Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Бих искала да попитам за малко повече информация във връзка с пътуване от София за Брюксел с прекачване във Виена. Тъй като за първи път ще ми е да се прекачвам, бихте ли ми казали дали 50 минути между двата полета са достатъчни?

Ще нося само ръчен багаж, трябва ли пак да преминавам проверка, откъде ще ми дадат бордната карта, още оттук или  оттам? И ако имате някакъв опит с такъв полет, ако е възможно да споделите. А и с ориентацията на самото летище не знам дали ще успея да се справя... :(

Извинявам се ако въпросите са малко тъпи, но човек като не знае е по-добре да пита, отколкото да се стига до екстремни ситуации.

 

Благодаря

Връзка към мнение

Ако цялото пътуване е издадено на един билет, не би трябвало да има проблеми, защото самата авиокомпания е изчислила времето за прекачване. Когато кацнеш във Виена, следвай табелите "Transit", които са преди паспортен контрол и въвеждат транзитните пътници през отделен коридор в самото летище. По този начин не се налага повторна проверка за сигурност. На определено гише, което е предназначено за транзитно пътуващи, ще получиш и бордни карти за втората отсечка. Бъди съсредоточена, не се панирай и се опитай да се придвижиш колкото се може по-бързо по коридорите. Принципно новото летище на Виена е добре организирано и сравнително неголямо, но все пак се изисква експедитивност...

Връзка към мнение

На определено гише, което е предназначено за транзитно пътуващи, ще получиш и бордни карти за втората отсечка. 

Ако двете отсечки са на една резервация, бордните карти и за двете ще бъдат издадени от началното летище (в случая София). Даже и без да ги иска изрично, те автоматично ще излязат и двете още при първия check-in (регистрация). Без значение дали на автоматите във фоайето, или на служител на гише. Още повече като е толкова кратък престоя. Това е валидно за всички авиокомпании при аналогични условия, и най-вече за Austian със сигурност. Личният ми опит показва, че с тях даже ми е било първото подобно преживяване за две отсечки, полет с прекачване на Виена, и издаване на двете бордни карти още в началото :)

 

 

Ще нося само ръчен багаж, трябва ли пак да преминавам проверка,

 

 

По този начин не се налага повторна проверка за сигурност. 

 

Преди две години на виенското летище минаването на повторна проверка за сигурност (обикновено пред самия гейт за втория полет, не се налага да излизаш в общия салон на летището), беше задължително, независимо че е само транзитен пункт, между полети на една авиокомпания.

Освен ако от 2012 са го променили това, не съм прекачвал полети там от тогава.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз имам и неприятни спомени с прекачване на това летище, въпреки че си изчисляват времето и всичко, ако първият полет закъснее, може да си се изпусне вторият като едното нищо... Но това си е повече изключение, отколкото правило, разбира се. 50 минути са иначе повече от достатъчни, само дето аз си спомням доста големи разходки поради факта, че полетите за и от България са в единия край на летището, а за останалата Европа - на противоположния. И по-рано (въпреки "транзита") пак се оказвах някак си на една огромна опашка за паспорти, която страшно губи време (и се е налагало сериозно да се пререждам). Последните години обаче вече не е така и не би трябвало да има проблеми (дори се е случвало да не се налага въобще да си вадя паспорта или ЛК). Обикновено при леко закъснение и ако преценят, че трудно ще си хване човек следващия полет, служители причакват пътниците на изхода и ги водят директно към гейта :) 

Връзка към мнение

Напоследък всички полети на Austrian от София пристигат на ръкав в новия терминал на летището. Това значително скъсява времето за трансфер, така че 50 минути би трябвало да е ОК. Един съвет - можеш да провериш гейта на полета ти за Брюксел още от София в официалния сайт на летище Виена, така ще си по-спокоен/по-спокойна и ще знаеш от кой гейт ще е следващия полет. Разбира се, дори и да не го направиш, след като пристигнеш във Виена ще намериш големи монитори с актуална информация за гейтовете на полетите според часа на излитане. И още нещо, ако първият полет закъснява и имаш нужда от допълнителна информация или имаш въпроси, можеш да се обърнеш към стюардите/стюардесите от първия полет, които имат актуална информация за трансферните пътници на борда - брой, дестинации и т.н.

Редактирано от Alenn
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм се прекачвал на Виена през 2012 г. с Еър Берлин София-Виена-Хановер за 25 минути, достатъчно време беше, даже после чаках на гейта. Въпреки, че бях транзит, имаше проверка за сигурност точно преди самия гейт, но мина много бързо. Друг е въпросът, че багажът дойде на другия ден със следващия полет, но не беше болка за умиране :( Мисля, че 50 мин. са предостатъчни, ако няма паника и загуба на време от рода да пием кафе, само това магазинче да погледна и т.н. :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако двете отсечки са на една резервация, бордните карти и за двете ще бъдат издадени от началното летище (в случая София). Даже и без да ги иска изрично, те автоматично ще излязат и двете още при първия check-in (регистрация). Без значение дали на автоматите във фоайето, или на служител на гише. Още повече като е толкова кратък престоя. Това е валидно за всички авиокомпании при аналогични условия, и най-вече за Austian със сигурност. Личният ми опит показва, че с тях даже ми е било първото подобно преживяване за две отсечки, полет с прекачване на Виена, и издаване на двете бордни карти още в началото :)

 

 
 

 

 
 

 

Преди две години на виенското летище минаването на повторна проверка за сигурност (обикновено пред самия гейт за втория полет, не се налага да излизаш в общия салон на летището), беше задължително, независимо че е само транзитен пункт, между полети на една авиокомпания.

Освен ако от 2012 са го променили това, не съм прекачвал полети там от тогава.

Миналата година се прекачвахме там и още си проверяваха за сигурност и в транзитните зони. Но са експедитивни и организирани. На летището няма как да се объркаш. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И нас ни чака прекачване в Мюнхен на път за Амстердам другата седмица, но на отиване 1:50, навръщане е 1:25, а полетите са с Lufthansa и всичко предполагам ще мине лесно през транзита.

Връзка към мнение

И нас ни чака прекачване в Мюнхен на път за Амстердам другата седмица, но на отиване 1:50, навръщане е 1:25, а полетите са с Lufthansa и всичко предполагам ще мине лесно през транзита.

Абсолютно достатъчни са, даже ще имаш време да разгледаш магазините :) Някъде бях чел, че Мюнхен било летище №1 в Европа по възможности за бързо прекачване и транзит.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Мюнхен и 30 минути са достатъчни, Виена обаче - ц. Миналата година пътувах от Дубровник през Виена за София - за час и малко с тичане, без магазини и други глезотии. Едва имаше време за тоалетна. Новият терминал е просто ужас! Огромна опашка за секюрити чек с всички останали прекачващи се от някъде и за някъде. Преди, когато се минаваше секюрити на гейта, опашката беше само за същия полет и всички бързахме еднакво. Сега е просто нямам думи...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да потвърдя написаното преди мен. Летяла съм с 50-минутно прикачавне между полетите във Виена и проблеми съм нямала. Без да тичам съм стигала до гейта за 20ина минути, така че дори ми се наложи да чакам. Дори да проверите кой е изходът за втория полет преди да се качите на първия, вероятността да има променени е голяма, така че не бих се осланяла на тази информация. Попитате стюардесите в края на първия полет или на слизане потърсете полета ви на таблата. Няма нужда от паника, особено ако вече сте се чекирали и имате бордна карта за втория полет.

 

Мюнхенското уж е лесно за ориентиране, но веднъж доста се полутах на него при прикачване, оказа се, че трябва да изляза от едната сграда и ида в друга. Но имах доста време между двата полета и не беше проблем.

Връзка към мнение

Някакси мога ли да се ориентирам накъде да ходя предварително (за прекачване във Виена)? Защото там ще съм в паника и изобщо не знам дали ще успея :(

Редактирано от Flower
Връзка към мнение

Някакси мога ли да се ориентирам накъде да ходя предварително (за прекачване във Виена)? Защото там ще съм в паника и изобщо не знам дали ще успея :(

 

Това дали ще помогне: http://www.viennaairport.com/jart/prj3/va/uploads/data-uploads/Konzern/VIE_Flughafenplan_de_en.pdf

Връзка към мнение

Мен това напълно ме обърка като го погледнах :)

Ако има такова и за Мюнхен, по-добре да не го гледам изобщо :)

Връзка към мнение

Мен това напълно ме обърка като го погледнах :)

Ако има такова и за Мюнхен, по-добре да не го гледам изобщо :)

 

В списанието на Луфтханза има карта на терминалите, а ти ще си знаеш евентуалния изход на втория полет още в София, така че на място лесно ще си направиш сметката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някакси мога ли да се ориентирам накъде да ходя предварително (за прекачване във Виена)? Защото там ще съм в паника и изобщо не знам дали ще успея :(

Гледаш табелите Connecting flights и търсиш къде е гейта за твоя полет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да допълня Nine: просто търсиш знак 'connection flights'/'onward travel'/transfer или както там са го кръстили. Следваш ги и ще стигнеш до място с много монитори, показващи всички полети. Ще ти се наложи да минеш още една проверка за сигурност, но там са бързи общо взето. Ако видиш, че много закъсняваш, помоли пътниците на проверката за сигурност пред теб (или служител на летището) дали може да ги предредиш.

 

Няма място за притеснение: ако изпуснеш връзката, ще ти дадат бордна карта за следващ полет (поне до колкото разбирам си с един билет).

Връзка към мнение

Терминалите за трансфер са G и F. Самолета от БГ каца не знам на кой терминал и после със шатъл се прехвърляте на террминали G and F. Това ако самолета кацне на ръкав. Ако извозването от самолета е със автобус то той спира точно до входа за тези терминали и изхода за града. От този вход за трансфер има доста да се повърви из разни коридори и ескалатори. Всичко обаче е отлично организирано. Има паспортна/лична карта проверка почти в началото, но е относително бързо.

Снощи се прибрах от Будапеща през Виена, но имах над 2 часа между полетите. В рамките на два месеца обаче се прикачах там 5 пъти и времето винаги е било 50 минути и е напълно достатъчно. Няма от какво да се притеснявате.

Багажа е до крайната спирка защото бях все със една и съща авиокомпания и за двата полета. В София ще ви издадат и двата билета, като ще видите и от кой терминал ще излетите във Виена.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Факт е, че официално се продават билети с едва 40 минути транзит във Виена. Явно са изчислили, че това време ще е достатъчно за прекачване, иначе надали щяха да продават такива билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Факт е, че официално се продават билети с едва 40 минути транзит във Виена. Явно са изчислили, че това време ще е достатъчно за прекачване, иначе надали щяха да продават такива билети.

Е, то дали ще са 40 или 50 минутите за прекачване...

За човек, който за първи път в живота си е на това летище и за първи път в живота си се прекачва, не мисля, че е достатъчно, после кой ще ми е виновен, ако не успея да се оправя на летището?!

Ако пътувам и през 10 дни минавам оттам, естествено, че 40 мин са предостатъчни, но за първи път....................., не смятам, не знам кой какво мисли и недомисля, но все пак има и техническо време само докато слезеш от самолета, което понякога е 10-15 мин само то........

Влязох на сайта на Австрийските авиолинии, там е показано време (като краен срок) за чекиране, преди часа на полета. Като пише 40 минути, как ще се оправя за 10? :( :( :(

Връзка към мнение
Георги Матеев

Е, то дали ще са 40 или 50 минутите за прекачване...

За човек, който за първи път в живота си е на това летище и за първи път в живота си се прекачва, не мисля, че е достатъчно, после кой ще ми е виновен, ако не успея да се оправя на летището?!

Ако пътувам и през 10 дни минавам оттам, естествено, че 40 мин са предостатъчни, но за първи път....................., не смятам, не знам кой какво мисли и недомисля, но все пак има и техническо време само докато слезеш от самолета, което понякога е 10-15 мин само то........

Влязох на сайта на Австрийските авиолинии, там е показано време (като краен срок) за чекиране, преди часа на полета. Като пише 40 минути, как ще се оправя за 10? :( :( :(

 

Ще се оправиш. Там има табелки и то много... Просто следвай знаците и всичко ще е ок, по принцип е доста елементарно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се оправиш. Там има табелки и то много... Просто следвай знаците и всичко ще е ок, по принцип е доста елементарно.

Да, сигурно е така, но то и паниката си играе голяма роля... ;)

Връзка към мнение

Да, сигурно е така, но то и паниката си играе голяма роля... ;)

 

Всичко ще е наред, просто като мине полета мини да кажеш как си се притеснявала за глупости излишно, за да може други хора които им предстои първо прекачване да се успокоят :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Може да видиш дали има други българи със същия полет и да ги помолиш да вървите заедно. Аз съм помагала няколко пъти, не вярвам да ти откажат.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.