Прескочи до съдържание

Застраховка при пътуване в чужбина


Препоръчани мнения

Ако има разлика от доста дни между резервацията/плащането на самолетен билет и резервацията на хотел как се процедира при застраховка отмяна на пътуване? Например 2011 резервирах два хотела в испания май месец, а самолетните билети купих ако не се лъжа чак юли. пътуването се осъществи през началото на септември.

Връзка към мнение

Според мен водеща е датата на плащане. За мен лично този тип застраховка има смисъл основно при резервация на самолетни билети. При тях обикновено датата на резервация е равна на датата на плащане. Поне аз не ползвам агенти и директно плащам онлайн с кредитна карта. За хотелските резервации не виждам особено голям смисъл от тази застраховка, защото в 90% от случаите резервирам през booking.com без предварително заплащане. Вярно, имал съм случаи да резервирам и през "отел", които изискваха 100% плащане при резервацията, както и отново през "буукинг", за да хвана една изключително добра оферта за предстоящия ми уикенд във Виена, но това са пренебрежимо малко случаи. Обикновено избирам оферти без предварително заплащане, така че хотелската резервация поне за мен не е проблем, но самолетните билети са...

Връзка към мнение

Вярно, имал съм случаи да резервирам и през "отел", които изискваха 100% плащане при резервацията, както и отново през "буукинг", за да хвана една изключително добра оферта за предстоящия ми уикенд във Виена, но това са пренебрежимо малко случаи. Обикновено избирам оферти без предварително заплащане, така че хотелската резервация поне за мен не е проблем, но самолетните билети са...

 

Всъщност и когато резервираш чрез отел може да се отмени резервацията, най-често е до 2-3 дни преди пътуването. Не ми се е случвало да отменям, но предполагам, че просто ти връщат парите, които са изтеглени.

Връзка към мнение

Всъщност и когато резервираш чрез отел може да се отмени резервацията, най-често е до 2-3 дни преди пътуването. Не ми се е случвало да отменям, но предполагам, че просто ти връщат парите, които са изтеглени.

 

Неправилно се изразих, просто дадох пример и с друга резервационна система, защото наистина много рядко ползвам друга освен booking.com. Не системата, а хотелът определя условията по резервацията. В този смисъл предварително плащане може да има навсякъде, както и безплатна анулация на резервацията при определени условия...

Връзка към мнение

Ясно! А аз го разбрах другояче, защото обикновено при otel.com независимо дали е със или без право на отмяна на резервацията дърпат парите предварително  :) .

Връзка към мнение

Това също, затова предпочитам booking.com. Не че се съмнявам в коректността на otel.com, но предпочитам да платя едва при получаване на услугата, а не предварително...

Връзка към мнение

Не те разбрах, защо да не работи? Моите резервации твърде често са направени дори по-рано от шест месеца преди пътуването. Имаш предвид, че застрахователната премия е висока, така ли?

 

 

Неправилно съм го разбрал. Значи ако предположим , че пътуването е след няколко месеца предполагам застрахователната премия ще е максималната тоест 3.5 % . Значи ако да кажем самолетен билет плюс предплатени хотели са общо за 1000 евро застраховката ще е 35 евро ???

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

До сега не ми се е налагало да ползвам застраховка и дано не ми се налага. Лично мое мнение е че допълнителна застраховка няма смисъл да се прави ако имате добра такава към кредитната карта. Моята примерно покрива 400Е за отменен полет и по 75Е на час след втория за закъснял, но не повече от 200Е, загуба на багаж до 800Е. Здравните разходи са до 35 000Е. Има и допълнителни екстри като спешно пътуване на дете, гражданска отговорностза имуществени щети и телесни наранявания (това последното е ако земете да ошамарите някой) Агенцията е Chartis/AIG и има добри отзиви за нея. Активира се при покупка свързана с пътуването - билет, хотел, рент-а-кар или нещо купено в страната която сте посетили. Винаги ползвам картата - тоест винаги имам застраховка. Ако на някой му се четът подробности тук
Колкото до здравната карта - и да я имате и да я нямате в съответната болница, кадето са ви приели пуска запитване до здравната каса в БГ за да разберът дали си плащата вноските. Това че носите карта, тях хич не ги грее. Справката е по три имена и ЕГН в повечето случаи.

Редактирано от Ice___Cool
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Застраховката "Отмяна на пътуване" наистина има смисъл за самолетните билети и началото й е датата на направената резервация и извършване на първо плащане. Например моята излезе около 70 лв. върху цената на самолетния билет от 2000 лв. с тарифен коефициент 3,50% Трябва внимателно да се прочетат изключените рискове, които са 20 броя за сметка на включените 5 броя! Някои от формулировките на невключените рискове са доста неясни и широки, та там въображението може да намира вратички и сигурно успешно да оспорят застрахователно събитие...

Слава богу, не ми се наложи да я ползвам и не знам как реагират при иск, дали оспорват документи и пр.

Ако някой иска подробности - мога да си поиграя и да ги напиша тук :)

Връзка към мнение

Предполагам не може да отмениш пътуване само , защото братчеда има рожден ден или нещо не си на кеф , или си видял прогнозата за дъжд на Малдивите , и да го уважат -:)

Връзка към мнение

Неправилно съм го разбрал. Значи ако предположим , че пътуването е след няколко месеца предполагам застрахователната премия ще е максималната тоест 3.5 % . Значи ако да кажем самолетен билет плюс предплатени хотели са общо за 1000 евро застраховката ще е 35 евро ???

 

 

Точно така. Всъщност, малко съм ви подвел - максималната премия е 3.75% за край (мисля, че не е началото) на пътуването над 180 дни от датата не резервация. Ето сбита информация от сайта на АлександърТур:

 

 

Застраховката "Отмяна на пътуване" е доброволна и се сключва за индивидуални или групови пътувания. Предназначена е за лица (български и чуждестранни граждани на възраст до 80г.), на които предстои туристическо или бизнес пътуване на територията на България или в чужбина. Сключва се срещу риска от отменено или пропуснато пътуване поради медицински или немедицински причини, независещи от волята на застрахования и непредвидими към момента на сключване на застраховката.

Застрахователят възстановява на застрахованото лице разходи за самолетни билети, хотелски резервации и други туристически и бизнес услуги, извършени предварително, които не могат да бъдат възстановени при отмяна на пътуването. Покриват се рисковете: смърт вследствие злополука; разходи за отмяна на пътуването; разходи за съкращаване или прекъсване на пътуването; разходи за закъснение или отмяна на самолетен полет.

ВАЖНО: Застраховката задължително се сключва в деня на резервацията и първо плащане (авансово или пълно) на пътуването.

ВАЖНО: Цената на застраховката зависи от застрахователната сума (платената цена за индивидуалното или групово пътуване) и времето, оставащо до началото на пътуването.

ВАЖНО: За допълнителна информация, изключени рискове и отговорност на застрахователя, моля консултирайте се с агент от Александър Тур.

 

 

ТАРИФА за застраховка "ОТМЯНА НА ПЪТУВАНЕ" на ЗАД "АРМЕЕЦ"

 

Срок на застраховката

до 30 дни

от 31 до 60 дни

от 61 до 90 дни

от 91 до 180 дни

над 180 дни

Цена на застраховката - 

Процент от застрахованата сума

2,00%

2,50%

3,00%

3,50%

3,75%

ВАЖНО: Цената на застраховката се изчислява като ПРОЦЕНТ от застрахованата сума в лева, евро или щатски долари, в зависимост от валутата на тази сума.

ВАЖНО: За срок на застраховката се приемат броя дни от датата на направената резервация и извършване на плащане (датата на сключване на застраховката) до дата на приключване на пътуването.

ВАЖНО: За група над 6 лица се прилагат ОТСТЪПКИ (консултирайте се с агент от Александър Тур).

 

 

Ако има разлика от доста дни между резервацията/плащането на самолетен билет и резервацията на хотел как се процедира при застраховка отмяна на пътуване? Например 2011 резервирах два хотела в испания май месец, а самолетните билети купих ако не се лъжа чак юли. пътуването се осъществи през началото на септември.

Правиш две отделни застраховки.

 

 

 Трябва внимателно да се прочетат изключените рискове, които са 20 броя за сметка на включените 5 броя! Някои от формулировките на невключените рискове са доста неясни и широки, та там въображението може да намира вратички и сигурно успешно да оспорят застрахователно събитие...

Слава богу, не ми се наложи да я ползвам и не знам как реагират при иск, дали оспорват документи и пр.

При мен причината за отмяна беше остър отит на дъщеря ми и забрана за летене със самолет от УНГ лекар в деня преди заминаването. Армеец не ме разиграваха, просто поискаха няколко декларации - че никой от тримата не е пътувал, че не съм получил частично или пълно връщане на сумата, че жена ми няма нищо против нейният дял от обезщетението да бъде преведен по моята сметка. По принцип опитът ми с Армеец показва, че те не са проблемни и не отказват изплащане на щети, просто отказват да застраховат високорискови клиенти в бъдеще.

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Току що сключих гореописаната от ilian359 зстраховка. За едно малко авантюристично пътуване, което случайно ми хрумна късно снощи. За след 10 месеца, за което даже още няма дати за връщането.   :D

Все пак дано да не се налага да се възползвам от застрахователната полица!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според вас коя застрахователна компания да ползвам Армеец, Generali, UNIQA или Interamerican?

Редактирано от ilkosem
Връзка към мнение

Преди години, при едно пътуване си направих застраховка в ДЗИ, за 5 дни май беше, или 3, направена на границата при излизане. За съжаление се наложи да я ползвам и останах доста доволна. Освен, че писах 2 пъти обяснения до асистанс компанията в Германия, с нищо друго не са ме занимавали. Не съм плащала на място нищо и никой не ми е искал пари, а ситуацията беше изключително сериозна. До скоро бях с хубава кредитна карта и съответно добра застраховка към нея, но за съжаление вече я нямам. Сега може би ще ми се наложи да пътувам и се чудя... има ли някой със застраховка от ДЗИ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

За хотелските резервации не виждам особено голям смисъл от тази застраховка, защото в 90% от случаите резервирам през booking.com без предварително заплащане. Вярно, имал съм случаи да резервирам и през "отел", които изискваха 100% плащане при резервацията, както и отново през "буукинг", за да хвана една изключително добра оферта за предстоящия ми уикенд във Виена, но това са пренебрежимо малко случаи. Обикновено избирам оферти без предварително заплащане, така че хотелската резервация поне за мен не е проблем, но самолетните билети са...

На мен винаги цената на застраховката ми е по-малка от разликата в цената между хотели без отмяна и цената със безплатно анулиране. Т.е. винаги плащам хотела кеш веднага и на най-ниската цена и после застраховам. Пример. Сега през букинг хотел, койщо ще ползвам другата седмица, но проверен за септември струва 644 евро за 4ма без анулиране, а с анулиране 805 евро за 5 дни. Т.е. застраховката излиза 48лева, а разликата в цената 161 евро. Няма как да дам 140 излишни евра просто. Дори и с 18% лихва по кредитната карта (ако човек няма парите кеш на момента) излиза по-тънко да платя без право на анулация. Разбира се, това не е универсално правило и е въпрос на сметки. При мен досега винаги е излизало по-изгодно със застраховка. Само да поправя предишните коментари - застраховка се сключва до 24 часа след купуването на нещото - билети, хотел и т.н. или в понеделник, ако сте джиткали из нета през уикенда да пазарувате :D . Сега имам една сключена за пътуване през януари (сключена е април). 36 лева платих за билети на стойност 1000 лева, че и отгоре. Т.е. процента дори ми се връзва под 3.75

Също така се сещам за един случай "весел" за хотел, който не бяхме платили предварително... Та Милано, хотел в центъра с подобаващо количество звезди. ПрИмоция в Букинг. Тръгваме да го освобождаваме, подаваме кредитна карта и отсреща ни сюрпризират - само кеш, устройството не работи, вадят едно мобилно - и то няа връзка с банката... Майко мила.... Ние сме с по 100 евро в джоба я има, я няма, нямаме време да търсим банкомати, а и като ги нмерим таксите за теглене кеш са весели... Та в последната минута минахме с подписване на някакъв документ, разрешаващ на хотела да изтегли Х сума от кредитната карта (незная как се казваше). Обаче 1 час нерви натрупахме докато рецепциониста се сети за тая възможност.

Редактирано от На път
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен винаги цената на застраховката ми е по-малка от разликата в цената между хотели без отмяна и цената със безплатно анулиране. Т.е. винаги плащам хотела кеш веднага и на най-ниската цена и после застраховам. Пример. Сега през букинг хотел, койщо ще ползвам другата седмица, но проверен за септември струва 644 евро за 4ма без анулиране, а с анулиране 805 евро за 5 дни. Т.е. застраховката излиза 48лева, а разликата в цената 161 евро. Няма как да дам 140 излишни евра просто. Дори и с 18% лихва по кредитната карта (ако човек няма парите кеш на момента) излиза по-тънко да платя без право на анулация. Разбира се, това не е универсално правило и е въпрос на сметки. При мен досега винаги е излизало по-изгодно със застраховка. 

 

Тези застраховки за отменено пътуване, обаче, не покриват отмяна на пътуване, ако ти скимне. Което е разликата с резервацията с безплатна анулация. Мисля, че е необходимо да предоставиш документи, някакво медицинско за заболяване или друга причина за отмяна на пътуването. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, Георги, прав си за това. Просто аз досега винаги съм обмисляла всяко едно пътуване и въобще не разсъждавам, че може да ми скимне да не пътувам :D. Пускам отпуски, организирам деца, офисни задачи, често пътуванията са свързани с рождените дни на децата и нямаме план Б. То да тръгна организацията е по-голяма отколкото самоорганизацията и на най-сложното пътуване, та няма начин да ми се случи да отменя някое пътуване ей така без някой да умира около мене.  Не съм отменяла дори пътуване, на което двете деца бяха със стомашно чревен вирус, а ние с мъжа с гнойни ангини - гледах само да се позакрепят да не повръщат в самолета ;), а ние на антибиотици и по 1 торба парацетамол, че да държим ниска Т . А и отделно... ние сме в Бг - тука медицинско да искаш. Личния лекар ще ти напише 25 диагнози и 73 болнични само ако му кажеш, че днес те мързи и не ти се ходи на работа, а ако става въпрос за пари мисля, че и в болница ще ме запише, че съм лежала. Т.е. въобще не разсъждавам от тая гледна точка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Друг нюанс е, ако искаш да имаш гъвкавост в плана, примерно да обърнеш посоката на пътуването и т.н. Но да, вадиш калкулатора, правиш сметката и преценяваш и аз при толкова голяма разлика предплатен/възможност за отмяна със сигурност бих избрал предплатения :)

Връзка към мнение

Не съм отменяла дори пътуване, на което двете деца бяха със стомашно чревен вирус, а ние с мъжа с гнойни ангини - гледах само да се позакрепят да не повръщат в самолета ;)

Евала! Очевидно не те интересува и за вреди, които можеш да нанесеш на останалите хора и най-вече деца в самолета. Типично българско дебелоочие, подкрепено с горда показност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Илияне, децата имат лични лекари, ние с мъжа ми също. Ако те преценят, че можем да пътуваме - пътуваме. Затова хората учат по 10 години медицина и специализации, иначе всяко инженерче  ще поставя диагнози и ще преценява кой има право да лети в самолета. Въобще не се чувствам виновна от това, че в Бг се шири мнението, че за сопол се седи вкъщи. Иначе като цяло коментари като твоя са типични за друг форум "БГ мама" и за скучаещи домакини, смятащи, че всяко безобидно грипче означава, че човек трябва да изкара поне 2 седмици под карантина у дома си, като поне 1 от родителите трябва да го гледа 6 месеца след това, че да "закрепне". Предполагам, че не посещаваш българското черноморие в последните 30 години, че там всеки втори има разтройство и с типичното си дебелоочие, подкрепено с горда показност си продължава почивката на море без да се интересува за вредите, които може да причини на останалите хора.

Връзка към мнение

Иначе като цяло коментари като твоя са типични за друг форум "БГ мама" 

А твоят случай е за тази тема:

http://magelanci.com/topic/299-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B2-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B0/

 

Съжалявам, но не мога да се примиря с такова поведение. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.