Прескочи до съдържание

Туристите - спасители или разрушители?


Препоръчани мнения

Да обясня за заграждането какво имам предвид.

И на мен хич не ми харесва всяко интересно местенце да е с вход. В Англия за пръв път го изпитах.  Обаче България е леко различна от целия свят, дали защото селските райони са слабо населени, дали заради социализма и отраженията върху мисленето не знам. По света, и тук в Бразилия конкретно, всяко парче земя е или частна собственост, или държавна (резерват, нац. парк...) Празно няма. Ако имаш примерно интересен водопад в земята си, правиш къмпинг или хотел и взимаш такса за вход и го устрояваш според разбиранията си. Трябва да си богат (айде, да имаш достатъчно други доходи) и идеалист, за да се откажеш, ако има възможност да печелиш пари, а никой не може да ти забрани. Местата които са от значение за екосистемата или са обекти от национално значение се изкупуват от държавата. Сега, ако има свободен достъп, влизат хора от околността да си пасат добитъка, да секат дърва, влизат всякакви престъпници да крадат от туристите и въобще ефективността на защитната мярка е малка. Като летиш отгоре се вижда абсолютно ясно границата между парка и частната собственост - една права линия, от едната страна зелено, от другата кафяво. Или трябва да има въоръжени патрули да съблюдават спазването на правилата (и на които някой трябва да плаща).

Друго решение е както каза Георги с контрол на бройката и регистрация, или нещо, което пак тук се среща и още по-малко ми харесва - задължително посещение с гид (на който се плаща, и който следи да не направиш нещо нередно).

ИЛИ неща, които пак съм чел, примерно самите местни на някои места в Африка се грижат да няма бракониерстване, защото от животните зависи прехраната им (те работят в парка, като охрана, гидове, какво ли не). Но ако приемем, че земята е частна, пак трябва да има голяма кампания за разясняване или обучение, нещо което е най-добре да го направи държавата. Защото ако няма, всеки прави каквото си иска и става като в България.

 

Въобще въпросът "Туристите - спасители или разрушители?" е много сложен и не е черно-бяло, а въпрос на много тънък баланс. Който без контрол или мнооого инвестиции в образование и изграждане на съответното екологично мислене няма как да се получи. 

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Да ти кажа, точно обсъждахме с един познат този въпрос за умишленото запускане на някои места - за България конкретно. Като пример в дискусията взехме Витоша и Пирин. Ами да си кажа честно, аз съм твърдо на мнението, че по-добре е даден природен обект да се запусне почти изцяло, както се случва с Витоша, отколкото да се разоре и насере почти безвъзвратно по примера на Пирин. Защото запуснатото във всеки един момент можеш да го облагородиш в съответната удачна и балансирана форма, докато разораното/насраното не можеш да го възстановиш десетилетия наред. Общо взето, двамата се обединихме около извода, че по-добре запуснато, отколкото насрано. Иначе, разбира се, че най-добре да е нито запуснато, нито насрано, ами балансирано в интерес и на средата, и на туристите. Ама трудно се постига този баланс, мамка му... Но някъде все пак успяват, значи може :)

О да, абсолютно. Но все пак Витоша и Пирин са държавни и национални паркове. В Пирин се дава концесия, и няма контрол концесионера какво си позволява извън рамките на допустимото.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Решението се свежда до:

 

1. Промяна в мисленето (на този етап нерешим проблем)

2. Държавна регулация (принципно решим проблем)

2. Спазване и прилагане на държавната регулация (виж т. 1)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Блогът е интересен по своему за прочит, но иначе ми е малко като "циганска работа".

 

Мразим всичко и всички (без циганите и животните), ма, ако може, да се ползваме от благата на цивилизацията, при това безплатно.

 

Това е и моето мнение за младата пътешественичка. Изтрих каквото написах, защото не беше особено любезно, независимо от любезния ми тон :)

 

На въпроса - абсолютно не съм съгласна с трактовката за туризма и разрухата. Поначало човекът причинява разруха. Ми айде, то без това е време за Ной, дайте да гръмнем света. Не мисля, че това е начинът. Не забраната, а възпитанието формират характера на всеки човек ->  ерго всяко общество, включително и туризма.

 

Девойката силно си противоречи. Иска културните и природни блага да се ползват безплатно (само от отбрани хора - вероятно като нея), но не иска безплатно да сподели информация. Няма лошо, бунтарщина. Само където мисията ми се губи. И тук изтрих :) 

 

Беше ми интересно какво какво мислите. С доста хора съм съгласна :) Поздрави!

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Блогът е интересен по своему за прочит, но иначе ми е малко като "циганска работа".

 

Мразим всичко и всички (без циганите и животните), ма, ако може, да се ползваме от благата на цивилизацията, при това безплатно.

 

Абсолютно съм съгласен. Блогът на Тери е написан чудесно и все още не съм го дочел изцяло. Въпреки че в нея ми допада единствено любовта към животните (много ги обичам) и вегетарианството (имам няколко опита да стана вегетарианец, в момента също опитвам, но не знам докога ще изкарам). Аз открих блога по друг повод - търсех подходящ маршрут по билото на Стара планина за един ден и попаднах на "Ком - Емине" там. Не мога да се съглася с егоизма, който направо струи от целия блог. Повечето хора сме егоисти, но обикновено се срамуваме от това и не се опитваме да се пъчим с егоизъм.  :) . А може просто да изглежда така, но мнението ми е такова.

Редактирано от NikolaiRG
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.