Прескочи до съдържание

Интернет форумите като музеи на историята


Георги

Препоръчани мнения

Традиционните музи пазят пушката започнала еди коя си революция, танкът приключил еди коя си война, но в днешно време живеем в информационна епоха, където доста от историческите събития водят началото си в интернет, и по-конкретно интернет форуми. 

 

Ето три много готини истории, които вероятно самите автори трудно са предполагали, че ще се развият до последвалите мащаби и всичките водят началото си от интернет форуми. 

 

1. Сигурно сте чули тази седмица, че приложението за мобилни телефони whatsapp беше продадено на фейсбук за $19 млрд. долара. Колко  хора през 2009-а са предполагали, че нещата ще се развият така, когато потребителя jkb76 пуска тема във Flyertalk, търсещ мнения за приложението, което написал в свободното си време: http://www.flyertalk.com/forum/travel-technology/952359-thoughts-about-my-free-iphone-app-whatsapp.html

 

2. Не знам дали има фенове на покера, но разплитането на една от най-големите измами в интернет покера започва именно от форум, където един потребител забелязва съмнителни статистики и цялото общество с общи усилия успява да разплете доста сложна конспирация. Накратко - в мрежата са оперирали "супер потребители", които могат да виждат картите на съперниците си. Ultimate Poker все още оперират в днешно време, което пък показва, че ако налееш достатъчно голяма сума в маркетинг дори най-големия скандал може да бъде заглушен. 

http://forumserver.twoplustwo.com/19/high-stakes-pl-nl/ultimate-bet-silent-about-insider-cheating-allegations-millions-suspected-stolen-99247/

 

3. Пицата на стойност 10 милиона долара. Сигурно има запознати с биткойн манията. Дали е поредния балон или бъдещето на разплащанията е отделна тема, но през 2010, когато биткойните са имали практически никаква стойност, един програмист предлага 10 000 биткойна, ако някой му поръча две пици, които да му бъдат доставени. Няколко години по-късно един биткойн струваше над $1000, което прави тези две пици вероятно най-скъпите в историята. 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=137.msg1195#msg1195

 

Дали някой ден, да речем след 5 години, ще видим някоя от тукашните теми, която сега ни изглеждат абсолютно невинно, да е достигнала нещо в подобен мащаб? :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Знае ли, знае ли човек зад кой храст се крие заекът. Тук, в този форум, има мнозина, регистрирали се на свещената дата 3 април 2013 г., някои измежду нас едвам дочакаха полунощ на 3 април 2013 г., даже си викам: "Бре, Пенин заспа ли, какво стана с пускането на форума?"

 

Бъдещите поколения с интерес ще разглеждат "магеланци.ком", тъй както аз сега чета Иван Аржентински, висша класа български пътеписател, и неговата Сребърна река, като това четене ще им бъде интересно: техните баби и дядовци от какви теми са се интересували и как са си построявали пътуването. Ще има да цъкат и да се маят...

 

Георги Пенин говори за музи и музеи, но ако иска да знае самият той е станал "музагет" (водител, предводител на музи), български Аполон. Но, Жоре, ако говорим за идни поколения и за тяхното схващане за история, ти, друже, също трябва да поработиш, да си намериш муза и да запалиш в нейния божествен олтар живителната искра, която ще роди Георги Пенин II.

 

С извинение за неуместния русизъм, "дерзай", Жоре, пък историята си знае работата. Ти си влязал в нея! :lol:

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Надявам се това да е темата за визите: дано след години някой като чете и да се пита: как така на българите са били нужни визи за САЩ или въобще за някъде из света?

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Първата ми асоциация е един анекдот за това как разпознавали българите от преди 89-та година - когато питали в магазина "има ли....?". 

 

Днес на много хора това им е непонятно, и с основание. 

 

Обаче .... човечеството днес е изправено пред две много сериозни опасности - спиране на тока и стачка в Китай. Това би довело до края на света. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Традиционните музи пазят пушката започнала еди коя си революция, танкът приключил еди коя си война, но в днешно време живеем в информационна епоха, където доста от историческите събития водят началото си в интернет, и по-конкретно интернет форуми. 

 

Преди около месец-два, когато установих, че най-най-любимата ми страница в мрежата www.absurd.org е изчезнала, се замислих и стигнах до извода, че ако вече не се е пръкнала на бял свят, то в най скоро време тове ще се случи с професията интернет-археолог.

 

Дали някой ден, да речем след 5 години, ще видим някоя от тукашните теми, която сега ни изглеждат абсолютно невинно, да е достигнала нещо в подобен мащаб?  :)

 

Не. Но след пет години за организирането на магеланските срещи на Поля ще ѝ се налага да резервира Националния стадион.

 

Надявам се това да е темата за визите: дано след години някой като чете и да се пита: как така на българите са били нужни визи за САЩ или въобще за някъде из света?

 

Наскоро разговарях с родителите на двама млади български емигранти и се замислих... Аз много обичам да мисля :) Та, според мен практиката развитите и богати държави да засмукват знаещите и можещите млади хора от по-бедните народи в близко бъдеще ще стане неприемлива за последните, съответно ще последва значителна промяна. Няма да се учудя, ако след 30-40 години човек, роден в Сицилия, е италианец само за мен... и такива като мен. За останалите той просто ще бъде човек, роден в Сицилия.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Преди около месец-два, когато установих, че най-най-любимата ми страница в мрежата www.absurd.org е изчезнала, се замислих и стигнах до извода, че ако вече не се е пръкнала на бял свят, то в най скоро време тове ще се случи с професията интернет-археолог.

 

Аууу, това не беше ли едно сайтче, което отваряше 1000 прозореца, мигаше, светкаше, летяха квадратчета и т.н.? :)

Връзка към коментар

Аууу, това не беше ли едно сайтче, което отваряше 1000 прозореца, мигаше, светкаше, летяха квадратчета и т.н.? :)

 

Сайтче?! :O

Това е все едно аз да питам: "Pink Floyd" - това не беше ли някаква гаражна банда, дето правеше разни шумотевици, особено с оня, кажи го де... Сид Барет :)

 

http://web.archive.org/web/20080708182546/http://www.absurd.org/((((((/clxkemall/f3.html

 

 

http://web.archive.org/web/20080514085148/http://www.absurd.org/a-periodic/survey.html

 

absurd.org навремето ме накара да се почувствам така, сякаш съм надникнал през открехнатата врата на Ада...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.