Прескочи до съдържание

Рилските езера - кога най-рано през годината става за ходене?


Георги

Препоръчани мнения

Вчера коментирахме с група приятели да посетим рилските езера, че трима от тях не са били въобще, а аз никога нямам против да отида пак :) 

 

Идеята е да избегнем максимално количество от летните тълпи, като все пак говорим за тръгване и прибиране от София в един, по възможност почивен ден. И понеже това са прекалено големи претенции, както обикнвено, си мисля, че е най-удачно да дебнем първия възможен уикенд, в който езерата стават за посещение от средно кашкавалени туристи.

 

Гледам на сайта на хижата: http://www.rilskiezera.bg/ има уеб камера и в момента показва 13 градуса, което е абсолютно приемливо, но се притеснявам дали не е прекалено кално и мокро все още от зимата? Може би и част от пътеките няма да са лесно проходими?

 

Абе с две думи, кога най-рано сте ходили там и приятна разходка ли е било?

Връзка към коментар

Единственото място, където може да е кално, е под езерата, но сега не знам как е. Ходил съм през юли и всичко беше наред, въпреки че ни валя дъжд. Нагоре от хижата са камъни и няма да имате проблем с ходенето. Едни туристически щеки ще ви свършат работа, за да не се хлъзгате, но ако е мокро, без падане няма да мине. Пътят през гората също е леко каменист.

Редактирано от NikolaiRG
Връзка към коментар

искам и аз.... :crying:

 

ми ще видим!

 

Единственото място, където може да е кално, е под езерата, но сега не знам как е. Ходил съм през юли и всичко беше наред, въпреки че ни валя дъжд. Нагоре от хижата са камъни и няма да имате проблем с ходенето. Едни туристически щеки ще ви свършат работа, за да не се хлъзгате, но ако е мокро, без падане няма да мине. Пътят през гората също е леко каменист.

 

И аз май първия път бях през юли и беше екстра, но ако теоретично се гласим за идния уикенд предполагам ще има разлики. Сигурно ще пробваме някъде средата на юни, не би трябвало да е започнало великото преселение.

Връзка към коментар

Георги,

 

всяка година е различно, но общото взето от края на май трябва да е ок, предполагам сега ще става. Очаквайте кал и мокро и сняг някъде по усойните места, високи обувки задълже, но не мисля, че ще има нещо фатално, щеките наистина ще са от голяма полза.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

По 24-ти май преди 10-на години. Подходихме малко несериозно, времето беше жегаво долу и тръгнахме по маратонки и нормално облечени. Като цяло без проблеми с климат/температура, но снега още се топеше на места и се минаваше през 'рекички' и кал и ако не си обут подобаващо страдаш. С две думи - ако температурата е ок и си с прилична екипоровка като вземеш предвид евентуално кал/мокротия по северните части, то би се получила приятна разходка ако човек е в прилична форма (малко повече от прилична, ако не се взима лифт :) )

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Температурата не е толкова голям проблем.Последно ходихме средата на Септември 2013.Ужасен вятър и мъгла,успяхме да стигнем до Сълзата,но беше неприятно.

Първият път ходихме преди 2-3 години.В петък се качихме с лифта без проблеми.За събота бяхме планирали от Бъбрека до хижа Вазов оттам по билото до Сълзата и надолу.Децата малко се поуспаха и стигнахме до лифта към 9,30ч.-имаше опашка от около 400-500човека.Изчислих,че ще можем да се качим не преди 11часа и си направихме една разходка до х.Скакавица.

Така че,ако ще е в почивен ден,действайте максимално рано.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бях там през юни 2012. Най-горното езеро беше изцяло замръзнало. Времето беше чудесно, придобихме лек аграрен тен :) По пътя от лифта нагоре имаше малко пренебрежим снежец на 2 места.

post-1080-0-47913400-1399909717_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бях там през юни 2012. Най-горното езеро беше изцяло замръзнало. Времето беше чудесно, придобихме лек аграрен тен :) По пътя от лифта нагоре имаше малко пренебрежим снежец на 2 места.

attachicon.gif541493_3919146391263_1833660629_n.jpg

 

O, страхотно е. Аз бях на езерата последно септември 2012 и си беше съвсем топло и размразено. Има ли вариант сега да е замръзнало? Бих отишла с удоволствие когато изглежда така. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега горните 2 езера ще са замръзнали, но пък много красиви. Надолу ще има и кал , и снежец тук-там. Необходими за хубави туристически обувки, както и щеки, които много помагат.. Лифта през уикендите е претъпкан, затова е желателно някой друг ден. Дано и времето е хубаво.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бях там през юни 2012. Най-горното езеро беше изцяло замръзнало. Времето беше чудесно, придобихме лек аграрен тен :) По пътя от лифта нагоре имаше малко пренебрежим снежец на 2 места.

attachicon.gif541493_3919146391263_1833660629_n.jpg

 

2012 зимата беше тежка и снежна. Тази беше много сушава и такъв лед през юни няма да има със сигурност. Замръзналото езеро е нещо изключително красиво, но точно Окото е по-красиво, когато се вижда синята вода. А в комбинация с полудивите коне горе, мястото става магично.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ааа, и на мен ми се ходи пролетта.  :) Даже ако има компания още по-добре, но аз ходя с нощувка.

 

Разказите на Христо и Ванката от миналата година. Ходили са точно през май, но миналата година имаше повечко сняг.

http://slowlight.bg/blog/2013/05/

 

http://ivanmiladinov.com/blog/sedemte-ezera-skakavica/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За бродене из Рила най-добри са месеците септември - октомври , тогава времето е най-стабилно и ги няма тълпите от хора .

Пролетта изобщо не е подходяща , щото е все още зима там .

 

ПП

Лятото е жега , времето е доста променливо и в късния следобед обикновенно вали .

През зимата става , ама човек да си има три на ум .

------

Общо взето така стои въпроса с времето във високата планина , а Езерата са там .

 

:);):)

Редактирано от theo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Би трябвало да нямаш проблем. Забранено е возенето на кучета, но пък не ти пречи да питаш младежите от самия лифт. Щот билетопродавачката ще те насочи към тях. Ние сме се качвали с лабрадор, но беше преди 2 години. Сега може да е по-затегнато..

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.