Прескочи до съдържание

Застраховка при пътуване в чужбина


Препоръчани мнения

Какви снимки?? Аз си извадих ЕЗОК и никъде няма снимка, а самото вадене мина супер бързо - разпечатах си заявлението от сайта, попълних и го занесох в един близък офис на ДСК, и след 10 дена отидох да си взема картата от същия офис, даже не плащах нищо за картата!

 

Първите две години като въведоха ЕЗОК и у нас 2009 и 2010, бяха задължително с черно-бели снимки.

 

Това явно са новите, преди това беше със снимка. И се плащаше. :)

От 2011 г. вече няма изискване за снимки и в България, както е в останалите страни-членки. 

Плащаше се само формуляра - 12 ст. :)

Връзка към мнение

Първите две години като въведоха ЕЗОК и у нас 2009 и 2010, бяха задължително с черно-бели снимки.

 

От 2011 г. вече няма изискване за снимки и в България, както е в останалите страни-членки. 

Плащаше се само формуляра - 12 ст. :)

Може... да се бъркам. :)

Важното е, че в момента е free и лесно да се извади. :)

Редактирано от Adinko
Връзка към мнение

Ами моята карта е от май-юни 2012 и е със снимка. Не помня колко платих, но със сигурност беше повече от 12 ст. :)

Такааам, явно и при ЕЗОК има двоен стандарт в България  :D

Тези наще чиновници вече направо ме изумяват как от процедура с един лист хартия, пак могат да измислят далавера. :blink:

 

Май-юни 2012 вече изобщо не се плащаше - бланката с формуляра можеше да се разпечта от сайта на НЗОК, или да я получиш на място. И се издаваха във всеки клон на Български пощи. Аз моята примерно си я извадих в кварталната поща, за 1 седмица. (забавянето е само заради проверката в регистрите дали съм редовно ЗОЛ)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А аз трябваше да ходя някъде на майната си....:( Както и да е, дано всичко е наред вече, защото е много тъпо иначе за най-елементарни неща, които на места в чужбина са по подразбиране и ти пращат картата по пощата всяка година, тука да се чудим къде, какво и колко. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нещо като Сименс България - злополучната фирма, която беше "избрана" да печата БГ паспортите с биометрия, и предизвикателствата за търпението на българина първата година.

И там така, Сименс България няма нищо общо с познатата фирма Siemens, освен името :)

Работих в Сименс преди 5-6 години, не е така, съвсем си имат общо, просто по клъстерно разделения сме към Австрия и там са шефовете, а не в Германия. Не знам юридически как стоят нещата, но командировките са до Виена и Германия, имейлите са @siemens.com, като влезна в системата виждам всички немски служители на Сименс по имена, виждам и служителите в Бразилия например, всичко изглежда много интегрирано...

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Ей,ще ме зарибите най-накрая и аз да се замъкна до някой офис на ДСК да направя една карта.Ми така де хляб и вода не ще... :D

Връзка към мнение

Между другото лично ли трябва да се отиде?

Не! Може и някой да ти подаде документите и да я вземе, но това трябва да се отбележи в съоветните полета на гърба на заявлението. Не е нужна заверка от нотариус.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз имам обратен пример в Испания - отбор по хандбал и контузия . С ЕЗОК никакъв проблем и въпроси , докато турски играч го направиха на разноглед и не знам колко чака докато изобщо го приемат уточнявайки се със застрахователите.

Оттогава недоверието ми към ЕЗОК напълно се изпари. Не трябва да забравяме , че тя е единствено за СПЕШНА помощ , а не е здравна застраховка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Европа винаги нося здравна карта - тя наистина е за спешна помощ. Отделно си правя здравна застраховка - за неспешна помощ. Не ми се е налагало да ги ползвам, та не мога да кажа има ли проблеми.

За Африка си направих застраховка "Отмяна на пътуването" към Армеец - само те я предлагаха като застраховка към граждани, а не към туристически пакет. Естествено на голямо покритие - все пак там има доста отровни гадини и гадни болести...Прави се в момента на закупуване на билета, в моя случай - 5 месеца преди пътуването. За малко да се наложи да я ползвам в частта й за отмяна на пътуването, но се размина...

Връзка към мнение

Добре, ама аз не мога да разбера нещо - като има човек ЕЗОК и при спешната помощ няма проблеми с нея, защо му е допълнителна здравна застраховка за неспешна помощ? Тя ако е неспешна ситуацията, ще си я оправя в България. Примерно ако някой е решил да си прави операция на очите, тази здравна застраховка няма да му помогне. И двете са само за спешна помощ според мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз сега ще пробвам как работи застраховката на World nomads. Като приключи всичко ще репортна тука и ще държа Георги отговорен, защото заради неговата статия се застраховах там  :) .

Иначе по условия на хартия предпочитам World escapade, ама пусто не можах да си избера Бразилия като изходна точка (пък аз там живея сега). Като имам свободно време ще им пиша да си оправят сайта, ако е грешка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интерамерикан имат специална застраховка за често пътуващи в чужбина. Под 200 лева годишно, трябва да се прибирате всеки 3 месеца примерно (ако е с по-малки престои в чужбина е по-евтино). Това ползвам аз...

 

Ако не съм се прибирал 3 месеца и ще ходя на специфично място, където ще правя по-рискови изпълнения - world nomads адвенчър опцията, защото е бързо, лесно и препоръчано (макар не особено бюджетно)..

Връзка към мнение

Ще ми се да намерим човек, който е предявил успешно иск по застраховките на кредитните карти, някой познава ли такъв и какви са били обстоятелствата? 

Е, намери се ;)  Има издадена кредитна карта от ПИБ (VISA) и при организирането на "турнето", купихме самолетните билети през нея (доколкото знам, може и кафенце на барчето на летището да си купиш- въпросът е да се "активира" точно за това пътуване). При пристигането ни в Тайланд, мъж ми го заболя зъб, та се наложи спешно стоматологично лечение (пулпит). След интервенциите (няколко), взехме всички документи за плащане (на място кеширахме, т.е. не сме използювали катата), направени снимки и т.н. Прибрахме се в България след близо месец и той си внесе документите за обезщетение. Паричките (всички, а не проценти) вече са преведени по картата.

Повече информация, относно, какво точно се включва в застраховката, мисля, има на страницата на банката.

 

ПП- Не правя реклама на тази банка. В случая, картата е издадена от нея и заради това я цитирам.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да то за зъболечението няма асистанс по картите на ПИБ. Ако не е тайна колко и къде излезе пулпит в Тайланд като цена , че човек трябва да е подготвен за всичко-:)

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

За пътническа застраховка препоръчвам QBE. Цената е горе-долу като на Армеец, Намериха ми лекар в гръцко село за по-малко от половин час. 

За отмяна на пътуване Армеец са уникални - само те я продават като отделна застраховка. За съжаление се възползвах и от техните обезщетения по здравословни причини. Платиха ми цялата сума около 3 дни след внасянето на всички документи.

Знам, че Алианц имат комбинирана застраховка (пътническа+отмяна), но те са доста консервативни и не знам дали е достъпна за самоорганизирани пътувания.

Връзка към мнение

За пътническа застраховка препоръчвам QBE. Цената е горе-долу като на Армеец, Намериха ми лекар в гръцко село за по-малко от половин час. 

За отмяна на пътуване Армеец са уникални - само те я продават като отделна застраховка. За съжаление се възползвах и от техните обезщетения по здравословни причини. Платиха ми цялата сума около 3 дни след внасянето на всички документи.

Знам, че Алианц имат комбинирана застраховка (пътническа+отмяна), но те са доста консервативни и не знам дали е достъпна за самоорганизирани пътувания.

 

Мога ли да помоля за малко повече подробности около застраховка "отмяна на пътуване"? Много пъти съм се замислям да започна да сключвам такава, че с моите планове от почти година предварително никога не се знае...

Връзка към мнение

Да то за зъболечението няма асистанс по картите на ПИБ. Ако не е тайна колко и къде излезе пулпит в Тайланд като цена , че човек трябва да е подготвен за всичко- :)

Бяхме в Шанг Май (Chiang Mai), самото лечение включваше махане на стара пломба (направена в БГ миналата година), чистене на канали, омъртвяване, някакви лекарства.... Общо 5300THB, което се връзва около 260 лв. Клиниката беше някаква луксозна такава, ама там, аз лично не бих рискувала в по- обикновенна да се вмъкна.

Хайдеееее, оспамихме :P

Редактирано от vesi
Връзка към мнение

Мога ли да помоля за малко повече подробности около застраховка "отмяна на пътуване"? 

 

Задължително е да я направиш в деня на резервацията. Застрахователната премия е от 2% до 3.5% в зависимост от броя дни до края на пътуването. Т.е. Ако резервираш полети и хотел в един ден, разпечатваш потвържденията, за да се види стойността и бягаш при най-близкия застрахователен брокер.

Редактирано от Ilian359
Връзка към мнение

Този вариант не работи при мен - аз ако направя такава застраховка  в деня на резервацията , която често е 6 месеца преди пътуването  :P  

Връзка към мнение

Не те разбрах, защо да не работи? Моите резервации твърде често са направени дори по-рано от шест месеца преди пътуването. Имаш предвид, че застрахователната премия е висока, така ли?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм правил резервация и 11 месеца предварително. И на мен малко не ми стана ясно защо да не работи такава застраховка?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.