Прескочи до съдържание

Шотландия за 7 дни (7 нощувки)


Препоръчани мнения

Здравейте отново. Излязоха доста изгодни билети за Шотландия и с приятелката ми решихме веднага да се възползваме от тях. Началната и крайната точка ще бъде Единбург, като датите са от 23 август (кацаме около 13:00 следобяд) до 30 Август (излитаме около 06:00 сутринта). Поради часовете на полетите се оказва, че имаме почти 7 дена и 7 нощувки и искаме да ги уплътним максимално.

 

Разгледах приключенията ви във форума (които звучат изключително вълнуващо), както и много информация в Интернет. Успях да изготвя някакъв начален план (доста амбициозен, но това само ни мотивира още повече) и ще съм ви безкрайно благодарен за вашата обратна връзка и оценка за това доколко е възможно да го изпълним. Целта на пътуването е да съчетаем градските обиколки с още повече екскурзии сред прекрасната природа на Шотландия.

 

Ето и какъв е планът ни до момента:

  • Ден 1 (обиколка в Edinburghнощувка в Edinburgh или околните гардчета)
    • Кацаме на летището в Edinburgh около 13:30, след което веднага отиваме да вземем кола под наем (взимане и връщане на летището).
    • Планът след това е да обиколим колкото можем повече от града, като има голяма вероятност да не успеем да посетим Edinburgh Castle, поради факта, че последният възможен слот е от 15:30 според официалният сайт.
    • Обиколката на Edinburgh ще включва всички основни забележителности, като ако времето позволява ще се опитаме да стигнем и до Arthur's Seat.
    • Хапване и отпътуване за някои от близките до Единбург градчета за нощувка. Тук всичко зависи от наличните места за спане, тъй като през Август е пълно с фестивали и цените са в космоса. Тъй като сме с кола, не би било проблем да спим и в някое съседно на Edinburgh градче.
  • Ден 2 (от Edinburgh до Pitlochry, нощувка в Pitlochry)
    • Ако не сме успели да посетим Edinburgh Castle на предишния ден, ще се опитаме да го посетим на този и то рано сутринта (мисля, че около 09:30 е първият възможен час). Все още се чудя дали си заслуижава да усложнявам толкова плана, тъй като днес има доста неща, които искаме да видим по пътя за Pitlochry.
    • Следващата ни спирка е  Linlithgow Palac, разходка в замъка, както и хапване и зареждане с някакви провизии от някое магазинче.
    • Няма как да подминем и  The Kelpies, тъй като поне от снимки изглеждат наистина много интересно за посещение място, така че... ние също ще спрем и ще го разгледаме.
    • По път ще се отбием да разгледаме и Plean Country Park - от една страна за малка почивка и хапване, а от друга - за разходка сред природата.
    • Отправяме се към Stirling, като там ще опитаме да посетим The National Wallace MonumentCambuskenneth Abbey и Stirling Castle. Ако остане време, може да надникнем и в Stirling Old Town Jail, както и самото градче.
    • Продължаваме към Inver, за да посетим The Hermitage и The Hermitage Bridge.
    • И накрая трябва да финишираме в Pitlochry, като основните места, които искаме да видим там са Blair Athol Distillery и Queen's View, както и разбира се просто да се разходим в това китно градче.
    • Тъй като планът е доста натоварен едва ли ще остане време и да се разходим малко и по Ben Vrackie (но пък да видим).
    • И този дълъг ден трябва да завърши с нощувка в Pitlochry (ако не сме припаднали до тук).
  • Ден 3 (от Pitlochry до Inverness, нощувка в Inverness)
    • Потегляме отново рано сутринта и се отправяме в посока Badenoch, за да презаредим малко провизии, след което ще посетим Highland Wildlife Park.
    • От там потегляме в посока на Ballindalloch Castle and Gardens, преминавайки през Old Pack Horse Bridge. Градините на замъка изглеждат много красиви и мислим да отделим малко повече време за тях.
    • И тук започва една чуденка относно Malt Wiskey Trail. Спрял съм се на Glenfiddich Distillery и/или Cardhu Distillery. Все пак ще сме с кола и няма да пия, но поне да усетя атмосферата.
    • Оправяме се към Inverness. Основната ни цел е Inverness Castle, както и да просто да се разходим в града и да усетим атмосферата, да посетим някой пъб и да си починем.
  • Ден 4 (от Inverness до The Isle of Skye, нощувка в Portree)
    • Няма как да пропуснем Loch Ness. Но идеята е по-скоро да спрем на няколко от по-известните viewpoints от източната част на езерото, като със сигурност ще пропуснем Urquhart Castle (не мислим да правим обиколка около езерото).
    • По пътя също така ще опитаме да посетим Falls of Foyers, за да се разходим сред природата и да презаредим със сили.
    • От там се отправяме към Dornie, за да посетим Eilean Donan Castle, като тук мислим да отделим повече време, както за разходка, така и за почивка.
    • Накрая потегляме към Portree, за вчерна разходка, хапване и разбира се - нощувка.
  • Ден 5 (Tour the Isle of Skye, нощувка в Portree)
    • Целият ден ще посветим на Isle of Skye, като идеята ни е да минем през Fairy PoolsDunvegan Castle & Gardens и разбира се да завършим с един хубав трек до Old Man of Storr.
    • Прибираме се към Portree за хапване и нощувка.
  • Ден 6 (от Isle of Skye до Oban, нощувка Oban)
    • Тръгваме рано сутринта от Isle of Skye, като мислим да хванем ферибота между Armadale и Mallaig.
    • След това се отправяме към всеизвестният Glenfinnan Viaduct, като ще отделим малко повече време и на самия град, за да хапнем и починем.
    • Продължаваме към Fort William, за да посетим Neptune's Staircase и Old Inverlochy Castle.
    • От там се отправяме към Glencoe, за да посетим и Glen Lochan и да направим една готина и лека разходка сред природата.
    • И разбира се завършваме с Oman, където мислим да посетим McCaig's Tower & Battery Hill и да пийнем по нещо в Oban Distillery - все пак ще нощуваме тук и ще мога да изпия поне едно уиски.
    • Разходка и нощувка в Oman.
  • Ден 7 (от Oban до Glasgow, нощувка Glasgow или по-скоро в близост то летището на Edinburgh)
    • Започваме денят с Inveraray Castle и преминаване през Aray Bridge.
    • След което се отправяме към Loch Lomond, като идеята е да минем през Rest and be Thankful Viewpoint, Inveruglas Pyramid - An Ceann Mòr, Luss View Point и The Devil's Pulpit. Разгледах доста неща в интернет и ето този план ми допадна.
    • И завършваме с Glasgow, като там може би ще посетим Glasgow Cathedral, The Lighthouse и Glasgow Green.
    • След което ще се отправим за нощувка или в Glasgow или в някое градче в близост то летището на Edinburgh.
  • Ден 8 (от Glasgow до Edinburgh Airport)
    • Ставаме много, много рано сутринта (полета е около 06:00), като идеята е да оставим колата.
    • Живи и здави се качваме в самолета и се отправяме към Sofia.

 

Основните ни чуденки са свързани с това колко постижим е този план, за да можем да решим и къде да нощуваме, както и още няколко допълнителни въпроса:

  • Кола под наем
    • Имате ли някаква препоръки за някоя местна фирма за наемане на коли под наем или мога да се доверя на стандартните такива?
    • Дали има нужда от кредитна карта, тъй като в последните години и с кредитна и с дебитна съм взимал и започнах всеки път да задавам този въпрос?
    • Местата за наемане на коли на летището се надявам да работят и по малките часове (около 03:00-03:30 сутринта). Дали някой има такъв опит?
    • За първи път ще карам в UK, т.е. от "грешната" страна на пътя - какви са вашите препоръки?
    • Как стоят нещата с бензиностанциите - има ли достатъчно или да се презастраховам, когато видя бензиностанция по пътя.
    • Как стои въпросът с паркирането във и извън градовете? Изглежда да има доста паркинги, но не успях да намеря достатъчно добра информация и ще се радвам някой да сподели от опит.
  • Телефон
    • Каква SIM карта е най-добре да взема и от къде, за да имам интернет през цялото време, тъй като плановете на Виваком не са от най-добрите за UK.
  • Пари
    • Как стоят нещата с плащането в Шотландия - кеш или карта или и двете са еднакво приети?
  • Храна
    • Какво бихте препоръчали за хапване и пийване, които да са много характерни за там. Разбира се тук автоматично включваме хагис и уиски 😄 
  • Маршрут
    • Има ли нужда да купуваме билети онлайн за някоя от местата (без Edinburgh Castle) още от сега, тъй като мислим да действаме на място?
    • Тъй като от всичко изписано Edinburgh Castle изглежда като едно невероятно местенце, исках да попитам дали наистина това е така и ако да - кога е по-добре да бъде посетен - рано сутринта или късно следобяд? Със сигурност ще купим билети още тук, онлайн, тъй като вече са започнали да свършват и тези за първите дни на Август.
    • Дни 3 и 4 ми се струва, че ще са доста по-спокойни. Мислите ли, че може да се добави още нещо? 
    • Кои дестилерии заслужават да се посетят по Malt Wiskey Trail, при условие, че сме с кола?
    • Как ви се струва програмата за The Isle of Skye, тъй като това е една от основните ни цели?
    • Имате ли някакви специални съвети за Glenfinnan Viaduct?

 

Безкрайно благодаря на всички предварително 🙂 Надявам се тази програма да бъде полезен ориентир за някого, който тепърва започва да планува една кратка почивка в Шотландия.

Пожелавам ви едно невероятно лято, изпълнено с много приключения!

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 49 минути , Zdravko Nestorov каза:

За първи път ще карам в UK, т.е. от "грешната" страна на пътя - какви са вашите препоръки?

Ами вземи автоматик, нищо че е два пъти по-скъпо. Свиква се бързо. Навигаторката да те поправя ако минеш от отсрещната страна на пътя и това е.

преди 51 минути , Zdravko Nestorov каза:

Имате ли някакви специални съвети за Glenfinnan Viaduct?

Ако много настояваш за съвет, провери кога минава влакът за снимка (парния може би да хванеш). Иначе просто се минава оттам със спиране за 5 мин.

Може да потърсиш дали има Highland games по това време, аз точно затова ходих до Питлокри едно време.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз нощувах в Глазгоу и беше по-евтино от Единбург, но много внимавайте, защото наистина е много скъпо на север.

Ден 3 може да добавите още нещо, не забравяйте, че денят е голям и ще имате време, но Ви ще искате да почивате от ден 2.

Преди 1 час, Zdravko Nestorov каза:

Loch Ness

Езерото може да е през 3-тия ден, но и така става. 

Falls of Foyers - не съм ходил на този водопад, може би ще е интересно.

Portree е много хубаво, много ще Ви хареса. Хранихме се на кея на града, беше супер!

 

Преди 1 час, Zdravko Nestorov каза:
  • Целият ден ще посветим на Isle of Skye, като идеята ни е да минем през Fairy PoolsDunvegan Castle & Gardens и разбира се да завършим с един хубав трек до Old Man of Storr.
  • Прибираме се към Portree за хапване и нощувка

Вижте времето, там е много дъждовно и времето много бързо се променя. Когато аз бях, даваха го хубаво време и пак стана студено и така не стигнах до края, много лошо време ми се падна хем с 2 нощувки бях в Portree.... Три пъти се пробвах да стигна и не стана и пак някога ще ходя само заради Isle of Skye 😉

Виж моята ТЕМА преди 2 години. Задължително минете през път A87, ако имате начин. Много е красиво и зелено, не, че нагоре не е красиво, но самия път е уникален. 

Парният локомотив тръгваше около 11 часа някъде от Fort William за Mallaig. 

Много ще Ви хареса, но нека да кажа и нещо друго, дестинацията е доста скъпа и внимавайте с нощувките, всичко си направете предварително от Б-я. Дрехи задължително си вземете, тук беше 40 градуса, а там 15 градуса. 

Приятно изкарване по севера 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, neuromancer каза:

Ами вземи автоматик, нищо че е два пъти по-скъпо. Свиква се бързо. Навигаторката да те поправя ако минеш от отсрещната страна на пътя и това е.

...
Ако много настояваш за съвет, провери кога минава влакът за снимка (парния може би да хванеш). Иначе просто се минава оттам със спиране за 5 мин.

Може да потърсиш дали има Highland games по това време, аз точно затова ходих до Питлокри едно време.

@neuromancer - идеята за автоматика е наистина много добра и ще го имам в предвид, защото това наистина би улеснило карането. Навигаторката вече е инструктирана! Благодаря за яките идеи.

Дааа - проверих разпиранието на влака, но това ще се решава на място, тъй като си имаме пътуване в този ден и си нямам никаква идея кога ще уцелим да бъдем там. Отново много добра идея!!!

 

преди 1 час, Иван Попов каза:

Аз нощувах в Глазгоу и беше по-евтино от Единбург, но много внимавайте, защото наистина е много скъпо на север.

Ден 3 може да добавите още нещо, не забравяйте, че денят е голям и ще имате време, но Ви ще искате да почивате от ден 2.

Езерото може да е през 3-тия ден, но и така става. 

Falls of Foyers - не съм ходил на този водопад, може би ще е интересно.

Portree е много хубаво, много ще Ви хареса. Хранихме се на кея на града, беше супер!

 

Вижте времето, там е много дъждовно и времето много бързо се променя. Когато аз бях, даваха го хубаво време и пак стана студено и така не стигнах до края, много лошо време ми се падна хем с 2 нощувки бях в Portree.... Три пъти се пробвах да стигна и не стана и пак някога ще ходя само заради Isle of Skye 😉

Виж моята ТЕМА преди 2 години. Задължително минете през път A87, ако имате начин. Много е красиво и зелено, не, че нагоре не е красиво, но самия път е уникален. 

Парният локомотив тръгваше около 11 часа някъде от Fort William за Mallaig. 

Много ще Ви хареса, но нека да кажа и нещо друго, дестинацията е доста скъпа и внимавайте с нощувките, всичко си направете предварително от Б-я. Дрехи задължително си вземете, тук беше 40 градуса, а там 15 градуса. 

Приятно изкарване по севера 

@Иван Попов - много се радвам, че се включи, защото твоята ТЕМА беше една от първите, които разгледах. Адски съм благодарен за тази тема, защото съдържа адски полезна информация (и униклани снимки и видеа). Горе-долу идеята ни е подобна с твоята, но разбира се с някакви разлики според нагласата ни поне в момента.

  • Относно нощувките... вече проверихме набързо какви са цените и наистина са много солени. Хубавото е, че ще сме с кола под наем и по-скоро ще спим в някакви по-малки градчета в съседство.
  • Много се чудих как да комбинирам някакви неща от ден 3 и 4, но по-скоро програмата ще е доста динамична там и според развитието може да добавим още нещо. Ако имаш интересни идеи, с радост ще ги разгледам 🙂
  • Относно времето - за жалост е почти невъзможно отсега да видим какво ще бъде и просто стискаме палци за възможно най-доброто, пък... каквото стане. Не можем да го контролираме. Пожелавам ти да се върнеш отново и да имаш едно невероятно време и да обиколиш всичко, което си пропуснал.
  • А87 е част от плана - пътувайки към Isle of Skye пътят ниизцяло минава през него (включваме се на него след като посетим езерото Loch Ness). Разгледах малко в Google Maps и дори там изглежда невероятно...
  • Определено ще подготвим всичко още от България, по подобие на пътешествието ни в Исландия - държавите имат в пъти по-висок стандарт от нашия и... разликата се усеща 🙂 Както има една приказка - дрешка не е тежка.

Ако имате някакви други идеи или предложенията, с удволтвие ще ги чуя, тъй като Шотландия изглежда наистина много интересна страна и понякога местата сподели от първа ръка са най-готини, а трудно се намират в Интернет.

Страхотна нова седмица на всички!

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Плащане на 99% от местата с карта. 

 

Сим карта, от всеки супермаркет за 50п до 1 лира. 

Асда мобайл от асда или gifgaf.

Потърси за начало asda mobile и виж.

Има 10на предплатени, във всеки супер. На тях си пише и какви са офертите.

 

Каране от ляво, за 2-3 часа ще свикнеш ако си все пак среден шофьор. Ако си тип 'руса гугутка ', ден-два, след 1-2 влизания в насрещното. Местните са пичове, няма драма. 

 

Програма ти е добра, но доста натрупана.

Замъци Еди и Стърлинг са по поне 3-4ч за обстоен преглед. 

Скай е цял пълен ден, с доста каране до там. 

 

Цените за хотели режат глави (до кръста), приготви си пачка. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Радвам се, че ти е харесала темата и намираш доста от информацията за полезна. Видях, че ще пътуваш по моя път, но все пак ако правите някакви промени просто Ви казвам да си запазите поне A87 задължително! Защото и аз бях с една програма, но леко я промених и стана още по-хубава 😊

Иначе нощувките са наистина доста солени, под 130/140 паудна по спомен не съм платил за нощувка (освен едната вечер за къмпинг, иначе някъде платих и над 200 паунда, просто парите не ги познават, Норвегия ми изглеждаше евтина), тези пари, които дадох за Шотландия щях да отида до Япония 😉 Но не съжалявам за нищо и се надявам пак да отида някой ден, защото си заслужава 🙂

Нещо което не виждам в програмата ти е за Neist Point Lighthouse, мястото не е за подценяване (преди седмици ми се появи на лаптопа като снимка за отключване). По-добре Eilean Donan Castle го скъси и отдели повече време за обиколко за Isle of Skye, но това е моето мнение.

Ние едната вечер бяхме в Glenbrittle Campsite & Cafe, много ни хареса, аз за първи път бях на къмпинг. 

Задължително на остова със The Storr (обиколка за около 2 часа) посете и Quiraing (обиколка за 3/4 часа, но има и катерене), ако това място не го посетите, все едно не сте били в Шотландия. Просто мястото е уникално и те са много наблизо, виж ги на картата. 

612664395a40232133447d33247d383132343339393035

Другото което се сещам е The Fairy Glen, това също не го виждам във вашия план. Как паднах от едно подхлъзване, много внимавайте с обувките на тези места.

image_2024-07-14_231440513.png.d224afa7cf948941529985a63e67dac5.png

Аз също мога да кажа, че самият влак си заслужава, освен да видите от планината влака "Glenfinnan Viaduct", ако имате време направете и самото пътуване от Fort William до Mallaig. 

Според мен се концентрирайте върху полуострова, там има много какво да се види и много ще Ви хареса.

 

преди 38 минути , Zdravko Nestorov каза:

Относно нощувките... вече проверихме набързо какви са цените и наистина са много солени. Хубавото е, че ще сме с кола под наем и по-скоро ще спим в някакви по-малки градчета в съседство.

Гледайте да сте далечко от населените места, за да е по-евтино, но и това не е гаранция, просто всичко е на късмет. 

 

преди 39 минути , Zdravko Nestorov каза:

Много се чудих как да комбинирам някакви неща от ден 3 и 4, но по-скоро програмата ще е доста динамична там и според развитието може да добавим още нещо. Ако имаш интересни идеи, с радост ще ги разгледам

В град Инвърнес се разходете, много приятно градче. На мен лично много ми хареса.

 

За карането ние нямахме проблем, защото моя приятел си живееше в Шотландия и той си караше спокойно със самия трафик.

Но иначе там, където две каруци не могат да се разминат, ограничението е 70 мили, аз направо бях в шок. 

А при нас на главните артерии е 50 км. в час и то с две ленти.... Просто там само да карате внимателно и това е, много тесни места и много внимателни бъдете на пътя. Иначе полиция никъде не ни спря, нито са ни тръсили някъде документи и т.н. Докато ми тече мисълта за пътуването, няма и много бензиностанции, просто зареждайте където откриете, че на острова мисля, че нямаше. Плащахме почти навсякъде с карти и курса беше много добър. 

 

преди 51 минути , Zdravko Nestorov каза:

по подобие на пътешествието ни в Исландия

Като тръгна за там, Вие ще помагате. Мисля 2025 година да я правя, ако не тръгна за Япония 😊 

Ако нещо се сетя пак ще пиша 😉

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, Zdravko Nestorov каза:

Храна

  • Какво бихте препоръчали за хапване и пийване,

 

Аз умрях от глад в тази Шотландия, тъй като програмата ни беше доста натоварена и пристигахме в местата за настаняване към 20-21 ч., когато или кухнята беше затворила или нямаше никакви места в заведенията, чиято кухня работеше. Та да си знаете....

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Хапване:

Бургери

Телешки пържоли

Риба

 

Пийнье:

Бира: punk ipa, Cesar Augustus, schihalian и тн. Ако бирата ти е непозната е нормално да поискаш 2-3 глътки в чашка да пробваш. 

Уиски: всеки сингъл малц, в големи количества. 

 

Кръчми

Old Bell Inn в Еди

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, era123 каза:

Плащане на 99% от местата с карта. 

 

Сим карта, от всеки супермаркет за 50п до 1 лира. 

Асда мобайл от асда или gifgaf.

Потърси за начало asda mobile и виж.

Има 10на предплатени, във всеки супер. На тях си пише и какви са офертите.

 

Каране от ляво, за 2-3 часа ще свикнеш ако си все пак среден шофьор. Ако си тип 'руса гугутка ', ден-два, след 1-2 влизания в насрещното. Местните са пичове, няма драма. 

 

Програма ти е добра, но доста натрупана.

Замъци Еди и Стърлинг са по поне 3-4ч за обстоен преглед. 

Скай е цял пълен ден, с доста каране до там. 

 

Цените за хотели режат глави (до кръста), приготви си пачка. 

@era123 - много ти благодаря за тези съвети, наистина каквото търсех:

  • На доста места прочетох същото относно плащането, но исках да съм сигурен. Явно държавите по тези географски ширини са доста напреднали в това отношение 🙂
  • Относно SIM картата на повечето места препоръчваха Asda Mobile, така че още когато кацнем и вземем колата под наем, ще отидем до най-близкия супермаркет да напазаруваме за хапване, както и да вземем SIM карта/и.
  • Не съм някакъв кой знае какъв шофьор, но карам от вече 15 години, така че се надявам да съм от първия тип 🙂 Гледах доста клипчета и изглежда, че нещата там са доста напътстващи и да ти е трудно да сбъркаш (освен на правия път 🙂).
  • Edinburgh Castle почти със сигурност отпада от програмата (като Stirling Castle ще остане), което автоматично ще улекоти програмата за Ден 2. Много ти благодаря за информацията относно времето нужно за обиколка и на двата замъка.
  • Относно цените... просто сме се примирили 🙂 Тепърва започваме с ровенето в Booking и AirBnb.
Преди 1 час, Иван Попов каза:

Радвам се, че ти е харесала темата и намираш доста от информацията за полезна. Видях, че ще пътуваш по моя път, но все пак ако правите някакви промени просто Ви казвам да си запазите поне A87 задължително! Защото и аз бях с една програма, но леко я промених и стана още по-хубава 😊

Иначе нощувките са наистина доста солени, под 130/140 паудна по спомен не съм платил за нощувка (освен едната вечер за къмпинг, иначе някъде платих и над 200 паунда, просто парите не ги познават, Норвегия ми изглеждаше евтина), тези пари, които дадох за Шотландия щях да отида до Япония 😉 Но не съжалявам за нищо и се надявам пак да отида някой ден, защото си заслужава 🙂

Нещо което не виждам в програмата ти е за Neist Point Lighthouse, мястото не е за подценяване (преди седмици ми се появи на лаптопа като снимка за отключване). По-добре Eilean Donan Castle го скъси и отдели повече време за обиколко за Isle of Skye, но това е моето мнение.

Ние едната вечер бяхме в Glenbrittle Campsite & Cafe, много ни хареса, аз за първи път бях на къмпинг. 

Задължително на остова със The Storr (обиколка за около 2 часа) посете и Quiraing (обиколка за 3/4 часа, но има и катерене), ако това място не го посетите, все едно не сте били в Шотландия. Просто мястото е уникално и те са много наблизо, виж ги на картата. 

612664395a40232133447d33247d383132343339393035

Другото което се сещам е The Fairy Glen, това също не го виждам във вашия план. Как паднах от едно подхлъзване, много внимавайте с обувките на тези места.

image_2024-07-14_231440513.png.d224afa7cf948941529985a63e67dac5.png

Аз също мога да кажа, че самият влак си заслужава, освен да видите от планината влака "Glenfinnan Viaduct", ако имате време направете и самото пътуване от Fort William до Mallaig. 

Според мен се концентрирайте върху полуострова, там има много какво да се види и много ще Ви хареса.

 

Гледайте да сте далечко от населените места, за да е по-евтино, но и това не е гаранция, просто всичко е на късмет. 

 

В град Инвърнес се разходете, много приятно градче. На мен лично много ми хареса.

 

За карането ние нямахме проблем, защото моя приятел си живееше в Шотландия и той си караше спокойно със самия трафик.

Но иначе там, където две каруци не могат да се разминат, ограничението е 70 мили, аз направо бях в шок. 

А при нас на главните артерии е 50 км. в час и то с две ленти.... Просто там само да карате внимателно и това е, много тесни места и много внимателни бъдете на пътя. Иначе полиция никъде не ни спря, нито са ни тръсили някъде документи и т.н. Докато ми тече мисълта за пътуването, няма и много бензиностанции, просто зареждайте където откриете, че на острова мисля, че нямаше. Плащахме почти навсякъде с карти и курса беше много добър. 

 

Като тръгна за там, Вие ще помагате. Мисля 2025 година да я правя, ако не тръгна за Япония 😊 

Ако нещо се сетя пак ще пиша 😉

@Иван Попов - повече от страхотна информация!!!!

  • A87 е едно от основните неща по пътя, както и всичко разположено по него! Няма начин да отпадне. Тръгвайки от Loch Ness до Portree ще караме само по него.
  • Най-интересното е, че винаги съм мислел, че една Норвегия ще излезе по-скъпо. Все още не съм имал шанса да отида там, но... след Шотландия ще се преживее явно по-лесно.
  • Neist Point Lighthouse го добавих в програмата след като пуснах темата, тъй като видях, че не е много стръмно (това си е основен критерии, тъй като има леки притеснения от големи пропасти и много стръмни участъци) и е сравнително близко от паркинга до него (буквално няколко минути). Така че това е също добавено, стига времето да позволи!
  • Eilean Donan Castle - доста е възможно да го обиколим само отвън и да починем околко него, а не да влизаме вътре. Така че може да се окаже да имаме още половин ден за Isle of Skye. Но тук е трудно да се предвиди просто защото са доста нещата в плана и понякога има изненади.
  • The Quiraing, както и Rubha Hunish са уникални места, но е доста вероятно да ги пропуснем заради адски стръмните участъци и пропасти (поне от това, което видях в Google). Така че тук не е от нежелание 😄 
  • The Fairy Glen - това го бях пропуснал наистина. Буквално е на няколко минутки от страни на пътя, така че веднага го добавям! Само не можах да разбера къде е точно паркинга или се спира просто на пътя в уширението?
  • Съдейки по програмата ще е доста трудно да вмъкнем и пътуването с влака през Glenfinnan Viaduct, така че по-скоро ще му се полюбуваме отвън 🙂 А и ще е доста сложно да оставим колата на едното място, после да се върнем да я вземем и т.н.
  • Точно поради това решихме да нощуваме в inverness, за да можем да пообиколим и да починем.  Много мерси за съвета - ще го обиколим и ще направим малко градски туризъм!
  • Ще е интересно с карането, но нека да видим. Колегите дадоха доста добри съвети, така че ще се водя от тях и най-вече с повишено внимание.
  • Относно зареждането - резервоарът ще е винаги пълен стига да видим място да заредим!
  • Исландия - не го отлагай изобщо. Това е УНИКАЛНО място. В тази тема можеш да намериш всичко относно нашето пътуване, подробен план, карта и какво ли още не - ЛИНК. Но ако ти трябва още информация, само казвай и ще помагам с най-голямо удоволствие.
Преди 1 час, Svetulche каза:

Аз умрях от глад в тази Шотландия, тъй като програмата ни беше доста натоварена и пристигахме в местата за настаняване към 20-21 ч., когато или кухнята беше затворила или нямаше никакви места в заведенията, чиято кухня работеше. Та да си знаете....

@Svetulche - достса интересно и много добър съвет. Ще се възползваме задължително. По принцип нашия стил за пътуване в такива моменти е да заредим една огромна торба с всякакви провизии в колата и тя да бъде нашата подвижна кухня/ресторант по време на пътуването, като презареждаме където намерим по-голям магазин. Дори при пътуването от Исландия си върнахме някакви останли храни - поне в това отношение няма проблеми по летищата 😄 

 

преди 58 минути , era123 каза:

Хапване:

Бургери

Телешки пържоли

Риба

 

Пийнье:

Бира: punk ipa, Cesar Augustus, schihalian и тн. Ако бирата ти е непозната е нормално да поискаш 2-3 глътки в чашка да пробваш. 

Уиски: всеки сингъл малц, в големи количества. 

 

Кръчми

Old Bell Inn в Еди

@era123 - страхотни предложения!

  • На такова хапване не бих отказал. Много ти благодаря за идеите.
  • Наистина част от тази бира дори не съм я и чувал и ще дегустирам, за да видим. Не съм ценител, ама си я обичам и винаги ми е интересно да опитам нещо ново и различно. Относно уискито - задължително ще се пробва. Колата малко бърка работата, ама ще вмъкнем някоя вечер 😄 

Благодаря отново на всички. Програмата продължава да се оправя лек-полек и придобива все по-завършен вид. Остава да намерим и за спане, ама първо беше важно да изчистим програмата, за да имаме някакъв ориентир къде.


Ако имате други съвети или идеи, смело казвайте. Безкрайно съм ви благодарен!

Страхотен и успешен Понеделник!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
10 minutes ago, Zdravko Nestorov said:

@era123 - много ти благодаря за тези съвети, наистина каквото търсех:

  • На доста места прочетох същото относно плащането, но исках да съм сигурен. Явно държавите по тези географски ширини са доста напреднали в това отношение 🙂
  • Относно SIM картата на повечето места препоръчваха Asda Mobile, така че още когато кацнем и вземем колата под наем, ще отидем до най-близкия супермаркет да напазаруваме за хапване, както и да вземем SIM карта/и.
  • Не съм някакъв кой знае какъв шофьор, но карам от вече 15 години, така че се надявам да съм от първия тип 🙂 Гледах доста клипчета и изглежда, че нещата там са доста напътстващи и да ти е трудно да сбъркаш (освен на правия път 🙂).
  • Edinburgh Castle почти със сигурност отпада от програмата (като Stirling Castle ще остане), което автоматично ще улекоти програмата за Ден 2. Много ти благодаря за информацията относно времето нужно за обиколка и на двата замъка.
  • Относно цените... просто сме се примирили 🙂 Тепърва започваме с ровенето в Booking и AirBnb.

@Иван Попов - повече от страхотна информация!!!!

  • A87 е едно от основните неща по пътя, както и всичко разположено по него! Няма начин да отпадне. Тръгвайки от Loch Ness до Portree ще караме само по него.
  • Най-интересното е, че винаги съм мислел, че една Норвегия ще излезе по-скъпо. Все още не съм имал шанса да отида там, но... след Шотландия ще се преживее явно по-лесно.
  • Neist Point Lighthouse го добавих в програмата след като пуснах темата, тъй като видях, че не е много стръмно (това си е основен критерии, тъй като има леки притеснения от големи пропасти и много стръмни участъци) и е сравнително близко от паркинга до него (буквално няколко минути). Така че това е също добавено, стига времето да позволи!
  • Eilean Donan Castle - доста е възможно да го обиколим само отвън и да починем околко него, а не да влизаме вътре. Така че може да се окаже да имаме още половин ден за Isle of Skye. Но тук е трудно да се предвиди просто защото са доста нещата в плана и понякога има изненади.
  • The Quiraing, както и Rubha Hunish са уникални места, но е доста вероятно да ги пропуснем заради адски стръмните участъци и пропасти (поне от това, което видях в Google). Така че тук не е от нежелание 😄 
  • The Fairy Glen - това го бях пропуснал наистина. Буквално е на няколко минутки от страни на пътя, така че веднага го добавям! Само не можах да разбера къде е точно паркинга или се спира просто на пътя в уширението?
  • Съдейки по програмата ще е доста трудно да вмъкнем и пътуването с влака през Glenfinnan Viaduct, така че по-скоро ще му се полюбуваме отвън 🙂 А и ще е доста сложно да оставим колата на едното място, после да се върнем да я вземем и т.н.
  • Точно поради това решихме да нощуваме в inverness, за да можем да пообиколим и да починем.  Много мерси за съвета - ще го обиколим и ще направим малко градски туризъм!
  • Ще е интересно с карането, но нека да видим. Колегите дадоха доста добри съвети, така че ще се водя от тях и най-вече с повишено внимание.
  • Относно зареждането - резервоарът ще е винаги пълен стига да видим място да заредим!
  • Исландия - не го отлагай изобщо. Това е УНИКАЛНО място. В тази тема можеш да намериш всичко относно нашето пътуване, подробен план, карта и какво ли още не - ЛИНК. Но ако ти трябва още информация, само казвай и ще помагам с най-голямо удоволствие.

@Svetulche - достса интересно и много добър съвет. Ще се възползваме задължително. По принцип нашия стил за пътуване в такива моменти е да заредим една огромна торба с всякакви провизии в колата и тя да бъде нашата подвижна кухня/ресторант по време на пътуването, като презареждаме където намерим по-голям магазин. Дори при пътуването от Исландия си върнахме някакви останли храни - поне в това отношение няма проблеми по летищата 😄 

 

@era123 - страхотни предложения!

  • На такова хапване не бих отказал. Много ти благодаря за идеите.
  • Наистина част от тази бира дори не съм я и чувал и ще дегустирам, за да видим. Не съм ценител, ама си я обичам и винаги ми е интересно да опитам нещо ново и различно. Относно уискито - задължително ще се пробва. Колата малко бърка работата, ама ще вмъкнем някоя вечер 😄 

Благодаря отново на всички. Програмата продължава да се оправя лек-полек и придобива все по-завършен вид. Остава да намерим и за спане, ама първо беше важно да изчистим програмата, за да имаме някакъв ориентир къде.


Ако имате други съвети или идеи, смело казвайте. Безкрайно съм ви благодарен!

Страхотен и успешен Понеделник!

Няма драма. Ако искаш напиши ми ЛС адрес. На 29 юли ще ти пусна една асда сим по Еконт да си я заредиш онлайн. 

Шотландия по това време е великолепна, няма да съжалявате. 

А за Исландия имаме идея за Септември, пък ще видим 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Автоматик казвам, защото иначе лоста за скоростите е от другата страна и може да не ти е съвсем интуитивно. Иначе освен лоста всичко си е същото. И не е много лесно да влезеш в насрещното, има си знаци и маркировка, само ако пътя се стесни (една лента) като свърши тясното може по навик да минеш отдясно.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, era123 каза:

Няма драма. Ако искаш напиши ми ЛС адрес. На 29 юли ще ти пусна една асда сим по Еконт да си я заредиш онлайн. 

Шотландия по това време е великолепна, няма да съжалявате. 

А за Исландия имаме идея за Септември, пък ще видим 🙂

@era123 - супер си!!! Определено така би било най-лесно - да заредя още от България и там да не се занимавам 🙂 Иначе поради тази причина (и разбира се евтините билети) избрахме Август месец. Да видим дали времето ще е с нас. А относно Исландия... не го мислите, а действайте! Септември е чудесно за там и си отделете едни 10-ина дена 🙂 - ето и нашия план, който следвахме - ЛИНК.
 

преди 6 часа, neuromancer каза:

Автоматик казвам, защото иначе лоста за скоростите е от другата страна и може да не ти е съвсем интуитивно. Иначе освен лоста всичко си е същото. И не е много лесно да влезеш в насрещното, има си знаци и маркировка, само ако пътя се стесни (една лента) като свърши тясното може по навик да минеш отдясно.

@neuromancer - това със скоростния лост дори не се бях замислил, но дали е с лява или дясна ръка си е супер голяма разлика. Идеята е супер добра и ще търся автоматик. Имаш ли някакви препоръки от коя фирма да наема или няма голямо значение за Шотландия?

Поне цените на колите са доста добри (особено сравнени с местата за спане) 😄 

 

Благодаря ви, хора! 🤩

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Zdravko Nestorov каза:

Само не можах да разбера къде е точно паркинга или се спира просто на пътя в уширението?

Има си паркинг, спокойно! Навътре мисля, че се влизаше от пътя и беше безплатно паркирането. 

Влакът и да не го направите, няма проблем, то Вие и време няма да имате с тази програма. 

 

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

1. Сигурно вече си забелязал, Шотландия е доста скъпа. Настройте се психически, за да не ви е неприятно на място.

2. Карането от обратната страна не е трудно, свиква се за ден-два, след това дори може и в БГ да се объркаш първия ден:) Ръчните скорости са си още едно затруднение с 'грешната' ръка.

3. Четох, че местата в ресторантите по туристически места свършват, за това си резервирах от БГ ресторанти месец- два предварително. Това е малко извратено и на място се оказа, че не е толкова зле положението, но ти си в топ сезон и си имай едно на ум.

4. За влака на Хари Потър мисля няма шанс, билетите свършват много месеци по-рано, но виадукта не е лош, ние ходихме и ни хареса, има инфо в интернет кога точно минава влака.

5. На Лош Нес корабчето не беше лошо, препоръчвам.

6. Подгответе се независимо от месеца, че вероятно ще ви вали, така няма да се разочаровате.

7. На Skye може да включите Neist Point Lighthouse, не видях да си го писал, въпреки че програмата е сгъстена и може и да нямате време.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 15.07.2024 г. в 12:55, Иван Попов каза:

Има си паркинг, спокойно! Навътре мисля, че се влизаше от пътя и беше безплатно паркирането. 

Влакът и да не го направите, няма проблем, то Вие и време няма да имате с тази програма. 

@Иван Попов - супер си. Мисля, че горе-долу се ориентрах от GoogleMaps. А дали можеш да дадеш малко повече информация как е с парикрането в градовете - има ли зони, паркира ли се спокойно и т.н.? Много ти благодаря предварително!

 

На 16.07.2024 г. в 13:19, Oshko каза:

1. Сигурно вече си забелязал, Шотландия е доста скъпа. Настройте се психически, за да не ви е неприятно на място.

2. Карането от обратната страна не е трудно, свиква се за ден-два, след това дори може и в БГ да се объркаш първия ден:) Ръчните скорости са си още едно затруднение с 'грешната' ръка.

3. Четох, че местата в ресторантите по туристически места свършват, за това си резервирах от БГ ресторанти месец- два предварително. Това е малко извратено и на място се оказа, че не е толкова зле положението, но ти си в топ сезон и си имай едно на ум.

4. За влака на Хари Потър мисля няма шанс, билетите свършват много месеци по-рано, но виадукта не е лош, ние ходихме и ни хареса, има инфо в интернет кога точно минава влака.

5. На Лош Нес корабчето не беше лошо, препоръчвам.

6. Подгответе се независимо от месеца, че вероятно ще ви вали, така няма да се разочаровате.

7. На Skye може да включите Neist Point Lighthouse, не видях да си го писал, въпреки че програмата е сгъстена и може и да нямате време.

@Oshko - огромно благодаря за съветите и добрите насоки:

  • Мислихме си, че сме подготвени особено след толкова много коментари на хората в темата. Но когато стигнахме да гледаме цените в Isle of Skye и видяхме, че един фургон върви по €500 на нощувка се зачудихме дали тези хора изобщо познават парите... Наистина досега не съм срещал такива цени и продължаваме да се настройваме 😛 
  • Определено ще вземем кола автоматик, поне цените там са приемливи, не като да търсиш нещо за спане 😄 
  • Ние сме малко от типа пътуващи, които обичат да обикалят колкото се може повече и малко превръщаме колата и в кухня, докато пътуваме. Но ще се възползваме определено от този съвет (мерси много, за което) за 1-2 местенца, за да усетим тамошния дух! 
  • Проверихме вече информацията, но засега сме на мнение, че ще е в зависимост от това как се движим. За билети за влака не съм гледал, ама на доста места обясняваха, че наистина свършват с месеци по-рано особено през летния сезон.
  • За Лох Нес може да се окаже, че имаме време и това изобщо не е лоша идея - от къде се хваща?
  • След Исландия осъзнахме, че времето от луда жега (е добре де, 18 градуса), може буквално да стане зима 😄 Така че... дрешка не е тежка 😄 Мерси за съвета!
  • Neist Point Lighthouse - включен е вече. Много благодаря!

Благодаря ви отново хора - страхотни сте!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

На Лох Нес има няколко места от където тръгват - ние взехме от  Fort Augustus, там има шлюзове и воден път, който пресича цяла Шотландия по средата. От Drumnadrochit също тръгват, от там ще може да видите и един замък при разходката. Има и варианти с моторни гумени лодки, цената обаче е по две.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 18.07.2024 г. в 23:40, Zdravko Nestorov каза:

- супер си. Мисля, че горе-долу се ориентрах от GoogleMaps. А дали можеш да дадеш малко повече информация как е с парикрането в градовете - има ли зони, паркира ли се спокойно и т.н.? Много ти благодаря предварително!

За паркирането няма да имате проблем.

Дори и в градовете не се притеснявайте, само паркирайте така, че да не Ви ударят (тоест да не е съвсем на пътя, че примерно в Глазгоу пият и карат.... да не стане така, че да не я видят колата Ви)! Ние бяхме паркирали лошо и ни счупиха огледалото в Глазгоу и за това ти казвам, че там пият и карат, за това ви казвам да внимавате къде и как паркирате особено в големите градове. Иначе има платени/безплатни паркинги навсякъде, аз си мисля, че там ще Ви е рай в сравнение от Б-я, то по-трудно се паркира примерно в Сандански, отколкото в градовете в Шотландия.

Ако имате въпроси питайте 😊

 

И малко музика от Шотландия, това е един от любимите ми миксове 

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
На 19.07.2024 г. в 8:14, Oshko каза:

На Лох Нес има няколко места от където тръгват - ние взехме от  Fort Augustus, там има шлюзове и воден път, който пресича цяла Шотландия по средата. От Drumnadrochit също тръгват, от там ще може да видите и един замък при разходката. Има и варианти с моторни гумени лодки, цената обаче е по две.

@Oshko - жив и здрав да си! Тъй като ще нощуваме в InvernessDrumnadrochit изглежда доста близо и можем да направим разходка от там. Много хубава идея и си я добавих в плана. Благодарско!

 

преди 1 час, Иван Попов каза:

За паркирането няма да имате проблем.

Дори и в градовете не се притеснявайте, само паркирайте така, че да не Ви ударят (тоест да не е съвсем на пътя, че примерно в Глазгоу пият и карат.... да не стане така, че да не я видят колата Ви)! Ние бяхме паркирали лошо и ни счупиха огледалото в Глазгоу и за това ти казвам, че там пият и карат, за това ви казвам да внимавате къде и как паркирате особено в големите градове. Иначе има платени/безплатни паркинги навсякъде, аз си мисля, че там ще Ви е рай в сравнение от Б-я, то по-трудно се паркира примерно в Сандански, отколкото в градовете в Шотландия.

Ако имате въпроси питайте 😊

 

И малко музика от Шотландия, това е един от любимите ми миксове 

@Иван Попов - хахаха - това се казва сравнение, ама си е вярно - човек много бързо успява да си го представи 😄 От това, което изчетох на различни места, най-основно акцентираха върху Единбург и, че понякога е най-добре просто да си запазиш от по-рано място, за да не го мислиш като пристигнеш, защото през Август е доста, доста лудница. Благодаря ти!

П.С. Миксът е наистина много, ама много добър!!!

 

А дали някой има някаква препоръка относно rental company - за момента съм се спрял на Budget или Hertz, тъй като предлагат връщане на летището дори извънработно време (трябва да върнем колата около 2-3 часа през нощта, освен ако не измислим някакъв по-добър начин да организираме последният ден/вечер). И от всичко описано досега, определено ще си взема и пълен coverage, за да съм по-спокоен, че явно хората си обичат уиски 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
45 minutes ago, Zdravko Nestorov said:

дали някой има някаква препоръка относно rental company

Най-евтината възможна в търсачките. 

Всички предлагат опция за пълна застраховка. 

По-евтините взимат по-голям депозит (£1600),който ако си с пълна застраховка няма как да загубиш.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, era123 каза:

Най-евтината възможна в търсачките. 

Всички предлагат опция за пълна застраховка. 

По-евтините взимат по-голям депозит (£1600),който ако си с пълна застраховка няма как да загубиш.

@era123 - благодаря за съвета. Точно това направих и опциите се сведоха до Budget или Enterprise:

  • Budget
    • Vehicle: Kia Ceed or similar
    • Price: £235 (Broker) or £267 (Budget)
    • Excess Policy: £154 (or £129.50 for standard locations)
      • Standard Excess: £1,000
      • Reduced Excess: £0
      • Excess Protection: £22 per day (or £18.50 for standard locations)
    • Total: £389/£364.50 (Broker) or £421/£396.50 (Budget)
  • Enterprise
    • Vehicle: Vauxhall Corsa or similar
    • Price: £210 (Broker & Enterprise)
    • Excess Policy: £140
      • Standard Excess: £1,500
      • Reduced Excess: £100
      • Excess Protection: £20 per day
    • Total: £350

И двете компании имат офиса на летищата и изглежда да позволяват връщането на автомобила извън работно време (около 2 часа през нощта).

image.png.909f14dbc09f1090425981b39494d7be.png

 

Коментарите и за двете компании са по-скоро в средата, но има и не малко отрицателни, които са свързани с начисляване на такса щета при връщането на колата (или няколко седмици след) поради липсата на Excess Protection, без да има явна причина за това... 

 

Определено за момента клоня повече към Enterprise основно заради цената, въпреки че все пак има Reduced Excess от £100. Относно застраховката - този път мисля да взема такава от самата компания, а не да разчитам на външна, като причините са 2 - доста лошите коментари относно взети неправомерно пари (бих се доверил на доста от тях, че хората са си в правото), както и това, което описа @Иван Попов относно карането пили, защото покрай мен все се случват "забавни" случки 😄

 

Друго интересно нещо е, че Enterprise позволяват да се вземе колата дори и с дебитна карта, стига да имам "a round trip plane ticket or flight itinerary that shows the renter's name and discloses the return date". Дали някой е запознат по тази тема?

image.png.78e51b76cb43b1ebaab55c5df49ea6d8.png

 

Благодаря ви отново и се надявам тази информация да е полезна и за някой друг плануващ 😄 

Страхотна неделя и ако се сещате за каквото и да било - споделяйте смело!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
3 hours ago, Zdravko Nestorov said:

Друго интересно нещо е, че Enterprise позволяват да се вземе колата дори и с дебитна карта, стига да имам "a round trip plane ticket or flight itinerary that shows the renter's name and discloses the return date". Дали някой е запознат по тази тема?

Какво означава да се вземе?

Да платиш наема ли?

Щото депозита се блокира, не се взима, затова искат КК.

Дебитна карта нямам, ерго никога не съм взимал кола с ДК.

Не знам дали могат да блокират пари по ДК, но дори да могат, ако нямаш наличност минаваш в овердрафт (ако имаш позволен или непозволен) и почват таксите от банката. 

Чиста работа депозита с КК, наема както искаш/позволяват. 

 

За колко дни взимате колата?

Ако групирате Единбург и Глазгоу в 1 до 2 дни, колата може да я вземете за 4 или 5 дни. В тия два града не ви е нужна. Транспорт между тях има през 15 мин сигурно и на добри цени.

100на кралици може да се спестят, отделно паркинг и бензин. 

Помислете. 

Нещо от сорта: летище - Глазгоу (спане) - Еди (спане) 1 или 2 дни -летище и кола - и тн. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Би трябвало да е за депозита, самия наем винаги е можело с дебитна и дори кеш. С дебитна карта сумата се тегли, не се блокира, и после се връща. Тоест може да платиш такси за получаване на пари по картата.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
11 minutes ago, neuromancer said:

Би трябвало да е за депозита, самия наем винаги е можело с дебитна и дори кеш. С дебитна карта сумата се тегли, не се блокира, и после се връща. Тоест може да платиш такси за получаване на пари по картата.

Явно е така. С бг банките преебуша е 3ен. Депозита се взима по курс продава а се връща по курс купува на банката. Отделно ако има такса  за получаване по карта. Това е и за кк и за дк. 

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, era123 каза:

Какво означава да се вземе?

Да платиш наема ли?

Щото депозита се блокира, не се взима, затова искат КК.

Дебитна карта нямам, ерго никога не съм взимал кола с ДК.

Не знам дали могат да блокират пари по ДК, но дори да могат, ако нямаш наличност минаваш в овердрафт (ако имаш позволен или непозволен) и почват таксите от банката. 

Чиста работа депозита с КК, наема както искаш/позволяват. 

 

За колко дни взимате колата?

Ако групирате Единбург и Глазгоу в 1 до 2 дни, колата може да я вземете за 4 или 5 дни. В тия два града не ви е нужна. Транспорт между тях има през 15 мин сигурно и на добри цени.

100на кралици може да се спестят, отделно паркинг и бензин. 

Помислете. 

Нещо от сорта: летище - Глазгоу (спане) - Еди (спане) 1 или 2 дни -летище и кола - и тн. 

@era123 - вече има ДК, които са със статут на КК и при взимане на колата може се блокира депозита (абсолютно същото като при КК). Не всички ДК позволяват това и поради тази причина понякога парите биват взети и ако накрая всичко е наред, просто се връщат обратно. Иначе си прав относно лимитите, но това е напълно възможно и при КК (пример за това е Visa Platinum от CCB). Но като цяло най-добрия и сигурен вариант си остава КК.

Относно наема на колата - ще я вземем за целия период (7 дена), тъй като от летището тръгваме да обикаляме, като ще отделим само един следобяд (след като кацнем) на Единбург и може би последния ден ще минем набързо през Глазгоу (преди да върнем колата около 02:00 часа сутринта). Поради тази причина се спряхме на това да си я вземем още от летището, въпреки че ще излезе малко по-скъпо, както и ти описа заради наем, гориво и паркинг. Планът е малко или много повлиян и от свободните места за спане и техните цени, тъй като наистина беше доста трудно да си намерим подходящи квартирки по маршрута 🙂

Много ти благодаря за коментарите и идеите 🙂 

 

преди 4 часа, neuromancer каза:

Би трябвало да е за депозита, самия наем винаги е можело с дебитна и дори кеш. С дебитна карта сумата се тегли, не се блокира, и после се връща. Тоест може да платиш такси за получаване на пари по картата.

@neuromancer - много зависи как е ДК, но това, което си описала е най-често срещаната ситуация 🙂 Иначе просто си зависи от политиката на rental компанията и на места не приемат нищо друго освен КК. Но тъй като при Enterprise дори без да търся ми излезе тази информация, реших да попитам.

 

преди 4 часа, era123 каза:

Явно е така. С бг банките преебуша е 3ен. Депозита се взима по курс продава а се връща по курс купува на банката. Отделно ако има такса  за получаване по карта. Това е и за кк и за дк. 

@era123 - именно. Ей това е едно от най-неприятните неща, ако парите бъдат взети от картата... Доста често нашите карти са в BGN и такива превалутирания накрая могат да се отразят в не малко такси... Българските банки винаги печелят 😄 

 

Много благодаря отново за полезните мнения и коментари.

Пожелавам ви една страхотна нова седмица!

Връзка към коментар
Преди 1 час, Zdravko Nestorov каза:

@neuromancer - много зависи как е ДК, но това, което си описала е най-често срещаната ситуация 🙂 Иначе просто си зависи от политиката на rental компанията и на места не приемат нищо друго освен КК. Но тъй като при Enterprise дори без да търся ми излезе тази информация, реших да попитам.

Да, зависи. Тук като си с пълна застраховка даже не блокират пари за депозит. Обаче ако имаш глоба си я теглят автоматично от картата, с която си платил, въобще не чакат сам да си платиш. Тоест картата е записана там и се разпореждат с нея малко или много.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.