Прескочи до съдържание

Летни Олимпийски Игри-Париж 2024


Препоръчани мнения

Преди 1 час, Radnev каза:

Поредицата от хандбални мачове ме накара да обърна внимание колко важна е физиката в този спорт. Може да прозвучи смешно, но през цялото време съм си представял, че хандбалистите са някакви дребни пъргавелници. 

За жалост не само при хандбала е така. Европейският баскетбал на мен лично ми допада много повече като комбинативност и "отборност" за гледане.

Но просто това не може да помогне с/у невероятната разлика във физиката.

Иначе и американският отбор е малко политкоректен и може би не най-доброто е в състава и на терена, но това са реалностите ...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 29.07.2024 г. в 14:47, Radnev каза:

Вчера открих Олимпийските игри с отборните състезания по стрелба с лък между Южна Корея и Китай. Оказа се, че южнокорейките са голяма сила в този спорт и спечелиха десета поредна олимпийска титла😵. В случая обаче китайките се бориха до последно и от 0:2, успяха да достигнат до 2:2, но в тайбрека загубиха, като две  десетки на корейките бяха преглеждани с лупа🤓.

В началото, този спорт ми се стори много скучен и дори се зачудих защо занимават зрителите, но след като се загледах, установих, че липсата на динамика, се компенсира от огромното очакване и напрежение преди всеки изстрел. Още по-интересно бе, че състезанието бе отборно. До последно бях убеден, че една от състезателките на Китай всъщност бе мъж🙄.

***

Баскетболният мач между отборите на САЩ и Сърбия го хванах след първата четвърт. Направи ми впечатление колко надъхан бе американският отбор, за разлика от други олимпиади, когато не си даваше много зор. Льоброн Джеймс, въпреки дългия сезон в НБА и напредналите 39 години, престоя най-дълго на игрището от целия отбор и през цялото време се раздаваше, искайки да покаже по един безспорен начин кой е лидерът на САЩ.

Според мен американците бяха допълнително мотивирани и от присъствието на Никола Йокич "Жокера" на игрището - трикратен MVP в НБА, задаващ нови стандарти на играта. Сърбите направиха каквото можаха, но разликата в класите бе очевидна. "Жокерът" може и да е доминант в НБА, но в крайна сметка ти трябват и съотборници. Динамиката в баскетбола между Европа и САЩ е повече от очевидна, а играчите на Сърбия, които играят в НБА, особено Богдан Богданович и Мичич не успяха да се включат по най-добрият начин.

***

До известна степен, неприятно впечатление ми прави факта, че по Евроспорт ни заливат с тенис. При днешния мач между Надал и Джокович е  разбираемо, но за останалите мачове си остава чуденка? Очаквам да започнат прякото предаване на олимпийския турнир по футбол, сякаш гледаме малко от този спорт през останалата част на годината. 

 

 

И ние следим с особено вълнение баскетбола, защото и щерката, и сина тренират. Олимпиакос ни е много на сърце, и оттам и симпатизирахме днес на Гърция. Много драматичен мач с Испания, но настоящия европейски шампион заслужиха победата. Остава да стискаме палци на Гърция за мача с Австралия. Иначе и на мен ми направи впечатления колко надъхани бяха американците, Кевин Дюрант беше невероятен, 23 точки,  5/5 стрелба от тройката.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Вчера гледах загубата на нашето момиче Йоана Илиева в 1/8-финалите по фехтовка. Допусна разконцентриране по средата на двубоя и унгарската ѝ съперничка се възползва по най-добрия начин, малко повече късмет и можеше да е на 1/4-финал, а по време на мача коментатора дори каза, че AI предвижда да вземе медал. Но е млада състезателка 23-годишна само, така че на следващите олимпийски, може да я гледаме на финал. 🙂

Щатите ще пометат всичко по пътя си тази година, решили са да докажат "кой е шефа" в баскетбола, а освен Леброн, другите им звезди взеха сравнително малко участие в мача, така че дори не са на 100%.. 

 

Гледах отчасти и мача на Вики Томова, с която имам късмета да съм се запознал лично - изключително мило и скромно момиче, но наблюдавам при нея, че след изтощителен първи сет, който стига до тайбрек - в следващите просто губи сили и рязко сваля нивото. 

 

Не гледах двубоя на Станимира Петрова по бокс, но е отстранила действащата световна шампионка на 1/8, поставена е под номер 1, така че тук трябва да играем за злато. 🙂

 

Днес от 17:15 е мача на двойки на Надал и Алкараз, също така. 🙂

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Аз да питам, някой знае ли защо Гришо не участва? Предполагам не е успял да се класира, но все пак...

 

Иначе, нямам абсолютно никакъв интерес към типично българските силови спортове, в които по традиция очакваме някакви успехи. От игрите единствено бих гледал финалните срещи от футболния, баскетболния и волейболните турнири. Леката атлетика с изключение на спринтовете ми е леко безинтересна, а останалите спортове (с изключение на тениса на корт) са ми определено скучни...

Връзка към коментар
преди 4 минути , Duke каза:

Аз да питам, някой знае ли защо Гришо не участва? Предполагам не е успял да се класира, но все пак...

Защото не е играл за купа Дейвис за националния си отбор през последните години . Едно от изискванията е. 

Но защо тогава участва Медведев, при положение че няма национална принадлежност, не ми е съвсем ясно.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , домосед каза:

Защото не е играл за купа Дейвис за националния си отбор през последните години . Едно от изискванията е. 

Но защо тогава участва Медведев, при положение че няма национална принадлежност, не ми е съвсем ясно.

Сигурно е от отбора на бежанците.

  • Смея се 6
Връзка към коментар

Абе и аз му стисках палци, ама чак пък малшанс. Просто не беше на нивото на другите, въпреки зверските последни 20м, които направи. 
За мен би било провал за всеки здрав спортист ако не вземе медал поне да направи лично постижение. Четири години подготовка и накрая нищо. Това важи за спортовете с времеизмерване де. 

Връзка към коментар

Всички само Париж това, Париж онова, а за Таити забравихте. :wink:

 

Топ кадърът за мен (и за още половин Интернет) -  Габриел Медина, Бразилия.

 

453409683_1026959116101153_979966788010596699_n.jpg.794e3859e525fe11473d36bd503f0bc0.jpg

 

Доколкото мога следя плуването и чакам атлетиката.
Вчера съседката Станимира стигна до 1/4 финал и съм много доволна.

 

  • Харесвам 10
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Zlia каза:

Абе и аз му стисках палци, ама чак пък малшанс. Просто не беше на нивото на другите, въпреки зверските последни 20м, които направи. 
За мен би било провал за всеки здрав спортист ако не вземе медал поне да направи лично постижение. Четири години подготовка и накрая нищо. Това важи за спортовете с времеизмерване де. 

Според мен малшансът е именно заради бруталният спринт накрая - с това усилие заслужаваше да влезе във финала, иначе че не е все още на нивото на другите е видно. 

 

Гледах също и "Алкадал", във тайбрека на 2-рия сет бяха колебливи но финалният тайбрек показаха класа, интересно ми е могат ли да вземат златото, при положение че и двамата не са типични играчи на двойки. 🙂

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , Kosta Grudov каза:

 

Гледах също и "Алкадал", във тайбрека на 2-рия сет бяха колебливи но финалният тайбрек показаха класа, интересно ми е могат ли да вземат златото, при положение че и двамата не са типични играчи на двойки. 🙂

 

Могат, но ще бъде изключително трудно по две причини според мен:

1. Алкарас продължава и на сингъл и ще натрупа умора, ако продължи и на двата фронта. 

2. Колеблив Надал. 

3. (бонус) Има много по-добре сработени тандеми на двойки от Испанците. 

 

Но ако стигнат финал, че и да спечелят без да са играли заедно преди Олимпиада ще бъде Велико. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 55 минути , Hristo2201 каза:

Има много по-добре сработени тандеми на двойки от Испанците. 

Не трябва ли да са участвали на купа Дейвис. То доста играчи ги няма на този турнир поради тази причина. 

Връзка към коментар

Рами Киуан - бокс е на четвъртфинал след като натри носа на номер 1 в ранглистата! 

Ето така трябва да се играе - със самочувствие, спокойно и уверено. 

Кой сега е номер едно 🙂

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Тениса

Аз също мисля, че Надал - Алкарас, въпреки звездния си статус, няма да спечелят турнира на двойки. Играта на двойки си има своите специфики. Алкарас ще се съсредоточи в индивидуалния турнир, където ще гони титлата. Бързо за него турнира на двойки ще се превърне в състезание, където само да поддържа форма, както правят всички големи тенисисти по големите турнири.

Бокса

Рами Киуан постигна много убедителна победа, но срещу един доста ограничен като качества противник, като Шанън Дейви от Австралия. Позициите в схемата на турнира са много относителни и не отговарят на истинската класа на боксьорите. Не знам дали след мача на Рами Куан, някой е гледал мача на следващия му противник - американеца Омари Джоунс (много сериозен боксьор). Не съм гледал останалите боксьори, но ако нашия го бие си мисля, че няма кой да го спре.

Тоя Червен бряг големи таланти в спорта взе да вади ...

Джудото

В турнира по джудо (категория до 90кг), Ивайло Иванов отстъпи на 1/8 финала от действащия олимпийски шампион Лаша Бекаури (Грузия) с 0:1. В предишния мач бе победил натурализиран чеченец, който се състезава за Ливан с 1:0, буквално секунди преди края. Срещу Лаша Бекаури не се получи.

До сега джудото е най-безинтересния спорт, който съм гледал на Олимпиадата. Може би и правилата са твърде странни и неразбираеми за нас страничните зрители.

И в двата си мача нашия обичаше да пада на земята и там да се опитва да прави захвати, въпреки че коментаторите твърдяха, че нашия иска да избяга от прекия контакт, особено срещу Лаша Бекаури. Имаше и няколко ситуации, в които бях убеден, че нашия е на земята по гръб или превъртян, но никога не отсъждаха точки срещу него.

Връзка към коментар
На 30.07.2024 г. в 16:56, домосед каза:

Защото не е играл за купа Дейвис за националния си отбор през последните години . Едно от изискванията е. 

Но защо тогава участва Медведев, при положение че няма национална принадлежност, не ми е съвсем ясно.

МОК е поканил 8 руски тенисисти + Сабаленка и Азаренка от Беларус под неутрален флаг.

https://gong.bg/tenis/jeni/multimedia/video/mok-pokani-osem-tenisisti-na-igrite-v-parizh-797920

 

На 30.07.2024 г. в 15:10, Ninkata17 каза:

И ние следим с особено вълнение баскетбола, защото и щерката, и сина тренират. Олимпиакос ни е много на сърце, и оттам и симпатизирахме днес на Гърция. Много драматичен мач с Испания, но настоящия европейски шампион заслужиха победата. Остава да стискаме палци на Гърция за мача с Австралия. Иначе и на мен ми направи впечатления колко надъхани бяха американците, Кевин Дюрант беше невероятен, 23 точки,  5/5 стрелба от тройката.

 

Като заговорихме за баскетбол, отборът на Франция буквално бе спасен от съдиите. Секунди преди края бе свирено несъществуващо нарушение при 84:80 за японците. При тройка + фал, мачът отиде в продължение, спечелено от "петлите".

 

Връзка към коментар

Докато си чакам ЛЕКАТА АТЛЕТИКА :)
image.jpeg.05589b5d44a0fcbbc72bd51c56b264f3.jpeg
 

За това красиво момиче ще стискам палци довечера! Съмър Ан Макинтош, от Торонто, ще се бори за злато на 200 м бътерфлай, една нелека дисциплина. Снощи, на полуфиналите, беше с най-добро време. На 17 години, 173 см и с изящна фигура, за разлика от другите плувкини. Трепе ги - 1 златен и 1 сребърен олимпийски до момента. От спортно семейство и списъкът с нейните световни рекорди в различни възрастови групи (състезава се от 14 годишна) и различни плувни дисциплини е дълъг 2 екрана :) Много искам да победи!

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Пенсионираният турски сержант от жандармерията Юсуф Дикеч (51 г.) взе сребърен медал на 10 м въздушен пистолет в смесен отбор.

 

jghjfjpg-WDoTTp61_kutDvWAI9Qv9w.jpg.5c866ba6284a279c00c9482e1bd1a572.jpg

 

Без никакви приспособления, с ръката в джоба. :biggrin:

 

1jpgzzc1782jxk6bsdjthharvajpeg-G0mfuHJWLUGyFSoJmjnVJA.jpeg.32e1672dd41538b4f349a8f21ae10a3a.jpeg

 

Та бъдещето е пред нас! :wink:

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 35 минути , Argentique каза:

Пенсионираният турски сержант от жандармерията Юсуф Дикеч (51 г.) взе сребърен медал на 10 м въздушен пистолет в смесен отбор.

 

jghjfjpg-WDoTTp61_kutDvWAI9Qv9w.jpg.5c866ba6284a279c00c9482e1bd1a572.jpg

 

Без никакви приспособления, с ръката в джоба. :biggrin:

 

1jpgzzc1782jxk6bsdjthharvajpeg-G0mfuHJWLUGyFSoJmjnVJA.jpeg.32e1672dd41538b4f349a8f21ae10a3a.jpeg

 

Та бъдещето е пред нас! :wink:

Не е до години, до можене е:)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

След поста на @Argentique, някои интересни факти и събития около Олимпиадата:

Вчера отпадна най-възрастната състезателка на Олимпиадата. На 61-годишна възраст натурализираната от Люксембург китайка Ни Сялян, отпадна от състезанията по тенис на маса. Тя е ставала световна шампионка през 1983г.😵

***

В същото време джудистът Адил Османов спечели бронз в категория до 73кг. за Молдова.

Докато се радва на успеха джудистът извади рамото си.

***

Междувременно две боксьорки, за които бе доказано по несъмнен начин, че всъщност са мъже и бяха дисквалифицирани на последното Световно първенство по бокс, са допуснати да се състезават на Олимпиадата. Една от тях е фаворит за златото в категория до 57кг., което означва, че нашата Светлана Каменова ще трябва да пребори и мъж, за да се добере до медалите.

  • Харесвам 3
  • Шок 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Драги магеланци, няколко човека смятаме да бъдем последния уикенд на Олимпиадата, като имаме и билети кат. D за вдигането на тежести в категорията на Карлос Насар. Засега явно остават 2 свободни билета за състезанието и бих бил по-щастлив, ако има българи, които не са успели да се доберат до по-евтините категории места, за да ги продам на тях, вместо в официалната платформа за препродаване.

Та, ако има заинтересовани за 2 бр. места, нека ми пишат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Плуването снощи беше доста интересно, Леон Маршан обра златните медали на 200м бътърфлай и бруст (в една вечер!), докато Пан Жанле подобри собствения си световен рекорд на 100м свободен стил с извънземно време от 46.40, цели 1.08 сек пред втория. Всички останали участници се бяха вместили в 0.5 сек.

 

При жените Сара Сьострьом успя да вземе златния медал на 31 години.

 

8f051820-87be-4018-b5da-9a22fbad4c3c.jpg.168edc00170a6c6655d0023cebdf8013.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Междувременно куриозът с мъжете-боксьорки започва да се превръща в истинска драма.

"Набедена за мъж счупи носа на съперничката си за 45 секунди" - btvsport

 

https://btvsport.bg/paris2024/nabedena-za-mazh-schupi-nosa-na-sapernichka-za-45-sekundi-video-i-snimki.html

 

В категория до 66 кг.,Имане Халиф от Алжир отказа италианската си съперничка след счупен нос. Междувременно олимпийската шампионка в категорията от Токио, Кели Харингтън категорично е заявила, че няма да излезе на ринга, ако се стигне до мач с Халиф.

 

  • Шок 2
  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 14 минути , П.Кръстев каза:

Леон Маршан обра златните медали на 200м бътърфлай и бруст (в една вечер!)

Много рядко някой въобще плува в двата стила на много високо ниво (съчетават флай със свободен, в краен случай гръб), та това постижение е повече от извънредно.

Коментаторите вчера бяха в прединфарктно състояние. :biggrin:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.