Прескочи до съдържание

Canon G16 или GX1


Препоръчани мнения

Някой може ли да даде мнение за лекия,малък и леснопреносим Канон Г16 или подобния Канон Г1Х?След като две деца обикновено ни висят на ръцете ,ми е трудна да нося апарат,обективи,чанта,резервна батерия....та затова се насочвам към по малките модели на Канон.

Връзка към коментар

Някой може ли да даде мнение за лекия,малък и леснопреносим Канон Г16 или подобния Канон Г1Х?След като две деца обикновено ни висят на ръцете ,ми е трудна да нося апарат,обективи,чанта,резервна батерия....та затова се насочвам към по малките модели на Канон.

 

Мнение само възоснова на каквото прочетох сега като ревюта, без да съм имал опит с подобни висок клас малки апарати. Изглежда ми, че успешно конкурират 4/3 системите на Олимпус и Панасоник, не може да се сменя обектив, но пък имат много голям зум. Доста от ръчните настройки са извадени с копчета и dials, има лесен достъп до тях (вместо да се вадят от менюта).

 

От двата модела посочени горе, като, че ли бих избрал Г16 заради по-отворената бленда (1.8 )и по-големият диапазон на зума. Нямам идея като цена как е... Като идея ми изглежда като много добра алтернатива на DSLR при условие, че не искаш да носиш по-голям апарат, както и алтернатива на 4/3 системите (то май даже сензора му е по-голям от повечето такива, не съм сигурен съвсем за това). Като бленда е просто убиец (1.8 ), аз нямам такъв обектив.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мнение само възоснова на каквото прочетох сега като ревюта, без да съм имал опит с подобни висок клас малки апарати. Изглежда ми, че успешно конкурират 4/3 системите на Олимпус и Панасоник, не може да се сменя обектив, но пък имат много голям зум. Доста от ръчните настройки са извадени с копчета и dials, има лесен достъп до тях (вместо да се вадят от менюта).

 

От двата модела посочени горе, като, че ли бих избрал Г16 заради по-отворената бленда (1.8 )и по-големият диапазон на зума. Нямам идея като цена как е... Като идея ми изглежда като много добра алтернатива на DSLR при условие, че не искаш да носиш по-голям апарат, както и алтернатива на 4/3 системите (то май даже сензора му е по-голям от повечето такива, не съм сигурен съвсем за това). Като бленда е просто убиец (1.8 ), аз нямам такъв обектив.

Да,това е целта -да е нещо сносно,даже добро  а в същото време да е малко и удобно за носене.Както се казва да го носиш в джоба на панталона.Спрял съм се на двата защото според форума са много подходящи за снимане в тъмни помещения(музеи,църкви,катакомби и т.н.)

Що се отнася за цената ,в БГ Г16 е около 1050 лева,Г1Х е около 1200 лева.Но ,ако ще ги купувам ще ги купя от САЩ,Там струват 500$ и 600$.

Връзка към коментар

Мнение само възоснова на каквото прочетох сега като ревюта, без да съм имал опит с подобни висок клас малки апарати. Изглежда ми, че успешно конкурират 4/3 системите на Олимпус и Панасоник, не може да се сменя обектив, но пък имат много голям зум. Доста от ръчните настройки са извадени с копчета и dials, има лесен достъп до тях (вместо да се вадят от менюта).

 

От двата модела посочени горе, като, че ли бих избрал Г16 заради по-отворената бленда (1.8 )и по-големият диапазон на зума. Нямам идея като цена как е... Като идея ми изглежда като много добра алтернатива на DSLR при условие, че не искаш да носиш по-голям апарат, както и алтернатива на 4/3 системите (то май даже сензора му е по-голям от повечето такива, не съм сигурен съвсем за това). Като бленда е просто убиец (1.8 ), аз нямам такъв обектив.

 

4/3 системата и м4/3 има фиксиран размер на сензора, името на системата даже идва от размера на сензора. Няма как на Канона да е по-голям от повечето, или е по-голям от всички или е по-малък от всички. А в случая е второто, G16 е със сапунерчест сензор, въобще не е в категорията, още повече да е алтернатива на м4/3, ето от уики:

 

2014-03-04_16-50-37.png

 

Мисля, че този миниатюрен сензор елиминира всякакви други предимства. Ако се търси компактност на негово място бих си взел Sony RX100, цената гледам грубо е подобна. Губиш малко от обхвата на зума, губиш и от блендата, но за сметка на това получаваш чувствително по-добър и голям сензор. Аз бих направил подобна размяна.

 

G1X е по-различен, той е с голям сензор, малко по-голям от 4/3 и м4/3, само че тук и размера вече е по-сериозен и конкурира също безогледалните. Просто ще трябва да ги видиш в магазин дали ти пасват на външен вид и тегло. А и общо взето големия сензор е единствената положителна черта, гледам яко критикуват скоростта на фокус, а това ще ти е важно за двете деца, дето са ти на врата :)

 

За мен лично, Sony RX100 си остава топ избора, когато се търси супер компактна камера. Единственото притеснение е цената, но тези два Канона са в същия ценови диапазон така и така. Просто отиди в някой магазин, в който ги има и двата и направи 1-2 тестови кадъра. От изброените модели за мен градацията е SONY RX100 > G1X > G16, но това е моето мнение. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

http://reviews.cnet.com/1770-5_7-0.html?query=sony+rx100&tag=srch%3Ba&searchtype=products

Ето един американски сайт за мнения,цени и сравнения на апарати ,а и на всякакъв вид електроника.Като немаловажна опция бих отбелязал"история на цената на артикула".От това човек може де си направи полезни изводи

Връзка към коментар

А някой от вас има ли го въпросното Sony RX100? Да сподели не толкова теоретични впечатления.

 

SeekNDestroy тия дни се е сдобил с него. Моя опит е каквото съм си играл в магазина. 

 

http://reviews.cnet.com/1770-5_7-0.html?query=sony+rx100&tag=srch%3Ba&searchtype=products

Ето един американски сайт за мнения,цени и сравнения на апарати ,а и на всякакъв вид електроника.Като немаловажна опция бих отбелязал"история на цената на артикула".От това човек може де си направи полезни изводи

 

Не знам какви са изводите, които се вадят на база история на цената. Да нямаш предвид, че поевтиняването означава лош модел? Доста модели поевтиняват след като им излезе наследника, а ако няма наследник си държат същата цена. Оригиналния RX100 беше наследен от RX100 ii, и е нормално всички магазини да се отърват от стария модел с промоции. 

 

А и cnet са малко специалист по всичко, както и engadget, камери, телефони, телевизори, всичко оценяват. Ревютата на dpreview са далеч по-професионални. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Разбира се ,че цената на апаратите и електрониката падат.Но има значение кривата на "падане":-))

Що се отнася до Сонито,то е с цена на Канон Г16 ,а е оценено дори с половин звезда повече.Цели 4,което за "сапунерка" си е направо ОК.Канона е с 3 звезди и половина..Да си призная не се бях замислял за скъп малък апарат на Сони досега.Що се отнася до мненията в cnet.com,знам любителски са и потребителски.Но в крайна сметка и аз съм любител.Не робувам на марки,така че ще следа за промоции на Сони.Ако към тази цена ми предложат карта,резервна батерия или нещо друго -няма да се колебая.Така ,че благодаря за съвета на Георги.

А и приемам и други съвети:-)http://www.walmart.com/search/search-ng.do?search_query=Sony+RX100&ic=16_0&Find=Find&search_constraint=5426

Ето и едно мнение на любим щатски магазин:-)

Връзка към коментар

Георги е прав, объркал съм се даже 2 пъти, единят път съм написал 4/3 вместо безогледални (автоматично слагам знак за равенство м-у двете, а те са различни неща) и вторият път с големината на сензора на Канон Г16 (пишело е в ревюто, че е по-голям от повечето компактни т.е. сапунерки).

 

Това Sony RX100 наистина има най-голям сензор от трите изброени апарата и като цяло най-добри данни, ако изключим бленда и обхват на зума.

 

Аз ако бях на твое място, бих гледал крайният резултат - отивам на flickr.com и в кутийката за търсене написвам марката и модела на апарата, от който искам да видя снимки. Гледаш едно 100-120 снимки от различните модели за да получиш що-годе представителна извадка (снимани са от различни хора при различни условия, но ако се гледат голям брой се забелязват общи неща м-у снимките от един модел или от една марка поне).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, аз го имам Сонито (update'натия вариант - RX100m2), но т.к. не съм много, много на "ти" (да не кажа хич) - малко ще е трудно да споделям мнения, да не говорим за сравнения :) To e ясно, че в момента съм във възторг, т.к. разликата със стария, който уж не беше и много евтин преди години (знам, цените падат, технологиите напредват), е потресаваща...

Но ако някой иска нещо конкретно - ще щракна , ако трябва.

 

Иначе аз успях да намеря приятел, живеещ в Швейцария, та ми излезе  1000лв., че дори и подарък дадоха - case'a, който бая пари струва. Не знам на к'во основание, сигурно защото нежният пол го е купувал :lol:  Направо ми излезе "без пари", сравнено с България.

 

И двете са на auto (заради това и се различават леко стойностите). Ясно е, че сравнението е неуместно, но... все пак..

https://s3.amazonaws.com/pushbullet-uploads/ujxha8k1EoS-xbPMZk6xnoCrEzoy4tCuH8YvseAOIXd6/Compare.rar

 

 

edit:

ето пък две от току-що... едната на Ауто бе с ISO на 3200, но направих и една на 1600, eй така, за пробата, да се понауча и аз постепенно : )

 

https://s3.amazonaws.com/pushbullet-uploads/ujxha8k1EoS-5R8MVJjIKqfWB3EbBygPGOhDFoF3I5Fg/ISO.rar

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Разбира се ,че цената на апаратите и електрониката падат.Но има значение кривата на "падане":-))

Що се отнася до Сонито,то е с цена на Канон Г16 ,а е оценено дори с половин звезда повече.Цели 4,което за "сапунерка" си е направо ОК.Канона е с 3 звезди и половина..Да си призная не се бях замислял за скъп малък апарат на Сони досега.Що се отнася до мненията в cnet.com,знам любителски са и потребителски.Но в крайна сметка и аз съм любител.Не робувам на марки,така че ще следа за промоции на Сони.Ако към тази цена ми предложат карта,резервна батерия или нещо друго -няма да се колебая.Така ,че благодаря за съвета на Георги.

А и приемам и други съвети:-)http://www.walmart.com/search/search-ng.do?search_query=Sony+RX100&ic=16_0&Find=Find&search_constraint=5426

Ето и едно мнение на любим щатски магазин:-)

 

Може да не се отнася за теб, но като цяло много хора автоматично скачат на Canon и Nikon малко по навик, и губят доста :) Sony специално за мен са компанията, която е най-иновативна във фотографията в последните години, мастодонтите почиват предимно на стари лаври. 

 

Full-frame безогледален, full-frame компактен, focus peaking, те са тези, които разширяват границите, на това което си мислим че е технологично възможно във фотографията. Sony правят и голям процент от сензорите на Nikon, а май след фалита на Kodak може и всички да правят. 

 

Може в доста области на електрониката да са ширпотреба (мобилните телефони, лаптопите, дори телевизорите), точно както Panasonic, но във фотографията са много, много сериозна компания. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/280107000178.html 

 

Това имате предвид,нали .Цената е по ниска. Аз също се оглеждам за подобен фотоапарат и ще се радвам на други мнения за Сонито.Снимките ми харесаха,SeeKnDestroY

Връзка към коментар

rx100 ii е подобрения модел на rx100. Разликите са в по-добрия сензор, наличие на слот за светкавица и окуляр (hot shoe, не знам как е на български), wi-fi връзка и подобни благинки. Ако не ви притеснява цената на rx100 ii то давайте с него, промените са предимно козметични. Но иначе и оригиналния rx100 в отличен избор, особено с поевтиняването му. 

 

Мисля, че на запад може да се намери по-евтино от колкото в България, дори с доставката: http://www.amazon.de/Sony-DSC-RX100-Cyber-shot-Digitalkamera-lichtstarkes/dp/B0089BUVG0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1394011708&sr=8-1&keywords=rx100

http://www.amazon.co.uk/Sony-Cybershot-DSC-RX100-Digital-Optical/dp/B008CNMZDW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1394011908&sr=8-1&keywords=rx100

 

Малко ще е проблемно с гаранционното обслужване в тоя случай, ако се наложи да чукнем на дърво. 

Връзка към коментар

Може да не се отнася за теб, но като цяло много хора автоматично скачат на Canon и Nikon малко по навик, и губят доста :) Sony специално за мен са компанията, която е най-иновативна във фотографията в последните години, мастодонтите почиват предимно на стари лаври. 

 

Корекция - без да омаловажавам приноса на Сони към "фотографията" или Фотографията.

Canon и Nikon работят по други иновации в класовете камери (и обективи), където са най-силни и където имат клиенти, които оценяват "старите лаври" не само с портфейлите си, а и с опита си. Дали клиентите им имат "принос към фотографията" и в каква степен, е още по-обширна тема.

Това, че не предлагат "иновации" в класовете камери, които се обсъждат в тази тема, не ги прави автоматично "с по-малък принос към фотографията".

 

Иначе RX 100 е добра камера. Убедих един приятел да си купи и е много доволен. Аз също бих си взел такава за целта, която Еминко търси. Че съм и в подобна ситуация и SLR-а все по-малко го ползвам.

Редактирано от georgiev
Връзка към коментар

btw, малко спам, но ей такова се намира из нас... тъкмо се сетих да изровя малко инфо... :biggrin:

 

DSC_0451.JPG

 

The Billy-Clack No. 51 (or Speedex No. 51) takes sixteen 4.5×6 cm pictures on 120 film. It has an f/8.8 Igenar lens ('Jgenar'; the name probably refers to Agfa's being part of IG Farben), a periscopic doublet lens[3] with three aperture settings (f/8.8, f/11 and f/16, which are achieved by switching between fixed-size apertures, not with an iris)

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

btw, малко спам, но ей такова се намира из нас... тъкмо се сетих да изровя малко инфо... :biggrin:

 

DSC_0451.JPG

 

The Billy-Clack No. 51 (or Speedex No. 51) takes sixteen 4.5×6 cm pictures on 120 film. It has an f/8.8 Igenar lens ('Jgenar'; the name probably refers to Agfa's being part of IG Farben), a periscopic doublet lens[3] with three aperture settings (f/8.8, f/11 and f/16, which are achieved by switching between fixed-size apertures, not with an iris)

Ами тогава, за к'во ти е бил нов фотоапарат  ;)

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Ето друг варианта на "турбо-сапунерка".Започвам да да гледам нещо различно от Канон и Никон.:-)

Някой може ли да даде мнение за този 300грамов Панасоник?

http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-gm1

Връзка към коментар

Ето друг варианта на "турбо-сапунерка".Започвам да да гледам нещо различно от Канон и Никон.:-)

Някой може ли да даде мнение за този 300грамов Панасоник?

http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-gm1

 

Това е от m4/3 апаратите, които обсъждаме доста разпалено по-рано в тази тема и в една съседна. Общо взето най-малката камера със сменяеми обективи. Наблягам на последното, т.е. ако имаш намерение да развиваш фотографията като хоби и да купуваш допълнителни обективи за в бъдеще е супер. Но ако мислиш да караш само със стандартния е по-добре някоя истинска сапунерка като RX100. Панасоника със закачен обектив трудно ще влезе в джоб на дънки например, най-добре отиди до магазин да видиш точно за какви размери става въпрос. 

 

Иначе по-големия сензор е предимство спрямо RX100, но жертваш известна компактност за целта. 

Връзка към коментар

Това е от m4/3 апаратите, които обсъждаме доста разпалено по-рано в тази тема и в една съседна. Общо взето най-малката камера със сменяеми обективи. Наблягам на последното, т.е. ако имаш намерение да развиваш фотографията като хоби и да купуваш допълнителни обективи за в бъдеще е супер. Но ако мислиш да караш само със стандартния е по-добре някоя истинска сапунерка като RX100. Панасоника със закачен обектив трудно ще влезе в джоб на дънки например, най-добре отиди до магазин да видиш точно за какви размери става въпрос. 

 

Иначе по-големия сензор е предимство спрямо RX100, но жертваш известна компактност за целта. 

Абсолютно прав си ,голям гъдел е да се развиваш като фотограф:-))Както и голям разход.В София Панасоника е с 450 лева по-скъп от Сони РХ100.Но има време за купуване...поне още 2 месеца.Иначе ги държах в ръка и снимах с 2та апарата....Всичко зависи от цената след 2 месеца,но за себе си съм вече наясно...няма да е Канон,няма да е Никон:-)

Връзка към коментар

Ако ще минаваш в графата на системите със сменяемите обектив може да помислиш и за други камери. Например Olympus EM-10 и ЕМ-5. Нямат ултра минимализма на GM1, но имат вграден окуляр, както и чудесна стабилизация. Окуляра обаче стърчи, което ще прави носенето в джоб малко неудобно. Олимпуса вади и по-топли и наситени цветове при снимане в JPEG. Ако такива ти допадат то ще е удобство, защото снимките няма да се нуждат от обработка. При Панасоника са по-бледи, аз лично винаги засилвам леко контраст и наситеност в почти всички мои снимки. 

 

Доста по-евтино от GM1 и почти толкова компактно може да видиш Olympus E-PM2. Ако държиш на окуляра - малко по-голямо като размер но с вграден такъв е Panasonic GX7. 

 

Но, внимавай, с опцията за допълнителни обективи портмонето ще страда :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.