Прескочи до съдържание

Обсъждане - формат на пътеписи


Препоръчани мнения

Така, хем гледам да пазя в тайна, че ми е яко да изненадвам хората, хем колкото и да съм отворен друго е да 150 мнения, а не едно (не че не е възможно тия 150 да ги игнорирам!).

 

Та, обмислям отделна категория за пътеписи, да не са така плахо завряни във форума, а горе в главната навигация. И събирам предложения какво трябва да съдържа средностатическия пътепис, за да направя шаблона лесен и удобен за ползване, като в същото време да не подрязва крилцата на фантазията със задължителни полета и т.н.

 

Това което съм измислил за сега е следното:

 

Заглавие - свободен текст, "Търсене на себе си в Южна Патагония", "30 дни на плажа", свобода пълна. Пътеписите ще са разположени в категории спрямо регионите, така че заглавието може да е по-свободно след като е в регион Аржентина. 

 

Заглавна картинка - Това, което ще е най-отгоре на пътеписа, може да е любима снимка от пътуването, скрийншот от google maps на машрута, нещо такова. Тези, които ги влече може да го направят като корица на книга да изглежда!

 

Техническа информация: Продължителност, сезон, дори дати, маршрут. Това няма да са задължителни полета, но често хората четящи пътеписи го правят за да потърсят практическа информация за дестинацията и би им било полезно например да четат зимните скиорски пътеписи от Австрия, защото смятат да ходят зимата и да игнорират летните. Би им било интересно да видят някой пътепис от Полша, ако има дата 1970, спрямо модерните и т.н., разбрахте ме.  

 

Ще служи също така за филтриране на пътеписите, има пътувания с цел архитектура, с цел фотография, с цел история...това всичко да е добавено в малко каренце в началото.

 

Иначе генерално практическата информация като визи, транспортни връзки и подобни ще я събираме на съвсем друго място, не искам да насилвам авторите на пътеписите да включват повече от минималното, да не говорим че тази информация е много променлива и ако искаме да е актуална не можем да хванем нашият шлосер Пешо (талисмана на форума!) всеки път да си редактира пътеписа. 

 

Свободен текст и снимки: Както са и във момента.

 

Общо взето това е май стандартно изглеждащият пътепис. Та, какво мислите? И сещате ли се още някоя финтифлюшка, която ще е приятна за окото? 

Връзка към коментар

Цена :) Тоест (приблизително) колко ми излезе цялото удоволствие.

 

:)

Една цифра нищо не значи, ако не дава някакъв полезен за четящата аудитория ориентир - например, вечеря в среден клас ресторант, вътрешен транспорт, разходи за билети за музеи и други. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Една цифра нищо не значи, ако не дава някакъв полезен за четящата аудитория ориентир - например, вечеря в среден клас ресторант, вътрешен транспорт, разходи за билети за музеи и други. 

 

E, то това би трябвало да влезе в пътеписа :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз естествено взимам груби идеи, не е задължително да е обща цена, може да е осреднени дневни разходи например :) Просто събирам мнения на тоя етап :)

Връзка към коментар

Аз естествено взимам груби идеи, не е задължително да е обща цена, може да е осреднени дневни разходи например :) Просто събирам мнения на тоя етап :)

 

Ами тогава мисли за оценка от автора за сложността на организирането (например една звездичка - за трийсет минути си направих резервациите и плащанията, десет звездички - минах през иглени уши и ми се разгони фамилията, докато получа виза и се снабдя с билет).

 

:)

Връзка към коментар

Ами тогава мисли за оценка от автора за сложността на организирането (например една звездичка - за трийсет минути си направих резервациите и плащанията, десет звездички - минах през иглени уши и ми се разгони фамилията, докато получа виза и се снабдя с билет).

 

:)

 

Това ще да е по-скоро за тази другата секция с практическа информация, но ще имам предвид :)

Връзка към коментар

Аз за 30 мин. общо свършена цялата работа по пътуване, и половин звездичка не бих сложил :)

 

Говоря за чисто организационната работа по резервациите и плащанията. Набирането на информация и блеенето по блогове и пътеписи е строго индивидуално :) Идеята е като се появи някой начинаещ пътешественик, веднага да се ориентира по звездичките коя дестинация би била "лъжица за неговата уста". Щото нали се сещаш, че не всеки начинаещ би се справил сам от раз с пътуване до Лесото например :)

Връзка към коментар

Да, схванах идеята ти :)

 

Щото нали се сещаш, че не всеки начинаещ би се справил сам от раз с пътуване до Лесото например :)

Кво Лесото, аз познавам хора, които и с пътуване до Стара Загора ще изпитат огромни затруднения.

Но си абсолютно прав, че е индивидуално, и бих добавил много зависи от нагласата на човек. Просто има хора, които ги могат нещата, а има и други, на които и 5 пъти да им се обасни как се прави планиране и подготовка, следващия път пак ще те питат същите неща да им обясняваш. 

Връзка към коментар

До колко снимки мога да пускам в мнение? Не ми позволява да си публикувам темата...

 

Оправих се - разделих го на части  :)

Редактирано от Zany
Връзка към коментар

Мисля, че е 100 или 50. Не искам да го мърдам това ограничение съвсем, защото някой ден, когато посрещнем първия спам бот може да ме направи див и щастлив. На няколко части и така :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

..Просто има хора, които ги могат нещата, а има и други, на които и 5 пъти да им се обасни как се прави планиране и подготовка, следващия път пак ще те питат същите неща да им обясняваш. 

Аз май попадам в тази категория или поне така се чувствам. Защо?

Защото за първи път ще летя със самолет. Защото за първи път ще кисна по летища. Защото за първи път ще разчитам на чужда кола(под наем).

И поради тези причини, неща които за всички са нещо елементарно и изобщо не се замисляте за тях, като да си завържеш връзките на обувките, за мен не са и пораждат въпроси, и то много. Като например какво представлява секюрити проверката и различните й вариации?! 

И много и много "елементарни" за всички въпроси, но не и за мен, защото и 100 пъти да ми се каже нещо, докато не го извървя и усетя сам няма да е същото....

Още е доста рано, но чакайте да дойде август и да ви заспамя с безсмислените си въпроси   :D

Даже умувам някакви кратки(разбирай евтини) полети преди дългото пътуване до Исландия, с цел натрупване на летищен опит :)

 

 

 

Мисля, че е 100 или 50. Не искам да го мърдам това ограничение съвсем, защото някой ден, когато посрещнем първия спам бот може да ме направи див и щастлив. На няколко части и така :)

Преди 2-3 дена видях няколко потребители Google да се намърдват във форума и докато повечето седяха в началната страница един разглеждаше профилите на потребителите, а другия беше в един от форумите, което ми се стори доста странно.... :)

 

Edit: Даже в момента:

 

Google Разглежда тема:   Чартъри Бургас - Москва на цена 65 Е 10 април 2013 - 18:27

 

Може и да е някаква линк-ова странност, за която не зная, но на мен ми изглежда странно това...

Редактирано от Light
Връзка към коментар

Аз май попадам в тази категория или поне така се чувствам. Защо?

Защото за първи път ще летя със самолет. Защото за първи път ще кисна по летища. Защото за първи път ще разчитам на чужда кола(под наем).

И поради тези причини, неща които за всички са нещо елементарно и изобщо не се замисляте за тях, като да си завържеш връзките на обувките, за мен не са и пораждат въпроси, и то много. Като например какво представлява секюрити проверката и различните й вариации?! 

И много и много "елементарни" за всички въпроси, но не и за мен, защото и 100 пъти да ми се каже нещо, докато не го извървя и усетя сам няма да е същото....

Още е доста рано, но чакайте да дойде август и да ви заспамя с безсмислените си въпроси   :D

Даже умувам някакви кратки(разбирай евтини) полети преди дългото пътуване до Исландия, с цел натрупване на летищен опит :)

 

Нищо страшно няма, питай смело като му дойде времето. Нямаш нужда да загряваш с други полети, стига загрявката да е само с такава цел де, естествено че колкото повече полети, толкова по-добре :)

 

Преди 2-3 дена видях няколко потребители Google да се намърдват във форума и докато повечето седяха в началната страница един разглеждаше профилите на потребителите, а другия беше в един от форумите, което ми се стори доста странно.... :)

 

Edit: Даже в момента:

 

Google Разглежда тема:   Чартъри Бургас - Москва на цена 65 Е 10 април 2013 - 18:27

 

Може и да е някаква линк-ова странност, за която не зная, но на мен ми изглежда странно това...

 

Това е бота на гугъл, той е ОК, обхожда форума за да го индексира, за да се намира по търсачките после :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Напротив, избери си една готина евтина дестинация и загрей!

 

 

Шефе, как така го отказваш от цяло пътешествие? Това противоречи на правилата на форума! :angry:

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз май попадам в тази категория или поне така се чувствам. Защо?

Защото за първи път ще летя със самолет. Защото за първи път ще кисна по летища. Защото за първи път ще разчитам на чужда кола(под наем).

И поради тези причини, неща които за всички са нещо елементарно и изобщо не се замисляте за тях, като да си завържеш връзките на обувките, за мен не са и пораждат въпроси, и то много. Като например какво представлява секюрити проверката и различните й вариации?! 

И много и много "елементарни" за всички въпроси, но не и за мен, защото и 100 пъти да ми се каже нещо, докато не го извървя и усетя сам няма да е същото....

Още е доста рано, но чакайте да дойде август и да ви заспамя с безсмислените си въпроси   :D

 

Откъде ще летиш? Тържествено обещавам, че ако тръгваш от летище, което ми е наблизо, ще дойда да те изпратя и ако имаш нужда - да помагам, с каквото мога :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Откъде ще летиш? Тържествено обещавам, че ако тръгваш от летище, което ми е наблизо, ще дойда да те изпратя и ако имаш нужда - да помагам, с каквото мога :)

Аааа ъъъъъ за полета до Исландия ли ме питаш или за евентуалните ми приумици за свободно безцелно летене накъдето духа вятъра?! :)

До Исландия с AirBerlin от София с престой-прикачване(2ч и 50мин.) в Берлин (TXL) 

 

П.П. И ето как оспамих темата......

Редактирано от Light
Връзка към коментар

Аааа ъъъъъ за полета до Исландия ли ме питаш или за евентуалните ми приумици за свободно безцелно летене накъдето духа вятъра?! :)

До Исландия с AirBerlin от София с престой-прикачване(2ч и 50мин.) в Берлин (TXL) 

 

Питам те за който и да е полет в близко бъдеще. Най-вероятно всичко ще мине гладко, но зная, че човек в такива случаи се притеснява дори без да има никаква обективна причина. София ми е далече, там друг да те поеме, ако иска :)

Разбира се, като наближи времето да летиш, тук всичко ще ти бъде обяснено... ;)

 

Добавка: Георги, извинявай, наистина се отклонихме от темата.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моля придържайте се към темата, а Light може да пусне новичка, ако се притеснява да го успокоим :) Мен лично ми дойде идея за блог пост да напиша по въпроса :)

Връзка към коментар

Аз май попадам в тази категория или поне така се чувствам. Защо?

Защото за първи път ще летя със самолет. Защото за първи път ще кисна по летища. Защото за първи път ще разчитам на чужда кола(под наем).

И поради тези причини, неща които за всички са нещо елементарно и изобщо не се замисляте за тях, като да си завържеш връзките на обувките, за мен не са и пораждат въпроси, и то много. Като например какво представлява секюрити проверката и различните й вариации?! 

И много и много "елементарни" за всички въпроси, но не и за мен, защото и 100 пъти да ми се каже нещо, докато не го извървя и усетя сам няма да е същото....

Още е доста рано, но чакайте да дойде август и да ви заспамя с безсмислените си въпроси   :D

Даже умувам някакви кратки(разбирай евтини) полети преди дългото пътуване до Исландия, с цел натрупване на летищен опит :)

 

Не се подценявай чак толкова, приятелю! :)

Грешно си разбрал написаното. Имах предвид, че на някой му направиш плана за пътуване, цялата подготовка, накрая и тръгнеш с него за по-сигурно. И на следващия път ти вика, хайде пак. Казвам му, е нали вече го направихме всичко стъпка по стъпка, вече можеш и сам като си го минал. Умен поглед. Нищо ли не схвана, бе човек? Отговора по-добре да не го цитирам. (Имах предвид един конкретен човек.)

 

А твоят случай е друг - ти не си го минал вече, че пак да питаш отново все едно не си.

А и като има такова хубаво място кого да питаш, като форума, защо не,  :)

 

И аз мисля, че няма да е лошо, ако намериш нещо евтино, на близка дестинация, и за 1-2-3 дена, да го пробваш за тренинг. И да не ти помогне много, поне е сигурно, че и няма да ти навреди. Опита си е опит, все пак. Поне за секюрити проверката ще си наясно ;)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.