Прескочи до съдържание

Разни любопитни неща оттук-оттам


Препоръчани мнения

преди 2 часа, ven62 каза:

Тия модели не ме кефят.

Аз си търси такъв дето камерите да са му повече от процесорите/ядрата.

ИТ индустрията, повлияна от няколкото милиарда селфаджии върви с бързи крачки натам. Сигурен съм, че до край на годината ще излезе и такъв модел.

Нищо чудно в lite версията му да няма телефон.

:grin:

 

@ven62 Венчооооо, Викаш, да има толко камери, че кат си прайш селфи, едновременно да те снима отпред, отзад, отстрани и да те изкарва млад, тънък и Убав.:dance4:😉И аз искааам!

Ще падне чаканеееее!

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 41 минути , neuromancer каза:

за какво служат толкова камери? айде да са две, ще прави стерео, ама 5?

Идеята на повечето телефони с 2-3 камери досега беше, че те не снимат едновременно с тях, а някои от камерите са zoom, wide angle, monochrome, depth и ти просто превключваш между тях. При Нокия 9 имаш пет 12 MP камери, снимащи едновременно и всяка една от тях може да прави до 4 снимки, които след това се комбинират и можеш да получиш от 60 до 240 MP снимка с до 1200 слоя в дълбочина, както и да записваш в RAW формат.... 

 

https://www.gsmarena.com/nokia_9_pureview-8867.php

 

Всъщност, камерите са 5 само на гърба + 1 отпред. Добра идея по принцип, с която новия собственик на марката HMD Global се опитва да гони старата слава на Nokia, но на този етап са много зле в софтуерно отношение, особено в с сравнение с Google и Huawei.

 

Nigh Sight режимът на камерата на Google например стана голям хит напоследък, защото комбинира няколко снимки и с две думи превръща нощта в ден, а mod-ната версия на gcam може да се инсталира на повечето марки телефони.   

 

https://petapixel.com/2018/11/14/googles-night-sight-is-blowing-minds-shoot-photos-in-near-darkness/

 

https://www.gsmarena.com/google_pixel_3_vs_huawei_mate_20_pro_night_modes-review-1858p2.php 

 

PS: Още си чакам @Фичо да дойде да ми обясни какво е фотоапарат, че беше обещал с технологиите на минали векове да ме запознава, аз като дете съм виждал едни Смена 8М ли бяха, дали той още с такива "апарати" снима. :grin:
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Adventurer каза:

Всъщност, камерите са 5 само на гърба + 1 отпред. Добра идея по принцип, с която новия собственик на марката HMD Global се опитва да гони старата слава на Nokia, но на този етап са много зле в софтуерно отношение, особено в с сравнение с Google и Huawei.

Предполагам, говориш само за софтуера на камерата, тъй като в софтуерно отношение на ниво ОС (чист Андроид) са светлинни години пред Самсунг, ХуЮВеЙ и други тем подобни с техните 60 вградени приложения.

Редактирано от cybersimo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, cybersimo каза:

Предполагам, говориш само за софтуера на камерата, тъй като в софтуерно отношение на ниво ОС (чист Андроид) са светлинни години пред Самсунг, ХуЮВеЙ и други тем подобни с тяхните 60 вградени приложения.

За софтуера на камерата говоря, а на ниво ОС като предлагаш само чист Андроид и напоследък предимно още по-чист Android One, на който и аз съм почитател, то няма как да си на никакво ниво, защото кой знае каква работа не вършиш, предимно други я вършат, а там където те се намесват нещата не вървят добре и затова има пълен форум със софтуерни добре документирани проблеми за повечето им телефони, които те много бавно отстраняват.

Връзка към коментар
преди 15 минути , Adventurer каза:

За софтуера на камерата говоря, а на ниво ОС като предлагаш само чист Андроид и напоследък предимно още по-чист Android One, на който и аз съм почитател, то няма как да си на никакво ниво, защото кой знае каква работа не вършиш, предимно други я вършат, а там където те се намесват нещата не вървят добре и затова има пълен форум със софтуерни добре документирани проблеми за повечето им телефони, които те много бавно отстраняват.

Имах предвид Android One, когато казах за чистия. Нивото си е перфектно, тъй като никой не ти се бърка в решението ти какво да инсталираш и какво да махнеш. Имаш основа, която получава винаги най-новите security patches и след това се оправяй както пожелаеш.

Идеално си е с него, а относно форумите - останалите имат милион повече проблеми, които изобщо не отстраняват, особено за по-старите им устройства.

Връзка към коментар
преди 1 минута , cybersimo каза:

Имах предвид Android One, когато казах за чистия. Нивото си е перфектно, тъй като никой не ти се бърка в решението ти какво да инсталираш и какво да махнеш. Имаш основа, която получава винаги най-новите security patches и след това се оправяй както пожелаеш.

Идеално си е с него, а относно форумите - останалите имат милион повече проблеми, които изобщо не отстраняват, особено за по-старите им устройства.

Аз съм много наясно точно каква е ситуацията защото си имам няколко около мене и то само от високият им клас, така че излишни са тези приказки... даже мога да се похваля, че току-що пуснаха Security Update-a за месец март... :grin: 

Връзка към коментар
3 hours ago, ven62 said:

Тия модели не ме кефят.

Аз си търси такъв дето камерите да са му повече от процесорите/ядрата.

ИТ индустрията, повлияна от няколкото милиарда селфаджии върви с бързи крачки натам. Сигурен съм, че до край на годината ще излезе и такъв модел.

Нищо чудно в lite версията му да няма телефон.

:grin:

 

Това е като "синьото" хапче 🙂 - щом народа го искааааа и производителите полудяват, аз като нормален юзър, искащ да снима с фотоапарат, а да говори с телефон ... се чувствам като болен от Алцхаймер - спасение за мен няма 😉 

Връзка към коментар
преди 32 минути , Adventurer каза:

 

PS: Още си чакам @Фичо да дойде да ми обясни какво е фотоапарат

Еми ..., най-кратко - онова устройство, с което обикновено снимат фотографите, например. :smile3::wink:  

Цитат

че беше обещал с технологиите на минали векове да ме запознава, аз като дете съм виждал едни Смена 8М ли бяха, дали той още с такива "апарати" снима. 

Имам вкъщи една Смена 2 :yes:, ама вече не снимам с нея.   Сега снимам с апарат Sony RX100.  А ти с какво снимаш? 
А иначе имахме някъде и една тема за фотографската техника от минали векове  
 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
4 hours ago, AlexandraKo said:

@ven62 Венчооооо, Викаш, да има толко камери, че кат си прайш селфи, едновременно да те снима отпред, отзад, отстрани и да те изкарва млад, тънък и Убав.:dance4:😉И аз искааам!

Ще падне чаканеееее!

За добро или лошо, имаме технологията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Фотоапарат не беше ли гръко-римското обозначение (φωτός: светлина + apparatus: устройство) на онова нещо, което се използваше за практикуване на занимание на фотографията (φωτός: светлина + γραφή: изобразяване; изчертаване)?

Докато телефон (τῆλε: далече + φωνή: глас; шум) се отнася за друго нещо, предназначено за, както личи от названието му, пренасяне на глас на разстояние.

Разбира се, в днешно време тези кристално ясни откъм етимология понятия са си поомешали капите, но това е в духа на повика на новото време (Smart phones for dumb people!)

 

Дочух, че от Philips всеки момент ще пуснат ютия с четири 4К камери + GPS калибриран към координатната система на дъската за гладене (за да знае гладещият къде се намира в момента) + катализатор. Съобщавам това, защото допускам, че някой ще поиска да си я купи.

 

И като стана дума: @Adventurer, разбира се, че Мурдаров е прав в статията, която ти приведе тук, но не ми стана ясно как така само три години по-късно самият той в битието си на шеф в ИБЕ към БАН смело се хвърля да върши същите езикови свинщини, които до неотдавна така всеотдайно е громил.

ОТ друга страна, като се замисля, „демократизацията в езика“ вероятно означава точно това - да наричаш телефон устройството, което използваш предимно за правене на фотографии.

Common sense is not so common, huh?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Първо да си кажа, че на мен хуманитарните дисциплини не са ми силата и имам по-скоро пренебрежително отношение най-вече поради това, че не ми е съвсем ясно как точно се различава "правилно" от "неправилно" в тях, а ако това е само въпрос на "авторитети" и техните променливи явно мнения, то тогава нещата стават доста несериозни и не знам и как се води такъв спор. Всъщност, участвал съм в такива, обикновено се замерят с "авторитети" и колкото по-древни толкова по-тежащи са, често и на килограми ги мерят. При всички положения, ако на някой това си му е областта да си се вихри спокойно, аз тука претенции нямам и за разлика от други случаи нито мога, нито искам да правя категорични оценки и анализи...

 

Това с фотоапаратът на @Фичо е свързано с шега от друга тема, нямаше някакъв сериозен замисъл, но като започна аз имам въпрос по отношение на терминологията фотоапарат, камера. 

 

Тук отбелязвам само, че един термин може да се е наложил по един брой причини включително чисто исторически, специфични за дадена територия и местно население в някакъв момент, а след еволюцията на един или друг уред, да е станал не съвсем адекватен на реалното му приложение. Телефоните (умните) например в днешно време са джобни компютри, за които съм сигурен, че и по-нелеп термин от "laptop" или "notebook" можем да измислим, но не мисля, че ни е необходим, а и част от тези термини вече бяха поизчерпани в предишни моменти от историята на тази техника.

 

Освен "фотоапарат" има и друг термин - "камера" идващ от латинското камера обскура - "тъмна стая", използван в англоезичните страни, който напоследък все по-често се използва и у нас като синоним на цифров фотоапарат. 

 

Иначе терминът "фотоапарат" исторически е свързан с използването на фоточувствителни материали, преди "демократизирането" му, разбира се. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пустинна роза

В края на март в Доха е открита нова сграда на Националния музей на Катар

 

image.png.dd09a8f353c050b04eff4f22bba250e9.png

 

Сградата е проектирана от един от най-известните архитекти в света - французинът Жан Нувел (Jean Nouvel), носител на наградата Pritzker - "архитектурен Оскар", автор на небостъргача Torre Agbar в Барселона и сградата на Лувъра в Абу Даби.

image.thumb.png.12009ab4f7b87f99a7968a529af74630.png

 

image.thumb.png.1a7d78b4a2337b5c8043798adc79f788.png

Ако в Катарския музей на ислямското изкуство, намиращ се на същата страна на залива, има само колекции от изкуства (скулптури, картини, предмети на приложното изкуство, ръкописи), то в Националния музей на Катар посетителите могат да оценят всички културни богатства на страната: от ислямската графика до ценни антики, открити от археолозите. Освен това мултимедийните експозиции запознават туристите с катарска музика, кино и поезия.

В раздела за праисторическите животни мултимедийни екрани позволяват на зрителите да си представят как са изглеждали динозаврите, от които са останали само фосилни скелети.

image.thumb.png.9cbc4979aafd115ef59231d897ce39d8.png

 

Интериорът на сувенирния магазин е проектиран от австралийския архитект с японски произход Koichi Takada.

 

image.thumb.png.23db2af9b03804081ba76fed9b1b0d11.png
 
 
 

 

 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
На 19.04.2019 г. в 13:16, luba_rizova каза:

Арестували български лешояд в Йемен за шпионство. https://www.vesti.bg/lyubopitno/leshoiad-s-chip-ot-bylgariia-arestuvan-za-shpionazh-v-jemen-6094501

Сетих се за тази статия, малко по-долу в нея обясняват какави пожари правят хищните птици в Австралия:

 

https://e360.yale.edu/features/native-knowledge-what-ecologists-are-learning-from-indigenous-people   

 

IMG_20190422_002647.jpg.2a9cf51b9886efc8b29c58bcd14d885f.jpg

 

🙂

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.