Прескочи до съдържание

За Африка като цяло


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Именно. Аз съм на мнение, че като се отива някъде на почивка е редно да се подпомага местният бизнес. Това е основно, за да се изгради що годе стабилна икономика, да се създават работни места в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството, да се наемат местни гидове. Смятам, че това е особено важно за развитието на тези държави и на техните популации. Така се финансира и инфраструктура - пътища, течаща вода, събиране на отпадъци. (Против съм раздаването на пари и бонбони за "черните им очи" както се казва без нищо, защото после с това асоциират белия турист и си ги искат дори доста настоятелно. Но пък да се купи сувенир от местен занаятчия, да се купи тетрадки и химикали за децата смятам, че е най-малкото нещо, когато сте в страната им.)

В Европа има фирми за т.нар. солидарен туризъм - отивате в някоя бедна държава обикаляте природата и местата от туристически интерес, като едновременно с това давате от времето си на местните хора - подпомагате строителството на училище, давате часове по английски/ математика/ история на местните деца, подпомагате дейността на сиропиталище/ социален център/ професионален курс по информатика например (capacity building). Така се докосвате до местните хора, до начина им на живот, до културата им и ставате полезен с нещо. 

Мисля си да пробвам подобно приключение някой ден, смятам че би било много обогатяващо преживяване. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

За съжаление този бизнес с благотворителността често експлоатира наивността и надъхаността на младежите. Имахме такъв случай и във форума: http://magelanci.com/topic/1514-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%86%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B0%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%B8-%D0%B8/

 

Та много трябва да се внимава в тези случаи точно за какво си даряваме времето, усилията и парите. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Погледнах темата. Наистина жалко, че хората експлоатират по този начин бедността на едни, за да печелят от това. Не знам, дали е уместно да сложа линк - има два типа програми, които ми допаднаха от една френска организация, доста хора пътуват с нея и изглеждат коректни. Екскурзия 8 дни в Бенин, Того, Сенегал, Буркина или Кот дИвоар излизат около 550 евро но без полети и включват нощувки в местни лоджове, при семейства, обиколки на столиците, влизане в музеи, паркове и такива неща. Доброволческите мисии са около 800 евро за месец, включват спане и храна, отново без полета, и различни дейности според профила и нуждите. Скъпичко излиза накрая, но би било интересно. Французите получават данъчно облекчение от 66 процента от цената, така че накрая излиза около 200 евро + самолетен билет. 

Връзка към коментар

Погледнах темата. Наистина жалко, че хората експлоатират по този начин бедността на едни, за да печелят от това. Не знам, дали е уместно да сложа линк - има два типа програми, които ми допаднаха от една френска организация, доста хора пътуват с нея и изглеждат коректни. Екскурзия 8 дни в Бенин, Того, Сенегал, Буркина или Кот дИвоар излизат около 550 евро но без полети и включват нощувки в местни лоджове, при семейства, обиколки на столиците, влизане в музеи, паркове и такива неща. Доброволческите мисии са около 800 евро за месец, включват спане и храна, отново без полета, и различни дейности според профила и нуждите. Скъпичко излиза накрая, но би било интересно. Французите получават данъчно облекчение от 66 процента от цената, така че накрая излиза около 200 евро + самолетен билет. 

 

По начало избягваме пакетните предложения, освен ако не е нещо много много добро, може да си отворим отделна тема за доброволчеството и да се опитаме да го разнищим със всичките му нюанси. А и след като отстъпката важи само за французи може би не е приложимо за нас. 

Връзка към коментар

Един от любимите пътеписи за Африка: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102947.

 

Фори може и да ги познава тези гиганти! :)

 

Изключително интересно пътуване правят тези двамата. В Танзания даже са взели сафари с фирмата, с която и наш Oshko е вземал (Bobby Tours). Имали са късмета при много малко дни на сафари да видят как лъвица хваща плячка, видяли са и една доста рядка антилопа с много дълъг врат в северна Кения (gerenuk). Прочетох им пътеписите от Кения надолу (без Малави), като имам време ще ги видя и за другите държави. Евала за изпълнената мечта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Здравейте пътувам за  водопада Викториа Зимбабве може би Танзания или Босвана,Нужни са ми практи4ни съвети,благодария ви

Първи практически съвет:

Ботсвана ти е наблизо, Танзания - не :P

Дай повечко подробности какво точно те интересува, до къде летите и т.н.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Темата Кот дВоар идва скоро... Топла, топла... и с хиляди-милиони фотографии.

 

Лек къс хорор елемент ще вложа, за повечко интерес: имахме сутрешен конфликт

със сълзотворен газ, откоси от автоматично оръжие и подобни веселби...

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Темата Кот дВоар идва скоро... Топла, топла... и с хиляди-милиони фотографии.

 

Лек къс хорор елемент ще вложа, за повечко интерес: имахме сутрешен конфликт

със сълзотворен газ, откоси от автоматично оръжие и подобни веселби...

Айде, чакаме с нетърпение (аз поне)!

Връзка към коментар

Първи практически съвет:

Ботсвана ти е наблизо, Танзания - не :P

Дай повечко подробности какво точно те интересува, до къде летите и т.н.

Ок зная живяла съм в Ангола 5 години.Сега отивам с един приятел и не сме направили още маршрута.Може би ше летим до Хараре първо .Помогнете ми за едно 15 дневно пътуване какво да му организирам аз съм   ходила на сафари но той  не е .Определила съм 2000 ев на всеки

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако летите до Хараре, може би ще ви е най-удобно Hwange. Аз не съм ходил там, но съм чел добри отзиви.

Следваща опция ви е Chobe в Botswana, ако така и така ходите до водопадите, вие супер удобно. Там може да си направите и едно сафари по реката с лодка, което си е различно изживяване от джип-сафари.

Ако решите все пак да летите до Танзания, опциите са много, но предполагам, че полетите ще са скъпи до там.

FlyTraveler и Domosed са ни спецовете по сафари във форума, аз не толкова. Надявам се да се включат в темата.

Редактирано от Oshko
Връзка към коментар

Ок зная живяла съм в Ангола 5 години.Сега отивам с един приятел и не сме направили още маршрута.Може би ше летим до Хараре първо .Помогнете ми за едно 15 дневно пътуване какво да му организирам аз съм   ходила на сафари но той  не е .Определила съм 2000 ев на всеки

 

Меката на сафари-ентусиастите е Mana Pools (на брега на Замбези от страната на Зимбабве), където се правят walking safari с опитен гид с пушка. Проблема с това е, че там 2000-те евро на човек ще ви заминат за 3 дни, а и не е лесно достъпно... Както е писал Ошко, Hwange ви е другата възможност в Зимбабве, където има и по-бюджетни опции.

 

Нямам представа откъде ще летите, нито защо избирате Хараре като първоначална дестинация. Много по-лесно би се летяло до Йоханесбург, катарските авиолинии вече летят директно и до Виндхук (Намибия). Непременно ли искате в Зимбабве да си направите сафарито?

 

За водопада Виктория има две възможности за полети - летището в Зимбабве и в Ливингстън, Замбия. И до двете места има редовни полети от Йоханесбург.

 

Възможностите за сафари в тази част на Африка за почти безкрайни. Можете да правите такова във всяка от страните в региона - Ю. Африка, Ботсвана, Намибия, Зимбабве и Замбия, като опциите във всяка от тези държави също не са малко.

 

Примерно летите до Виндхук, наемате кола правите едни 10 дни Намибия - сафари в парка Етоша, после продължавате през ивицата Каприви (където също има паркове), отивате до водопада Виктория (там освобождавате колата), виждате го за един ден и после примерно 2-3 дни сафари или в парка Чобе в Ботсвана (където има нискобюджетни опции) или Хуанге в Зимбабве. После полет до Йоханесбург примерно от Касане (Ботсвана) и от там се прибирате. За този случай open jaw билет (отиване до Виндхук, връщане от Йоханесбург) би ви свършил най-добра работа. Или пък билет до Йоханесбург само и после еднопосочен до Виндхук.

 

Може летите до Йоханесбург, да направите сафари в Южна Африка (там опциите са много, но основните големи паркове са Крюгер и Кхалахади (Калахари), Мадикве не е лоша опция, безмаларийна при това), после летите до Ливингстън (Zambia) или Victoria Falls (Zimbabwe), виждате водопада и после още едно кратко сафари в парка Чобе (Ботсвана) или Хуанге (Зимбабве). Има сафари паркове и до самия водопад, но те са малки и няма много животни.

 

Това мога да напиша на първо четене.

 

По кое време на годината отивате? Това също има голямо значение за избора на място за сафари.

 

П. П. Не бих съветвал да се прави Източна (Танзания) и Южна (държавите изброени по-горе) в едно пътуване.

 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Ами той Valle си е написал всичко. Аз също така мисля и това, което ме притеснява при повечето страни е наистина липсата на инфраструктура, болестите и нестабилната политическа обстановка. Аз лично планирам да посетя Намибия, Ботсуана и Южна Африка. По принцип гледам да си организирам сам нещата, но в Африка и Южна Америка сигурно ще прибягна до поне частично организиран тур. Между другото, има периоди в които до Габороне и Кейптаун се намират билети за около 500 евро от Мадрид, така че и това е вариант, да си купуте нискотарифни билети с Райън Еър София-Мадрид и от тук към Африка. А, естествено дойдете ли в Мадрид, за магеланци ще намеря време да ви черпя по една бира и да ви разходя малко из града. :)

И като си говорим за Африка и турове. Снощи гледах офертите на тази фирма. Изглеждат ми разумни, особено този от Намибия до Кейптаун за 7 дни. Някой има ли информация дали това е читава компания?


 

Тези агенции също предлагат доста атрактивни цени за моите любими бъдещи дестинации Намибия и Кейптаун и ще се радвам ако има магеланци, които могат да дадат мнения дали това са реални цени и свестни агенции.



Редактирано от Crazy Horse
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.