Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

преди 1 час, stanislavpp каза:

Изненадващо за мен Осака е в десетката , или че все още някой през 21век използва архаичната транслитерация Пекин , вместо правилното Бейжин, както е прието да се произнася столицата на Китай още през 1950год.
 

 

Ако искаш да задълбаем лингвистично 🙂 

По никакъв начин не се произнася БейЖин, j се произнася по-скоро като "Ч", отколкото като "ДЖ", но не и като "Ж" 🙂 

Освен това началното "Б" е беззвучно, така че звучи практически идентично с "П" 🙂 

 

Колкото до това, кой използва "старото" Пекин... Ами всички които говорят немски, испански, френски, руски... и не само 🙂 Никой не може просто ей така да наложи в даден език как да се произнася нещо. 

 

Дай да вземем отведнъж да произнасяме и пишем МАсква, УОшингтЪн, ЛАндЪн, Пари (без Ж), Рома, Ушлу вместо Осло и т.н.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 32 минути , master_of_germs каза:

Дай да вземем отведнъж да произнасяме и пишем МАсква, УОшингтЪн, ЛАндЪн, Пари (без Ж), Рома, Ушлу вместо Осло и т.н.

Аз съм привърженик на това да се произнасят както е на местно ниво.

Според мен на китайски се чува "пейчин" - значи това е правилното.

Връзка към коментар
преди 35 минути , cybersimo каза:

Аз съм привърженик на това да се произнасят както е на местно ниво.

Според мен на китайски се чува "пейчин" - значи това е правилното.

Така го чуваме ние, което не значи, че звуците са същите и че постановката на устните, езика и гласните връзки при китайците е същата като при нас. Всеки език има специфични особености в произношението. Когато сме на път, нека се стараем да си ги произнасяме като местните, това би ги предразположило към нас. Но често в езика ни просто липсват съответните звуци и/или букви. Айде, напиши Атина, така че да звучи като оригиналното произношение. И нашия вариант с "Т", и руският с "Ф" са еднакво грешни. Защо да пиша Скопье, когато правилата за благозвучие в българския език изискват да го изпиша и произнеса СкопИе? Защо да пиша БеОград, когато БеЛград носи за нас смислово значение?

Аз се старая винаги да произнасям правилните Букурещь, Гданьск, Познань, Шчечинь, и др, но за всеки българин такова омекотяване на съгласни си е живо "кълчене на езика".

За имената на исландски и думичка няма да отварям... Няма как някой да научи всички официални езици по света, камо ли пък да го изискваме и налагаме на всички да произнасят имената на местата като местните хора.

 

Езикът е като река и макар да се променя, общо взето си следва течението дълго време. Но пък не е като железопътна линия, от която влаковете да нямат възможност да се отклонят.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, master_of_germs каза:

всички които говорят немски, испански, френски, руски... и не само

Ама друг път , подобни погрешни генерализации само объркват четящите, предполагам си искал да кажеш, че там е по-често срещано старото име, което важи и за татковината…

В крайна сметка всеки може да го произнася както му е удобно , който наистина  се интересува , лесно ще прочете , разбере и научи как се произнася . Пекинският университет май е едничък пример за запазване на старата транслитерация от преди средата на миналият век, и то по  “сантиментални” причини …

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 9.06.2022 г. в 9:36, The Doctor каза:

Стековете Уагу са едни от най-вкусните и скъпи деликатеси в света. В Япония на чистокръвните телета Уагу се правят масажи, дава им се бира и им се пуска класическа музика.

Поне докато не станат на стекове, тия теленца си живеят добре... :wink:

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Една от къщурките на село се продава за $56 мил :

 

 

This waterfront Monomoy estate hit the market today for a whopping $56 million. 

The 3.5 acre property at 22 Berkeley Avenue is owned by venture capitalist Evan Jones. It features three homes, including the 15,500 square foot main house. 

Jones purchased the home for $16 million in 2006. 

If sold for the current asking price, it would set a new record for residential real estate on Nantucket.

 

@antea

8ED1575E-A836-4C81-8E6E-496409BDDF59.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@stanislavpp чувам аз, чувам, и свят ми се извива като отида да погледна някои от местата, където младежът се озовава, бедна ми е фантазията как се плащат тия цени по хотели, ресторанти, за имотите да не говорим 🙂 и все пак, нищо че присъства в качеството си на help, ме радва, че ще развие адекватна представа за стандарт :grin: силно мотивиращо е

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Авиокомпания предложи на пътници по $10000, за да се откажат от местата си

Пътници от полет на щатската авиокомпания Delta твърдят, че превозвачът им е предложил по 10 000 долара, за да се откажат от местата си.

Това се е случило миналата седмица, докато пътниците чакали излитането от международното летище Джералд Р. Форд в Мичиган.

Джейсън Атън, който работи за списание Inc., разказва, че се качил на самолета за Минесота, когато член на екипажа обявил, че търсят осем души, които биха се съгласили да слязат доброволно от свръхрезервирания полет срещу заплащане.

“‘Ако ползвате Apple Pay, дори ще получите парите веднага,’” заявил членът на екипажа, според Атън.

 

 

 

 

Цялата история

https://profit.bg/svezho/aviokompaniya-predlozhi-na-patnitsi-po-10000-za-da-se-otkazhat-ot-mestata-si/

Това е било за уикенда преди 4 юли. А в България, по 3 март да речем, най-много в някой междуградски автобус да се качат "правостоящи", които след 10-тата минута ще седнат по пода между редовете. И не само че няма да получат, а и ще дадат кеш на ръка на шофьора, само да се навие да ги качи.

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.