Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

Георги ме изпревари.

Иначе, можеш да си разпечаташ на 3д принтер истинския геоид:

 

https://oceanservice.noaa.gov/facts/geoid.html

 

бонус:

https://alteredqualia.com/xg/examples/earth_bathymetry.html

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
8 minutes ago, Георги said:

Независимо от горната снимка твърдението, че земята не е идеална сфера и че Чимборасо е най-отдалечената точка от центъра на земята са вярни. Доста странно е за мен, че не може да се купи глобус с реалната форма на земята...

6 minutes ago, macf1an said:

Георги ме изпревари.

Иначе, можеш да си разпечаташ на 3д принтер истинския геоид:

 

https://oceanservice.noaa.gov/facts/geoid.html

Не искам да разпечатвам, а да са купя хубав глобус с реалната форма на земята, който е добре оцветен и надписан с държавите, океаните, върховете и т.н.

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар

Всъщност бабуните са високи по няколко километра при радиус 6000, т.е. при мащаб за глобус няма да видиш нищо. Картинките са силно преувеличени.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
1 minute ago, neuromancer said:

Всъщност бабуните са високи по няколко километра при радиус 6000, т.е. при мащаб за глобус няма да видиш нищо. Картинките са силно преувеличени.

Гeоида в Ашерслебен според теб е преувеличен? Там доста добре се вижда неправилната форма на земята.

Връзка към коментар
преди 35 минути , macf1an каза:

 

преди 4 минути , Topfly каза:

 Все по интересно ми става да видя истински 3Д геоид..

 

Връзка към коментар

@macf1an Идеята ми беше да видя 3Д модел на живо, но може би @neuromancer е прав, че визуално много малко ще се различава модела от идеалната сфера на глобусите, които се продават.

Връзка към коментар
преди 28 минути , Topfly каза:

Гeоида в Ашерслебен според теб е преувеличен? Там доста добре се вижда неправилната форма на земята.

естествено

примерно 6км разлика при 6000 км радиус са 1/1000

при 2 м модел 1/1000 са 2мм

Отделно, километри са разликите между радиуса при екватора и полюса, а бабуните май са метри (на твоята въртяща картинка +- 80м) 

Най-ясно сплеснатата форма се вижда при Юпитер, защото се върти бързо, състои се от газ и разликата е най-голяма. Пак не е много.

Редактирано от neuromancer
грешка в сметката :)
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Напоследък  macf1an тук е като водещ в MythBusters. 

 

П. П.  Лично аз се радвам в развенчаването на този,  не бих искал да живея на такава грозна планета 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
3 minutes ago, stanimir said:

Напоследък  macf1an тук е като водещ в MythBusters. 

 

П. П.  Лично аз се радвам в развенчаването на този,  не бих искал да живея на такава грозна планета

Грозна или хубава, най-добре е да имаш реална представа за земята 🙂  99% от хората вероятно нямат идея, че Чимборасо е по далече от центъра на земята от колкото Еверест и земята не е идеална сфера. От това следва, че преувеличаването на този факт не е чак толкова разпространен мит 🙂

 

По снимки от космоса земята е красива планета 🙂 Надявам се някой ден и лично да се уверя в това 🙂

 

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 56 минути , stanimir каза:

П. П.  Лично аз се радвам в развенчаването на този,  не бих искал да живея на такава грозна планета 🙂

 На мен ми заприлича на сърце... от атласа по анатомия, не от магазините за плюшени гъзове :smile:

преди 44 минути , Topfly каза:

99% от хората вероятно нямат идея, че Чимборасо е по далече от центъра на земята от колкото Еверест и земята не е идеална сфера.

Какви невежи... Смятай!

Може би има нещо общо с факта, че за нас земната повърхност е по-интересна (и по-близка) от центъра на планетата :smile:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
20 minutes ago, Goal & Boss said:

 Какви невежи... Смятай!

Може би има нещо общо с факта, че за нас земната повърхност е по-интересна (и по-близка) от центъра на планетата :smile:

И Чимборасо и Еверест са на повърхността на планетата и за много хора е предизвикатество да се изкачат на най-високия връх на планетата. От такава гледна точка изобщо не е маловажно какви са критериите за определянето на най-високия връх...

 

На Марс например поради липса на морско равнище височината на най-високия връх е пределена спрямо средната височина на повърхността на планетата цък

 

Най-обективният критерий за височина обаче е разтоянието от центъра на планетата, защото нивото на океаните се мени, а целта да се изкачиш на най-високия връх е да си най-близко до “небето“.

Редактирано от Topfly
Връзка към коментар
преди 14 минути , Topfly каза:

И Чимборасо и Еверест са на повърхността на планетата и за много хора е предизвикатество да се изкачат на най-високия връх на планетата. От такава гледна точка изобщо не е маловажно какви са критериите за определянето на най-високия връх...

"Кой е върхът най-отделечен от центъра на Земята?" е друг въпрос с други критерии - тук отговорът ще е Чимборасо.

Или пък "Кой е най-високият връх, ако се мери от базата му?" - Тогава е Мауна Кеа в Хавай, 10210 метра 🙂  (6000м под морското равнище и 4210м над него

 

Критерият за най-висок връх на планетата обаче винаги е бил само един - надморска височина.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 28 минути , Topfly каза:

И Чимборасо и Еверест са на повърхността на планетата и за много хора е предизвикатество да се изкачат на най-високия връх на планетата. От такава гледна точка изобщо не е маловажно какви са критериите за определянето на най-високия връх...

Още една малка стъпка в тази посока и ще излезе, че Sir Edmund Percival Hillary е изкачил някоя бабуна в Нова Зеландия, а всички след него са били в огромна грешка ?!

 

Досега на Еверест има 8306 изкачвания

Като посочва на сайта си американският блогър и хроникьор на събитията по склоновете на Еверест – Алън Арнет (Alan Arnette), към момента /2017 г./ на най-високия връх на Земята са направени 8306 изкачвания. Те са дело на 4833 души.

everest%20by%20space-1.jpg
Поглед от космоса към Еверест и петия в света Макалу – снимката е направена на 9 октомври 2017 г.
от руския космонавт Сергей Рязански (Сергей Рязанский), от борда на пилотирания транспортен космически кораб “Союз МС-05”

Изкачването на Христо Проданов на 20 април 1984 г. е под номер 59, на Методи Савов и Иван Вълчев на 8 май 1984 г. – с номер 60, на Кирил Досков и Николай Петков на 9 май 1984 г. – с номер 62 [малко преди Досков и Петков на 9 май до върха стига шерпът Пху Дорджи (Phu Dorje) от индийска експедиция].

Броят на изкачванията от непалската (южната) страна е 5280, а от тибетската (северната) – 3026.

Само 208 алпинисти (2,5%) са стигали до “Третия полюс” на Земята без употребата на кислород. Между тях са трима българи – Христо Проданов, Христо Христов и Дойчин Боянов.

В масива са направени 32 траверса. Българите Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков първи в света правят цялостен траверс на масива – по два изцяло различни маршрута на качване и слизане. Американският траверс на Ансълд (Willi Unsoeld) и Хорнбайн (Thomas "Tom" Hornbein) започва и свършва в Западния циркус. Частта на изкачване и слизане до и от Западния циркус от и до базовия лагер на ледника Кхумбу е една и съща.

542 души са стигали до върха от двете му страни. Първият човек, който записва две изкачвания е шерпът Наванг Гомбу (Nawang Gombu, 1 май 1936 г.-24 април 2011 г.) – през 1963 и 1965 г.

С успехите си през 1984 и 2004 г. Николай Петков е единственият алпинист в света, който е обходил трите ръба на върховата пирамида на Еверест, постижение, неповторено и до днес, и първият българин с две изкачвания на най-високия връх в света.

88 души имат повече от едно изкачване в рамките на един сезон.

На Еверест досега (от 1924 г. до юни 2017 г.) са загинали 288 души (173 чужденци и 115 шерпи). На изкачване с живота са се разделили 168 души, на слизане – 71 души. Броят на жертвите на Еверест от непалската му страна е 181, а от тибетската – 107.

 

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Таньо каза:

Поглед от космоса към Еверест и петия в света Макалу – снимката е направена на 9 октомври 2017 г.
от руския космонавт Сергей Рязански (Сергей Рязанский), от борда на пилотирания транспортен космически кораб “Союз МС-05”

На тази снимка точно зад острия пирамидален Еверест се вижда и Лхотце - четвъртият по височина връх в света.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
26 minutes ago, П.Кръстев said:

Критерият за най-висок връх на планетата винаги е бил само един - надморска височина.

"Кой е върхът най-отделечен от центъра на Земята?" е друг въпрос с други критерии - тук отговорът ще е Чимборасо.

Или пък "Кой е най-високият връх, ако се мери от базата му?" - Тогава е Мауна Кеа в Хавай, 10210 метра 🙂 

Докато не знаех, че Чимборасо е най далече от центъра на земята, аз лично си представях, че Еверест е най-изпъкналата част на земното кълбо. От такава гледна точка за мен лично критерият надморска височина не ми изглежда много обективен. Това, че някой някъде и някога е приел даден критерий за меродавен, не означава, че това не може да се промени за в бъдеще. Дълго време хората са си представяли, че земята е плоска, но постепенно науката е променила представата на хората за формата на земята. По същия начин, когато са определили Еверест за най-високия връх в света, учените не са знаели, че това не е най-изпъналата част на земното кълбо, защото още е нямало спътници и т.н. За мен лично би било много по голямо предизвикателство да се кача на Чимборасо и да бъда с около 2168 метра по близо до космоса от колкото да се кача на Еверест....

Редактирано от Topfly
  • Замислям се 3
Връзка към коментар

Всичко е въпрос на дефиниция

Едно е най-висок спрямо морското равнище, друго е най-далече от центъра, трето е най-висок спрямо основата си (Мауна Кеа), сигурно и други може да се измислят. Ако изпуснем част от дефиницията се появяват глупави спорове.

Това всичкото на английски му се вика trivia - т.е. факти, които са верни, но за 99.99% от хората нямат никакво значение в реалния живот и само заемат капацитет в главата.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , Topfly каза:

Докато не знаех, че Чимборасо е най далече от центъра на земята, аз лично си представях, че Еверест е най-изпъкналата част на земното кълбо. От такава гледна точка за мен лично критерият надморска височина не ми изглежда много обективен. Това, че някой някъде и някога е приел даден критерий за меродавен, не означава, че това не може да се промени за в бъдеще. Дълго време хората са си представяли, че земята е плоска, но постепенно науката е променила представата на хората за формата на земята. По същия начин, когато са определили Еверест за най-високия връх в света, учените не са знаели, че това не е най-изпъналата част на земното кълбо, защото още е нямало спътници и т.н. За мен лично би било много по голямо предизвикателство да се кача на Чимборасо и да бъда с около 2168 метра по близо до космоса от колкото да се кача на Еверест....

Примерът с историята за плоската Земя е напълно грешен, защото тогава са се взимали предвид грешни твърдения, които в последствие са били опровергани. В момента няма нищо за опровергаване. Факт е, че всички върхове на Земята се измерват по надморската им височина, която е изчислена напълно точно и правилно. Факти са и другите критерии за Чимборасо и Мауна Кеа, които също са напълно верни, но по една или друга причина не се смятат за толкова важни. 

Причината за това според мен е, че човек иска да е най-отдалечен от повърхността на Земята, там където се разхождат останалите. Не от центъра на Земята, който е на 6000 км и +/-  2км са доста незначителни, не и от разстоянието до Луната, Слънцето и останалата част на Вселената, където +/-  2км са още по-незначителни.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Геоид/сфероид/ротационен елипсоид във всичките им версии през годините са приближени модели на формата на Земята с чисто практически цели, никой от тях не следва истинската и форма, както е видно на силно преувеличения пример долу.

 

cross_section_0.jpg

 

Относно Еверест, все пак ние говорим за "надморска височина", не за нещо друго, това че повечето хора го приемат в абсолютен смисъл е отделe въпрос, те така приемат и много други неща. Не пречи да дефинираме и още пет различни други височини, който има нужда от тях ще си ги намери и използва.  

 

Иначе за тези, които ги изкачват не мисля, че точно това, което е под земята би било особено важно и някак логично би било да се интересуват от Еверест, а не бюджетната му версия Чимборасо с всичките последващи обяснения идващи с това.

 

 

Някъде глобуси на плоската Земя продават ли се? :dash1:

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , Adventurer каза:

Някъде глобуси на плоската Земя продават ли се? :dash1:

Не мисля, че досега има дивотия, от която някой да не е изкарал пари:
https://www.ebay.co.uk/itm/FLAT-EARTH-MODEL-AZIMUTHAL-EQUIDISTANT-PROJECTION-MAP-ASH-WOOD-BASE-HAND-MADE/323238801763
или дори малко по-творческия подход https://www.etsy.com/uk/listing/607684763/wooden-globe

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Да го кажем така: на Чимборасо има повече доста повече кислород, отколкото на Еверест. Дори да беше на същата географска ширина, ако попадаше на хипотетична изпъкналост на геоида, която да го направи по-отдалечен от центъра на земята спрямо Еверест, но си запазеше надморската височина, пак щеше да има много повече кислород, отколкото на Еверест. Нялагането на въздуха зависи от надморската височина в пъти повече, отколкото от географската ширина. А който е бил достатъчно нависоко, че да почне да усеща недостига на кислород, знае, че всякакви други изчисления са напълно безпредметни 🙂

Еверест нито е най-далече от центъра на Земята, нито е най-трудният технически връх, на който да се качиш. Всъщност, сред всичките осемхилядници технически той е най-лесен. Иначе нямаше да е изкачван толкова пъти. Точно "битката за кислород" поставя Еверест над всички останали, защото тези няколкостотин метра в повече спрямо останалите тежат страшно дори и на най-тренирания организъм, ако е без кислороден апарат. Иначе по отдалеченост от центъра на Земята Еверест е едва на десето място. Дори Килиманджаро е по-висока планина по този показател, а Килиманджаро годишно се изкачва от десетки хиляди хора. 😉

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
14 minutes ago, П.Кръстев said:

Примерът с историята за плоската Земя е напълно грешен, защото тогава са се взимали предвид грешни твърдения, които в последствие са били опровергани. В момента няма нищо за опровергаване. Факт е, че всички върхове на Земята се измерват по надморската им височина, която е изчислена напълно точно и правилно. Факти са и другите критерии за Чимборасо и Мауна Кеа, които също са напълно верни, но по една или друга причина не се смятат за толкова важни. 

Причината за това според мен е, че човек иска да е най-отдалечен от повърхността на Земята, там където се разхождат останалите. Не от центъра на Земята, който е на 6000 км и +/-  2км са доста незначителни, не и от разстоянието до Луната, Слънцето и останалата част на Вселената, където +/-  2км са още по-незначителни.

Не съм съгласен с теб, защото това е буквоядство! Ако гледаш духът на понятието “най-високият връх в света“ в главите на 99% от хората това е най-изпъкналата точка на земното кълбо, най-близката до космоса или боговете точка на земното кълбо и т.н. От такава гледна точка мереното спрямо морското разнище носи грешни резултати! Това, че преди 100-200 години учените не са имали по добри техники за мерене на височината, не означава, че с развитието на науката един ден не може да се промени технологията на меренето на върховете.

  • Замислям се 2
Връзка към коментар
3 minutes ago, Hadzhitodorovi said:

Не мисля, че досега има дивотия, от която някой да не е изкарал пари:
https://www.ebay.co.uk/itm/FLAT-EARTH-MODEL-AZIMUTHAL-EQUIDISTANT-PROJECTION-MAP-ASH-WOOD-BASE-HAND-MADE/323238801763
или дори малко по-творческия подход https://www.etsy.com/uk/listing/607684763/wooden-globe

Wooden Globe £196.55 !!!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Bore
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.