Прескочи до съдържание

Отсъствие на децата от училище по време на пътуване


Препоръчани мнения

Ох, как ми се ходи, но оттук нататък всичко ми е свързано с Август месец, а след това почвам да се съобразявам и с ученическите ваканции и работата става 'дебела', и тарифите също. :(

не е необходимо чак толкова да се съобразяваш с ученическите ваканции, особено до 4 клас.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

не е необходимо чак толкова да се съобразяваш с ученическите ваканции, особено до 4 клас.

Това между другуто живо ме интересува. Ще ми разкажеш ли как се процедира, ако имаш опит. Ако искаш на лични, да не оспамваме темата.

Връзка към коментар

Това между другуто живо ме интересува. Ще ми разкажеш ли как се процедира, ако имаш опит. Ако искаш на лични, да не оспамваме темата.

 

Пуснете направо нова тема в Новини и Дискусии. Знам например, че в НПМГ на учениците им се дава право на извинени отсъствия, ако пътуват. Може да има и други подобни училища, може да стане дискусия. 

Връзка към коментар

Това между другуто живо ме интересува. Ще ми разкажеш ли как се процедира, ако имаш опит. Ако искаш на лични, да не оспамваме темата.

 

Аз мога да кажа как е в училищата на децата ми:

В нормално училище - 3 дни на срок с разрешение на класната, като се пише заявление/молба + още 3 дни от директора, отново става със заявление молба. Ако се разбирате добре с класната, можете да ползвате и медицински бележки. 

В СМГ - няма проблем с дните, само предварително се пише молба до директора.

 

ПП Съжалявам за спама, но не видях да е пусната тема.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това между другуто живо ме интересува. Ще ми разкажеш ли как се процедира, ако имаш опит. Ако искаш на лични, да не оспамваме темата.

Аз например казвам, че "ни се налага" да пътуваме и вече с класната се уточняваме, бележка ли да носим или да ползваме правото на отсъствия по семейни (домашни) причини. За всеки конкретен случай коментираме с нея, така че да са й чисти нещата откъм документално оформяне.

 

Репликата ми беше по-скоро в друг смисъл - за мен е необяснимo как някои родители се тръшкат когато детето отсъства от училище, защото щяло да пропусне и да изостане, и изобщо направо ще си съсипе бъдещето и кариерата! И не иронизирам! Наистина съм вoдила такива безумни спорове с приятелки, докато в един момент спрях да коментирам, просто защото ситуацията е безнадеждна. 

Бяхме планирали да се приберем от екскурзия на 22 септември, но моята приятелка си резервира връщането за 17 септември (събота), щото детето било на училище и щяло да изпусне.

Накратко: не бих лишила детето от екскурзия даже до съседното село, заради училището.

 

Децата до 4 клас не повтарят по закон.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И ти си права, но според мен редовното ходене на училище се възпитава. Не ме разбирай погрешно, аз също не бих лишила детето си от пътуване за да не изпусне от училище (в крайна сметка като е болен също пропуска и после си наваксва ), но стига да е в разумни граници. Ако става въпрос за 2-3 дни и не е всеки месец - разбира се, че ще се разбера с класната да не ходи. Въпроса е да не се навикне детето, че училището е нещо, което може да пропуска и не е толкова важно. Поне според мен е така :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За 2-3 дни явно не е проблем, но ако направим зимна Исландия, ще ни трябва цяла седмица според мен, че се губи по една нощувка в Лондон и в двете посоки. От друга страна имат някакви малки ваканции, междусрочна, есенна, зимна и поже да се комбинира нещо.

По принцип не мисля, че ще изпусне кой знае какво за 1 седмица в 1-ви клас.

А някой има ли опит с по-дълго отсъствие, например 2 седмици?

Връзка към коментар

Oshko сега беше около две седмици (предполагам) на круиз в учебно за децата време. Е, сигурна съм, че децата са получили много повече като възпитание и общуване, отколкото за "пропуснатото" време в училище. 

По 10 дни пътешественическо отсъствие за срок няма да съсипят бъдещето на децата. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А някой има ли опит с по-дълго отсъствие, например 2 седмици?

Да, коментирали сме с класната и молба до Директора, като се формулират разни мъгляви причини по указание на класната.

Връзка към коментар

За 2-3 дни явно не е проблем, но ако направим зимна Исландия, ще ни трябва цяла седмица според мен, че се губи по една нощувка в Лондон и в двете посоки. От друга страна имат някакви малки ваканции, междусрочна, есенна, зимна и поже да се комбинира нещо.

По принцип не мисля, че ще изпусне кой знае какво за 1 седмица в 1-ви клас.

А някой има ли опит с по-дълго отсъствие, например 2 седмици?

 

Две седмици само след разговор с класната и уговорка за мед.бележка.

 

В първи и втори клас няма проблем да остсъстват понякога децата, но от трети клас започва преподаването на по-важен материал, който после трябва да се наваксва.

Моят големият кандидатства в СМГ след 4-ти клас и беше немислимо да отсъства не толкова от училище, колкото от състезанията по математика. :)  

Връзка към коментар

В нашето училище досега не се е налагало бележка. Две думи на класния и всичко е уредено. 

 

Но детето не трябва да свиква с мисълта, че 1-2 седмици няма да изпусне нищо от училището. Отношението към училищната институция не трябва да бъде такова, че там само им губят времето и на практика няма да изпусне нищо съществено. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Отношението към училищната институция не трябва да бъде такова, че там само им губят времето и на практика няма да изпусне нищо съществено. 

Това, дори и да си го мислиш, не го изразяваш пред детето. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нека се фокусираме само върху практически детайли - как се взима разрешение, извиняват се отсъствия и т.н. 

 

Всеки иначе сам си преценява как да си възпитава детето за отношението към училището и вече имахме една такава дискусия, едва ли има смисъл да я повтаряме. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега се сещам, че две от нашите девойки в първи клас отсъстваха по средата на учебната година за дълъг период от време: едната - за 3 месеца в Египет, а другата - за месец и половина в Швеция. Не знам подробности, защото не се интересувам от неща, които не ме касаят, но съм сигурна, че всичко е било по правилата и съгласувано с Директората.

Връзка към коментар

Този проблем непрекъснато стои пред нас. Ето утре пътуваме и синът ще пропусне. Като цяло се съобразяваме и с почивните дни и малките ваканции. Например  междусрочната ваканция + бележка за 3 дни и се получава отсъствие от седмица. Малкият съм го освобождавала 3-4 дни от класната и още 5 с молба до директора в една учебна година. Класната всяка година ни предупреждава, че може да отсъстват, но не бива да прекаляваме. Това е в СМГ. И там е по-строго според мен. Но не мога да си позволя да го освободя повече от седмица.

Връзка към коментар

Мисля, че зависи от самото училище. В по-добрите не толерират отсъствия, но за 3, 4 дена не е проблем. Само за Американския колеж знам, че и 1 ден не позволяват, т.е. може да отсъстваш, но си носиш последствията.  Друг  е въпросът какво отношение към учебния процес ще възпитаваме като родители. В това отношение съм голям хардлайнер.  :)

Връзка към коментар

Не е много по темата, но в България според мен по принцип е сбъркана системата на ваканции и учене. Огромни периоди на учене и огромни периоди на ваканции. Пример: след първия учебен ден 15.09 се почива чак на Коледа, това са повече от 3 месеца без нормална почивка!! Изключвам смешната ваканция за Деня на будителите, която обикновено е 1 допълнителен ден, а понякога и няма такъв, ако 01.11. се падне през уикенда. После след нова година има пак един безумно дълъг период на учене до април месец, с някаква измислена 1 или максимум 2-дневна междусрочна ваканция. Лятната ваканция също е ненужно дълга - почти 4 месеца да първи клас, 3 или 3,5 месеца за по-големите. Мисълта ми е, че трябва да се редуват по-често периоди на учене с периоди на ваканция, максимум през месец и половина. Лятната също може да бъде сведена до 2 месеца, примерно юли и август, и от 01.09. да започва новата учебна година. Децата имат нужда от почивка, дори и възрастен трудно може да изкара 3 месеца без почивка.

Връзка към коментар

На 01.09 няма да се приеме започване на учебната година. Тогава софиянци отиват на септемврийското си море. А точно от София трябва да се вземе това решение. Ние също тогава ходим, но моите деца пораснаха и още година-две най много малкият ще идва с нас. Доколкото знам зимните ваканции в Италия са по различни време във всяка област. Така не се налага да се освобождават децата за ски. 

Връзка към коментар

Не е много по темата, но в България според мен по принцип е сбъркана системата на ваканции и учене. Огромни периоди на учене и огромни периоди на ваканции. Пример: след първия учебен ден 15.09 се почива чак на Коледа, това са повече от 3 месеца без нормална почивка!! Изключвам смешната ваканция за Деня на будителите, която обикновено е 1 допълнителен ден, а понякога и няма такъв, ако 01.11. се падне през уикенда. После след нова година има пак един безумно дълъг период на учене до април месец, с някаква измислена 1 или максимум 2-дневна междусрочна ваканция. Лятната ваканция също е ненужно дълга - почти 4 месеца да първи клас, 3 или 3,5 месеца за по-големите. Мисълта ми е, че трябва да се редуват по-често периоди на учене с периоди на ваканция, максимум през месец и половина. Лятната също може да бъде сведена до 2 месеца, примерно юли и август, и от 01.09. да започва новата учебна година. Децата имат нужда от почивка, дори и възрастен трудно може да изкара 3 месеца без почивка.

 

Аз съм на по-различно мнение. Какво ще прави едно дете по време на едноседмична ваканция през ноември? Ще стои в къщи, в най-добрия случай, не на компютъра. 

А какво може да прави в първите дни на септември? Ще бъде на открито, ще играе, денят е още дълъг. Отделно, че много хора ходят на море тогава. 

Да не забравяме, че в детската градина децата са на режим 1/4 - 1 част занимания, 4 части игра. В училището нещата се преобръщат. 

Според мен "разтухата" трябва да бъде по някакъв начин интегрирана в учебната програма. Имам познати в Швеция, на които децата в 1 клас обикаляха гората около училището и така учеха за дърветата, птичките и пчеличките.  B)

 

Пак се отнесохме... :lol:

Връзка към коментар

Аз съм на по-различно мнение. Какво ще прави едно дете по време на едноседмична ваканция през ноември? Ще стои в къщи, в най-добрия случай, не на компютъра. 

А какво може да прави в първите дни на септември? Ще бъде на открито, ще играе, денят е още дълъг. Отделно, че много хора ходят на море тогава. 

Да не забравяме, че в детската градина децата са на режим 1/4 - 1 част занимания, 4 части игра. В училището нещата се преобръщат. 

Според мен "разтухата" трябва да бъде по някакъв начин интегрирана в учебната програма. Имам познати в Швеция, на които децата в 1 клас обикаляха гората около училището и така учеха за дърветата, птичките и пчеличките.  B)

 

Пак се отнесохме... :lol:

Принципно си прав за гората и птичките, но и сега въпросът е какво правят децата 4 месеца през лятото :) Същото, което ще правят през ноември. Иначе идеалният вариант е през тези ваканции да ходят някъде примерно на зелено училище, което да не е задължително, но да е вариант за родителите, които нямат възможност да ги гледат през ваканциите.

Връзка към коментар

На 01.09 няма да се приеме започване на учебната година. Тогава софиянци отиват на септемврийското си море. А точно от София трябва да се вземе това решение. Ние също тогава ходим, но моите деца пораснаха и още година-две най много малкият ще идва с нас. Доколкото знам зимните ваканции в Италия са по различни време във всяка област. Така не се налага да се освобождават децата за ски. 

В Б-я зимна ваканция де факто няма. За такава се счита ваканцията по Коледа и Нова година, когато повечето хора не могат да идат никъде поради изкуствено надутите цени навсякъде. Идеята ми беше защо например да няма едноседмична ваканция през февруари, когато е по-изгодно да се ходи на ски?

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.