края Юни (от 27 до 30). От всичко, което прочетохме във форума се спряхме на Задар, Шибеник, Крка и околоностите. Идеята на пътуването не е с плажна насоченост, а обиколка в градчетата (Задар, Срадин и Шибеник) и сред природата (Крка) от сутрин до вечер. Преди години бяхме в Плитвице и ни хареса страшно много, така че искаме да отделим един ден и на Крка 🙂

 

Изчетох повечето теми във форума, свързани с тези дестинации като си отговорих на някои въпроси, но останаха и такива, на които ще съм ви безкрайно благодарен за малко повече информация. Ето и какъв е планът ни до момента:

  • Ден 1 (нощувка в Шибеник)
    • София - Задар - кацаме около обяд в Задар.
    • Задар - обиколка на града и хапване.
    • Задар - Шибеник - автобус от Задар към Шибеник късно вечерта:
      • Проверих повечето сайтове за автобусно разписание, които бяха препоръчани във форума, като почти всички използват разписането от този сайт. Най-късния автобус, който може да се запази онлайн е от 20:40-22:10, но има и друг, който е от 22:00-23:26.
      • Дали има нужда да се резервира онлайн или може да си вземем билет директно от място на автогарата?
      • Забелязвам на сайта, че са показаните оставащите свободни билети - само за онлайн резервирането ли важи или като цяло?
      • Това ли е автогарата в Задар - GoogleMaps?
    • Шибеник - Късно настаняване и нощувка в Шибеник.
  • Ден 2 (нощувка в Шибеник)
    • Шибеник - Скрадин - хващаме автобус от Шибеник до Скрадин (GoogleMaps).
      • Не сме сигурни колко ранни автобуси има, тъй като сайта с автобусните разписания показва, че онлайн може само да запазим от 11:15-11:45 или 15:30-16:00. Има автобуси и от 09:00-09:30, но само за закупуване на място.
      • Отново въпросът ми тук е същият - дали има нужда от резервация онлайн или може и на място?
      • Идеята ни е да си наемем лодка от Скрадин до Скрадински Бук (от официалния сайт), като лодките са на всеки час, но поради въпросителните с автобусите, не можем да преценим кога точно.
    • Скрадин - Крка - идеята ни е да си наемем лодка на отиване (от официалния сайт), а наобратно да се върнем пеш.
      • Заслужава ли си самото пътуване с лодка (или пък автобус) или е по-добре да сме и в двете посоки пеша?
    • Крка - обиколка на националния парк, като все още разглеждаме какви допълнителни опции имаме.
      • Коя от допълнителните екскурзии в парка си заслужава?
      • Нужно ли е да се върнем до входа на парка и от там да отидем до следващата дестинация в парка (с лодка или автобус)?
    • Крка - Скрадин - връщаме се до Скрадин, обикалолка и хапване в града, след което хващаме автобуса наобратно към Шибеник.
      • Най-големият проблем е, че според автобусните разписания, най-късният автобус от Скрадин до Шибеник е от 17:00-17:30. Няма ли по-късни?
    • Скрадин - Шибеник - връщаме се обратно в Шибеник
    • Шибеник - втора нощувка в Шибеник.
  • Ден 3 (нощувка в Задар)
    • Шибеник - обиколка на града, хапване и почивка.
    • Шибеник - Задар - хващаме си автобус обратно към Задар.
    • Задар - обиколка на града, хапване и нощувка.
  • Ден 4
    • Задар - закуска, кратка обиколка на града и отпътуване към летището, тъй като полета е около 12.
    • Задар - София - пътуване около обяд обратно към София.

Основните ни чуденки са свързани с градския транспорт и затова все още не можем да решим къде да нощуваме:

  • Първоначалният план е с 2 нощувки в Шибеник, тъй като не искаме да мъкнем раниците по време на разходката в Крка.
  • Ако първата нощувка я направим в Скрадин, ще ни е МНОГО по-удобно с транспорта до Крка, но пък остава проблемът с багажа.
  • Разписанията на автобусите, как да си купим билетите и дали има разлики с това в автобусните разписания и на място.
  • Дали има нужда да си закупим още от сега билети за лодката от Скрадин до Крка или може и на място?
  • Какво допълнително можем да посетим в Крка?
    • В тази тема има доста полезна информация за обиколка с кола, но ние ще сме пеш и с автобус. Затова се опитвам да събера повече информация.
  • Дали в Ден 3 си заслужава да плануваме още нещо освен Шибеник (през деня) и Задар (късния следобед и вечерта)?

Благодаря много на всички предварително 🙂

Пожелавам ви едно страхотно, слъчнево и изпълнено с много приключения лято!

 

Не е това автогарата колкото го видях на картата. Пробвайте със central bus station Zadar. Има наблизо един голям Макдоналдс. Автобуса от летището също спира първо на нея, после в центъра до стария град.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Zdravko Nestorov, ще ви отговоря публично, поне да тръгне някакво обществено обсъждане и някой може да се включи.

Ние летим до Задар от 23 до 27 юни.

Всъщност е силно вероятно „ние“ да се превърне в „аз“, защото явно това е годината, в която спътниците ми окапват като круши от минали и бъдещи пътувания. Обикновено това е свързано с някаква тяхна работа и поне не е друг проблем.

 

 

Преди време и аз планирах по-подробно нещата, но отдавна нямам толкова време и желание, особено за места, дето става и така.

Обаче билетите ги купих и местата за спане запазих още есента без никаква мисъл в главата, само с поглед към картата. :smile:

Та моята „програма“ е:
Ден 1. Кацане до Задар, придвижване до града с каквото намерим, оттам автобус до Шибеник, нощувка. Билет до Шибеник смятам на място да купя или в краен случай онлайн някъде в движение, като видя как се движи самолетът.

Ден 2. Сутрин шматкане из Шибеник – каквото е останало да се види, автобус до Трогир. Там има две нощувки, затова първия ден ще иде за Стария град и евентуално плаж.

Ден 3. Сплит и евентуално в Трогир още нещо.

Ден 4. Задар с нощувка в Стария град.

Ден 5 - полет наобратно.

 

Освен да хвърля око на местата, които ме вълнуват в Шибеник, друго не съм гледала. Останалото през идната седмица или на място.

Там ще съм в тотална отпуска, забранила съм работните мейли, така че ще имам време да чета или пък да действам спонтанно според настроение и ситуация.

По крайбрежието вероятно няма да има голям проблем с транспорта – или поне с такава нагласа отивам аз. :biggrin:

 

 

Автогарата в Задар трябва да е тук: 

 

 

Намерих я по 'Autobusni kolodvor' – чудни думи. :smile:

За дилемата между багаж и по-удобното място за настаняване в Скрадин след Крка, бих си потърсила нещо като Skradin Luggage Storage или все ще се помолите на някой там да ви съхранява багажа. 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Argentique, струва ми се че ще бъдем по едно и също време около Задар. Нашата почивка е в периода 20-27 юни. Ние нощуваме на север от Нин за да се възползваме от малкото пясъчни плажове в района. "С деца на море" е нашата идея като мислим да се движим малко, основно до Задар, Нин и околията и повечко слънчеви бани. Но ако времето е лошо може да мръднем и до Крка. 

Тъй като пристигаме малко по-рано от автора на темата може да се включа с полезна информация за транспорта. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

За Крка, ако някой е закъсал с транспорта или харесва масови прояви, има организирани дневни турове от Шибеник/Сплит, вероятно и от други места. В GetYourGuide и разни подобни сайтове могат да се видят. Това не значи, че препоръчвам нещо конкретно. :smile:

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 16.06.2024 г. в 11:49, Бръмбар каза:

Не е това автогарата колкото го видях на картата. Пробвайте със central bus station Zadar. Има наблизо един голям Макдоналдс. Автобуса от летището също спира първо на нея, после в центъра до стария град.

@Бръмбар - много ти благодаря за информацията. Като напиша Central bus station Zadar и всичко се показва точно, Много благодаря за информацията.

 

На 16.06.2024 г. в 11:53, Argentique каза:

@Zdravko Nestorov, ще ви отговоря публично, поне да тръгне някакво обществено обсъждане и някой може да се включи.

Ние летим до Задар от 23 до 27 юни.

Всъщност е силно вероятно „ние“ да се превърне в „аз“, защото явно това е годината, в която спътниците ми окапват като круши от минали и бъдещи пътувания. Обикновено това е свързано с някаква тяхна работа и поне не е друг проблем....

@Argentique - изключително благодаря за детайлите, които сподели. Стискам палци нещата да се подредят при тебе и да си бъдете една готина пътуваща групичка. Относно организацията - винаги това ми е била едно от любимите част от пътуването, така че за мен просто е удоволствие 🙂 За момента нашия фокус основно остава Крка, както и Шибеник, така че ще се опитаме да се фокусираме около тях. Ще съм изключително благодарен, когато пристигнеш на място, да споделиш повече инфорамция относно автобусите, някакви разписания и дали изобщо има нужда да си запазваш билети още от тук или може и на място. Това ще е безценна информация и ще съм ти адски благодарен.

Относно Skradin Luggage Storage - стори ми се твърде странно място и май нещо се отказахме от него...

 

На 16.06.2024 г. в 15:31, Hristo2201 каза:

@Argentique, струва ми се че ще бъдем по едно и също време около Задар. Нашата почивка е в периода 20-27 юни. Ние нощуваме на север от Нин за да се възползваме от малкото пясъчни плажове в района. "С деца на море" е нашата идея като мислим да се движим малко, основно до Задар, Нин и околията и повечко слънчеви бани. Но ако времето е лошо може да мръднем и до Крка. 

Тъй като пристигаме малко по-рано от автора на темата може да се включа с полезна информация за транспорта. 

@Hristo2201 - пожелавам ви да си изкарате наистина невероятно и да имате много слънце и хубави моменти. Информацията за градския транспорт ще ми е много полезна, така че ще се радвам, ако имаш възможност да споделиш каквото сметнеш за полезно, особено дали да си запазвам от тук и дали разписанията на живо са същите, както и в тези сайтове. Благодаря предварително!

 

На 16.06.2024 г. в 18:13, Argentique каза:

За Крка, ако някой е закъсал с транспорта или харесва масови прояви, има организирани дневни турове от Шибеник/Сплит, вероятно и от други места. В GetYourGuide и разни подобни сайтове могат да се видят. Това не значи, че препоръчвам нещо конкретно. :smile:

@Argentique - това беше другият вариант, който обмисляме, но ако градския транспорт е на ниво, мислим да се възползваме от него. Съдейки от различните сайтове за запазване на такива турове, може да се направи резервация буквално деня преди това, така че ще се решава на място.

 

На база на всичко изписано от вас, за което ви благодаря безкрайно много, горе-долу планът си остава почти непроменен, като идеята е да разчитаме изцяло на градския транспорт, но без да си даваме толкова зор за посещение на всичко:

  • Ден 1 (нощувка в Шибеник)
    • София - Задар - кацаме около обяд в Задар.
    • Задар - Шибеник - веднага хващаме автобус от Задар към Шибеник, за да отделим повече време за обиколка на Шибеник (GoogleMaps - локацията е коригирана).
    • Шибеник - Настаняване, разходка, хапване и нощувка в Шибеник.
  • Ден 2 (нощувка в Шибеник)
    • Шибеник - Скрадин - хващаме автобус от Шибеник до Скрадин в зависимост от разписанието, което ще проеврим още на предния ден (GoogleMaps).
    • Скрадин - Крка - идеята ни е да си наемем лодка на отиване (от официалния сайт), а наобратно да се върнем пеш.
    • Крка - обиколка на националния парк, като все още разглеждаме какви допълнителни опции имаме.
    • Крка - Скрадин - връщаме се до Скрадин, обикалолка и хапване в града, след което хващаме автобуса наобратно към Шибеник.
    • Скрадин - Шибеник - връщаме се обратно в Шибеник с автобус (GoogleMaps).
    • Шибеник - втора нощувка в Шибеник.
  • Ден 3 (нощувка в Задар)
    • Шибеник - обиколка на града, хапване и почивка.
    • Шибеник - Задар - хващаме си автобус обратно към Задар още преди обяд (GoogleMaps).
    • Задар - настаняване, обиколка на града, хапване и нощувка.
  • Ден 4
    • Задар - закуска, кратка обиколка на града и отпътуване към летището, тъй като полета е около 12.
    • Задар - София - пътуване около обяд обратно към София.

Единствените въпросителни са разписанията на градския транспорт в Задар (посока Шибеник), Шибеник (посока Скрадин), Скрадин (посока Шибеник), както и дали има нещо допълнително, което да посетим в Крка, което да е достъпно с градския траспорт.

 

Благодаря ви отново!!!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В района има доста опции за такива 3,4 дневни пътувания вече зависи върху какво искаш да се фокусираш. Аз направих следното първи ден кацене и изцяло в Задар, втори ден с корабче по съседните Telašćica и Kornati и вечерта в Задар, последният ден отидохме до Нин за разходка и на плаж , този път избрах по лежерна програма от обикновенно и беше доста приятно, пък и си оставих доста опции за ново пътуване в района.

 
 
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Barfly каза:

В района има доста опции за такива 3,4 дневни пътувания вече зависи върху какво искаш да се фокусираш. Аз направих следното първи ден кацене и изцяло в Задар, втори ден с корабче по съседните Telašćica и Kornati и вечерта в Задар, последният ден отидохме до Нин за разходка и на плаж , този път избрах по лежерна програма от обикновенно и беше доста приятно, пък и си оставих доста опции за ново пътуване в района.

@Barfly - много ти благодаря за споделения план. Като за първи път май искаме да се фокусираме основно върху прирорадата (Крка) и малко градски обиколки (Задар и Шибеник). Ще разгледам какви възможности има и за еднодневни разходки от Задар, но май ще си оставим и ние опциите, за да се върнем отново.

 

Преди 1 час, Argentique каза:

@Zdravko Nestorov, засега за разписания съм намерила този сайт:

https://www.buscroatia.com/

 

Не за всички автобуси може да се купи билет онлайн обаче.

@Argentique - от всичко, което проверих в нета, изглежда, че всички сайтове използват една и съща информация. Например аз използвах ето този сайт и нещата са напълно еднакви: https://getbybus.com/. Интересното е, че автобусите им са сравнително нередовни, което доста ме учудва (особено сравнени с тези в България).

 

Много ви благодаря отново.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За автобусите ( liburnija) мога само да кажa, че специално за Нин и района дето са пясъчните плажове в събота и неделя са по малко от през седмицата, което доста ме изненада,  може би и за другите опции е така

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Zdravko Nestorov не съм те забравил, но няма и с какво да помогна. Още на втория ден си взехме рент а кар, защото с автобусите голяма мъка. А и населеното място където сме е доста малко и няма хранителен магазин. В Сабунике, на 5 км. северно от Нин сме.

Желая ви весело изкарване. 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@Zdravko Nestorov, отговарям за транспорта.  😀

В Задар съм. Кацането беше планирано за 15.35 и си купих билет за Шибеник за 17.30 вчера, че взеха да свършват някои часове.

Да, но самолетът (неделните ги изпълнява Лауда от името на Райън) вместо в три и пет излетя в пет и три и автобусът беше изпуснат за половин час.

Поне купих билета с 4 € намаление.😃

От летището автобусът за града също беше изпуснат, но там дежурят едни батковци, дето карат с микробус за 5€ до автогара и център в Задар. Тръгнахме веднага.

На автогарата успях да купя предпоследния билет за автобуса в шест - такъв автобус въобще нямаше обявен в нета.

😃

Две жени след мен не успяха да си купят - нямало места. Да, ама автобусът е празен и сме 10 човека вътре. 😃

Тръгнахме с 10 минути закъснение. 😃

Попитах стюарда кога ще пристигнем - измуча ми грубиянската, че не знае. Пък аз си мислех, че само в България са такива автобусните служители...

Дано не си изпусна спирката. 😃

 

И да, другарчето ми отпадна окончателно, изгоряха билети и т.н.

Втори път за годината...

Но гледам, че ще се забавлявам тук.

😄

 

От прозореца виждам хора да се къпят по импровизирани плажове край пътя...😃 

 

20240623_182944.jpg.6dc68e0c1bab5d118483312871c3e92c.jpg

 

  • Харесвам 6
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
На 20.06.2024 г. в 10:39, Barfly каза:

За автобусите ( liburnija) мога само да кажa, че специално за Нин и района дето са пясъчните плажове в събота и неделя са по малко от през седмицата, което доста ме изненада,  може би и за другите опции е така

@Barfly - много ти благодаря за включването. Точно поради това ми се иска още от тук да се подготвя за какво ни очаква, за да не сме много изненадани, но... това не е никаква гаранция. Определено градския транспорт в този край на Хърватия е доста... странен, нередовен и недобре описан.

 

На 21.06.2024 г. в 15:07, Hristo2201 каза:

@Zdravko Nestorov не съм те забравил, но няма и с какво да помогна. Още на втория ден си взехме рент а кар, защото с автобусите голяма мъка. А и населеното място където сме е доста малко и няма хранителен магазин. В Сабунике, на 5 км. северно от Нин сме.

Желая ви весело изкарване. 

@Hristo2201 - в крайна сметка ще решавам на летището и според как се развият нещата, ще решим как да процедираме. А дали ще мога да наема кола с дебитна карта (със статут на кредитна, т.е. може да се блокират пари)?

 

преди 4 часа, Argentique каза:

@Zdravko Nestorov, отговарям за транспорта.  😀

В Задар съм. Кацането беше планирано за 15.35 и си купих билет за Шибеник за 17.30 вчера, че взеха да свършват някои часове.

Да, но самолетът (неделните ги изпълнява Лауда от името на Райън) вместо в три и пет излетя в пет и три и автобусът беше изпуснат за половин час.

Поне купих билета с 4 € намаление.😃

....

@Argentique - понякога просто като потръгнат нещата надолу с главата... Надявам се това да е последното такова нещо и от тук нататък всичко да ти се получава от раз!!! 

Относно транспорта, тъй като нашият полет би трябвало да кацне в 13:05 и поради изключително намаленият брой автобуси от Zadar (Airport) до Šibenik, решихме да хванем първо автобус до центъра на Zadar (изглежда да има доста редовни), след това да се разходим в града и чак вечерта да се оправим към Šibenik (от центъра на Zadar изглеждаме да има автобуси чак до 22 часа). Поне това е планът, ама от твоя разказ... все повече започвам да си мисля, че всичко ще е яко импровизация и според това кога ще кацне самолета и дали и какви билети ще можем да си купим. Относно "батковците с микробусите" - това е супер, защото се оказа, че в Неделя има много малко варианти да стигнеш от Zadar (Center) до Zadar (Airport) - огромно благодаря за информацията.

Пожелавам ти отново всичко от тук нататък да ти върви по мед и масло и ще се радвам на всякаква споделена информация! 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 16.06.2024 г. в 10:29, ivan69 каза:

Ние сме там за 4 дни 7.07-11.07. Букнах настаняване до Сплит, с рентакар сме. На пръв поглед изглежда по-скъпо от Пулия. Ще се радвам да споделите инфо.

Хазяинът от Трогир много ми рекламира Башка баня и въобще  Макарска ривиера за плажове.

Било хубаво като на остров,  без да е остров. 

Аз съм тук на градски туризъм с 1-2 топвания - не съм впечатлена от градските плажове.

А за цените по заведения и т.н. - 😱 

По-скъпо е и от Северна Италия.

 

За транспорта ми каза хазяйнът, че автобусите си закъснявали често, щото и моят вчера закъсня с 20 минути. 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 23 минути , Argentique каза:

Хазяинът от Трогир много ми рекламира Башка баня и въобще  Макарска ривиера за плажове.

Било хубаво като на остров,  без да е остров. 

Аз съм тук на градски туризъм с 1-2 топвания - не съм впечатлена от градските плажове.

А за цените по заведения и т.н. - 😱 

По-скъпо е и от Северна Италия.

 

За транспорта ми каза хазяйнът, че автобусите си закъснявали често, щото и моят вчера закъсня с 20 минути. 

В Хърватска си е скъпо, няма две мнения. И определено не е плажна дестинация, поне за мен. На пък е много красива. И хърватите също са много хубави:)

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 36 минути , Argentique каза:

Хазяинът от Трогир много ми рекламира Башка баня и въобще  Макарска ривиера за плажове.

Било хубаво като на остров,  без да е остров. 

Аз съм тук на градски туризъм с 1-2 топвания - не съм впечатлена от градските плажове.

А за цените по заведения и т.н. - 😱 

По-скъпо е и от Северна Италия.

 

За транспорта ми каза хазяинът, че автобусите си закъснявали често, щото и моят вчера закъсня с 20 минути. 

 

преди 12 минути , Asya Assenova каза:

В Хърватска си е скъпо, няма две мнения. И определено не е плажна дестинация, поне за мен. На пък е много красива. И хърватите също са много хубави:)

И в Словения е по-скъпо, а и словенците са си хубави.

Аз приемам, че просто в Италия храната е по-евтина. Особено италианската такава 😄

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз не мога да правя сравнение на цени поради липсата на опит, но ние плащаме средно по 60-70 евро на ядене. Двама възрастни и две деца. По едно ястие на човек, Вода и сок за децата. На мен не ми се струват нормални тези суми, защото и в БГ даваме по толкова като цифра, само че в лева. Нищо скоро ще ги стигнем поне по този показател като приемем еврото. Но ако се хапва само по заведения джоба олеква много бързо. 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 24.06.2024 г. в 7:47, Hristo2201 каза:

За дебитна карта не зная. Аз им дадох кредитна и проблеми нямаше. Вероятно на място ще може да разбереш. 

@Hristo2201 - засега ще съм без кредитна карта и ако случайно реша да взема кола под наем, ще разбера на място. Хубавото е, че има Bolt в Хърватия, така че в краен случай ще разчитам на тях. Много благодаря за информацията.

 

На 25.06.2024 г. в 7:46, Argentique каза:

Хазяинът от Трогир много ми рекламира Башка баня и въобще  Макарска ривиера за плажове.

Било хубаво като на остров,  без да е остров. 

Аз съм тук на градски туризъм с 1-2 топвания - не съм впечатлена от градските плажове.

А за цените по заведения и т.н. - 😱 

По-скъпо е и от Северна Италия.

 

За транспорта ми каза хазяйнът, че автобусите си закъснявали често, щото и моят вчера закъсня с 20 минути. 

@Argentique - вече на доста места чувам, че цените в Хърватия са доста скъпи и това наистина ме учудва, но явно стандартът на живот там е доста висок, в сравнение с останалата част на балканите.

Относно транспорта... това определено си остава най-болната ми тема. Колкото и да проверявам по всевъзможни сайтове, просто информацията е доста оскъдна и най-важното - автобусите изглеждат адски нередовни. Ако имаш още информация от първа ръка, ще съм ти безкрайно благодарен.

 

На 25.06.2024 г. в 10:16, Hristo2201 каза:

Аз не мога да правя сравнение на цени поради липсата на опит, но ние плащаме средно по 60-70 евро на ядене. Двама възрастни и две деца. По едно ястие на човек, Вода и сок за децата. На мен не ми се струват нормални тези суми, защото и в БГ даваме по толкова като цифра, само че в лева. Нищо скоро ще ги стигнем поне по този показател като приемем еврото. Но ако се хапва само по заведения джоба олеква много бързо. 

@Hristo2201 - звучи сравнително нормално като цени, особено сравнено с по-голяма част от Европа. Дори в България цените се вдигнаха доста и на повечето места 60-70 лева не биха стигнали за 4-членно семейство.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Zdravko Nestorov, между по-големите градове си има автобуси, но не всички са обявени в нета. 

В България възможностите за покупка на билети онлайн е още по-малка.

Просто по крайбрежието всички автобуси закъсняват по трасето, то си има и трафик, и задръствания. 

Не е било да имам час за автобус и да тръгне навреме. Сега съм в автобуса от Трогир за Задар, който е тръгнал съвсем наблизо, от Сплит, но успя да натрупа 20 минути закъснение за нищо и николко километра. 

 

Цените на мен ми идват високи. Обаче според моя хазяин това са цени по туристическите места. Той не ходил по тези заведения и повечето хървати не ходели, защото не им е по джоба, така че нямат висок стандарт. Имало си по-нормални заведения не покрай морето и той ходел там.

 

Примерни цени от махаленска кръчма в Шибеник. Ориз с боб и тиквички 17 евро. 😂

 

20240623_205210.jpg.c185c722c4a2fa471e57120ae288e2c1.jpg

 

Вчера ядох в сравнително евтина кръчма в Сплит. Това е 15 евро, имаше опашка. 

 

20240625_120456.jpg.fbefc4362d207c207fe4d70eb52cd576.jpg

 

В Задар съм си отбелязала две поносими кръчми в Стария град, ще пиша, ако успея да седна. Тя едната ми е под студиото.

 

В магазина също не е много евтино. Видях местен кашкавал за 57 евро килото. 😄 То в Италия няма такъв...

 

Отделно хазяинът каза, че след еврото цените се закръглили нагоре, но това е очаквано. 

 

Моите нощувки поне са на доста нормални цени, но рано запазвах. 35 евро в Шибеник, 60 евро на вечер в Трогир и Задар - това са студиа. 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.