Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

преди 20 часа, dechy каза:

Моля за помощ при попълването на формуляра за кандидатстване за танзанийска виза онлайн. На страницата с Тravel information, ми излиза да попълня Nearby embassy to handle your application *. Какво трябва да избера там? Нали онлайн се кандидатства, защо трябва да се избира посолсво за подаване на заявлението?

След колко време горе-долу става готова визата?

Моята я правих от Белгия, но стана за около седмица, пращат я директно по мейл. Посолството се посочва чисто формално според мен. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Единствената снимка, която не излиза черна при качване (качвам от таблет, а и вероятно размерът на снимките е голям) - крокодил успява да захапе изостанала антилопа гну, която пресича последна от стадото река Мара в северната част на Серенгети. В крайна сметка след 15 минути борба се измъкна, но се съмнявам, че е оцеляла дълго.

 
п.с. Като гледам качеството е лошо, по-нататък ще се опитам да намеря друг вариант, който не смачква толкова снимките.

466BD18D-4602-4BC5-B9C1-BE009D50AF60.jpeg

  • Харесвам 4
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Яничка каза:

Берлин се попълва тук.

Така ли? Аз попълних данните за първата виза със Занзибар. 🙂 Защото реших, че ако пиша Рим или Берлин, може да ме пратят там да си я получа. 🤣

Вчера в късния следобед изпратих формуляра, днес сутринта получих визата.

Явно няма значение какво се попълва.

Връзка към коментар
преди 4 часа, emporiky каза:

Благодаря за отговора и препоръките, имаш поздрави от Стейси и Сифуни 🙂

Още февруари като разменихме съобщения се уговорихме с Duma Explorer (вече Alika Africa) за 2 дни в Katikati Mara в северната част на Серенгети, останалите 4 нощувки в къмпинги в Тарангире, централно Серенгети и Нгоронгоро. Вчера приключихме със сафарито и беше невероятно изживяване, с две ръце препоръчвам компанията. Видяхме изключителни неща, включително миграцията, пресичането на река Мара, невероятни сцени между животни, които не сме се и надявали да открием. Макар че сме в Занзибар, ни липсват приключенията от последната седмица и вече планираме следващи пътувания (Намибия може би :))

Скоро ще пусна и малко снимки.

Разкажете, когато можете, подробно за сафарито и за Занзибар - дневни трипове, цени, трансфери, шофьори, хотели и т.н.

Връзка към коментар
преди 1 час, dechy каза:

Така ли? Аз попълних данните за първата виза със Занзибар. 🙂 Защото реших, че ако пиша Рим или Берлин, може да ме пратят там да си я получа. 🤣

Вчера в късния следобед изпратих формуляра, днес сутринта получих визата.

Явно няма значение какво се попълва.

По принцип няма значение. А се пише Берлин, защото там е най-близкото посолство, което обслужва  България. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, dechy каза:

Разкажете, когато можете, подробно за сафарито и за Занзибар - дневни трипове, цени, трансфери, шофьори, хотели и т.н.

Бяхме 7 дни (6 нощувки) с Duma Explorer като с нас бяха готвач, гид и шофьор. Доколкото видях е рядкост фирмите да предоставят и гид, и шофьор, но ми се стори изключително полезно. Гидът гледа постоянно околностите и дава насоки на шофьора, а двамата обсъждат информацията, която идва по радиостанцията от другите гидове. Отделно, когато на някоя по-атрактивна сцена има повечко коли (видяхме как гепард гони импала и сигурно се бяха събрали най-малко 10 джипа), гидът постоянно дава насоки накъде и как да мръдне шофьорът (имат ограничения къде могат да се движат и не всичко е възможно), така че да видите и снимате всичко. Особено препоръчително е това, ако фотографията ви е страст.

 

По самата програма - две вечери изкарахме в Тарангире в лагера Mswaki (означава четка за зъби на суахили, защото имало дървета, от които местните ги правят). Това е първият лагер след централния вход и е съвсем базов - кухня, бани, помещение за хранене с решетки, така че маймуните да не ви крадат храната (тук логиката е обратната - ние сме в решетки, а не животните ;)) и място за палатки. Неописуемо е да спиш на фона на рева на лъвовте, дори от няколко км звучи все едно са до вас. 

 

На третия ден тръгнахме към централната част на Серенгети. Пътят е дълъг, минава се през Нгоронгоро и отнема общо около 5 часа. В самите национални паркове пътищата разбира се не са асфалтирани. Извън тях съм изумен от перфектното състояние на пътищата. Централната част на Серенгети, като че ли е най-наситеното със сцени място от всички паркове или поне така ни се стори. Лагерът там се казва Серонера - мисля, че бяха няколко отделни с това име и са близо до бензиностаницята в Серенгети (да, в Серенгети има бензиностанция!). Този път поискахме да спим възможно най-близо до предела на лагера, за да чуваме по-добре хиените 🙂

 

Тъй като искахме да видим миграцията (всъщност това го вижда всеки, който отиде на в северната част на Серенгети по това време от годината, трудното е да се види пресичането на река Мара) трябваше да спим две вечери в по-луксозен лагер с големи палатки до река Мара, защото там няма обществени къмпинги. Ние сме с по-приключенски дух и удобствата в луксозните палатки ни се сториха излишни. Веднага някой ти грабва раницта като слезеш от колата, топлата вода ти я носят с кофи и я сипват в една кожена торба от която е пуснат маркуч до душа, ако стъпиш извън палатката си вечер след залез веднага някой хуква да те придружи, а в частта, където е ресторантът, покривките са бели, а сервитьорите и въобще целият персонал, изключително, дори твърде любезни. В самите палатки има огромно легло, мивка с течаща вода, обособени душ и тоалетна. Като цяло малко се разваля усещането, че си тръгнал да спиш в дивото някъде там в Серенгети, но пък точно до нас беше голямо стадо от антилопи гну, които мучаха цяла вечер 🤓 Абсолютно си заслужаваше пътуването до там, защото видяхме пресичането на реката от две стада (едното много голямо - продължи поне 20 минути) и нападението на крокодила - снимката е по-горе. Пулсът ми беше 140 тогава. Доколкото разбирач обаче често е възможно пресичането да отнеме няколко дни. Технологията е проста - огромно стадо се събира на брега на реката, а вие седите в джипа и чакате. Първият път пресякоха веднага, за втория чакахме 2 часа - доста хора се отказаха. Гидът ни каза, че сме изключителни късметлии, а самият той ни накара да останем. Имаше изключителен нюх.


Последната вечер изкарахме в Нгоронгоро в лагера Симба. Пътят е доста дълъг, но шофоьрът ни изкара извън Серенгети (пътят минава през села на запад от Серенгети) и когато вляззохме отново имахме време за game drive в централната част. Отново само за няколко часа видяхме изключителна сцена с леопард, който слезе от дървото и остави малкото си с цел да заблуди приближаващия слон, лъв, който ядеше плячката си, хиена, която беше изгонена от един от 30-40те останали черни носорога…. Просто невероятни неща, които сме гледали само по national geographic. Самата нощувка беше по-студена. Лагерът в Нгоронгоро беше на 2300 м надморска височина, а през нощта температурите падат до 12 градуса. По време на вчерята, някой си беше забравил боклука навън и дойде огромен слон (два пъти по-голям от джиповете), който го разрови и започна да яде част от него. Късно вечерта трябваше да стрелят във въздуха, за да го по поизплашат малко и да си тръгне. На седмия ден след game drive в кратера до обяд (когато най-после видяхме сервал, които са редки), тръгнахме към нощувка в Аруша преди полета ни към Занзибар.

 

Няколо други неща, които трябва да се отбележат - в палатковите лагери в огромен процент от случаите няма топла вода. Ходенето до тоалетната през нощта е възможно, но трябва да носиш силен фенер и да гледаш и да се ослушваш внимателно. Нашият готвач (а ми се стори, че повечето бяха така) готвеше изключително добре в огромни количества - гладни няма да останете. Подгответе се за дълги и много прашни пътувания. Не си поставяйте нереалистични очаквания - има дни, в които ще видите страхотни неща и други, когато ще отнеме повече време. Има много развита култура в Танзания за получаване на бакшиши - всеки, който предоставя някаква услуга ви гледа с надежда и очакване. На мен лично ми е много трудно да се пазаря в Африка като гледам стандарта (особено в Занзибар), а обикновено обожавам да го правя.

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към коментар
На 4.08.2022 г. в 7:39, emporiky каза:

Благодаря за отговора и препоръките, имаш поздрави от Стейси и Сифуни 🙂

Още февруари като разменихме съобщения се уговорихме с Duma Explorer (вече Alika Africa) за 2 дни в Katikati Mara в северната част на Серенгети, останалите 4 нощувки в къмпинги в Тарангире, централно Серенгети и Нгоронгоро. Вчера приключихме със сафарито и беше невероятно изживяване, с две ръце препоръчвам компанията. Видяхме изключителни неща, включително миграцията, пресичането на река Мара, невероятни сцени между животни, които не сме се и надявали да открием. Макар че сме в Занзибар, ни липсват приключенията от последната седмица и вече планираме следващи пътувания (Намибия може би :))

Скоро ще пусна и малко снимки.


Прекрасно! Предприели сте най-правилните ходове. Да си призная, леко завиждам даже... 🙂 Ще чакам с нетърпение снимките. Благодаря за предаването на поздравите!

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 4.08.2022 г. в 16:28, emporiky каза:

Бяхме 7 дни (6 нощувки) с Duma Explorer като с нас бяха готвач, гид и шофьор. Доколкото видях е рядкост фирмите да предоставят и гид, и шофьор, но ми се стори изключително полезно. Гидът гледа постоянно околностите и дава насоки на шофьора, а двамата обсъждат информацията, която идва по радиостанцията от другите гидове. Отделно, когато на някоя по-атрактивна сцена има повечко коли (видяхме как гепард гони импала и сигурно се бяха събрали най-малко 10 джипа), гидът постоянно дава насоки накъде и как да мръдне шофьорът (имат ограничения къде могат да се движат и не всичко е възможно), така че да видите и снимате всичко. Особено препоръчително е това, ако фотографията ви е страст.

 


Това малко ме учудва. Сифуни гид ли го игра или шофьор? При мен беше и двете и се справяше фантастично. Тази конфигурация според мен са я направили или за да обучат някой чирак (случвало ми се е на няколко пъти с други сафари фирми) или просто поради "сушави" откъм доходи месеци покрай пандемията, да позахлеби персонала.

Има един доста популярен измежду българите в северните паркове в Танзания, Fahdily - Bush Pilot. Той се пише гид и ползва отделно шофьор. Така като му чета мейлите и обясненията, които ми беше изпратил, за мен не представлява интерес, доста ми е ширпотребен. Затова се учудих за Сифуни, който е топ гид. Намира и вижда много, говори малко и само когато има да каже нещо наистина важно или когато човек го попита за разяснения. Няма ги обичайните глупости и стандартни шеги за забавление на клиентите, с които обикновено се прикрива некомпетентност. 

Иначе това с двама го правят Gamewatchers в частните им концесии в Кения, но там единият е гид и шофьор, а другият е съгледвач (spotter) - спомагателен. Там нивото е високо, както и цените.

В частните резервати до национален парк Крюгер в Ю. Африка, освен гида-шофьор има и tracker (следотърсач), който стои на едно столче на предния ръб на капака на двигателя и гледа следите на животните, при много храсти и каране извън пътя с ръце дава сигнали наляво или надясно да се кара. Полезен е и е важен, но пак има спомагателна функция, гида а най-добре да шофира, така най-бързо реагира на това, което вижда и това, което се случва, няма нужда да се забавя от чуване и изпълнение на команда, мисълта е по-бърза. 

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 7.08.2022 г. в 0:45, FlyTraveler каза:


Това малко ме учудва. Сифуни гид ли го игра или шофьор? При мен беше и двете и се справяше фантастично. Тази конфигурация според мен са я направили или за да обучат някой чирак (случвало ми се е на няколко пъти с други сафари фирми) или просто поради "сушави" откъм доходи месеци покрай пандемията, да позахлеби персонала.

Има един доста популярен измежду българите в северните паркове в Танзания, Fahdily - Bush Pilot. Той се пише гид и ползва отделно шофьор. Така като му чета мейлите и обясненията, които ми беше изпратил, за мен не представлява интерес, доста ми е ширпотребен. Затова се учудих за Сифуни, който е топ гид. Намира и вижда много, говори малко и само когато има да каже нещо наистина важно или когато човек го попита за разяснения. Няма ги обичайните глупости и стандартни шеги за забавление на клиентите, с които обикновено се прикрива некомпетентност. 

Иначе това с двама го правят Gamewatchers в частните им концесии в Кения, но там единият е гид и шофьор, а другият е съгледвач (spotter) - спомагателен. Там нивото е високо, както и цените.

В частните резервати до национален парк Крюгер в Ю. Африка, освен гида-шофьор има и tracker (следотърсач), който стои на едно столче на предния ръб на капака на двигателя и гледа следите на животните, при много храсти и каране извън пътя с ръце дава сигнали наляво или надясно да се кара. Полезен е и е важен, но пак има спомагателна функция, гида а най-добре да шофира, така най-бързо реагира на това, което вижда и това, което се случва, няма нужда да се забавя от чуване и изпълнение на команда, мисълта е по-бърза. 

Точно така беше - шофьорът беше по-млад (на 27) и се обучаваше за гид. В същото време беше доста добър според мен, защото в северната част на Серенгети след няколко среднощни бури той се измъкваше ловко от кални пътища, където другите засядаха. За нас цената беше същата (уговорена още от януари). Единственият допълнителен разход беше бакшишът за трима, вместо двама, но пък те си го заслужиха. Сифуни си беше гид и седеше при нас отзад и гледаше постоянно през отворения покрив. Наистина топ гид, впечатлени бяхме от познанията и зоркото око. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да попитам каква трябва да бъде сумата на бакшиша за шофьора (гида) на ден? И тази сума е обща от всички в джипа или на човек?

В кои случаи пътува и готвач? Когато настаняването е в лоджии или по-луксозни кампове, храната не се ли приготвя там? Или готвачът приготва храната за обедните хранения?

И един малко смешен въпрос - по време на сафари, къде става ходенето до тоалетна? 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

На 15.08.2022 г. в 17:11, dechy каза:

каква трябва да бъде сумата на бакшиша за шофьора (гида) на ден? И тази сума е обща от всички в джипа или на човек?

При нас всяка двойка сама прецени какво да оставя като бакшиш. Не е била сума, обща за пътуващите в джипа. 

 

На 15.08.2022 г. в 17:11, dechy каза:

В кои случаи пътува и готвач?

Сафарито ни в Танзания се водеше бюджетно и имахме готвач. Сутрин и вечер приготвяше топла храна в къмпинга, а за обяд получавахме някакъв вид суха храна в кутии. 

 

На 15.08.2022 г. в 17:11, dechy каза:

по време на сафари, къде става ходенето до тоалетна?

В самите паркове не сме напускали джипа. Стискахме 🤣

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 15.08.2022 г. в 16:11, dechy каза:

Да попитам каква трябва да бъде сумата на бакшиша за шофьора (гида) на ден? И тази сума е обща от всички в джипа или на човек?

В кои случаи пътува и готвач? Когато настаняването е в лоджии или по-луксозни кампове, храната не се ли приготвя там? Или готвачът приготва храната за обедните хранения?

И един малко смешен въпрос - по време на сафари, къде става ходенето до тоалетна? 🙂

 

Води се между 15 и 25 долара на ден на гид (това е общо за всички, които пътувате в джипа, не на човек) и може би малко по-скромно за шофьор (ако въобще има отделен) и за готвач. В лоджове и по-големи палаткови лагери ще ви готвят там и ще ви дават да си взимате храна в кутия за обяд. Когато спахме в обществени къмпинги, нашият готвач готвеше от рано сутринта за обяд и го носехме в колата в термо тенджери. Бях изненадан много приятно от качеството и количеството храна, дори за обяд. 

 

Ходенето до тоалетна става сред природата :)) Казваш, че искаш да провериш налягането на гумите, спират колата, оставяш вратата отворена и отиваш зад джипа. Гидът ще погледне преди това дали няма нещо наоколо. За по-извънредни случаи и по-сериозни намерения носиш торбичка, за да си почистиш, но на нас не ни се наложи. Понякога може да се спира в места, предназначени за пикник, където има тоалетни.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Десислава Цветанова
На 17.08.2022 г. в 14:38, emporiky каза:

Води се между 15 и 25 долара на ден на гид (това е общо за всички, които пътувате в джипа, не на човек) и може би малко по-скромно за шофьор (ако въобще има отделен) и за готвач. В лоджове и по-големи палаткови лагери ще ви готвят там и ще ви дават да си взимате храна в кутия за обяд. Когато спахме в обществени къмпинги, нашият готвач готвеше от рано сутринта за обяд и го носехме в колата в термо тенджери. Бях изненадан много приятно от качеството и количеството храна, дори за обяд. 

 

Ходенето до тоалетна става сред природата :)) Казваш, че искаш да провериш налягането на гумите, спират колата, оставяш вратата отворена и отиваш зад джипа. Гидът ще погледне преди това дали няма нещо наоколо. За по-извънредни случаи и по-сериозни намерения носиш торбичка, за да си почистиш, но на нас не ни се наложи. Понякога може да се спира в места, предназначени за пикник, където има тоалетни.

Здравейте! На нас ни предстои пътуване след около две седмици, тъкмо търся отново инфо за ковид изискванията. Можете ли да ми кабете когато пътувахте от Аруша до Занзибар попълвахте ли пак ПЛФ ( ние летим софия- Занзибар и за там ще попълним, но се чудя дали трябва и още един за вътрешния полет?) Също така, с ваксина не се изисква допълнителни тестове нито при влизане в Занзибар, нито в Аруша? И за визата- ние попълнихме, че пътуваме до Занзибар, защото нямаше опция да се цъкнат и Занзибар, и континенталната част, но после при полета за континенталната няма да ни направят проблем предполагам. Ако споделите и дали сте имали куфар при вътрешния полет и е оцелял, аъщо ще съм благодарна, че това ни е голяма тревога 😁

Връзка към коментар
преди 3 часа, Десислава Цветанова каза:

Здравейте! На нас ни предстои пътуване след около две седмици, тъкмо търся отново инфо за ковид изискванията. Можете ли да ми кабете когато пътувахте от Аруша до Занзибар попълвахте ли пак ПЛФ ( ние летим софия- Занзибар и за там ще попълним, но се чудя дали трябва и още един за вътрешния полет?) Също така, с ваксина не се изисква допълнителни тестове нито при влизане в Занзибар, нито в Аруша? И за визата- ние попълнихме, че пътуваме до Занзибар, защото нямаше опция да се цъкнат и Занзибар, и континенталната част, но после при полета за континенталната няма да ни направят проблем предполагам. Ако споделите и дали сте имали куфар при вътрешния полет и е оцелял, аъщо ще съм благодарна, че това ни е голяма тревога 😁

Привет, ПЛФ попълвахме само за Занзибар, за континентална Танзания сайтът не работи и докато го оправят просто не искат ПЛФ (https://afyamsafiri.moh.go.tz/). Тестове не ни искаха никъде, а сертификат за ваксина ми искаха .... едва при проверките за тръгване обратно към Европа на летището в Дар 😄 И аз помня, че ние попълнихме само Танзания, без Занзибар , защото нямаше опции за двете - при нас не беше проблем, много се съмнявам, че такива формалности въобще имат значение. При пристигане и при тръгване от Танзания ще ви искат да попълните на ръка един друг формуляр (по-скоро като документ за виза, отколкото здравна информация). Носете химикалки, че има само няколко и стават опашки : ). 

 

Ние направихме първо сафарито и после потеглихме към Занзибар, полетът беше Аруша - Занзибар. Много го мислехме и ние - на само багажа, но и самия полет, че летенето не ми е любимото занимание, особено с неизвестна авиокомпания. Всъщност всичко беше ок, багажът си дойде бързичко на летището в Занзибар, а полетът беше доста добре с Precision Air, даже сервират кафе и закуска :). Въпреки това, сафари компанията ни предупредиха още преди да тръгнем за Танзания да вземем каквото можем в ръчен багаж, защото има доста случаи на загубени багажи тази година (всъщност не само в Африка, ами и по цял свят в момента). Така че натъпкахме един сак с всичко необходимо за няколко дни, за да сме спокойни. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние ще пътуваме след по-малко от седмица. Първо кацаме в Занзибар, после ще имаме вътрешен полет до Аруша с  Precision. Имаме вече визи, попълнихме само Занзибар в тях. Нямаше опция за друго място. 24ч. преди кацането трябва да се попълни и PLF-а.

Аз доколкото разбрах от сайта на МВнР, се иска PCR, независимо дали сме ваксинирани или не. На място се правят бързи тестове на случаен принцип на тези, които нямат ваксина.

@emporiky, би ли разказал за организацията ви на Занзибар - вземахте ли рент а кар, какви дей трипове правихте, къде ви бяха нощувките?

 

Връзка към коментар

Здравейте,

 

Малко късно намерих този форум, пътуването ми до Танзания е в петък но все още имам някои неизяснени въпроси.

 

1) От изискванията не става ясно дали сертификат за ваксиниране е само 2 ваксини или и 3та? Виждам че предишния коментар казва че не са искали изобщо до напускането на Танзания, но ако все пак някой има конкретна информация също ще е полезно.

 

2) Има ли Маларон или еквиваленти които могат да се купят от Танзания? Не видях в последните страници коментари по тази тема (освен за мухите цеце), но насекомите по време на сафарито или в Занзибар представляват ли някакъв постоянен сериозен проблем?

 

3) Правите ли си здравна застраховка от България? Имате ли някакви наблюдения за това?

 

Други общи въпроси:

 

- Обмислям да си взема бинокъл за сафарито, някой да има наблюдения до колко са потребни биноклите? Видеата които гледам показват животните доста близо но предполагам че през повечето време не е така.

 

- Някой ходил ли е до остров Мафия? Имате ли представа какви са шансовете да се видят китовите акули през Септември? Също така препоръчани компании?

 

- Някой да има опит с гмуркането в Занзибар и Мафия? Кои са местата да се посетят?

 

- Какво мислите за наема на кола в Занзибар? Някоя препоръчавана компания?

 

- Някой да е ползвал Meru slopes tours? Предложението има звучеше доста добре и покриваше нещата които искаме (миграцията и пресичането на река Мара плюс 2 нощувки в лодж за 1600$ за 5 дни/4 нощувки) но като цяло комуникацията не е много добра въпреки че не остана много време. Под не много добра имам предвид че отговаря след няколко часа и понякога игнорира малко въпросите ми. Ако някой има подобни наблюдения или коментари ще е полезно да чуя.

 

 

Пътуването ми е следното:

- пристигаме в Занзибар и летим същия ден до Аруша

- на следващия ден започва 5 дни сафари в Тарангире, Серенгети и Нгоронгоро кратера

- връщаме се в Занзибар за 3 пълни дни

- след това 2 нощувки на остров Мафия

 

Вътрешните полети са с Auric Air и един с Air Tanzania.

 

Други коментари също са добре дошли.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние след дълги размишления и разговори с минали по този път, решихме да наемем кола на Занзибар, защото трансферите са безумно скъпи и колата дава повече свобода и възможности. Ще ползваме Zanzibar car. На WhatsApp дават една идея по-ниски цени. Както между другото и всички останали.

Нашата програма е следната:

Пътуваме с Qatar. Кацаме на Занзибар. Там имаме 5 нощувки. На 6-тия ден рано сутринта летим с Precision  до Аруша и започваме 5-дневно сафари с 4 нощувки - Тарангире, 2 дни Серенгети и НгороНгоро.  2 нощувки в луксозни лоджове и 2 в луксозни палатки. Нашата фирма е Mama Savana. Докато уговаряхме подробностите, преди да платя аванса, бяха много бързи и точни с отговорите, вече малко се мотаят. 🙂 

Връщането ни е закупено с Qatar - през Килиманджаро с Tanzania air до Дар Ес Салаам, (но за по-напряко минава отново през Занзибар). 🙂 

Връзка към коментар
Десислава Цветанова
преди 11 часа, dechy каза:

Ние ще пътуваме след по-малко от седмица. Първо кацаме в Занзибар, после ще имаме вътрешен полет до Аруша с  Precision. Имаме вече визи, попълнихме само Занзибар в тях. Нямаше опция за друго място. 24ч. преди кацането трябва да се попълни и PLF-а.

Аз доколкото разбрах от сайта на МВнР, се иска PCR, независимо дали сме ваксинирани или не. На място се правят бързи тестове на случаен принцип на тези, които нямат ваксина.

@emporiky, би ли разказал за организацията ви на Занзибар - вземахте ли рент а кар, какви дей трипове правихте, къде ви бяха нощувките?

 

Привет 🙂 а къде намери тази информация, и за кое имаш пред, за континенталната част, че се изисква или за Занзибар? За самия Занзибар със сигурност няма нужда, оставям линк на един от сайтовете, по който се ориентирах 🙂https://www.dfa.ie/travel/travel-advice/a-z-list-of-countries/tanzania/ За континенталната част обаче намирам по скоро различна информация, и това ме учудва...въпреки че по принцип навсякъде по света когато имаш ваксина, вече не искат ПСР, съмнявам се да са такова изключение 😁

Връзка към коментар
Десислава Цветанова
преди 11 часа, Biser Hong каза:

Здравейте,

 

Малко късно намерих този форум, пътуването ми до Танзания е в петък но все още имам някои неизяснени въпроси.

 

1) От изискванията не става ясно дали сертификат за ваксиниране е само 2 ваксини или и 3та? Виждам че предишния коментар казва че не са искали изобщо до напускането на Танзания, но ако все пак някой има конкретна информация също ще е полезно.

 

2) Има ли Маларон или еквиваленти които могат да се купят от Танзания? Не видях в последните страници коментари по тази тема (освен за мухите цеце), но насекомите по време на сафарито или в Занзибар представляват ли някакъв постоянен сериозен проблем?

 

3) Правите ли си здравна застраховка от България? Имате ли някакви наблюдения за това?

 

Други общи въпроси:

 

- Обмислям да си взема бинокъл за сафарито, някой да има наблюдения до колко са потребни биноклите? Видеата които гледам показват животните доста близо но предполагам че през повечето време не е така.

 

- Някой ходил ли е до остров Мафия? Имате ли представа какви са шансовете да се видят китовите акули през Септември? Също така препоръчани компании?

 

- Някой да има опит с гмуркането в Занзибар и Мафия? Кои са местата да се посетят?

 

- Какво мислите за наема на кола в Занзибар? Някоя препоръчавана компания?

 

- Някой да е ползвал Meru slopes tours? Предложението има звучеше доста добре и покриваше нещата които искаме (миграцията и пресичането на река Мара плюс 2 нощувки в лодж за 1600$ за 5 дни/4 нощувки) но като цяло комуникацията не е много добра въпреки че не остана много време. Под не много добра имам предвид че отговаря след няколко часа и понякога игнорира малко въпросите ми. Ако някой има подобни наблюдения или коментари ще е полезно да чуя.

 

 

Пътуването ми е следното:

- пристигаме в Занзибар и летим същия ден до Аруша

- на следващия ден започва 5 дни сафари в Тарангире, Серенгети и Нгоронгоро кратера

- връщаме се в Занзибар за 3 пълни дни

- след това 2 нощувки на остров Мафия

 

Вътрешните полети са с Auric Air и един с Air Tanzania.

 

Други коментари също са добре дошли.

Привет 🙂 нашата програма е подобна, но е все с air Tanzania 😁 за Мафия не сме го планирали, защото нямаше да ни остане време, но навсякъде четох, че е страхотно за дайвинг, така че се съмнявам да сбъркате:) ние ще се гмуркаме около Падже, четох, че там рифовете са все още доста запазени. За сертификата - по принцип по изискванията на ЕС нашите си сертификати за две дози са валидни до шест месеца след втората доза, а този за бустера засега е безсрочен. Трябва да ви е в срок, за да се счита за валиден. Не знам за еквиваленти тамошни, ние си взехме Маларон от аптеката на гръцката граница и ще си го пием, за насекомите задължително репелент и то с DEET активна съставка- колкото по висок процент е, толкова по дълго време ви пази. Има в нашите си аптеки. Ние ще си направим медицинска застраховка, за всеки случай 🙂

Връзка към коментар
Десислава Цветанова
преди 13 минути , Десислава Цветанова каза:

Привет 🙂 а къде намери тази информация, и за кое имаш пред, за континенталната част, че се изисква или за Занзибар? За самия Занзибар със сигурност няма нужда, оставям линк на един от сайтовете, по който се ориентирах 🙂https://www.dfa.ie/travel/travel-advice/a-z-list-of-countries/tanzania/ За континенталната част обаче намирам по скоро различна информация, и това ме учудва...въпреки че по принцип навсякъде по света когато имаш ваксина, вече не искат ПСР, съмнявам се да са такова изключение 😁

Привет отново, включвам се само с още вин източник, в кокто също пише, че ако имате ваксина, няма нужда от ПСР. 🙂

Връзка към коментар

Moже Вашата информация да е по-актуална. Моята е от сайта на нашето МВнР https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Africa/tanzania Там не се разграничават изискванията за контитенталната част и за Занзибар. Няма логика изискванията да са различни.

Тъй като от нашето семейство само аз имам бустер, на останалите са минали повече от 6 месеца от втора доза или от преболедуване, смятам да си направим PCR-и тук все пак преди заминаването.

 

Връзка към коментар
На 23.08.2022 г. в 20:53, dechy каза:

Ние ще пътуваме след по-малко от седмица. Първо кацаме в Занзибар, после ще имаме вътрешен полет до Аруша с  Precision. Имаме вече визи, попълнихме само Занзибар в тях. Нямаше опция за друго място. 24ч. преди кацането трябва да се попълни и PLF-а.

Аз доколкото разбрах от сайта на МВнР, се иска PCR, независимо дали сме ваксинирани или не. На място се правят бързи тестове на случаен принцип на тези, които нямат ваксина.

@emporiky, би ли разказал за организацията ви на Занзибар - вземахте ли рент а кар, какви дей трипове правихте, къде ви бяха нощувките?

 

След много чудене за организацията в Занзибар за 7 дни отидохме в Джамбиани в два различни хотела - единият Mamamapambo (класическата картичка с апартаментче на плажа и хамак до океана) и препоръчвания от много места Blue Oyster. Преди това мислехме да отидем на северозапад в Нунгви, защото знам, че там няма такива отливи и най-вероятно вятърът е по-слаб (на източната част на Занзибар духа доста, особено летните за нас месеци). За сметка на това ми се стори шумно и пренаселено - ходил съм на Слънчев бряг преди години и не ми се искаше да повтарям 🙂 . Както и други са споделяли, за нас, макар и по-семпъл, Blue Oyster беше най-доброто място - пространство за всички в хотела, добро обслужване като за региона (навсякъде в Занзибар се чака адски дълго в ресторантите - на много местав ще ви кажат да поръчате предварително) и добри възможности за екскурзии. 

 

Рент а кар не сме взимали, а и честно казано не съм сигурен дали бих - просто не мисля, че си струва занимавката да караш по тези пътища, да се чудиш къде да оставяш колата и да я мислиш после си заслужавт. Иначе като активности се гмуркахме на рифа срещу Jambiani/Paje и доста ни хареса, макар че хората, които бяха ходили на Бали казаха, че не може да има сравнение между двете. Ние се бяхме гмуркали само в Гърция и бяхме доста впечатлени. Друг от дните наехме рибарска лодка и отидохме на шнорхелинг, но в региона на Джамбиани не беше кой знае какво. Разбира се, интересно е да се качите на някоя от типичните им лодки. Направихме екскурзия и до остров в близост до Pungume, където беше интересно, защото няма други хора освен местните рибари. Там вече шнорхелингът си заслужава, рифът беше доста по-жив. Минахме и през един пясъчен остров, който се вижда само при отлив, но там има доста туристи и обядввахме на острова с рибарите. Накрая минахме покрай бряг с мангрови гори, където видяхме типичните за региона маймуни. Всъщност това беше и най-екстремната част от пътуването, тъй като до там се пътува с една малка рибарска лодка, а на някои по-октрити места вълните бяха сериозни - с две спасителни жилетки за 5 души. Така че внимавайте какво и от кого запазвате, със сигурност недейте от всеизвестните beach boys на плажа, които ще ви убеждават, че са занзибарският Джак Спароу. 

 

Делфини и китове не видяхме, предполагам просто нямахме късмет, а и след сафарито и гледките, на които се нагледахме предходната седмица, като че ли не държахме чак толкова. Всички предлагат т.нар. blue safari, но ние решихме да не го правим, тъй като това, което правят, е че отиват на местата, където знаят, че има делфини и почват да ги преследват, а вие скачате във водата, за да ги видите. Според мен не ок за животните това и се отказахме.

 

Като цяло след една седмица сафари и по-суровите изживявания там гледахме да си почиваме на Занзибар, за мен беше интересно да обикалям и да виждам как живеят местните в близките селца, като определено прави впечатление изключително ниския стандарт, особено в региони с по-малко туристи.

 

За въпросите за сертификати - не мога да дам категоричен отговор, тъй като ние сме с бустер и пътувахме от Белгия (едва ли държавата, от която се тръгва има значение за тях). Но със сигурност единствено на тръгване ни провериха сертификатите - въпрос на кого ще попаднете е. В Катар може да излезете от летището само с бустер. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 34 минути , emporiky каза:

Така че внимавайте какво и от кого запазвате, със сигурност недейте от всеизвестните beach boys на плажа, които ще ви убеждават, че са занзибарският Джак Спароу. 

 

Делфини и китове не видяхме, предполагам просто нямахме късмет, а и след сафарито и гледките, на които се нагледахме предходната седмица, като че ли не държахме чак толкова. Всички предлагат т.нар. blue safari, но ние решихме да не го правим, тъй като това, което правят, е че отиват на местата, където знаят, че има делфини и почват да ги преследват, а вие скачате във водата, за да ги видите. Според мен не ок за животните това и се отказахме.

Това Blue safari няма нищо общо с истинското Блу сафари, което може да се закупи от сайта на организаторите.  На истинското сафари се минава покрай остров, където по принцип има делфини. Спират се моторите на лодките и се изчакват да се появят делфини и така се наблюдават. При нас имаше един-два, но аз така и не ги видях. След което се палят моторите и се отива на място за гмуркане, а после на един остров, който може да се полва само от организаторите на истинския тур.

Blue safari-то за което вие пишете се предлага от beach boys на плажа и е някаква измишльотина. Делфини се преследват, когато се ходи на тура на остров Мамба. Наистина се виждат много делфини, но пък не е приятно изживяване за тях.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте. Изчетох толкова полезни неща тук. Благодаря.

 

Имам намерение да пътувам до Занзибар с жена ми и дъщеричката ми, която живот и здраве до другото лято ще е на година и половина.

 

Въпросът ми е удачно ли е да се посети Занзибар през август, защото само тогава сме свободни всички? Плюсове и минуси ?

 

Отделно от това ме интересува кои са най-евтините варианти за самолетни билети ? Доколкото видях Turkish Airlines от Истанбул е най-евтино, но може и да греша.

 

Има ли на острова или някъде наблизо национален парк или сафари?

 

Благодаря предварително! 🙂

Връзка към коментар
преди 46 минути , Vunkara каза:

Здравейте. Изчетох толкова полезни неща тук. Благодаря.

 

Имам намерение да пътувам до Занзибар с жена ми и дъщеричката ми, която живот и здраве до другото лято ще е на година и половина.

 

Въпросът ми е удачно ли е да се посети Занзибар през август, защото само тогава сме свободни всички? Плюсове и минуси ?

 

Отделно от това ме интересува кои са най-евтините варианти за самолетни билети ? Доколкото видях Turkish Airlines от Истанбул е най-евтино, но може и да греша.

 

Има ли на острова или някъде наблизо национален парк или сафари?

 

Благодаря предварително! 🙂

Август е добър месец за посещение на Занзибар, топ сезон. Цените, обаче, ще са по-високи.

На острова няма сафари, но пък има национален парк с маймунки, характерни само за Занзибар, с лодка се ходи до резерват с кустенурки, също така може да се ходи за наблюдение на делфини.

Ако искате сафари ще трябва да отидете до континеталната част - парка Серенгети и т.н.

По принцип билети до Занзибар пускат Търкиш, КЛМ и Катарците. Вече кои са с най-ниски цени, трябва да се следи. Все пак, ако ще летите август месец, не знам дали точно за този период ще има намаление, тъй като в Занзибар ще е топ сезон. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.