Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

преди 1 час, Vunkara каза:

Здравейте. Изчетох толкова полезни неща тук. Благодаря.

 

Имам намерение да пътувам до Занзибар с жена ми и дъщеричката ми, която живот и здраве до другото лято ще е на година и половина.

 

Въпросът ми е удачно ли е да се посети Занзибар през август, защото само тогава сме свободни всички? Плюсове и минуси ?

 

Отделно от това ме интересува кои са най-евтините варианти за самолетни билети ? Доколкото видях Turkish Airlines от Истанбул е най-евтино, но може и да греша.

 

Има ли на острова или някъде наблизо национален парк или сафари?

 

Благодаря предварително! 🙂

Здравейте. 

 Били сме 3 пъти в Занзибар, включително и със сина ни (тогава на 2.5). Ходили сме в месеците фервруари, март, края на септември. В края на септември ни беше леко прохладно там като усещане, вероятно защото отивахме след летния сезон тук. 

Първите два пъти летяхме с Катарските авиолинии, които тогава дадоха най-добра цена. Турските мисля, още не летяха до там. Последния път ползвахме чартър на туристическа агенция, защото ни спестяваше около 4-5 часа от полета, което когато си с малко дете, е от значение. Към момента обаче не мисля че бих ползвала чартър, тъй като имат такси гориво заради повишената цена на горивата. (До Тунис наскоро заплатихме 47 евро/човек, не знам колко би била до Занзибар). 

Има много какво да се прави на острова. Трябва вие сами да си прецените кое е подходящо за дете. 

Ние ходихме до острова със Сейшелските костенурки, разходка с лодка до пясъчен остров, до "аквариума" между скалите, където известно време живеят спасените от рибарски мрежи морски костенурки преди да ги пуснат обратно, и до любими наши плажове от предишни посещения. 

Лично аз не бих взела дете на тази възраст на сафари. (Има вариант за сафари на континента, цял ден, по мое мнение, не си заслужава биенето на път. Ако ще се ходи за сафари, нека е само сафари.) Прекалено тежко ми се вижда да седи цял ден по джипове и да диша прахоляци. 

На острова има място Cheetah's rock, със спасени животни, между които гепард, хиени, бели лъвове и др. Но, там не допускат деца под 15 годишна възраст. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Vunkara каза:

Здравейте. Изчетох толкова полезни неща тук. Благодаря.

 

Имам намерение да пътувам до Занзибар с жена ми и дъщеричката ми, която живот и здраве до другото лято ще е на година и половина.

 

Въпросът ми е удачно ли е да се посети Занзибар през август, защото само тогава сме свободни всички? Плюсове и минуси ?

 

Отделно от това ме интересува кои са най-евтините варианти за самолетни билети ? Доколкото видях Turkish Airlines от Истанбул е най-евтино, но може и да греша.

 

Има ли на острова или някъде наблизо национален парк или сафари?

 

Благодаря предварително! 🙂

Бяхме тази година на Занзибар в края на август, началото на септември. Времето беше доста добро, но има разлика във времето в северната и южната част на острова. В южната е по-слънчево.  Ние бяхме отседнали в северната, в Кендва. Там някои дни беше облачно, един ден леко валя около обед, а сутрин и вечер е приятно прохладно.

Сафари-паркове на Занзинар няма, освен колобосите в гората Джозани, но това е далеч от истинско сафари.  Иначе може да се хранят водни костенурки в парк в Нунгви. А любимото ми място е плитчината с пясъчната коса до о-в Мнемба. Там е като в рая. 

Много е важно да си изберете хотел с хубав плаж. Предполагам знаете, че в източната част има големи отливи.

Ние пътувахме с Катарците. Търкиш и Флай Дубай също понякога предлагат добри цени, ако улучите промоция.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря на отзовалите се. Винаги е полезно да чуеш хора които вече са посещавали мястото, а и с деца 😄 

 

Гледах цените на Търкиш от Истанбул за август 2023г. за двама възрастни + дете отиване и връщане е 3 300 лева.  

 

Мисля, че ще отделим 2-3 дни за екскурзии и през останалото време ще се опитаме да си починем.

 

Ще съм благодарен ако ми препоръчате и някакви хотели.

 

Гледах Airbnb, имаше доста добри местенца, по-диви и красиви.

 

 

 

 

Връзка към коментар

Първите два пъти бяхме в Chwaka bay resort. Към момента мисля че се казва Antonio's. За с дете ме препоръчвам. Иначе е добра отправна точка за много места. С малкия бяхме в Paradise beach resort. Приятен, но ако искате да почивате на бял плаж, погледнете хотелите в Paje и Jambiani. 

Ако искате да сте независими от отливите - Kendwa. Последното се слави като едно от най-шумните места. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние бяхме в малък хотел зад Кендва Рокс и ползвахме плажа на Кендва рокс. Чудесен е плажът в този район. Има много морски взезди при лекия отлив. При прилив, за мое огромно учудване, изчезваха, макар че приливът е почти незабележим. Ако сега трябваше да резервирам, бих избрала хотел на първа линия, с по-голяма територия. Стига бюджетът ви да го позволява, защото има доста скъпи хотели.  А в Кендва не бих казала, че е шумно. Всъщност основният шум идваше от улицата и музиката на местните танзанийци, а не от хотелите и туристите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте!

Закупили сме билети до Килиманджаро с връщане от Занзибар  за края на януари/началото на февруари. Мислим да направим 4-5 дневно сафари. С нас ще има две деца - на 11 и 12 години.

Интересува ме някой има ли опит и може ли да сподели за посещение на масайско село и/или племето Хадзабе (Hadzabe) като част от сафарито? Колко време отнема? Беше ли Ви интересно?

Благодаря предваретолно!

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! 🙂

Предстои ни коледно пътуване в Занзибар и бих искала да си изясня още някои моменти. Ще бъда благодарна ако дадете съвет по нощувките. 

Първо, спрели сме се предимно да нощуваме на Paje заради красивите колибки директно на плажа. Но това с отливите малко ме притеснява. Ще бъдем с 2 малки деца. По принцип сме ги мъкнали къде ли не и при какви ли не условия и обстоятелства, но да не е съвсем пък да не става за плаж.... Горе-долу към колко часа се случват тези отливи?

Смятаме да правим първата нощувка в Стоун таун, за да не се налага да пътуваме веднага след полета и към Paje, та може би плана е на следващия ден да се отправим с рент-а-кар или трансфер до Нунгви и да се върнем към Стоун таун за още една нощувка. Та питането ми е има ли смисъл да правим нощувки около Нунгви или с дневен трансфер ще е напълно достатъчно?  Или пък по-добрият ни вариант е да направим примерно и 2 нощувкина север? Пълният ни престой на острова е 9 нощувки. Какво ще препоръчате? Благодаря предварително! 🙂

Връзка към коментар

Времето на приливите и отливите се променя. Има приложения и сайтове, в които е отбелязан  часът на приливите и отливите, например този https://www.tidetime.org/africa/tanzania/zanzibar-calendar-dec.htm

Дали да правите нощувка в Стоунтаун, зависи кога кацате и дали искате да разгледате старата част на града и да направите някакви дневни екскурзии с тази изходна точка.

Не мога да разбера каква е идеята на дневен трансфер до Нунгви. Заради плажа ли  ще ходите? Имайте предвид, че на Занзибар се пътува доста бавно, особено в населените места. Покрай пътя се движат хора, животни и т.н. Средната скорост е около 40-50км/ч.

Според мен би било по-удачно да разделите нощувките между Нунгви и Паже.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз също смятам, че е добре да разделите нощувките в Падже и Нунгуи. Ако не кацате късно, нощувка в Стоунтаун не бих правила, а по-скоро еднодневна екскурзия до там, но вие ще си прецените. На мен лично Нунгуи най-много ми хареса. Там почти няма приливи и отливи, а морето е невероятно красиво, кристално чисто, а цветът на водата - омагьосващ, просто на другите крайбрежия го нямаше този нюанс на синьото. На Падже имаше водорасли и отливите са на километри навътре. Но е хубаво да се видят и двете места. Сега се сещам, че на Падже, както си вървим по брега и чувам познат български говор с леко фъфлене - обръщам се и виждам Любен Дилов с някакви момчета бъбри 😃

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря ви за бързите отговори!

Ок, ще разделим нощувките на Паже и Нунгви.

А щом придвижването е толкова бавно, за колко време се стига между Паже и Стоун таун? Ако решим да правим дневна екскурзия с лодка не е ли по-добре да сме спали в Стоун таун?

 

Връзка към коментар

Основните пътищата са хубави /за нашия стандарт 🙂/ и не се пътува чак толкова бавно. Ние правихме еднодневната екскурзия до Стоун таун, Призън айлънд и Накупенда от селцето Кивенгва. Взеха ни и ни върнаха. Така е и от всяка точка на острова. Бях давала координати на Дого тук в темата, който ни организира екскурзиите и останахме доволни от него. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз разпределих нощувките между Стоун Таун, Нунгви и 1 нощ в Понгве. Ако отново трябва да ходя там пак бих отседнала в Нунгви и няколко нощувки в столицата. Удобно е за екскурзиите на юг и тези до Затворническия остров, а вечер кипи от живот. От към страната на Понгве/Паже отливите са с километри, пълно е с водорасли и морски таралежи и плажът не става. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 20.11.2022 г. в 6:39, Travelicious каза:

Благодаря ви за бързите отговори!

Ок, ще разделим нощувките на Паже и Нунгви.

А щом придвижването е толкова бавно, за колко време се стига между Паже и Стоун таун? Ако решим да правим дневна екскурзия с лодка не е ли по-добре да сме спали в Стоун таун?

 

Където и да ходите, повече от час и половина няма да са ви нужни. Можете да си вземете кола с шофьор и където искате да отидете, и да ви изчака. Кола под наем не е твърде добър вариант. Когато бяхме там за пръв път през 2016, имаше полиция на всеки няколко километра и спираха наред, най-вече бели хора. Местните се разбираха лесно, но за белите, тарифата беше много по-висока. 😆 В началото на тази година пак бяхме там, вече нямаше толкова много полиция по пътищата, по думите на нашия шофьор, прекалили са с издевателствата над туристите и са ги ограничили ди няколко официални поста. Така или иначе, не е зле да сте с местен, който знае къде отива. 

От летището до която и да е точка на острова е около час. Аз не бих отседнала в Стоун таун, само заради това, че съм пътувала със самолет. Според мен, всичко е достатъчно близко, за да се налага преспиване на различни места, но вие си знаете. 

Нунгуи е най-туристическо и населено. Кендуа се води като парти място, и е мястото където няма отливи и винаги има море. На мен любимият ми плаж е Паже и Джамбиани. Отсядали сме в Чуака и Уроа, защото са горе долу на едно (близко) разстояние от повечето места по острова, и е спокойно. 

Отидете в cheetah's rock, ако обичате животни, но си запазете места предварително. 

Ако планирате гмуркане/плуване с делфини, изчакайте поне 2-3 дена да минат от полета, за да ви се възстановят дробовете. Това ни беше грешка, когато посетиме за втори път. Пристигнахме и на следващия ден в 5 часа потеглихме да плуваме с делфини. Това са диви делфини и не чакат много много, трябва да се действа бързо под вода, а на нас не ни достигаше въздух. 🤪

Мога да дам контакти на поне двама, които могат да ви развеждат из острова, но принципно е достатъчно само да се покажете на пшажа пред хотела си, и beach boys ще ви намерят да ви предложат услугите си. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И към днешна дата полицаите спират и са корумпирани, но това не е пречка. В нашата кола се бяхме разбрали, като ни спрат куките, да говорим на български. Освен, че беше супер забавно, убихме и желанието на полицая да ни глоби. Върна ни документите и ни пусна. Повече не са ни спирали. Колата дава свобода и силно препоръчвам да се наеме такава. А и така ще си бъдете само вие, няма да имате ангажимент към външен човек.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И ние бяхме с рент а кар. През част от дните с нас пътува гид или по-скоро бийч бой, който ни организира 2 от екскурзиите с лодка. Но ние си управлявахме колата. Даже единият път навръщане водачът ни  се връща сам от Стоунтаун, защото отиде да види майка си, а ние останахме да хапнем в ресторант. Добре, че беше той с нас обаче, защото единия ден ни казаха на бензиностанцията, че гумата е спукана и той ни заведе в т.нар. "сервиз" 🙂 , някаква барака, където оправиха гумата за  крупната сума от около 2 лв. 🙂 

За 5 дена полиция ни спря само веднъж на някакъв пунк след Стоунтаун, но тогава забравих препоръката на Яничка да говорим на български. Много беше смешно, защото нямахме никакво провинение - имахме колани, карахме с позволена скорост и полицаят вика на ММ: "Много добър шофьор сте, много хубаво семейство, но ако може да ни подпомогнете, да ни дадете някакви пари за кафе, за Кока Кола..." Лошото беше, че нямахме дребни и му дадохме цели 10$. Но беше много любезен и не го направи нагло.

С рент а кар излиза значително по-евтин транспортът. Нещо от рода на 20$ на ден беше колата. Бензинът е по-евтин отколкото в БГ. Иначе ни искаха за трансфери и превоз до началната точка на дей-триповете с лодка доста по-високи суми и то на човек.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Здравейте, може ли да ми кажете за вътрешния полет от Аруша до Занзибар с AirTanzania Twiga gain билета включва ли чекиране багаж или се до плаща за такъв? И колко голямо е летището в Аруша? Трябват ли ми два часа преди полета на него или може и по кратко? 

Благодаря 

Връзка към коментар

Летището в Аруша е много малко. Даже на "Пристигащи" няма лента за свалените от самолета куфари, направо навън ги стоварват. Ние сме го ползвали в обратна посока обаче от Занзибар до Аруша. И бяхме с Precision.

На връщане бяхме с Air Tanzania от летище Килиманджаро, но билетите за полета бяха купени заедно с тези от Qatar, Отсечката от Килиманджаро до Дар ес Салаам влизаше в цената на дългия полет. Самолетите на Аir Tanzania са много хубави и нови. Тези на Катарците пасти да ядат. За 48 минути полет имаше екран за ентъртейнмънт. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, dechy каза:

Летището в Аруша е много малко. Даже на "Пристигащи" няма лента за свалените от самолета куфари, направо навън ги стоварват. Ние сме го ползвали в обратна посока обаче от Занзибар до Аруша. И бяхме с Precision.

На връщане бяхме с Air Tanzania от летище Килиманджаро, но билетите за полета бяха купени заедно с тези от Qatar, Отсечката от Килиманджаро до Дар ес Салаам влизаше в цената на дългия полет. Самолетите на Аir Tanzania са много хубави и нови. Тези на Катарците пасти да ядат. За 48 минути полет имаше екран за ентъртейнмънт. 

А за Аруша има ли нужда да се ходи много по рано на летището според вас или не?

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! Отдавна не съм се включвала, че много неща се завъртяха, но ей на - щастлива съм пак да съм тук.

Конкретно на темата: организирам си буквално last minute сафари за края на февруари. Оферта от Duma няма, защото нямат свободни, така че имам една от Suricat safari /5 дни за 1700 долара в лодж, макар че питах за къмпинг, че май предпочитам/, чакам и от Боби турс. Въпросът ми е следния: плажът в Занзибар отпадна, така че ще е буквално кацане, сафари и излитане. Обаче полетите на Катар около тези дати са такива, че или ще имам ден и половина престой в  Аруша, или 10 часа в Доха. Та според вас струва ли си да убия почти 2 дни в Аруша, има ли нещо да се види, евентуално някакъв еднодневен тур да се букне, за да си уплътня времето или да го прекарам по летищата?

Иначе изчетох всичко по темата, много благодаря за разказите!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.