Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Здравейте магеланци, с оглед пандемията и аз насочих мисли към Занзибар. Опитвам се да спретна една програма с двудневно сафари в Танзания и почивка в Занзибар. Съвсем начинаеща съм и се нуждая от помощ. Та плана е такъв: Кацаме в Дар ес Салаам и правим трансфер до парк Тарангире, нощуваме, цял ден сафари, нощувка и трансфер до Нгоронго, Аруша и каквото друго може да се види. Пак нощувка и полет до Занзибар. Там имам три нощувки в Нунгви и три в Джамбини. Въпроси: 1. Каква е цената на сафари с всичките му екстри в парк Трангире и дали мога да намеря читав човек, който да ни развежда двата дена ? В смисъл да ни посрещне на летището, да ни закара до парка и двата дена да ни води. Програмата за Занзибар ми се вижда по-лесна, там май нямам въпроси за сега. Благодаря ви

Връзка към коментар
преди 2 часа, Bubu1978 каза:

Здравейте магеланци, с оглед пандемията и аз насочих мисли към Занзибар. Опитвам се да спретна една програма с двудневно сафари в Танзания и почивка в Занзибар. Съвсем начинаеща съм и се нуждая от помощ. Та плана е такъв: Кацаме в Дар ес Салаам и правим трансфер до парк Тарангире, нощуваме, цял ден сафари, нощувка и трансфер до Нгоронго, Аруша и каквото друго може да се види. Пак нощувка и полет до Занзибар. Там имам три нощувки в Нунгви и три в Джамбини. Въпроси: 1. Каква е цената на сафари с всичките му екстри в парк Трангире и дали мога да намеря читав човек, който да ни развежда двата дена ? В смисъл да ни посрещне на летището, да ни закара до парка и двата дена да ни води. Програмата за Занзибар ми се вижда по-лесна, там май нямам въпроси за сега. Благодаря ви

Национален парк Тарангире е далеч от Дар за трансфер по земя. Най-добре е да кацнете на летище Килиманджаро, а на връщане да летите от Занзибар/ Дар. От летище Килиманджаро или Аруша правите вътрешен полет.

Иначе най-близкият национален парк до Дар е Микуми, като това е и най-евтината опция. Другата опция с кацане в Дар е национален парк Ниерере (бивш резерват Селу), който е по-далеч от Микуми (но може да се прави трансфер по земя) но пък е по-добър от Микуми. 

Ще се намерят много сафари фирми, които ще ви посрещнат на летището, направят трансферите и сафаритата и ще ви изпратят обратно на летището. Цената зависи от няколко фактора - локация и удобство на настаняването, качество на джипа и умения на гида, репутация на фирмата и най-вече колко човека сте. Минимума за горе-долу 50/50 шанс за прилично сафари при двама е 280-300 щатски долара на човек на вечер, при условие, че се спи извън парковете или пък на обществен къмпинг в малка палатка и обща тоалетна/ душ. Кратера Нгоронгоро е по-скъп - входната такса е по-висока (70 или 80 долара беше на човек на ден + 250 долара на джип).

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

Понеже имаше само стари мнения относно ваксинтие за жълта треска, може ли информация към монета изисква ли се тази ваксина при сафари в Танзания и прехвърляне после в Занзбар?

Връзка към коментар
преди 2 минути , Мина каза:

Да, въпросът ми беше по-скоро какви са рисковете да се заразиш?
 


Не е лично към мен въпроса, но предполагам е отворен. На местата, където най-вероятно ще ходиш - никакви.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , FlyTraveler каза:


Не е лично към мен въпроса, но предполагам е отворен. На местата, където най-вероятно ще ходиш - никакви.

Чудесно! 🙂 Благодаря

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте 🙂 Обмисляме ходене до Танзания за кратко сафари и после до Занзибар. Някой може ли да каже конкретно в континентална Танзания как е положението? Короната май там повече се отрича 🙂 И другият въпрос е: Сафаритата на място ли е по-добре да се организират или в интернет предварително да се плати пълен пакет?

Връзка към коментар
преди 58 минути , t_petkov каза:

Здравейте 🙂 Обмисляме ходене до Танзания за кратко сафари и после до Занзибар. Някой може ли да каже конкретно в континентална Танзания как е положението? Короната май там повече се отрича 🙂 И другият въпрос е: Сафаритата на място ли е по-добре да се организират или в интернет предварително да се плати пълен пакет?


Според мен короната, ако един път сте тръгнали, не я мисли. Бих спекулирал, че в континентална Танзания опасноста е много по-малка от заразяване, отколкото в Занзибар където се изсипва целокупното българско, украинско и руско население, както и други туристи. Даже и в Занзибар, сигурно опасноста да се заразите е много по-малка от България или друга европейска държава. Има възможности и за други острови, където не е претъпкано с туристи - остров Пемба, остров Мафия.

Сафарито дали ще го вземете от тук или на място, при всички случаи ще е пълен пакет. Това не е държава като Намибия или Южна Африка, където self-drive сафарита са популярни и има добри условия за това. Не смея и не мога да ти дам съвет откъде да вземеш. На място откъде? Откъдето сте отседнали? От Занзибар? Докъде ще летите? И до Дар да летите, откъде ще вземете сафарито? От летището? Ще попитате някой шофьор на такси? На опитен местен тарикат му трябват минута-две да те прецени доколко си наясно със ситуацията.

Аз винаги съм си уреждал всичко предварително, даже няколко месеца предварително (което изобщо не е задължително). Имаш време да прецениш, да сравниш оферти, да прочетеш мнения за фирми. Добре е да имаш и представа къде искате да отидете на сафари. Да си знаеш бюджета (на вечер на човек), колко вечери и пр. Трансферите до парковете/ резерватите как ще се правят? Със самолет? С трансфер по земя от фирмата изпълнител? С обществен транспорт (автобус)?

Ако уточните тези параметри, бих могъл да ви дам повече съвети, но трябва първо да решите тези неща. 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 20 часа, FlyTraveler каза:


Според мен короната, ако един път сте тръгнали, не я мисли. Бих спекулирал, че в континентална Танзания опасноста е много по-малка от заразяване, отколкото в Занзибар където се изсипва целокупното българско, украинско и руско население, както и други туристи. Даже и в Занзибар, сигурно опасноста да се заразите е много по-малка от България или друга европейска държава. Има възможности и за други острови, където не е претъпкано с туристи - остров Пемба, остров Мафия.

Сафарито дали ще го вземете от тук или на място, при всички случаи ще е пълен пакет. Това не е държава като Намибия или Южна Африка, където self-drive сафарита са популярни и има добри условия за това. Не смея и не мога да ти дам съвет откъде да вземеш. На място откъде? Откъдето сте отседнали? От Занзибар? Докъде ще летите? И до Дар да летите, откъде ще вземете сафарито? От летището? Ще попитате някой шофьор на такси? На опитен местен тарикат му трябват минута-две да те прецени доколко си наясно със ситуацията.

Аз винаги съм си уреждал всичко предварително, даже няколко месеца предварително (което изобщо не е задължително). Имаш време да прецениш, да сравниш оферти, да прочетеш мнения за фирми. Добре е да имаш и представа къде искате да отидете на сафари. Да си знаеш бюджета (на вечер на човек), колко вечери и пр. Трансферите до парковете/ резерватите как ще се правят? Със самолет? С трансфер по земя от фирмата изпълнител? С обществен транспорт (автобус)?

Ако уточните тези параметри, бих могъл да ви дам повече съвети, но трябва първо да решите тези неща. 🙂 

Обмисляме кацане на летище Килиманджаро, от там да направим сафарито. След което единият вариант е с транспорт наземен до Дар ес Салаам, където също да разгледаме и после с лодка до Занзибар. Другият вариант е да летим от Килиманджаро до Занзибар. Връщането към Европа ще е директно от Занзибар. За сафари искаме да направим няколко парка, като до колкото съм чел Серенгети и Нгоро Нгоро са най-хубавите. Като цени гледах 4 дни за 700 евро. За първи път ще ми е да ходя на сафари, така че нямам база за сравнение това много или малко е като се включва транспорт, храна и нощувка в палатка. Трансферът до парка се поема от фирмата за сафарито. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , t_petkov каза:

Обмисляме кацане на летище Килиманджаро, от там да направим сафарито. След което единият вариант е с транспорт наземен до Дар ес Салаам, където също да разгледаме и после с лодка до Занзибар. Другият вариант е да летим от Килиманджаро до Занзибар. Връщането към Европа ще е директно от Занзибар. За сафари искаме да направим няколко парка, като до колкото съм чел Серенгети и Нгоро Нгоро са най-хубавите. Като цени гледах 4 дни за 700 евро. За първи път ще ми е да ходя на сафари, така че нямам база за сравнение това много или малко е като се включва транспорт, храна и нощувка в палатка. Трансферът до парка се поема от фирмата за сафарито. 🙂


Много добре сте го измислили. Аз не бих се заминавал с наземен транспорт от Аруша до Дар и после лодка до Занзибар. Вземете си някакъв вътрешен полет, няма да е майка си и баща си. Аз сафаритата ги смятам в щатски долари и на вечер, но така на око ми идва добра цената, ако става дума за две нощувки в Серенгети и една до кратера Нгоронгоро със слизане вътре (преспиване на обществени къмпинги). Всички паркове са хубави, но от северните в тези двата ще видите най-голям брой животни, което за първо сафари обикновено е приоритет.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 29 минути , Роми каза:

О, цената е много ниска. Какво е настаняването? Доста по- високи цени си спомням, но е възможно да са паднали. 

 

Абе, като обърнеш еврата в долари, за три вечери преспиване на обществен къмпинг, без претенции за знания и умения на гида, горе долу идва по 277 щ. д. на човек на вечер, което е възможна цена. Те си имат начини да ги нагласят нещата така, че да им излязат сметките. Гида и готвача ще разчитат и на бакшиш. За тези два парка не им е нужен някакъв много компетентен гид. В кратера трябва да си сляп, за да не ги виждаш животните. В Серенгети гледат къде има спрели други джипове и ходят там. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

преди 1 час, FlyTraveler каза:


Много добре сте го измислили. Аз не бих се заминавал с наземен транспорт от Аруша до Дар и после лодка до Занзибар. Вземете си някакъв вътрешен полет, няма да е майка си и баща си. Аз сафаритата ги смятам в щатски долари и на вечер, но така на око ми идва добра цената, ако става дума за две нощувки в Серенгети и една до кратера Нгоронгоро със слизане вътре (преспиване на обществени къмпинги). Всички паркове са хубави, но от северните в тези двата ще видите най-голям брой животни, което за първо сафари обикновено е приоритет.

По този начин ще изпуснем Дар ес Салаам. Има ли нещо там, което е интересно за гледане? Сега ще пусна и офертата, която намерих за сафарито. https://www.safaribookings.com/tours/t28798 . Някакви мнения? Как изглежда на пръв поглед? 

Пътуването от Европа решихме да бъде с катарците, тъй като четох, че засега не изискват за трансфер в Доха тестове. Излизаше с КЛМ доста по-евтино, но там пък искат и ПСР и Бърз Тест за трансфер в Амстердам, което пак ще ни легне кажи-речи същите пари. Някой да се е прикачвал скоро в Доха и да има от първа ръка опит?

Другото нещо, което исках да питам е: От гледна точка на сигурността как стоят нещата? Ако все пак решим да хванем някакъв автобус до Дар ес Салаам, сравнително спокойно ли се пътува или е по-добре да си намерим някакво такси, което да ни закара? Другото нещо, което е, разходките в столицата от гледна точка на сигурност? Доста съм походил в югоизточна Азия, така че имам бегла представа за бедните райони, но Африка ще ми бъде за пръв път и ми е малко тъмна Индия. Трябва да споделя, че ще сме само двама души.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, t_petkov каза:

 

По този начин ще изпуснем Дар ес Салаам. Има ли нещо там, което е интересно за гледане? Сега ще пусна и офертата, която намерих за сафарито. https://www.safaribookings.com/tours/t28798 . Някакви мнения? Как изглежда на пръв поглед? 

Пътуването от Европа решихме да бъде с катарците, тъй като четох, че засега не изискват за трансфер в Доха тестове. Излизаше с КЛМ доста по-евтино, но там пък искат и ПСР и Бърз Тест за трансфер в Амстердам, което пак ще ни легне кажи-речи същите пари. Някой да се е прикачвал скоро в Доха и да има от първа ръка опит?

Другото нещо, което исках да питам е: От гледна точка на сигурността как стоят нещата? Ако все пак решим да хванем някакъв автобус до Дар ес Салаам, сравнително спокойно ли се пътува или е по-добре да си намерим някакво такси, което да ни закара? Другото нещо, което е, разходките в столицата от гледна точка на сигурност? Доста съм походил в югоизточна Азия, така че имам бегла представа за бедните райони, но Африка ще ми бъде за пръв път и ми е малко тъмна Индия. Трябва да споделя, че ще сме само двама души.

 

 


Моето съвсем персонално мнение е, че няма какво да правите в Дар ес Салаам. Само сме кацали на летището, сменяли самолети и излитали от там. Не съм намирал и все още не намирам нито една причина да се пусна из града, при условие, че тези часове мога да ги прекарам в някой парк на сафари или на плажа. Ако беше Найроби, бих те посъветвал да видите това или онова, но не е.

Добре излгежда офертата за сафарито - по една вечер в Тарангире, Серенгети и на ръба на кратера Нгоронгоро (там къмпинга е на много красиво място). В Тарангире в този сезон вероятно няма да има много животни, но ще видите красиви баобаби, животни ще има достатъчно на дъното на кратера и в Серенгети. Пригответе си поне по 10 долара на човек на ден бакшиш за гида и по 5 долара на човек на ден за готвача. При двама в джипа, това се счита за минимум. 

Ако решите да хващате междуградски автобуси, не е вероятно да имате проблем със сигурноста. По пътя ще поразгледате страната, това е хубавото на трансферите по земя. Аз все пак бих летял от Килиманджаро или Аруша до Занзибар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , FlyTraveler каза:


Моето съвсем персонално мнение е, че няма какво да правите в Дар ес Салаам. Само сме кацали на летището, сменяли самолети и излитали от там. Не съм намирал и все още не намирам нито една причина да се пусна из града, при условие, че тези часове мога да ги прекарам в някой парк на сафари или на плажа. Ако беше Найроби, бих те посъветвал да видите това или онова, но не е.

Добре излгежда офертата за сафарито - по една вечер в Тарангире, Серенгети и на ръба на кратера Нгоронгоро (там къмпинга е на много красиво място). В Тарангире в този сезон вероятно няма да има много животни, но ще видите красиви баобаби, животни ще има достатъчно на дъното на кратера и в Серенгети. Пригответе си поне по 10 долара на човек на ден бакшиш за гида и по 5 долара на човек на ден за готвача. При двама в джипа, това се счита за минимум. 

Ако решите да хващате междуградски автобуси, не е вероятно да имате проблем със сигурноста. По пътя ще поразгледате страната, това е хубавото на трансферите по земя. Аз все пак бих летял от Килиманджаро или Аруша до Занзибар.

Доколкото разбирам тази оферта не включва ходене до дъното на кратера, а само до ръба му? Тоест по-оптимален вариант би било оферта с влизане до дъното?

Има ли други фирми, които лично си ползвал за сафари и си доволен? Или определен сайт, от който търсиш? 

Връзка към коментар
преди 17 минути , t_petkov каза:

Доколкото разбирам тази оферта не включва ходене до дъното на кратера, а само до ръба му? Тоест по-оптимален вариант би било оферта с влизане до дъното?

Има ли други фирми, които лично си ползвал за сафари и си доволен? Или определен сайт, от който търсиш? 

Сутринта на 4-ия ден се слиза в кратера:

Цитат

Early in the morning, you will head down the forested slopes into the crater on a steep and narrow path. The crater floor is covered in open grassland with the occasional acacia tree and two small wooded areas. 

...

You will spend the entire morning exploring the park and after a picnic lunch in the crater, you will then return to Arusha where you will arrive by early evening.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, t_petkov каза:

Доколкото разбирам тази оферта не включва ходене до дъното на кратера, а само до ръба му? Тоест по-оптимален вариант би било оферта с влизане до дъното?

Има ли други фирми, които лично си ползвал за сафари и си доволен? Или определен сайт, от който търсиш? 


Включва слизане в кратера офертата ви (вече @chandni ти го е написала). Повечето фирми за сафари, които съм ползвал са били по препоръки на приятели, някои съм ги повтарял и потретвал. За северните паркове в Танзания съм ползвал една, която обаче беше доста по-скъпа от вашата оферта. Аз имах специални цели по специални места в Серенгети, където няма нискобюджетни опции за отсядане. На вас не ви трябва подобно нещо. Тези, които си избрал би трябвало да ви свършат добра работа.

Връзка към коментар
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

Абе, като обърнеш еврата в долари, за три вечери преспиване на обществен къмпинг, без претенции за знания и умения на гида, горе долу идва по 277 щ. д. на човек на вечер, което е възможна цена.

Не бях прочела, че е за къмпинг. Нали знаеш, че аз не съм по къмпингите, но се усъмних  и затова попигах за настаняването. Защото ако беше лодж щеше да е супер цена. Веднага щях да искам 10 дневна оферта :))))

  • Смея се 1
Връзка към коментар

@FlyTraveler, може ли да попитам, ако имаш наблюдения, за нощувките при бюджетните сафарита в Танзания? 

Разглеждах наскоро из сафари букинг набързо и ми прави впечатление, че има стационар и бунгала, а също и нормално изглеждащи палатки. Отзивите, които проверявах, ме навеждат на мисълта, че баните са общи и не е задължително къмпингите да са добре поддържани.

Не ми прилича на това, което видяхме до Масай Мара - къмпингът беше с еднотипно настаняване, т.с. спяхме в палатки, но по-скоро платнено бунгало, с отделна част за баня и тоалетна. 

И сега, виждайки офертата на @t_petkov, не ми е много ясно какъв тип настаняване е. 

Връзка към коментар
преди 12 часа, t_petkov каза:

По този начин ще изпуснем Дар ес Салаам. Има ли нещо там, което е интересно за гледане?

Ако искате да се потопите в уличната екзотика на африкански мегаполис, не бива да го пропускате. Но имайте предвид, че уличната атмосфера може да не е по ваш вкус. Все пак Африка не е само сафари-паркове и сафари-лоджии.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

@FlyTraveler, може ли да попитам, ако имаш наблюдения, за нощувките при бюджетните сафарита в Танзания? 

Разглеждах наскоро из сафари букинг набързо и ми прави впечатление, че има стационар и бунгала, а също и нормално изглеждащи палатки. Отзивите, които проверявах, ме навеждат на мисълта, че баните са общи и не е задължително къмпингите да са добре поддържани.

Не ми прилича на това, което видяхме до Масай Мара - къмпингът беше с еднотипно настаняване, т.с. спяхме в палатки, но по-скоро платнено бунгало, с отделна част за баня и тоалетна. 

И сега, виждайки офертата на @t_petkov, не ми е много ясно какъв тип настаняване е. 


Започвам отзад напред - офертата на @t_petkov е за обществен къмпинг което означава да спиш в малка палатка на тънък матрак на земята, най-вероятно в спален чувал. Тоалетните и душовете са общи. В палатката имаш място колкото да легнете двама човека и евентуално малко багаж. Има едни специални оградени с решетки беседки за готвене (всяка група си води техен си готвач, даже и ако са само един или двама пътуващи) и някакво място за хранене. Палатката и храната се носи в същия джип, с който се правят сафаритата, но гостите не участват в разпъването и прибирането. С това се занимава предимно готвача, като ако се наложи гида му помага. Ако някой от гостите държи да участва, няма да му забранят. 🙂 

"Нощувките при бюджетните сафарита в Танзания" е доста относително понятие. Танзания е голяма и с много паркове, не са само северните около Аруша и стандартите варират. Трябва да говорим за конкретен парк, в случая примерно Серенгети е каквото описах по-горе. Не съм отсядал на обществен къмпинг в Танзания. Правил съм го в Намибия, където стандартите на хигиена по къмпингите са високи, изобщо като цяло къмпингите са много добре уредени. В Танзания не е съвсем така или поне не навсякъде. В Серенгети казват, че основните обществени къмпинги в района на река Серонера били малко по-добре сега в това отношение. Разликата с Масай Мара е доста голяма - за парите, които даваш за обществен къмпинг в Серенгети, в Мара ползваш удобно настаняване на границата на парка в огромна палатка или бунгало с тоалетна и душ вътре, електрозахранване (било то и на генератор) и нормални легла (както вие направихте), така, че относно бюджета и настаняването - Мара, без да се замисля. 

Това не означава, че обезкуражавам бюджетно сафари с преспиване на обществен къмпинг в Серенгети, напротив, аз бих направил такова. В момента Голямата миграция е там, територията е много по-голяма от Мара (отделен въпрос е гида ти колко далеч ще те вози). 

Къмпингът "Симба" на ръба на кратера Нгоронгоро е на много красиво място (с изглед към кратера) и казват, че бил с добри хигиенни стандарти. Отново, аз до кратера съм преспивал в лоджа, но бих ползвал къмпинга с удоволствие.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@t_petkov, имай предвид, че транспорта по земя може да ви отнеме и цял ден. Не съм проверявала градския транспорт, но разстоянието е много голямо. Да не говорим, че фериботите от Дар до Занзибар са доста скъпи. Иначе от към сигурност не би трябвало да е проблем. Може би само в Дар и Стоун таун, да се пазите от джебчии.

Относно Ковид, наистина там не се говори изобщо. Ние имахме дезифенктант в джиповете, но като цяло хората не се вълнуват от вируса. Сафаритата са обаче доста по-малко отколкото предишни години от това което ни казаха. Никога не сме се събирали повече от 5-6 джипа на куп и то това беше доста рядко. Бих ви препоръчала да си носите обаче собствени спални чували 😄 За разлика от Занзибра, там положението е мазало от хора.

 

Това което е споделил Флай за  обществените къмпинги е точно така - в малка палатка за двама, едва има място да си сложите багажа вътре, общи баня и тоалетна и столова. И в Нгоронгоро и в Серенгети отседнахме в такива, цените за лоджите бяха с по 60-100$  по-скъпи на вечер. Задължително си носете челник и неща за баня(кърпи, сапъуни). Също вечер става доста хладно, да не кажа студено, особено в Нгоронгоро.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 6 часа, Роми каза:

Не бях прочела, че е за къмпинг. Нали знаеш, че аз не съм по къмпингите, но се усъмних  и затова попигах за настаняването. Защото ако беше лодж щеше да е супер цена. Веднага щях да искам 10 дневна оферта :))))


Особено ако беше лодж в най-южната част на Серенгети през зимата или най-северната през лятото на тези цени... 🙂🙂🙂  В тези два района няма бюджетно настаняване изобщо, обезкуражават масовите посещения.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , savagejo каза:

 

Това което е споделил Флай за  обществените къмпинги е точно така - в малка палатка за двама, едва има място да си сложите багажа вътре, общи баня и тоалетна и столова. И в Нгоронгоро и в Серенгети отседнахме в такива, цените за лоджите бяха с по 60-100$  по-скъпи на вечер. Задължително си носете челник и неща за баня(кърпи, сапъуни). Също вечер става доста хладно, да не кажа студено, особено в Нгоронгоро.


Явно информацията ти е прясна, та и аз да поизкяря малко от темата 🙂🙂  Помниш ли името на къмпинга, където отседнахте в Серенгети? До кратера с много голяма доза сигурност е бил "Симба" (с едно дърво по средата). Как беше хигиената в тоалетните и душовете? Имаше ли топла вода (не, че това е непременно задължително)? Сафари фирмата не ви ли осигури кърпи за баня и сапуни (то и това не е голям проблем човек да си носи, по-скоро спалните чували е мъка)?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.