Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

преди 16 часа, ivabeleva каза:

Здравейте,

 

някой знае  ли дриги възможности за предвижване от Аруша (Килиманджаро) до Зарзибар освен Precision Air, Auric Air и  Flight link? Някакви чартъри ?

Цените на полетите за края на октомври са станали закръглени...

Остава ми варианта Fastjet до Дар ес Салаам + трансфер + 2 часа ферибот... Което е загуба на време, но цената е в пъти по-малка.

Каква цена да очакваме за трансфера от летището до ферито?

Резервирахме сафари за Серенгети и Нгоронгоро с Oltumure за 4 дена с включен ден 0 снощувка в аруша и трансфери за 1040 долара на човек – къмпинг.

Беше много разправия с резервацията. Надявам се всичко да е наред.

 

Благодаря за отговорите!

 

ZanAir, Coastal и Regional Air Services също изпълняват полети от Аруша (регионалното летище) до Занзибар, но не очаквай различни цени от тези на останалите превозвачи. Цена от +- 300 долара за еднопосочен билет е съвсем нормална за такъв тип полети с такъв тип самолети за такова разстояние.

FastJet (Килиманджаро - Дар) е прекрасна възможност за нискотарифен полет. Може да намерите допълнителен полет от Дар ес Салаам до Занзибар, ако не ви се занимава с ферибот. Имам някакви спомени за 40-50 долара на билет за еднопосочен полет с Precision Air.

Цената на сафарито е нормална за basic camping на public campsites. Фирмата има много добри ревюта, не би трябвало да имате проблеми.
 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, FlyTraveler каза:

 

ZanAir, Coastal и Regional Air Services също изпълняват полети от Аруша (регионалното летище) до Занзибар, но не очаквай различни цени от тези на останалите превозвачи. Цена от +- 300 долара за еднопосочен билет е съвсем нормална за такъв тип полети с такъв тип самолети за такова разстояние.

FastJet (Килиманджаро - Дар) е прекрасна възможност за нискотарифен полет. Може да намерите допълнителен полет от Дар ес Салаам до Занзибар, ако не ви се занимава с ферибот. Имам някакви спомени за 40-50 долара на билет за еднопосочен полет с Precision Air.

Цената на сафарито е нормална за basic camping на public campsites. Фирмата има много добри ревюта, не би трябвало да имате проблеми.
 

 

Благодаря за отговора Fly! С Precision Air наистина има полети около 40 долара от Дар ес Салаам! В момента подскачам от кеф! :yahoo: А 300 долара въобще не ми се плащат за вътрешни полети. С чартерчета на Flight Link излизаше около 180.

Сега ти чета пътеписа за Занзибар и се настройвам на вълна планиране за острова! Чудесни снимки! Започва да ме сърби да си купя един телеобектив...Въпросът е, че никак не ми се мъкне, а малкият не знам до колко ще ми свърши работа... По-лошото е, че ми се иска и един апарат за подводни снимки.. Пълно щастие няма :)

 

 

Връзка към коментар
В момента, ivabeleva каза:

Започва да ме сърби да си купя един телеобектив...Въпросът е, че никак не ми се мъкне, а малкият не знам до колко ще ми свърши работа... :)

 

Значи... Аз само да споделя скромния си опит по повод обективите. Веднъж съм била по африканските земи, с нула познание за апарати (и сега е там някъде), и нула налични. Купих един - и добре че беше @Георги , за да ми каже: абе купи си и един телеобектив, иначе за какво ще ходиш на сафари... Май още не съм му благодарила :) Така че - купи си телеобектив, дори да е най-нискобюджетния като моя, иначе ще си изядеш ушите от яд, вярвай ми :) 

Връзка към коментар
преди 2 часа, ivabeleva каза:

Благодаря за отговора Fly! С Precision Air наистина има полети около 40 долара от Дар ес Салаам! В момента подскачам от кеф! :yahoo: А 300 долара въобще не ми се плащат за вътрешни полети. С чартерчета на Flight Link излизаше около 180.

Сега ти чета пътеписа за Занзибар и се настройвам на вълна планиране за острова! Чудесни снимки! Започва да ме сърби да си купя един телеобектив...Въпросът е, че никак не ми се мъкне, а малкият не знам до колко ще ми свърши работа... По-лошото е, че ми се иска и един апарат за подводни снимки.. Пълно щастие няма :)

 

 

 

Както са ти написали останалите, за прилична фотография на диви животни е нужен някакъв телеобектив (най-малкото). Това, което трябва да се запиташ в сучаят е дали ще ходиш на други сафарита и ако не, какво ще го правиш този телеобектив след сафарито. Повярвай ми, аз ако не ходя на сафари, не нося нито един телеобектив със себе си.

Имам приятел, който е невероятен любител на сафарита - в последните 20 години ходи поне веднъж годишно на такова или в Африка или в Индия за тигри. В Серенгети ходи само на персонални къмпинги (Special camping) - мястото е само за него и отдалечено от всякакво човешко присъствие, екип му опъва няколко палатки - за спане, за тоалетна, за душ, за трапезария и за самият персонал. Та този човек никога или почти никога НЕ прави снимки! Кефи се на всичко и понякога снима видео клипове.

Нямам представа и какъв апарат имаш. Ако е със сменяеми обективи, най-добре е да вземеш назаем от някого телеобектив. Добре, приемаме, че си взела някакъв такъв. Какво правиш с пейзажните снимки (широкоъгълни)? На сафари е изключително прашно и не се препоръчва да се сменят обективи. Широките (пейзажни снимки) са не по-малко интересни.

Едно решение е апарат със сменяема оптика и с телеобектив + някаква сапунерка за пейзажи.

Друго решение е един обектив или апарат с несменяема оптика със зум с голям обхват - нещо от сорта на 24-28 мм. до 200-300 мм. еквивалент на 35 милиметров филмов апарат или цифров full frame. Тогава си снимаш с един апарат, без много да му мислиш. Естествено, че няма нещо за нищо и няма супер зум със супер качество, но ще ти свърши някаква работа.

Аз на сафари ходя с две DSLR тела, три обектива (два от които теле - един със зум и един фиксиран / твърд) и сапунерка и пак съм оскъдно екипиран за добри снимки.

Телеобектива (и то приличен такъв) е само една от предпоставките за правене на хубави кадри на диви животни (и особено птици), от там нататък идват апаратите, опита, уменията и пр.  Та не знам какво да те посъветвам... Може би да носиш зум с голям обхват, било то на апарат със сменяема или несменяема оптика или пък се радвате на сафарито и снимате с каквото имате. :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

To Fly е прав за двете тела, ама ако нямаш сериозен интерес към снимането, това си е уливане, да не говорим, че е скъпо...

Може да вземеш телеобектив втора ръка и после да го продадеш, примерно... 

Връзка към коментар
преди 25 минути , neuromancer каза:

To Fly е прав за двете тела, ама ако нямаш сериозен интерес към снимането, това си е уливане, да не говорим, че е скъпо...

Може да вземеш телеобектив втора ръка и после да го продадеш, примерно... 

Изобщо не е уливане, ако няма широкообхватен зум (който стига до теле в горният си край) или пък допълнителна сапунерка за пейзажи, какво прави с широките снимки? Забрави за смяна на обективи в джипа по време на сафари, сензора се изцапва още на първия ден,  независимо от използване на духалки.

В резюме - @ivabeleva има три избора:

1. Два апарата, един с теле, друг с широк обектив. Били те със сменяема или с несменяема оптика.

2. Един апарат с широкообхватен зум (широк до теле).

3. Не се занимава, кефи се на сафарито и снима с каквото има (аз даже и не знам какво има).

Апарата за под вода е съвсем отделна бира. :)

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

И такаааа....малък update от мен! Ние си мислехме, че организацията на сафари е трудна и мъглива афера, но ни отне повече време да решим, какво ще правим на Занзибар. По този повод : https://www.heleninwonderlust.co.uk/2017/02/amazing-things-to-do-in-zanzibar/

Имайки предвид, че имаме много нощуви – 10, решихме, че ще правим едно голямо НИЩО.

Колкото повече чета блогове за Камения град, толкова повече съжалявам, че резервирахме само две нощувки. Градът изглежда колкото мизерен, толкова и очарователен. Резериврахме (100% ще бъдете изключително изненадани) в Al-Minar. Видях, че всички сте пренощували там. Никой друг хотел не можеше да бие съотношението цена-качество-локация.

Планът ни за Стоун таун се изчерпва в разходки по улиците, снимане на миш-маша от архитектура и хора, изпробване на уличната храна в Forodhani Gardens, посещение на знаковите сгради и разбира се - slave market.

Нещо, без което решихме, че няма да минем и ще се поглезим, е вечеря на някоя покривна тераса. Резервирахме в http://www.emersononhurumzi.com/tea-house/.

Това е втората по височина сграда в Стоун Таун. Вечерята започва преди залез слънце, а атмосферата е вдъхновена от Персия и Оман. Почти всяка вечер свирят на живо Таараб. Цената на тристепенното меню е 30 долара на човек и има места само за 30 души. Дали си заслужава - ще ви отговоря след като се върнем :)

Следващите 4 нощувки резервирахме в Miramont Retreat Zanzibar, за невероятната цена от 124 евро (целия престой). Хотелът е в близост до Matemwe, откъдето смятаме да се пробваме за шнорхелинг. Можете ли да препоръчате фирма?

Последните 4 нощувки резервирахме на Hotel on the Rock. Цената за бунгало с климатик излезе повече от двойна спрямо предишния хотел. Хотелът се намира на края на плажа на Paje и ни привлече с уединението си. Това може и да не е толкова хубаво от гледна точка на изхранването. С известна степен очаквания сме за този хотел, което според мен няма да е оправдано, но вижте само колко е красиво. :wub:

 

Остава и големия въпрос с пътуването на острова. Приятели са пътували с дала-дала и въпреки, че отнема много време и е истинско прикючение, ни го препоръчваха горещо :lol:. Вероятно трансферите от и до летището ще организираме с такси/последния хотел, но ако имате препоръки за наем на шофьор, ще се радвам да го имаме като опция.

 

п.с. Камерата ни е на около 4 годинки - Nikon D5100 със стандартен китов обектив Nikkor 18-55. Решихме, че за тези години не сме стигнали до идеята да снимаме с теле обектив и няма и да го използваме истински. Ще оставим снимането на професионалситите и зарибените аматьори ^_^

82633353.jpg

Редактирано от ivabeleva
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Ние правихме шнорхелинг до кораловия риф, като спазаряването е на самия плаж, със сигурност няма да ви подминат с оферта и вас :biggrin: Беше ни за първи първи път и си бяхме купили от онеьи full face маски от Декатлон.

Плавахме с традиционна дау лодка, само за нас двамата (то повече не може и да събере)  + екипажа. Подводния свят не беше кой знае колко богат - много морски звезди, много морски таралежи, корали, но не много шарени. Но беше много приятно да гоним отливи и приливи с лодката.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Радвам се, че открих хотел Ал-Минар и после по веригата много хора са го взели :) Наистина съотношението локация - цена - качество е много добро.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Може ли някой да ми каже къде са най-добрите зони за плаж на Занзибар? Четох, че най-добре било на север към Nungwi, но реално цялата дясна (карта)/източна половина също е в плажове и има страхотни оферти. Там проблем бил приливът/отливът доколкото разбрах, но колко точно сериозен е той? 

 

Някой ще препоръча ли хотел, който не е особено скъп?

Редактирано от ACM
Връзка към коментар
преди 1 час, ACM каза:

Може ли някой да ми каже къде са най-добрите  зони за плаж на Занзибар? Четох, че най-добре било на север към Nungwi, но реално цялата дясна (карта)/източна половина също е в плажове и има страхотни оферти. Там проблем бил приливът/отливът доколкото разбрах, но колко точно сериозен е той? 

Проблема е, че отливът е с километър и повече на вътре в океана и остават водорасли и не става за плаж. Отливът е през деня, а вечер водата се възстановява. Най-добрите плажове са на Нунгви и Кендва според мен. Има и места където става за плаж по източната ивица, но горепосочените трябва да се видят задължително разликата е от земята до луната.

Редактирано от Бацката
Връзка към коментар
преди 16 минути , Rainy каза:

Всеки ден - и само през деня ли е? Благодаря.

Всеки ден е отлива и само през деня. Мисля, че водата почва да се оттегля към 8 часа и се връща напълно към 17:00 плюс минус един час. На Нунгви и Кендва също има прилив и отлив но се усеща само, като течение.  Снимките са от отлив на източното крайбрежие, а другата е от плажа на Кендва. 

20170124_085731.jpg

20170129_142028.jpg

Редактирано от Бацката
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря за отговора. Значи няма много какво да се мисли - взима се хотел в северната част. Остава въпроса с конкретния хотел. Би било чудесно, ако някой може да препоръча. Или пък да препоръча друг, в който по-добре да не се ходи :D

Връзка към коментар

В нета има разписния по дни за началото и края на отливите. http://tides.mobilegeographics.com/calendar/year/7156.html А за плажовете на север мисля, че повечето са с по-скалисти дъна (поне за няколко хотела, които разглеждах беше така). Има доста морски таралежи и трябва да се внимава къде се стъпва. Аква-обувки са препоръчителни. 

Връзка към коментар

Всъщност на около 24 часа има 2 прилива и 2 отлива :) . Техния цикъл силно се различава от този на деня и нощта и е различен всеки ден от годината . Затова в някои хотели в Занзибар имат на рецепцията книги за конкретния ден . Така че като тръгнеш примерно към градчето  Nungwi по плажа и пийнеш и хапнеш на вечеря дали ще можеш  да се върнеш обратно пеша:) . Проверено многократно на практика.

Що се касае до Занзибар както и до където и да било , къде ще отиде човек зависи какво иска да прави. Северната  част е по-туристическата и с по малки отливи . Югоизточната е по дива и с по големи отливи :) . Ако е само за плаж мисля че има  доста по-добри дестинации :).

Редактирано от ivooo
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Приливите са според положението на Луната, т.е. часовете варират. Има сайтове с разписанието. Търсете за конкретното място.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние сме там от 5ти до 9ти октомври. Именно заради приливите и отливите си взехме хотел в северната част - Kendwa Rocks. Поне на снимки и по описание изглежда добре, цената също е супер. Лични впечатления чак към средата на октомври.

 

Разгреждах този сайт за приливите и отливите, защото обмисляхме първо друг хотел в Pongwe. Но се отказахме.

 

http://tides.mobilegeographics.com/calendar/year/7156.html

Връзка към коментар
преди 4 часа, feel_the_rush каза:

Ние сме там от 5ти до 9ти октомври. Именно заради приливите и отливите си взехме хотел в северната част - Kendwa Rocks. Поне на снимки и по описание изглежда добре, цената също е супер. Лични впечатления чак към средата на октомври.

 

Разгреждах този сайт за приливите и отливите, защото обмисляхме първо друг хотел в Pongwe. Но се отказахме.

 

http://tides.mobilegeographics.com/calendar/year/7156.html

Обмислям същия хотел, така че моля за възможно най-много информация от мястото на събитието. Как са условията, плажа, храната и т.н.

Благодаря предварително.

Редактирано от ACM
Връзка към коментар

За момента мога да кажа, че ми предложиха трансфер от летището. 55 долара в едната посока и 100 долара двупосочно. Ние обаче сме осем човека и ни дадоха цена 140 долара двупосочно. Изглежда ми ок и ми спестява пазаренето на място. Ще се включа след две седмици, вече и с лични впечатления.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
On 25.09.2017 г. at 6:25 PM, feel_the_rush said:

 

Привет отново .

Няма да отварям нова тема за Занзибар ,мисля че мога и тук да попитам разни неща .

бяхме планували Тайланд ,но на този етап отпада ,просто не съм готова за там . Малко боклуците по повечето плажове , тълпите и комерсиализацията ме отказаха на този етап ......... .

И така гледам разкошотии за Занзибар . Както и в предишната тема за Тайланд и тук ще спомена ,че основното ми е плаж и релакс ....... . Бях се спряла на Dream of Zanzibar още миналата година ,но въпросните километрични отливи ме отказаха от тази част на острова , искам да се къпем основно в морето , там се оказва ,че почти цял ден го няма .

Обаче сега като отпадна Тайланд ,пак започнах да чета за Занзибар и видях ,че споделяте ,че частта на осторова , тази от към континента  отливите не са толкова осезаеми, даже почни липсват . И така ,набелязах няколко хотела на Нунгви , Кивенгва , Мчангмале ,  . Там предполагам отливите няма да са големи ?

 

Връзка към коментар

Аз само да вметна в темата - МНОГО МОЛЯ ако някой пътува скоро към Танзания - нека ми пише!!! 

 Забравих си важен документ в България и не искам да го пращам по пощата.

 В Дар Ес Салаам съм, който иска и на гости - да заповяда!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Кой ти е изпратил такова съобщение? Ваксината не е задължителна! Задължително е само, когато идваш от места, в които има жълта треска.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.