Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

Покрай драмата в Суецкия канал "открих" съществуването на SLEIPNIR - какви изключителни неща измислят хората, не спирам да се удивлявам.
Би свършил работа, според мен, обаче като му проверих координатите - на пристанището в Ротердам е...
  

165843209_741904489854853_7498325704993332684_o.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Да, понякога всичко от което има нужда един мъж е една жена 🙂  Клипчето е много хубаво 🙂 

 

Берта Бенц среща Карл на 22 години и въпреки родителското мърморене, че главата на зетя е пълна със смахнати идеи, а джобовете му - празни, тя взима парите за зестрата си и ги влага във фабриката на Карл Бенц и Август Ритер. Така тя ги спасява от фалит и се омъжва за чудатия Карл. Ражда му и пет деца. През годините живо се интересува от работата на мъжа си, като стоически търпи подигравателните намеци от всички за смахнатите му идеи. През лятото на 1888 решава да вземе колата на мъжа си без да го пита и лично да докаже предимствата на самозадвижващата се кола, като предприема пътуване до града на родителите си. Берта е на 39, дръзнала в онзи мъжки свят да избере за транспорт някакво чудо- невиждано, при това без достолепен придружител. По пътя моторната кола поднася изненади. Горивото привършва и тя находчиво спира пред аптека и поръчва 10 литра "Лигроин" - течност, с която домакинствата отстраняват петна от дрехи и въшки. Нефтопродуктът става и за гориво. Аптекарят не подозира, че също влиза в историята, пресмятайки изумено колко рокли ще чисти дамата, нали за целта е нужен съвсем малко препарат! Днес аптеката в центъра на Вислох с гордост носи славата на първата бензиностанция в света. По пътя се оказва, че трябва да бъде почистван карбураторът. Берта спокойно вади фиба от прическата си и преодолява поредното предизвикателство. С жартиер изолира кабел. За да са по-сигурни спирачките, един обущар добавя кожа за добро сцепление - така се появяват накладките. На фрау Берта се налага да бута колата на баир- значи г-н Бенц трябва да помисли за втора скорост и предавателна кутия. Смелата дама влиза в ролята на първия автомобилен механик в реални условия, първи рационализатор, навигатор! При всяко спиране поема функцията и на "връзки с обществеността" като разказва на любопитните какво удобство е колата, подходяща не само за господа, но и дами, правейки първата автомобилна реклама. Пътят, който изминава от Манхайм до Пфорцхайм е около 106 км. Когато след 3 дни се връща, новината се е разнесла, но не като авантюра, а успех! Интересът към Benz Patent Motorwagen расте, както и поръчките. Появяват се и нови модели. Казват, че Берта повече не се намесва в бизнеса, поне не явно. Карл Бенц по-късно отбелязва в мемоарите си: "Само един човек остана с мен в малкият кораб на живота, когато щеше да потъне. Това беше съпругата ми. Храбро и решително тя вдигна новите платна на надеждата" .

 

 

 

  • Харесвам 20
  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

След пет дни заседналият в Суецкия канал контейнеровоз помръдна. Време беше да го измъкнат. 

След пет дни заседналият в Суецкия канал гигантски контейнеровоз "Евър Гивън" помръдна. По време на прилива и с помощта на 14 влекача кърмата и носът на огромния плавателен съд, забит в пясъка, са се раздвижили. Има надежди, че ще се избегне разтоварването на контейнерите.

Египет губи между 12 и 14 милиона долара дневно от блокирането на канала. В момента 321 кораба чакат да преминат, каза още Рабие. Около 12% от световната търговия преминава през 193-километровия Суецки канал, свързващ Средиземно с Червено море и най-краткия път между Азия и Европа.  Алтернативен маршрут край нос Добра надежда и южните брегове на Африка, но пътят оттам е с две седмици по-дълъг, отколкото през Суецкия канал. Блокадата предизвика 3% ръст в цените на петрола.

Египет сложи край на кризата в Суецкия канал, похвали се президентът

Египет успя да сложи край на кризата в Суецкия канал, увери президентът Абдел Фатах ас Сиси. Нидерландска компания, участваща в операцията, обаче предупреди, че най-трудното тепърва предстои.

 

За повече инфо тук и тук.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Япония пусна безпилотни пътнически микробуси

Безпилотният бус

Япония ще разчита все повече на безпилотни средства за транспорт.
Малки открити микробуси, които се използват като обществен транспорт и отговарят на трета степен на автоматизация по международната класификация, бяха пуснати в експлоатация днес в японския град Ейхейджи, префектура Фукуи. Това съобщи японската обществена телевизия, цитирана от ТАСС.

Трета степен на автоматизация означава, че автомобилът може да се движи без водач при определени условия, но зад волана задължително трябва да има човек.
 
За повече инфо цък.
  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, luba_rizova каза:

Джеф Безос - една от първите ни поръчки беше от България, през далечната  1995 г. 

 

Решението на проблема с плащането на нашия сънародник явно много е впечатлило Безос (или БезОС?!), за да го запомни и разказва!

Разбира се, за нас подобни хватки тук си бяха стандарт (аз например изпратих злато по пощата, като го скрих „под“ една лъжица - всички лелки зад стъклото се събраха да гледат лъжицата и да се подхилкват, и забравиха да проверят в малкото пакетче до нея, а там имаше злато), така че не се впечатляваме. Тука е така, бате Джеф! Все още е така! Навън е XXI век, а в Български пощи - XIX.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Goal & Boss каза:

Решението на проблема с плащането на нашия сънародник явно много е впечатлило Безос (или БезОС?!), за да го запомни и разказва!

Разбира се, за нас подобни хватки тук си бяха стандарт (аз например изпратих злато по пощата, като го скрих „под“ една лъжица - всички лелки зад стъклото се събраха да гледат лъжицата и да се подхилкват, и забравиха да проверят в малкото пакетче до нея, а там имаше злато), така че не се впечатляваме. Тука е така, бате Джеф! Все още е така! Навън е XXI век, а в Български пощи - XIX.

Случката с Безос съм я чувала, но винаги ми е звучала като легенда 🙂

Нещо, с което да стане интересен на аудиторията. Но сега ти, с тази лъжица със злато 🙃 А защо ти е било да пращаш злато по пощата??? 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Мари Николова каза:

А защо ти е било да пращаш злато по пощата??? 🙂

@Goal & Boss мълчи вече цял час по тоя въпрос, с което онагледява правилото "Мълчанието е злато" 😉

  • Смея се 14
Връзка към коментар
преди 1 час, Мари Николова каза:

А защо ти е било да пращаш злато по пощата???

Щото не можеше като прикачен файл :tongue:

Това беше в началото на хилядолетието, още нямаше (май) куриерски фирми, нямаше и възможност да го занеса лично, така че бях принуден от обстоятелствата да ползвам пощите. Общо взето, бях в положението на оня незнаен клиент на Amazon и подобно на него си намерих работещо решение :grin: И други такива съм правил. Примерно вкарването на фотоапарат на първия концерт на Metallica беше забранено, но не невъзможно. Ония на входа ти пребъркват раницата, намират фотоапарата и го прибират, но не знаят, че в дрешката или например дъждобрана, скатан „за всеки случай“, има скрит още един.

Такива ми ти работи от края на XX и началото на XXI век :) Сега тия тактики не знам доколко биха работили. Освен, разбира се, в „Български пощи“. Там сигурно и в днешно време можеш да прекараш и слон... дегизиран като опаковка.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 11
Връзка към коментар
преди 3 часа, Мари Николова каза:

А защо ти е било да пращаш злато по пощата??? 

 

Преди 1 час, Goal & Boss каза:

... си намерих работещо решение :grin: И други такива съм правил. Примерно вкарването на ...

Boss, да не те тревожа, но Мари Николова май работеше в Гл@вн@ прокур@тур@, отдел "Контр@б@нд@ на ценни мет@ли" и има навик така, уж между другото, да задава разни въпросчета ... дано да  има давност това с  лъжичката и да си си покрил добре истинското IP! :grin:

  • Шок 1
  • Смея се 12
Връзка към коментар
В момента, Фил каза:

 

Boss, да не те тревожа, на Мари Николова май работеше в Гл@вн@ прокур@тура, отдел "Контр@б@нд@ на ценни мет@ли" и има навик така, уж между другото, да задава разни въпросчета ... дано да  има давност това с  лъжичката и да си си покрил добре истинското IP! :grin:

Е, благодаря за загрижеността, ама ние с @Мари Николова играем комбина - разиграваме тука сценки, че да се разприказват балъците!

Тихо сега! :grin:

  • Смея се 12
Връзка към коментар

Лични данни на над 533 милиона ползватели на социалната мрежа Facebook са публикувани в хакерски форум, съобщават "Бизнес инсайдър" и Ройтерс.

 

https://dariknews.bg/novini/sviat/lichni-danni-na-nad-533-mln.-potrebiteli-na-facebook-sa-iztekli-2265946?fbclid=IwAR0EWgKX6ULtE3zmvEJDWJ3s7awlGFf5lI2Yj8ZLfYpCHs-huH3UssNrhoI

 

  • Шок 3
Връзка към коментар
На 4.04.2021 г. в 7:48, stanislavpp каза:

Снощният парад - шествие по преместването в новият музей на 22-те мумии на фараони .

Много впечатляващ спектакъл са направили египтяните, браво!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Коринтският канал предлага необикновена атракция

За времето си каналът е голямо инженерно постижение, тъй като спестява 700-километров обиколен път

Коринтският канал в Гърция съединява Сароническия залив на Егейско море с Коринтския залив на Йонийско море. Каналът пресича тесния Коринтски провлак и отделя полуостров Пелопонес от сушата. Строителите прокопават канала в провлака, на нивото на морското равнище, без употреба на шлюзове.

Дължината на канала е 6343 m, широчината варира от 21 до 25 m, а дълбочината на водата е 8 m. Стените на канала са от естествен произход, главно седиментни скали и варовик, и достигат височина 75 m.

Преминаването на големи товарни кораби през канала е невъзможно, защото е тесен. Той се използва главно от туристически кораби, като годишно преминават около 11 000 кораба – това е една от най-зрелищните гледки от Гърция по въздух.

Най-големият кораб, преминавал през канала, е круизният "Бреймар" с дължина 195 m. Необходими са невероятни умения и спокойствие, за да ръководиш преминаването на кораба, тъй като на най-тесните места остава по-малко от метър разстояние от всяка страна.

Когато корабите преминават през канала, те осъществяват една древна амбиция, за чиято реализация са били необходими повече от 2000 години. Древните гърци знаели, че каналът е много важна стратегическа точка за развитието на търговията и цивилизацията.

Прокопаването на канала започнало през I в.н.е. при император Нерон, но първият кораб преминал през него едва на 25 юли 1893 г.

 

https://www.sinoptik.bg/news/korintskiiat-kanal-predlaga-neobiknovena-atrakciia-6292

 

https://www.vbox7.com/play:e47dbf8c2b

 

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
На 4.04.2021 г. в 6:01, stanislavpp каза:

Новият “шедьовър” на Луи Витон  ( Louis Vuitton) - дамска чанта самолет на скромна цена от 39 000$

A104A6CD-7305-43B0-A0BA-CBA2DF8AE03E.jpeg

2AD381CF-21DC-44E3-B8C1-2E51D55B1F9B.jpeg

Да не е станало объркване някакво...? Да не би да ти пращат истински самолет...?:girl_crazy:Парите поне са като за истински! 🤪

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 13 часа, stanislavpp каза:

@chandni за истинските фенове, кеф цена няма 🙃

 

https://dlmag.com/virgil-ablohs-airplane-shaped-bag-for-louis-vuitton-is-insanely-priced/

На мен ми е по-интересно като излезнат китайските ментета на тая чанта, как ще изглеждат.

  • Смея се 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.