Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

16 minutes ago, Венелин said:

Според мене от цялото северно крайбрежие биха те качили директно на лодка до острова, ако става въпрос за малка лодка и времето е хубаво. И от Кендва, и от Нунгуи, и от Матемве, и от Кивенгва... все пак пазарлъкът е с лодкаря, не със шофьор, който разполага с кола.
Възможно е от Нунгуи да има малко по-големи корабчета вместо лодки заради по-големия брой туристи.

Познавайки малко манталитета на местните хора, ако в Джамбиани търсиш разходка до Мнемба, възможно е да опитат да ти кажат, че шнорхелинг и на по-близко място пак ще е красиво, за да не се налага да организират някой да те вози до по-близък бряг на север, където друг човек да те качи на своята лодка. Та може да трябва да си организираш пътя сам. Според мене шнорхелингът е хубав на север, защото Мнемба прикрива от вятър и силни вълни и прави водите спокойни, бистри и топли, докато в Джамбиани и Паже е по-ветровито (виж колко кайтсърфове има).
В една друга тема за Танзания бях писал следното мнение за цените на шнорхелинга


"Ходихме на шнорхелинг на Мнемба, но от плажа Matemwe, който е почти срещу острова, та пътуването отне максимум половин час. Да кажем, че цялото нещо не беше повече от 3 часа и ми се върти в акъла числото 15, явно са били 150 хиляди шилинга, но сякаш беше на човек, а не за цялата лодка. Обаче нямаше почти никакъв изглед за други клиенти този следобед. 

От Нунгуи и Паже ще е малко по-скъпо, заради времето и горивото, но пък може и да има по-големи групови лодки. Каквото и да ви искат обаче, ако сте с малка лодка, 12-15 долара на човек за един следобед според мене е повече от добра цена, съдейки по местния стандарт на хората"


Предполагам знаеш, че на самия остров няма слизане, защото е не-знам-колко-звезден хотел и шнорхелингът е във водите около него.

И аз съм чувал за такива цени на такситата... само като прочетох, се хванах за главата, представяйки си количеството пазарлък, който трябваше да водим за 6 дни, защото 50 долара за 60км е цена за Средиземноморска Европа и очевидно трябва да се пазариш. Наехме си кола за 25 долара на ден и я ползвахме много, почти всеки ден бяхме на различен плаж, отделно разни разходки насам-натам. Не беше първа младост, но нямаше проблеми, освен че ѝ падаха клемите на акумулатора от друсането, та често я отварях да ги наместя.
 

Благодаря, значи варианта ми е за кола само, но не ми се иска да плащам за 7 дена при положение, че едва ли ще я ползваме за повече от трансфера и 1-2 дневни разходки. Другия вариант е да търся пакетна оферта на ТУИ , Томас Кук и т.н, които да са вкл. и трансфера ....

 

За шнорхелинга ако е 15$ ще е повече от супер, аз четох обаче за някакви дневни турове с обяд  и шнорхелинг на две места около тоя остров, явно са различни опции на различни пари.Твоя каза е за около 3 ч. тур, което е добре.

Редактирано от Jorro
Връзка към коментар

Ами ние ползвахме Zanzibarcarhire.com, който се оказа един страшно разбран дебел човек Сабри (май беше мъж, но до последно не бях сигурен). Първоначалната ни уговорка беше да вземем колата на летището и да я вземат от нас в Джамбиани след няколко дни с допълнителна такса от 10 долара. Тогава ми светна, че това е и почти реалната цена на таксито дотам 🙂
После обаче я задържахме до края на престоя си, разбрахме се по уатсап и му доплатихме на връщането всички разлики. Не сме оставяли депозит, нито някакви документи, мисля, че само предплатихме онлайн някаква част от първоначално уговорения наем.
Разбира се... в обратния случай, когато очаквам да ми докарат колата в някое от селцата за вземане, не бих бил на 100% сигурен, че ще се сетят навреме.
Ами... най-лесното решение да избегнеш тур с обяд е да идеш следобяд на плажа и да попиташ кой ще те закара на шнорхелинг, да се разберете за времетраене и цена. Като цяло... питай някой, който е сложил поне рекламен надпис, а не просто някой, който ти предлага "проактивно" разходката.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние наехме кола от Kibabu, а последния ден ползвахме трансфер до летището с него - изключително приятен и почтен младеж! Писала съм за него - потърси в търсачката "Kibabu"

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Така и не се решихме за Занзибар и го оставихме за някоя "last minute" оферта, на която да не може да устоим. Мои близки приятели обаче са доста нетърпеливи и искат да си запазят нещо още от сега за януари догодина.  Може ли някой да ми каже какво мислите за разположението на този хотел- The Sands Beach Resort  в Пингуе . Как е плажа там и въобще курорта струва ли си или да ги насочвам към северната част на острова?

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, правя опити да си организирам лятната отпуска с пътуване до Занзибар в края на октомври началото на ноември / май са евтини полетите 320 евро/Питането ми е дали мога от там да си организирам едно скромно 3-4дневно сафари в Танзания за двама, някакви идеи за фирми, полети, фериботи. Какво да се види за толкова кратък период. Четох доста във форума и ми е ясно, че е малко времето ...хм и парите😀. Но ми се иска...да съчетая двата момента.... Плажното мързелуване и срещата с някои други животински видове. Дали е възможно...? Да споделя, че благодарение на споделянето на опит във форума, успешно си организирах ходене до Азорските острови и Кабо Верде / с някои емоции от моето недоглеждане, но пък беше забавно/. Всякакви идеи са добре дошли🙂

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 4.06.2019 г. в 10:48, sevik каза:

Здравейте, правя опити да си организирам лятната отпуска с пътуване до Занзибар в края на октомври началото на ноември / май са евтини полетите 320 евро/Питането ми е дали мога от там да си организирам едно скромно 3-4дневно сафари в Танзания за двама, някакви идеи за фирми, полети, фериботи. Какво да се види за толкова кратък период. Четох доста във форума и ми е ясно, че е малко времето ...хм и парите😀. Но ми се иска...да съчетая двата момента.... Плажното мързелуване и срещата с някои други животински видове. Дали е възможно...? Да споделя, че благодарение на споделянето на опит във форума, успешно си организирах ходене до Азорските острови и Кабо Верде / с някои емоции от моето недоглеждане, но пък беше забавно/. Всякакви идеи са добре дошли🙂

Здравей, нашето пътуване ще започне след 2 дни. Планираме 3 дни self drive сафари в Микуми (колата е $240 със Sams rental car за 4 дни; 3 нощувки до парка; и $200-300 входни такси за 3 дни за колата и 2 души) после с ферибот до Занзибар (Azammarine; по $35-40 на човек в посока). Там ще сме в 3 градчета за 1 седмица. Подробности и feedback след 18.06 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 49 минути , Калин каза:

Здравей, нашето пътуване ще започне след 2 дни. Планираме 3 дни self drive сафари в Микуми (колата е $240 със Sams rental car за 4 дни; 3 нощувки до парка; и $200-300 входни такси за 3 дни за колата и 2 души) после с ферибот до Занзибар (Azammarine; по $35-40 на човек в посока). Там ще сме в 3 градчета за 1 седмица. Подробности и feedback след 18.06 🙂

Благодаря, че се включи в моите терзания. Колкото повече чета, ми става ясно, че варианта 7нощувки в Занзибар, полет или фери  до Танзания за 3-5дневно сафари и връщане в Занзибар с 1нощувка за обратният полет въобще не ми е икономически изгоден. Тръгването е от Брюксел, където също трябва да направя нощувки, тъй като датите на полетите от и за София не съвпадат.  В момента търся евтини самолетни билети до Дар, Аруша или Килиминджаро, за да направим първо сафарито и после мързелуване,папкане и обикаляне в Занзибар. Дори незнам времето през ноември дали е подходящо. Ще чакам повече информация, впечетления и снимки като се върнете. Веселооо....и да се заредите с много емоции🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Да се запиша и аз тук! Полети Брюксел - Занзибар - 19 - 26 ноември - нямаме повече време за съжаление. В момента се чудя дали да разделя 3 + 4 дни между Нунгви и източното крайбрежие. В 9 вечерта дали ще се намери такси,  да ни закара от летището до Джамбиани?

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На 26.06.2019 г. в 12:47, aneta72 каза:

В 9 вечерта дали ще се намери такси,  да ни закара от летището до Джамбиани?

Със сигурност ще се намери, но цената не знам дали ще ви хареса - разстоянието е голямо, a и вие сигурно ще сте изморени. Помислете за нощувка в Стоун таун и пътуване на следващия ден. Можете да потърсите и Kibabu, от който ние бяхме наели кола (последния ден ползвахме услугите му за трансфер до летището) и беше наистина много почтен и чистосърдечен човек. Цената пак няма да е ниска, но със сигурност няма да ви излъже или да се опита да ви продаде всичко, за което се сетите.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 4.06.2019 г. в 10:48, sevik каза:

Здравейте, правя опити да си организирам лятната отпуска с пътуване до Занзибар в края на октомври началото на ноември / май са евтини полетите 320 евро/Питането ми е дали мога от там да си организирам едно скромно 3-4дневно сафари в Танзания за двама, някакви идеи за фирми, полети, фериботи. Какво да се види за толкова кратък период. Четох доста във форума и ми е ясно, че е малко времето ...хм и парите😀. Но ми се иска...да съчетая двата момента.... Плажното мързелуване и срещата с някои други животински видове. Дали е възможно...? Да споделя, че благодарение на споделянето на опит във форума, успешно си организирах ходене до Азорските острови и Кабо Верде / с някои емоции от моето недоглеждане, но пък беше забавно/. Всякакви идеи са добре дошли🙂

Да се включа в темата,  върнахме се в края на юни от Танзания и Занзибар. Пътуването започна от Дар ес Салаам, кацнахме там късно и се наложи да пренощуваме в близост до летището, защото на следващата сутрин трябваше да ни докарат джипа. Районът около летището не е от най-симпатичните, но за една нощувка става.. На следващата сутрин получихме джипа и  се отправихме към Микуми, като пътят си е истинско приключение - с малко почивки се придвижихме за около 7 часа (а разстоянието е под 300 км). Имахме 3 нощувки до националния парк (на 15-тина минути) и реално направихме 2 пълни дни селф драйв сафари в парка. Има опция за наемане на гид за деня (цената беше около 20-тина долара). Важно е да се отбележи, че единственият начин за плащане е с карта, кеш не приемат! Ако ще бъдете там събота или неделя, или в по-висок сезон, бъдете раничко, защото се образува опашка, а от касата не са особено бързи :)

 

Лошото на юни месец беше, че е точно след дъждовния сезон и тревата беше много висока. В някои части на парка просто не можеше да се види нищо заради високата растителност. Да не говоря, че дори с 4х4 на едно от местата едва издрапахме заради огромна локва, та си беше леко инфарктно :) От парка ни казаха, че всъщност в началото на юли правят голямо контролирано изгаряне на тревите и след това видимостта е перфектна. Доволни сме от сафарито, но няма какво да се лъжем - не е Серенгети. Все пак е отлична опция за хора с по-ограничено време и бюджет, разбира се...

 

След Микуми се отправихме отново към Дар, откъдето си хванахме ферибота за Занзибар - Стоун Таун.  Бяхме 2 дни там, след това се отравихме към Джамбиани за 2 нощувки и накрая се качихме на север до Нунгуи. Стоун таун е много хубаво градче, невероятна атмосфера и е изключително лесно да се загубиш в тези лабиринти :) Приятно е за разходка, има какво да се види, вечерният пазар с храна е много добра идея, ако си падате по големи костенурки - Prison island е вашето място. Ние го спазарихме за 10 долара на човек. По отношение на плажните дестинации - Джамбиани и Нунгуи - първото селце ни е абсолютен фаворит. Красиво и много по-спокойно, огромна плажна ивица и отлив, който направо ни скри шапката. Рано сутрин виждаш жените, които събират водораслите от отлива - пъхат в чували и носят на глава...Ние едната сутрин се уговорихме за лодка, която да ни откара до място за шнорхелинг..Лодката беше доста авантюристично дървено корито със съшити чували за платно...

 

Нунгуи е доста по-туристическа и парти дестинация, ако ви харесва такъв тип - няма проблеми. От Нунгуи хванахме единия ден лодка с цел шнорхелинг до близкото островче..Да кажа - ако духа вятър и има вълни, а вие сте с по-слаби стомаси, не го правете. Аз го направих и последствията бяха изключително негативни...

 

Ще добавя, че пазаренето е задължителна част навсякъде в Танзания - по пазари, за сувенири, подправки, картини и т.н. Понякога такава цена ти обявяват първоначално, че свят ти се завива.  Единствено за бензина и  по ресторантите не сме се пазарили :D Пазарихме се дори за сока от кокос - на едно място пихме за 2 лв, на друго за лев, на трето - за 50 стотинки :) Чухме истории и за кокосов сок за 5 долара... Всичко е до пазарлъка.. По плажовете (особено в Нунгуи) има една идея по-нахалнички улични търговци и както си лежиш на плажа и почиваш, идва, заговаря  те и не те оставя лесно на мира, в опит да те накара да си купиш нещо... Забелязах, че в Паже, където има доста лъскави хотели на първа линия, има поставена охрана до шезлонгите на гостите, за да не може никой от местните да се докопа до тях и да им предлага шалове, да речем. Затова пък те бяха изобретателни - седяха отстрани и им подвикваха, за да им привлекат вниманието. Тук споменах Паже и няма как да не кажа - също има страхотен и огромен плаж. Ние не спахме там, но се разходихме и много ни хареса.

 

Интересното на тези курорти в Занзибар е, че на първа линия са хотелите и къщите за гости, а точно зад тях са къщичките на местните и контрастът е впечатляващ (особено в Джамбиани). Островът иначе е много красив, перфектен за почивка, съчетана с интересни неща за гледане :) Мислите ми са малко хаотични, но общо взето това е на първо време :) Сигурно изпускам нещо, насреща съм за още инфо :)

 

Аааа - посетихме емблематичния ресторант the Rock - хубаво местенце, храната беше добра, заслужава си, според мен...Ние даже отидохме два пъти до него - първия път беше през деня, когато имаше прилив и скалата беше във водата, а втория - вече за резервираната вечеря, когато беше отлив. Интересно е да се види и в двата момента, ако имате възможност, лично на мен отливът ми хареса повече. 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз да добавя малко допълнително инфо (понеже бяхме заедно с Роси): валутните курсове са изгодни на летището (със сигурност по-добри от Софийските) и Долорес (след 2006 г.) вървят почти навсякъде (на някои места е даже по-изгодно да се плаща с тях); визите са по $50 (ще спестите 30 Мин, ако са попълнени online); ваксини за жълта треска не са необходими (ако се идва от бг или ЕС); парк Микуми - има държавни бунгала вътре (по $45 нощувката), ето и номер на служител от входа - 0716588615 Karoli Conrad; обяда в парка е по 13,000tzs; до нашия хотел в близост имаше племена Масаи и Сукума и ни взеха по $15 на човек (можеше да паднем до 10 без проблем).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За мен любопитен факт, на който попаднах скоро беше, че занзибарците били водили най-кратката война (почти час) срещу британците през 1896.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Англо-занзибарска_война

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
преди 12 часа, Happy_Traveler каза:

Застраховката им онлайн на сайта ли я сключваш?

Правил съм я онлайн преди време, не знам сега дали става. Имал съм случаи, когато и сафари оператора я прави.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, дава ми опция онлайн и сега. А ти си си правил само евакуационния пакет, нали? Понеже на мен ми дава и Diamond пакет с лечение в Найроби или Ю.Африка.

И отделно правиш друга застраховка, която покрива болнично лечение, ако имаш само евакуационния пакет? За втората застраховка коя фирма ползваш? 

Връзка към коментар
преди 23 часа, Happy_Traveler каза:

Да, дава ми опция онлайн и сега. А ти си си правил само евакуационния пакет, нали? Понеже на мен ми дава и Diamond пакет с лечение в Найроби или Ю.Африка.

И отделно правиш друга застраховка, която покрива болнично лечение, ако имаш само евакуационния пакет? За втората застраховка коя фирма ползваш? 

Отделно съм правил застраховка с Номадите с покритие над 3 милиона евро, евакуация и пр. Flying Doctors по принцип се взема ако нещо ти се случи и трябва бързо да те извозят (в случая да те "излетят"), да не губят време да звънят на застраховката, да получават потвърждение и пр, ами просто се набира един тел. номер в Найроби и самолета излита за където си.

В интерес на истината съм станал по-небрежен към застраховките, за последните три ходения в Източна Африка не съм вземал Flying Doctors, сега за януари в Кения пак не съм взел. Струва ми се, че Номадите биха свършили работа при евентуална нужда от медицинска евакуация по въздуха.
 

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Планирам пътуване до Танзания в края на месеца. След като повече от година не съм ходила никъде :blink:

И сега ми съобщиха, че май трябвало да пия Маларон. Каква е обстановката в момента, някой знае ли? И откъде мога да намеря Маларон следващите две седмици?

Връзка към коментар
На 5.01.2021 г. в 16:52, savagejo каза:

Планирам пътуване до Танзания в края на месеца. След като повече от година не съм ходила никъде :blink:

И сега ми съобщиха, че май трябвало да пия Маларон. Каква е обстановката в момента, някой знае ли? И откъде мога да намеря Маларон следващите две седмици?

И аз се интересувам от същия въпрос. Някъде из темите срещнах наличен Маларон, но бяха стари и сигурно вече информацията не е валидна.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 5.01.2021 г. в 16:52, savagejo каза:

Планирам пътуване до Танзания в края на месеца. След като повече от година не съм ходила никъде :blink:

И сега ми съобщиха, че май трябвало да пия Маларон. Каква е обстановката в момента, някой знае ли? И откъде мога да намеря Маларон следващите две седмици?

 

преди 4 часа, Мина каза:

И аз се интересувам от същия въпрос. Някъде из темите срещнах наличен Маларон, но бяха стари и сигурно вече информацията не е валидна.

Не е МАЙ, а трябва освен ако не искаш да прекараш интересно пътуване. Аз поръчвах от UK. Става лесно, но не особено бързо. Около 10 дни отне да ми бъде доставен и малко нещата ще са на кантар щом трябват за след 14 дни.

Връзка към коментар
преди 17 часа, ACM каза:

 

Не е МАЙ, а трябва освен ако не искаш да прекараш интересно пътуване. Аз поръчвах от UK. Става лесно, но не особено бързо. Около 10 дни отне да ми бъде доставен и малко нещата ще са на кантар щом трябват за след 14 дни.

Да, но в момента има проблем с доставките от UK, след като излезнаха от ЕС 😞

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.