Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

преди 10 часа, funny каза:

до 6 януари 2019 г., когато официално приключва туристическият сезон в Италия.

Аз не знаех, че някога приключва там. Какво ли означава това на практика? Няма тур.такси за нощувките ли? Или журналистическа измишльотина?

Връзка към коментар

Подобна забрана да се яде поседнал на тротоар, стълби и т. н. има и във Венеция. Там е забранено да се сяда покрай каналите и да ядеш, но не я спазват много. Все пак ако минат проверяващи сигурно  ще глобят хората. Това се прави най-вече от туристите. 

Доколкото ми казаха причината за забраната е, че след това остават много буклуци и общината се затруднява да ги изчисти. Във Венеция има и гларуси и те също разхвърлят допълнително оставените опаковки от изконсумираната храна. Но ако просто вървиш и ядеш сладолед или сандвич никой нищо няма да ти каже. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 10 часа, Rainy каза:

освен ако Флоренция няма излишни пари за компенсация по делата за нарушени човешки права, които я очаква

В Лондон, ако те глобят за пиене на бира на улицата, ще успееш ли да ги осъдиш ли за нарушаване на човешко право? 

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , домосед каза:

В Лондон, ако те глобят за пиене на бира на улицата, ще успееш ли да ги осъдиш ли за нарушаване на човешко право? 

Чувала съм, че има разлика в рестриктивните режими на пиене на алкохол и нормално хранене... 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Rainy каза:
преди 7 минути , домосед каза:

В Лондон, ако те глобят за пиене на бира на улицата, ще успееш ли да ги осъдиш ли за нарушаване на човешко право? 

Чувала съм, че има разлика в рестриктивните режими на пиене на алкохол и нормално хранене... 

И кой от двата е универсален и се покрива от хартата на човешките права?

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:12012P/TXT

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , домосед каза:

И кой от двата е универсален и се покрива от хартата на човешките права?

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:12012P/TXT

Ох, добре. Мир да има. Каквото кажеш! Не ми се рови в закони. Честно, уморена съм да съм в напрежение от всяка изказана дума тук. За мен така описаната забрана за храна на улицата звучи просто абсурдно - изказано с думи прости, все едно ще ме глобят, ако си извадя сандвич и се храня докато ходя 🤔 Но щом смяташ, че храненето се съпоставя с пиене на бира и искаш  да си ироничен, предавам се без бой - нека е на твоето, няма да съдя никого. Peace.

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 20 часа, Rainy каза:

Това ми събра очите 🙂 Не мога да го приема по-друг начин, освен НЕ-Новина - освен ако Флоренция няма излишни пари за компенсация по делата за нарушени човешки права, които я очакват :grin:

На мен пък ми харесва тази забрана. Щото то е не само странна, но и леко неприятна гледка - стотици, че и повече хора, насядали където им дошла музата и кльопат нещо, при положение, че наоколо е пълно със заведения от всякакъв калибър. Вярно, цените са хард, ама това е Флоренция - единствена  неповторима! А целогодишните тълпи туристи не само гледат и плащат, но и цапат, и то много.

Колкото до нарушаването на човешките права - 'ми правата на флорентинци не се ли нарушават с това, че на някои места не може човек спокойно да пресече площада от зяпащ и бутащ се разноезичен народ, от тоновете боклук, които всекидневно оставят, особено еднодневните посетители? 

Мисля, че и в този случай важи принципа, когато човек отиде някъде, да се съобразява с порядките и изискванията в мястото/страната, колкото и странни или нелепи да му изглеждат те. Затова не виждам нарушаване на ничии човешки права. За съпоставка - ако някой реши, че му е нарушено правото да яде пред галерия Уфици, ами че той може да реши, че му е нарушено и правото да се изпикае до входа на Палацо Векио!

Не се заяждам, казвам си мнението.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 30 минути , iaia_mama каза:

На мен пък ми харесва тази забрана. Щото то е не само странна, но и леко неприятна гледка - стотици, че и повече хора, насядали където им дошла музата и кльопат нещо, при положение, че наоколо е пълно със заведения от всякакъв калибър. Вярно, цените са хард, ама това е Флоренция - единствена  неповторима! А целогодишните тълпи туристи не само гледат и плащат, но и цапат, и то много.

Колкото до нарушаването на човешките права - 'ми правата на флорентинци не се ли нарушават с това, че на някои места не може човек спокойно да пресече площада от зяпащ и бутащ се разноезичен народ, от тоновете боклук, които всекидневно оставят, особено еднодневните посетители? 

Мисля, че и в този случай важи принципа, когато човек отиде някъде, да се съобразява с порядките и изискванията в мястото/страната, колкото и странни или нелепи да му изглеждат те. Затова не виждам нарушаване на ничии човешки права. За съпоставка - ако някой реши, че му е нарушено правото да яде пред галерия Уфици, ами че той може да реши, че му е нарушено и правото да се изпикае до входа на Палацо Векио!

Не се заяждам, казвам си мнението.

@iaia_mama, мисля, че много сериозно намесваш правилата за цапането - какъв е проблема да се направят глоби за него, а не за правото да се нахраниш бюджетно, без да даваш луди пари за кръчма? А ако е цяло семейство, и са с деца, и ако са няколко дни? Освен това, ако не се лъжа, навсякъде се събират такси - и то не малки, за поддръжка на такива места. 

 

Ако Флоренция - или който и да е град - се счита застрашен, тогава да го затворят за туристи, но тогава да затворят и хотелите (няма да ти казвам на какви цени са). Само че когато си ярка туристическа дестинация и печелиш безкрайно много пари от това, трябва и да имаш готовност да посрещаш гости, които не винаги могат да имат парите за заведения.

 

На този принцип всяко обществено място може да забрани храненето с лична храна, като започнем със самолетите - пречим на околните и цапаме, летища, какво ли не. 

 

Според мен, не е редно да им казваш: ако нямаш пари, ще стоиш гладен или се скрий в квартирата си - или в някой вход, ако си на хотел, да не ни грозиш гледката с дъвченето си... Намирам го за мега несправедливо. Интересно защо една Швейцария се грижи специално за пикник места, и забранява храната само в ресторантите и на специално дефинирани места - все едно пред Уфици...

 

Впрочем, на мен не ми е приятно да ми пушат в лицето на улицата, но ако го кажа, ще ме изядат с парцалите - нищо, че пушенето не е основна необходимост като храната.

 

П.П. Аз съм от хората, които дават много пари за кръчми, когато пътуват - обожавам кулинарното скитане. Мнението ми не е обвързано с личните ми навици. 

 

Връзка към коментар

Биха могли да ме глобят, ако си изхвърля салфетката или част от сандвича на улицата вместо в кошчето, например, но затова, че вместо да се храня в заведение, ям сандвич...  А какво се случва ако си купя дюнер или нещо подобно от павилион, или там няма такива неща?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Rainy каза:

@iaia_mama, мисля, че много сериозно намесваш правилата за цапането - какъв е проблема да се направят глоби за него, а не за правото да се нахраниш бюджетно, без да даваш луди пари за кръчма? А ако е цяло семейство, и са с деца, и ако са няколко дни? Освен това, ако не се лъжа, навсякъде се събират такси - и то не малки, за поддръжка на такива места. 

От тоя форум на бюджетни туристи (с карти Diners в задния джоб) очевидно се очаква да се солидаризираме с бюджетни туристи, които държат на "правото" си да си ядат пицата в мазен картон "за вкъщи" в галерията. Аз пък се солидаризирам с тези, които предпочитат да се любуват на красотата без мазните картони. И бе да чакам няколкото часа условна чистота от 5 до 8 сутринта, между нощното почистване и първото цапане. Защото въпросните улици и площади във Флорениция са точно това - галерия, музей на открито, la grande bellezza. Както няма и да ни хрумне да си търсим правото на ядене на пица от картон в залите на Уфици, така трябва лека полека да осъзнаем, че излизайки от сградата на ренесансовия площад все още сме в музей (който включва и кръчмите, проектирани с мисъл, а и с регулагиция, как трябва да изгелждат и какво да предлагат, за да не се опорочава духът на пейзажа)  

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 21 минути , slujitel каза:

А какво се случва ако си купя дюнер или нещо подобно от павилион, или там няма такива неща?

Ами пробвай! После ще ни кажеш.

Връзка към коментар
преди 3 минути , домосед каза:

От тоя форум на бюджетни туристи (с карти Diners в задния джоб) очевидно се очаква да се солидаризираме с бюджетни туристи, които държат на "правото" си да си ядат пицата в мазен картон "за вкъщи" в галерията. Аз пък се солидаризирам с тези, които предпочитат да се любуват на красотата без мазните картони. И бе да чакам няколкото часа условна чистота от 5 до 8 сутринта, между нощното почистване и първото цапане. Защото въпросните улици и площади във Флорениция са точно това - галерия, музей на открито, la grande bellezza. Както няма и да ни хрумне да си търсим правото на ядене на пица от картон в залите на Уфици, така трябва лека полека да осъзнаем, че излизайки от сградата на ренесансовия площад все още сме в музей (който включва и кръчмите, проектирани с мисъл, а и с регулагиция, как трябва да изгелждат и какво да предлагат, за да не се опорочава духът на пейзажа)  

@домосед,съгласен съм с теб и се чудя как търпят онзи пазар на метри от Дуомо.

Сегаси спомних как ми направиха забележка като си хапвах кротко нещо дребно на пейка на безлюдна улица в Матера (в новия град).Доколкото разбрах от дългата реч на будния италианец  в  Италия това не било прието.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мисля, че забраната се отнася за храненето, седнал на тротоара, по входовете и  по стълбите на магазините и жилищни сгради. И то само в историческата централна част на Флоренция, която е под егидата на ЮНЕСКО. На картинката, която Фичо постна, най-отдолу пише "Уважавайте жителите, търговците и работещите на тези улици".

Сандвичите, пиците, дюнерите (ако ги откриете) спокойно може да си ги хапнете в някой парк.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 32 минути , домосед каза:

От тоя форум на бюджетни туристи (с карти Diners в задния джоб) очевидно се очаква да се солидаризираме с бюджетни туристи, които държат на "правото" си да си ядат пицата в мазен картон "за вкъщи" в галерията. Аз пък се солидаризирам с тези, които предпочитат да се любуват на красотата без мазните картони. И бе да чакам няколкото часа условна чистота от 5 до 8 сутринта, между нощното почистване и първото цапане. Защото въпросните улици и площади във Флорениция са точно това - галерия, музей на открито, la grande bellezza. Както няма и да ни хрумне да си търсим правото на ядене на пица от картон в залите на Уфици, така трябва лека полека да осъзнаем, че излизайки от сградата на ренесансовия площад все още сме в музей (който включва и кръчмите, проектирани с мисъл, а и с регулагиция, как трябва да изгелждат и какво да предлагат, за да не се опорочава духът на пейзажа)  

Не бих си позволила обобщения за статута на всеки човек в този форум.

 

Аз, излизайки от сградата на ренесансовия площад, бих очаквала да не ме залее пушек от загорели пушачи, но това не се счита за лоша норма на поведение или замърсяване на града с фасове... 

 

Ако Флоренция - или който и да е обект - се обяви за музей със съответния забранителен режим, намирам за справедливо да има дефинирани места, в които да е позволено хората да се хранят, така както има тоалетни, например. Така анонсирана забраната, звучи рестриктивно спрямо хора, които не посещават заведения, а не спрямо цапащи посетители. За мен това не е справедливо. 

 

Връзка към коментар

" Утре във Флоренция влиза в сила наредба, с глоби, вариращи от 150 до 500 € за нарушителите,  за да се противопостави на "лагерите" на туристите и жителите, които консумират храни и напитки по тротоарите, входовете и стълбища в центъра на града."

 

"По-специално, забраната ще бъде в Via Dei Neri, Пиацале Уфици, в Пиаца дел Grano и в Виа делла Ninna, до 06 януари 2019 г., Между 12 и 15 часа часа, а след това в часовете между 18 и 22 часа ."

 

 

"Също така, за да се предотврати това, че гореспоменатото явление се движи в прилежащите зони и по-специално, в пространството пред галерия Уфици и Палацо Векио, или Пиацале Уфици и Пиаца дел Grano, и по-Виа делла Ninna, става необходимо да се разшири забраната като превантивна мярка и за гореспоменатите зони, всички пешеходни зони."

 

Превод с чичко Гугъл.

И кое не е справедливо? Еднакво е за всички.

Връзка към коментар

Пушачите замърсяват и пречат на околните много повече, отколкото хранещите се хора. Когато забранят пушенето по улиците - могат да мислят и за храненето.

Така че, италианците могат да го ....

 

Категорично съм против да се храни човек в галерия, но на улицата не виждам никакъв проблем.

 

Благодаря, че споменахте, за да запиша Флоренция в черния си списък за места, където не бих отишъл

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

https://www.cnbc.com/2018/09/14/jp-morgan-says-intels-chip-shortage-is-worsening-and-will-hurt-pc-sales.html

 

Ако някой е решил да си купува лаптоп или настолен компютър, мисля че сега му е времето. Със сигурност ще има покачване на цените.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Google пусна услуга за туристи без планове - Touring Bird може да подбира турове и екскурзии, взимайки предвид интересите и финансовите възможности на туриста

 

Технологичният гигант Google пусна пътеводител за туристи, които не обичат да правят конкретни планове за пътуванията си, пише издание Life.

Новата услуга се казва Touring Bird и е достъпна за мобилни устройства, като чрез нея може бързо да планирате пътуването си и да помогнете на всеки, който тръгва на път.

В програмата на Google туристите могат да изберат град, след което ще му бъдат предложени 3-те най-добри места за посещение. Потребителят ще получи и информация за обиколки, атракции и няколко съвета от местните жители.

Интересно е, че услугата е в състояние да подбира турове и екскурзии, взимайки предвид интересите и финансовите възможности на туриста. За да се възползва от това, потребителят трябва да инсталира подходящите филтри. Освен това има възможност да се ограничи времето за посещение, например музей или екскурзия.

Както казват авторите на пътеводителя, сайтът ще бъде идеален както за начинаещи, така и за опитни туристи, желаещи да видят места, които не са туристически. Услугата ще привлече и феновете на Instagram и тези, които обичат живопис, дизайн или архитектура.

Към момента потребителите на Touring Bird могат да планират времето си в 20 града. Сред тях са Амстердам, Барселона, Берлин, Лондон, Мадрид, Париж, Прага, Рим, Лас Вегас и Маями. Наръчникът е на английски език. Разработчиците на услугата обещават да увеличат броя на градовете в бъдеще, както и броя на езиците.

 

https://www.pariteni.bg/?tid=40&oid=217973

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Фалшиви ревюта в TripAdvisor = затвор

 

В Италия мъж беше осъден на 9 месеца затвор заради фалшивите ревюта, които ръководената от него компания публикувала в TripAdvisor срещу заплащане.

 

https://www.theguardian.com/world/2018/sep/12/man-jailed-italy-selling-fake-tripadvisor-reviews-promo-salento

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Посолството на Република Аржентина в България има удоволствието да съобщи, че в дните между 2 и 15 октомври, на изложбената площ „Галерия на открито“ в Градската Градина ще се състои фотографската изложба, представяща туризма в страната под надслов: „АРЖЕНТИНА: ПРИЯТЕЛ НА СВЕТА“.
 
Изложбата е организирана от Дипломатическото представителство на Аржентина в София, съвместно със Столична Община.
 
Официалното откриване е на 2 октомври (вторник) от 16:00 часа.
 
Приложено изпращаме ПОКАНА за събитието.

Invitacion Argentina World Friendly.jpg

banner_32.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.