Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

Остават ни само няколко дни до заминаването за Занзибар и имам 2 последни въпроса:

1. За трансферите - организирала съм трансфера само от летището до хотела първия ден. Цените, които ми предлагат като цяло са високи. А ще ми е необходимо да се предвижим до другата част на острова, после до Стоун Таун, после до летището и междевремено до някой дайв център. На място ли да търся кой да ни закара или вие ще ми препоръчате някой шофьор/агенция? 

2. Валута - разнопосочни мнения чета. Последно долари да взема или местна валута? Отделно от офертите от дайвинг центровете, които получих навсякъде подчертават, че имат 5% такса, ако се плаща с карта. Как стои въпросът с банкоматите там? Има ли навсякъде?

Благодаря предварително!

 

Редактирано от violeta
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, violeta каза:

Остават ни само няколко дни до заминаването за Занзибар и имам 2 последни въпроса:

1. За трансферите - организирала съм трансфера само от летището до хотела първия ден. Цените, които ми предлагат като цяло са високи. А ще ми е необходимо да се предвижим до другата част на острова, после до Стоун Таун, после до летището и междевремено до някой дайв център. На място ли да търся кой да ни закара или вие ще ми препоръчате някой шофьор/агенция? 

2. Валута - разнопосочни мнения чета. Последно долари да взема или местна валута? Отделно от офертите от дайвинг центровете, които получих навсякъде подчертават, че имат 5% такса, ако се плаща с карта. Как стои въпросът с банкоматите там? Има ли навсякъде?

Благодаря предварително!

 

Няма много банкомати. Вземи долари, курсът е добър, дори на летището, в града е една идея по- добре, по мое време 2100 на летището, 2175 в града.

За трансфер ползвахме една фирма онлайн, някой тук май я препоръча, пестяха се по 5-10$ на трансфер, но сега не се сещам.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
25 minutes ago, Oshko said:

Вземи долари, курсът е добър, дори на летището, в града е една идея по- добре, по мое време 2100 на летището, 2175 в града.

 

Т.е. нося долари от тук и там сменям в местната валута?

Плаща ли се някъде в долари всъщност?

Връзка към коментар
преди 6 часа, violeta каза:

Остават ни само няколко дни до заминаването за Занзибар и имам 2 последни въпроса:

1. За трансферите - организирала съм трансфера само от летището до хотела първия ден. Цените, които ми предлагат като цяло са високи. А ще ми е необходимо да се предвижим до другата част на острова, после до Стоун Таун, после до летището и междевремено до някой дайв център. На място ли да търся кой да ни закара или вие ще ми препоръчате някой шофьор/агенция? 

2. Валута - разнопосочни мнения чета. Последно долари да взема или местна валута? Отделно от офертите от дайвинг центровете, които получих навсякъде подчертават, че имат 5% такса, ако се плаща с карта. Как стои въпросът с банкоматите там? Има ли навсякъде?

Благодаря предварително!

 

Всеки хотел предлага екскурзии до всяка точка на Занзибар, до Стоун Таун може да се вземе и местна маршрутка за 2 долара, но не ви я препоръчвам. От хотела ще ви осигурят кола с климатик, която е с местен гид. По скъпо е но няма да се лутате. Вземете си долари и в хотела си обменете само малко шилинги за бакшиши. За всичко се пазарете дори за екскурзиите. Банкомати лично аз не видях там, но не ми е и трябвало. Ходих да се гмуркам, но цената ако не се лъжа с храна беше около 70 долара на човек с пазарлък. Такситата също трябва да се пазарят ако ти кажат 50 значи ще се навия на 30 долара зависи от разстоянието.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Just now, Бацката said:

ходих да се гмуркам, но цената ако не се лъжа с храна беше около 70 долара на човек с пазарлък. 

Ей сега, ако ми посочиш дайвинг център, който предлага дайв за 70$, че и с храна, ще те черпя бира на следващата сбирка. :)

А къде се гмуркахте точно? Че гледах, че има различни локации и ми е трудно да избера (ако имам опция да избирам де - на първо място времето да е с нас)...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , violeta каза:

Ей сега, ако ми посочиш дайвинг център, който предлага дайв за 70$, че и с храна, ще те черпя бира на следващата сбирка. :)

А къде се гмуркахте точно? Че гледах, че има различни локации и ми е трудно да избера (ако имам опция да избирам де - на първо място времето да е с нас)...

Гмуркахме се до частния невероятен остров Мнемба. Да не се бъркам, но вярно дайвинга е различно животно, нашето беше блу сафари с гмуркане, но не с пълна екипировка, а само с очила, шнорхел и плавници. Извинявам се  за подвеждането.  Почерпката ще е от мен :)

Редактирано от Бацката
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 19 минути , violeta каза:

Т.е. нося долари от тук и там сменям в местната валута?

Плаща ли се някъде в долари всъщност?

Да. Може да се плаща и направо в долари, но като правило има лека загуба.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
36 minutes ago, Бацката said:

Гмуркахме се до частния невероятен остров Мнемба. Да не се бъркам, но вярно дайвинга е различно животно, нашето беше блу сафари с гмуркане, но не с пълна екипировка, а само с очила, шнорхел и плавници. Извинявам се  за подвеждането.  Почерпката ще е от мен :)

Ааа така може ;) точно този остров набелязах и аз. Реално ви заведоха с лодка, имахте време за шнорхлинг, хапнахте и обратно, така ли? 

Връзка към коментар
преди 10 часа, violeta каза:

Ааа така може ;) точно този остров набелязах и аз. Реално ви заведоха с лодка, имахте време за шнорхлинг, хапнахте и обратно, така ли? 

Да заведоха ни с лодка и поплувахме около 2-3 часа, хапнахме леко и след това ни закараха до уникалния плаж на Нунгви, където имахме няколко часа за плаж. Екскурзията беше цял ден от 8:00 до 17:00 часа. Снимките са на водата до острова. 

20170129_111709.jpg

20170129_113212.jpg

20170129_113236.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте пътешественици,

Купих билетите и август отлитаме за Танзания и Занзибар. На отиване сме с турските авиолинии до Килиманджаро. Сафарито ще го правим с Боби турс, дано не съм избрала лош вариант. После летим до Занзибар, там си харесах един хотел, Вила Кива. Връщането е с дубайците. Направихме ваксините за жълта треска. Ще купим Маларон. Малко сме притеснени, защото четох какво ли не. Вашите постове много ми помогнаха при подготовката на пътуването. 

Редактирано от Ali
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Ali каза:

Здравейте пътешественици,

Купих билетите и август отлитаме за Танзания и Занзибар. На отиване сме с турските авиолинии до Килиманджаро. Сафарито ще го правим с Боби турс, дано не съм избрала лош вариант. После летим до Занзибар, там си харесах един хотел, Вила Кива. Връщането е с дубайците. Направихме ваксините за жълта треска. Ще купим Маларон. Малко сме притеснени, защото четох какво ли не. Вашите постове много ми помогнаха при подготовката на пътуването. 

За комарите не трябва да се притеснявате, поне при нас нямаше, но ние бяхме в сухия сезон - януари.  Не се притеснявай, че няма да ви хареса. Занзибар остава в сърцето на всеки. Задължително трябва да се възползвате от предлаганите ви екскурзии - блу сафари, гмуркания около частния остров Мнемба, плажовете на Нунгви и Кендва, острова на костенурките и поне според мен най-малко, но е хубаво да се посети и види столицата им Стоун таун, а там задължително Англиканската църква. Зависи какви са ви интересите, но на мен лично не ми хареса много каменния град - много жега и рекетьори. Ако сте любители на водните красоти и бели плажове не пропускайте изброените екскурзии. И за всичко се пазарете на половина от обявената цена.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
23 hours ago, Бацката said:

За комарите не трябва да се притеснявате, поне при нас нямаше, но ние бяхме в сухия сезон - януари.  Не се притеснявай, че няма да ви хареса. Занзибар остава в сърцето на всеки. Задължително трябва да се възползвате от предлаганите ви екскурзии - блу сафари, гмуркания около частния остров Мнемба, плажовете на Нунгви и Кендва, острова на костенурките и поне според мен най-малко, но е хубаво да се посети и види столицата им Стоун таун, а там задължително Англиканската църква. Зависи какви са ви интересите, но на мен лично не ми хареса много каменния град - много жега и рекетьори. Ако сте любители на водните красоти и бели плажове не пропускайте изброените екскурзии. И за всичко се пазарете на половина от обявената цена.

Бацката,

Този пост идва точно на време. Чудех се какви забавления да си организираме на острова. Благодаря.

Притесненията са ни в коректността на фирмата за сафари, че обещаха много неща уж безплатни. Надявам се да са коректни и да си изкараме супер на сафарито.

Благодаря на всички още веднъж :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте!

 

От настоящата промоция на Катарците виждам билети София-Занзибар/Найроби-София за по 504 евро. Можете ли да ме ориентирате как е като цена? По принцип гледах миналата година промоция с Турците само за Занзибар и беше под 400 евро, но и двата града трудно ги има заедно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте пътешественици,

Скоро някой да е ползвал услугите на Боби турс?

Аз ги резервирах за сафари, обещаха ни безплатен трансфер от и до летището. Изглеждат ми сериозни и заинтетесовани, но все пак да събера малко инфо преди тръгването ни?

 

Благодаря

Връзка към коментар

Здравейте пътешественици

Имам купени билети за вътрешен полет от Аруша до Занзибар с Precision air. Благодаря на Fly traveler, че е регистрирал малката ни родина и ние можем да ползваме техните услуги.

Въпросът ми е за багажа, някъде мернах, че трябва да са меки сакове. Това важи ли за Precision air?

 

Благодаря

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За авиокомпанията може да не е задължително, но ако ще ходите на сафари (а след като сте в Аруша не виждам какво друго ще правите :) ) е по-добре да си вземете меки сакове действително... Саваната и претъпканите сафари джипове не са особено куфар friendly... :lol:

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)
3 hours ago, chandni said:

За авиокомпанията може да не е задължително, но ако ще ходите на сафари (а след като сте в Аруша не виждам какво друго ще правите :) ) е по-добре да си вземете меки сакове действително... Саваната и претъпканите сафари джипове не са особено куфар friendly... :lol:

Зависи колко човека са в джипа и дали са на къмпинг сафари т. е. дали ще мъкнат палатки, готвач и храна с тях.  Тази година двама човека + гид нямахме никакви проблеми да сме с по един огромен твърд куфар всеки, ръчни багажи и един куфар с фотоекипировка, при все,  че в Ланд Крузера имаше и голям хладилник. Единственото нещо, което мe кара да не си нося големия твърд куфар на сафари e ако има полети с малки самолети (Precision Air не летят с такива), където меките сакове са задължители. Иначе твърдия куфар може да се заключва, даже на някои места на къмпинги съм го оставял цяла нощ навън под дъжда без да ми влезе и капка вода в багажа.  Даже ако няма много място, по-добре да вземат на двама човека един голям твърд куфар, пак са по-защитени.

Всъщност поста се отнася за @Ali :):)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Под малки авиокампании да разирам ли полета на Hanh Air от Занзибар до Уилсън в Найроби? Самолета е 32 местен, dh8. За първи път чувам за такова условие относно багажа.

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)
1 hour ago, feel_the_rush said:

Под малки авиокампании да разирам ли полета на Hanh Air от Занзибар до Уилсън в Найроби? Самолета е 32 местен, dh8. За първи път чувам за такова условие относно багажа.

 

DHC-8 се използва от доста европейски, северноамерикански, африкански и не знам какви си още авиолинии за редовни полети. До момента не съм имал ограничение за багажа да е в меки сакове като съм летял на такъв. Ограничението се отнася за предимно едномоторни самолети и такива от DHC-6 Twin Otter надолу (като размер), примерно Cessna 208 Grand Caravan или Cessna 206 Stationair, които кацат на неасфалтирани писти вътре в резерватите (виж снимките долу).

 

Ето типове самолети, където обикновено има изисквания багажа да е в меки сакове, за да могат да го натъпчат по разните му багажници.

DHC - 6, Twinn Otter на пистата Ол Секи, Масай Мара, Кения:
 

972358_10200924939899707_409923271_n.jpg

 

Cessna 206 Stationair излита от пистата Куай, концесията Куай в Ботсвана:
 

10616437_10203352764073794_1997956927920213059_n.jpg

 

Cessna 208 Grand Caravan рулира след кацане на пистата Селенкей, екосистемата на национален парк Амбосели, Кения:
 

700_6671_DxO.jpg

 

 

А ето и един DHC - 8 на летището в Худспрейт, Ю. Африка (поема всякакви багажи, все пак е добре да се види лимита на авиолинията):

 

10435876_10203018401634942_5120749950884925626_n.jpg

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
11 hours ago, FlyTraveler said:

Зависи колко човека са в джипа и дали са на къмпинг сафари т. е. дали ще мъкнат палатки, готвач и храна с тях.  Тази година двама човека + гид нямахме никакви проблеми да сме с по един огромен твърд куфар всеки, ръчни багажи и един куфар с фотоекипировка, при все,  че в Ланд Крузера имаше и голям хладилник. Единственото нещо, което мe кара да не си нося големия твърд куфар на сафари e ако има полети с малки самолети (Precision Air не летят с такива), където меките сакове са задължители. Иначе твърдия куфар може да се заключва, даже на някои места на къмпинги съм го оставял цяла нощ навън под дъжда без да ми влезе и капка вода в багажа.  Даже ако няма много място, по-добре да вземат на двама човека един голям твърд куфар, пак са по-защитени.

Всъщност поста се отнася за @Ali :):)

 

11 hours ago, FlyTraveler said:

Зависи колко човека са в джипа и дали са на къмпинг сафари т. е. дали ще мъкнат палатки, готвач и храна с тях.  Тази година двама човека + гид нямахме никакви проблеми да сме с по един огромен твърд куфар всеки, ръчни багажи и един куфар с фотоекипировка, при все,  че в Ланд Крузера имаше и голям хладилник. Единственото нещо, което мe кара да не си нося големия твърд куфар на сафари e ако има полети с малки самолети (Precision Air не летят с такива), където меките сакове са задължители. Иначе твърдия куфар може да се заключва, даже на някои места на къмпинги съм го оставял цяла нощ навън под дъжда без да ми влезе и капка вода в багажа.  Даже ако няма много място, по-добре да вземат на двама човека един голям твърд куфар, пак са по-защитени.

Всъщност поста се отнася за @Ali :):)

Благодаря Fly,

Ние ще сме на индивидуално сафари (с Боби турс), двама души и решихме да не спим на палатки, а в лодж.

Благодаря за всички твои съвети тук, много ми бяха полезни при планиране на нашето пътуване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

някой знае  ли дриги възможности за предвижване от Аруша (Килиманджаро) до Зарзибар освен Precision Air, Auric Air и  Flight link? Някакви чартъри ?

Цените на полетите за края на октомври са станали закръглени...

Остава ми варианта Fastjet до Дар ес Салаам + трансфер + 2 часа ферибот... Което е загуба на време, но цената е в пъти по-малка.

Каква цена да очакваме за трансфера от летището до ферито?

Резервирахме сафари за Серенгети и Нгоронгоро с Oltumure за 4 дена с включен ден 0 снощувка в аруша и трансфери за 1040 долара на човек – къмпинг.

Беше много разправия с резервацията. Надявам се всичко да е наред.

 

Благодаря за отговорите!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.