Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

преди 57 минути , AlexandraKo каза:

Че накъде повече:((((

 

Според https://worldpopulationreview.com/countries/bulgaria-population/

 

Бългaрия имa нaй-виcoкaтa cмъртнocт в cвeтa oт 15.433 cмъртни cлучaя нa 1000 души зa 2019 г., cъoбщи wоrldpоpulаtiоnrеviеw. Cмъртнocттa e мяркaтa зa брoя нa cмъртнитe cлучaи нa дaдeнo нaceлeниe зa oпрeдeлeн пeриoд oт врeмe. Oбикнoвeнo тя ce изчиcлявa кaтo брoй нa cмъртнитe cлучaи нa хилядa души гoдишнo. Кoeфициeнтитe нa cмъртнocт вaрирaт знaчитeлнo в oтдeлнитe cтрaни, a причинитe зa виcoкитe прoцeнти зaвиcят oт cпeцифичнитe фaктoри във вcякa cтрaнa. Виcoкaтa cмъртнocт мoжe дa бъдe рeзултaт oт зaрaзни зaбoлявaния, нeдocтиг нa здрaвeoпaзвaнe, нeдoхрaнвaнe, cърдeчнo-cъдoви зaбoлявaния, нacилиe, рaкoви зaбoлявaния и злoпoлуки. Cпoрeд Cвeтoвнaтa здрaвнa oргaнизaция причинитe зa cмъртнocттa в Бългaрия ca cъщитe кaтo тeзи в други eврoпeйcки cтрaни, включитeлнo нeинфeкциoзни зaбoлявaния (зaбoлявaния нa кръвoнocнaтa, хрaнocмилaтeлнaтa или дихaтeлнaтa cиcтeмa) и рaкoви зaбoлявaния.

Cрeд ocнoвнитe фaктoри в Южнa Aфрикa ca бoлecти кaтo ХИВ / CПИН, мaлaрия, хeпaтит В и тубeркулoзнa чумa в Южнa Aфрикa, a в Зимбaбвe влияниe oкaзвaт липcaтa нa мeдицинcки кoнcумaтиви и хрaнa. Cтрaнитe c виcoкa cмъртнocт и cрaвнитeлнo ниcки кoeфициeнти нa плoдoвитocт ca изпрaвeни прeд риcкa oт нaмaлявaнe нa нaceлeниeтo. Дeceттe държaви c нaй-виcoк прoцeнт нa cмъртнocт в cвeтa ca:

Бългaрия (15.433)

Укрaйнa (15.192) Лaтвия (14.669)

Лecoтo (14.144) Литвa (13.737)

Cърбия (13.194)

Хървaтия (13.17)

Румъния (13.099)

Грузия (12.816)

Руcия (12.785)

 

Cтрaнитe c ниcкa cмъртнocт имaт пoдoбрeн дocтъп дo здрaвe, дoбрe инфoрмирaни грaждaни, кaтo цялo пo-дoбрo хрaнeнe, пo-виcoк жизнeн cтaндaрт и нaпрeдък в мeдицинaтa. Кaтaр имa нaй-ниcкaтa cмъртнocт в cвeтa oт 1.244 cмъртни cлучaя нa 1000 души. Тoзи ниcък кoeфициeнт мoжe дa ce дължи нa пoдoбрeнaтa здрaвнa cиcтeмa нa държaвтa, извecтнa cъc cвoитe тeхнoлoгичнo уcъвършeнcтвaни cъoръжeния и eдни oт нaй-дoбритe грижи зa пaциeнтитe в cвeтa. Дeceттe държaви c нaй-ниcкa cмъртнocт в cвeтa ca:

Кaтaр (1.244)

Oбeдинeни Aрaбcки eмирcтвa (1.519)

Бaхрeйн (2.416)

Oмaн (2.446)

Мaйoт (2.71)

Кувeйт (2.787)

Мaлдиви (2.821)

Фрeнcкa Гвиaнa (2.956)

Пaлecтинa (3.462)

Caудитcкa Aрaбия (3.513)

 

На български взех  взех оттук.

 

 

Не знам по какъв начин статистиката отчита това при изчисляване на смъртността, но през 30-те раждаемостта в България е изключително висока. В наши дни си отиват хората, родени през онези години. Замислете се кой колко първи или втори братовчеди има, бабите и дядовците по колко братя и сестри са имали. При мен е нещо страшно, тесният семеен кръг от едната страна сме между 20 и 30 човека. И това само родители и първи братовчеди. От другата страна синът ми на 17 има за трети братовчед човек на 65 години - просто единият е по линия на първото дете в семейството преди 100 години, а другият по линия на май-малкото.

 

Та да се върна на думата. Високата раждаемост в един период води до висока смъртност, когато тази възрастова група надмине средната продължистелност на живота. Ако статистиците не отчитат промените в раждаемостта назад във времето, а приемат смъртността за константа, твърде е вероятно прогнозите им да не се сбъднат. Раждаемостта днес е доста по-ниска от тази преди 80 години.

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 27 минути , Zaro каза:

 

Не знам по какъв начин статистиката отчита това при изчисляване на смъртността, но през 30-те раждаемостта в България е изключително висока. В наши дни си отиват хората, родени през онези години. Замислете се кой колко първи или втори братовчеди има, бабите и дядовците по колко братя и сестри са имали. При мен е нещо страшно, тесният семеен кръг от едната страна сме между 20 и 30 човека. И това само родители и първи братовчеди. От другата страна синът ми на 17 има за трети братовчед човек на 65 години - просто единият е по линия на първото дете в семейството преди 100 години, а другият по линия на май-малкото.

 

Та да се върна на думата. Високата раждаемост в един период води до висока смъртност, когато тази възрастова група надмине средната продължистелност на живота. Ако статистиците не отчитат промените в раждаемостта назад във времето, а приемат смъртността за константа, твърде е вероятно прогнозите им да не се сбъднат. Раждаемостта днес е доста по-ниска от тази преди 80 години.

 

Ти си абсолютно прав и това се вижда от данните на НСИ за миналата година, например. В таблицата са дадени по възраст и пол.

 

346169857_Screenshot(120).png.79f6ef2dc0b78b460426afe18e1b3451.png

 

Не е знам, в световен мащаб, каква им е методиката - дали, просто отчитат починалите на 1000 и оттам получават този коефициент, но това е положението.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 28.03.2020 г. в 18:36, Topfly каза:

В Тайланд са почнали да продават масово шапки против коронавирус.

 

Снимка на Bangkok Charlie - Thaiföld info & idegenvezetés.

Снимка на Bangkok Charlie - Thaiföld info & idegenvezetés.

 

Стига, че вчера леля искаше да ми подари същата шапка 🙃

Ама аз й казах 😀 не не мерси.... 😂 не я искам 😁

Ти си я носи тази интересна шапка 😀

  • Смея се 3
Връзка към коментар
На 24.04.2020 г. в 2:20, Zaro каза:

 

Защо от Габрово? Била си е в редовно обращение.

 

 Само габровец може да измисли подобен номинал 😉

 


 

          Задръстване в Берлин. 
Източните германци се придвижват в Западен Берлин след падането на Берлинската стена през 1989 година.

 

5B2D0406-1617-48AB-BF99-E5DFF4D088C8.jpeg.6653757f986750ca5fadc67257a7f23b.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

"Quarantine Song (Donald Trump Cover) Bruno Mars - The Lazy Song"

Ако някой ми беше казал, че ще гледам такъв или пободен клип, нямаше да му повярвам изобщо. 😄😆

Колко труд е хвърлено само 😇 за да се направи. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, stanislavpp каза:

 Само габровец може да измисли подобен номинал 😉

 


 

          Задръстване в Берлин. 
Източните германци се придвижват в Западен Берлин след падането на Берлинската стена през 1989 година.

 

5B2D0406-1617-48AB-BF99-E5DFF4D088C8.jpeg.6653757f986750ca5fadc67257a7f23b.jpeg

Нулев шанс. Ако бяха източногерманци, нямаше да се вижда нищо от газовете на двутактовите двигатели.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Корона оферта. Купи сега с 50% отстъпка “военни облигации“  и ги осребри, когато ресторанта отвори.

 

dom-perignon.jpg

https://boisdale-ltd.vouchercart.com/app/?fbclid=IwAR1YVnxLxU9BxKhGFdfThykpNLok_U8wODnjooL9M-auU5EixQxhOwQQcJ8

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, Topfly каза:

Корона оферта. Купи сега с 50% отстъпка “военни облигации“  и ги осребри, когато ресторанта отвори.

 

dom-perignon.jpg

https://boisdale-ltd.vouchercart.com/app/?fbclid=IwAR1YVnxLxU9BxKhGFdfThykpNLok_U8wODnjooL9M-auU5EixQxhOwQQcJ8

Трябва да го предложа на любимата ми кръчма. Плащам обичайната си сметка за вечер, оставам ГСП. За незапознатите, ГСП е гарнизонна отпуска с преспиване, казармен лаф.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Еха супер новина 😉 Ще имаме още по-бърз интернет 🙂

Подготвят Wi-Fi 7 със скорост до 30 Gbps!

Новият безжичен стандарт ще бъде три пъти по-бърз от Wi-Fi 6.

На пазара за безжично оборудване вече излизат първите устройства с поддръжка на новия стандарт Wi-Fi 6, но разработчиците на технологията подготвят следващата версия – Wi-Fi 7, която ще предложи в пъти по-високи скорости.

Теоретичната максимална скорост на предаване на данни при Wi-Fi 7 ще достигне 30 гигабита в секунда (Gbps), което и три пъти повече от максималната скорост на Wi-Fi 6, която е 9,6 Gbps.

В сравнение с актуалния в момента безжичен стандарт Wi-Fi 5 (802.11 ac), новият Wi-Fi 6 (802.11 ax) е не само по-бърз с 40%, но и консумира по-малко енергия, отбелязва Gizchina.

В момента Wi-Fi 6 използва метод за модулация на сигнала 1024-QAM, докато Wi-Fi 7 ще бъде модернизиран до 4096-QAM.

wifi-phine-pb.jpg

За повече инфо цък.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

2020 година в класическо синьо

НОВАТА 2020 ГОДИНА ЩЕ МИНЕ ПОД ЗНАКА НА СПОКОЙСТВИЕТО, УВЕРЕНОСТТА И СВЪРЗАНОСТТА НИ С ОКОЛНИЯ СВЯТ.

 

Класическо синьо - цветът на 2020 година

 

 

Това реши Pantone Color Institute, който вече над две десетилетия диктува глобалните тенденции при цветовете, избирайки за цвят на 2020 класическото синьо (Pantone 19-4052). „Живеем във времена, които изискват доверие и вяра. Именно тези постоянство и увереност изразява Pantone 19-4052 – солиден, нюанс на синьото, на който винаги можем да разчитаме. Той ни мотивира да погледнем отвъд очевадното и да мислим в дълбочина, да разширим перспективата си, да отворим съзнанието си за общуване“, казва Леатрис Айсман, изпълнителен директор на PCI.

 

Цвят на 2020 година

 

 

Pantone 19-4052 е устойчив син нюанс, елегантен със своята простота, допълват от института. Напомнящ сумрачно небе, неговите успокояващи свойства подчертават копнежа ни за надеждна и стабилна основа, върху която да градим, прекрачвайки прага на една нова ера. Според PCI класическото синьо носи усещане за мир и спокойствие на човешкия дух, предлага му убежище. Той благоприятства концентрацията и яснотата на съзнанието, подхранва устойчивостта. „Във време, когато технологиите продължават да изпреварват способността на човечеството да осмисля промените, не е трудно да обясним влечението си към цветове, които са „искрени“ и ни обещават закрила“, смятат от института. Изборът на „Цвят на годината“ е традиция, чието начало Pantone поставя през 2000. Оттогава два пъти годишно в различна европейска столица се провежда тайно 48-часово съвещание на представители от различни сфери – модни дизайнери, психолози, тренд експерти и други, които вземат решение с оглед на интелектуалния климат на времето.

 

Взех го оттук:

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 27 минути , Тони каза:

Днес ми направи впечатление,  че литър вода в магазина е около долар, а в момента бензина е 0.85 долара за литър.🤔

Викаш като ти дойдем на гости да си носим вода, бензина - от теб?  :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
36 minutes ago, Фичо said:

Скъпари, обикновено струват 2€ тез банкноти :grin:

На мен проблемът ми е, че липсват задължителните надписи на български и гръцки. Не ми трябва такова фалшиво евро 😄

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 14 минути , Topfly каза:

На мен проблемът ми е, че липсват задължителните надписи на български и гръцки. Не ми трябва такова фалшиво евро 😄

Да, а освен това има надпис на някакъв странен език :grin:
image.png.c5e8ca3cbd8ec1d053abc33c4c668f20.png
 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Фичо каза:

Да, а освен това има надпис на някакъв странен език :grin:

Унгарският си е странен, дума да няма:) И на мен ми се намира една (за спомен от Барселона, но най-много 1€ да съм дал за нея):30A0F028-040F-4CB5-BABA-5472AF81BC9F.thumb.jpeg.0bdbec27b65bc9ac59ba0e8bcb7bd9d9.jpeg

 

Гърбът й е много добре направен, хартията е хубава, дизайна като цяло - докарва го на банкнота(:

20098E96-B5B4-40D3-990C-C756BD5C1C1A.thumb.jpeg.c7d7e642294a46b49f323c77de818aa9.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

SpaceX изведе в орбита 60 спътника!

SpaceX изведе в орбита петата партида от 60 сателита за мрежата ...

Ракета-носител Falcon 9 на американската компания SpaceX със седмото поколение микроспътници Starlink беше изстреляна в сряда от космодрума Кейп Канаверал в 22:30 часа българско време. Стартът беше излъчен на живо на уебсайта на компанията.

Около 9 минути след изстрелването първата степен от ракетата-носител, използвана преди това три пъти, е кацнала на платформата „Of Course I Still Love You“ в Атлантическия океан. 60-те сателита бяха пуснати в ниска околоземна орбита 15 минути след изстрелването на Falcon 9. След поредица от проверки, те ще се издигнат до над 550 км надморска височина с помощта на двигателите си.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Martin
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.