Прескочи до съдържание

Къде по света бихте заживяли за постоянно?


Препоръчани мнения

Ние сме диваци, добре, ами те какво са?

Ние се сприятелихме с една швецка на Ко Ланта. Тя беше учителка в тамошното ШВЕДСКО училище. Аз се изненадах!?! Училище! Ами да те толкоз харесват държавата си че карат по 6-7 месеца в индианската държава Тайланд. 

 

 

Ей тогава ми светна сигналната лампичка за другото лице на прословутата им толерантност на скандинавците. После това негативно впечатление се затвърди и от други наглед дребни случки и разкази на познати, подвизавали се по за дълго из този регион... Иначе специално за шведите съм останал с доста добро впечатление като за високо осъзнати хора, но тези социални експерименти, които се провеждат на техен гръб от десетилетия, направо им разкатават работата... 

 

И мен, като балканец, малко байгън ми идва тая толерастия.

 

А относно Сингапур. Не съм искал да го критикувам. Това е град от бъдещето. Това е всичко което ние не можем да постигнем. Там хората нямат вода - произвеждат я. Нямат земя, земята е кисела за това внасят земя. Над 8 мил растения са внесени и почва за тях. Световен производител на орхидеи и какво ли още не. Просто са извънземни. А за работа няма проблем. Това е типично емигрантска държава като щатите 5 вида народности са. Всеки може да опита. Работа бол. Хеле пък строителство. Ама така се бачка че... моят вроден мързел ме кара да настръхвам.  И многото ограничения от които нашего брата  леко свива душицата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Сингапур, УСА...аз бих избрал нещо по-близо до нас-Италия или Хърватска. Парите ги забравете, никога няма да стигнат, а Европа има от всичко. Колкото и да звучи мазохистка дори Белгия ми харесва за момента, а след две години в богат Люксембур дори не спирам там да заредя нафта...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

А нетолерантността към нетолерантните не е ли пак нетолерантност, ей така, чисто риторично да попитам във връзка с горния постинг на Джорджо?!? :unsure:

 

Ами толерантността към пошлото в света не е ли чиста проба малодушие, пак все така риторично да продължа? :mellow:

 

...

 

Във връзка с темата се сещам за един случай преди години баш с швед. Нещо се разговорихме и стана дума, че някой от министрите им е гей, при което моята реакция беше абсолютно неутрална. Липсата на въодушевление по отношение на  личностите с нетрадиционна ориентация обаче явно също е "офенс" по местните морални закони и в следващите секунди бях подложен на някаква изключително злобна тирада колко съм бил нетолерантен и изостанал. Направо се облещих! Ей тогава ми светна сигналната лампичка за другото лице на прословутата им толерантност на скандинавците. После това негативно впечатление се затвърди и от други наглед дребни случки и разкази на познати, подвизавали се по за дълго из този регион... Иначе специално за шведите съм останал с доста добро впечатление като за високо осъзнати хора, но тези социални експерименти, които се провеждат на техен гръб от десетилетия, направо им разкатават работата... Да си призная, навремето се бях запътил усилено точно за Норвегия и Швеция, но по-късно тотално охладнях към идеята. Дори само мисълта да живея за постоянно в подобна стерилна дупка, управлявана от насилствен псевдо морал, ме депресира ужасно. Другото нещо, което тотално ме отблъсква от дадено място, е ценностите на мнозинството от хората да се заключват единствено в сметките, заплатите, услугите и... излъсканите тротоари. С една дума - в чисто материалистичното. Кажи-речи, в тази категория се включва почти целият западен свят с малки изключения. С огромно съжаление забелязвам, че този ужасен процес започва все по-явно да се наблюдава и у нас... :(

 

Всъщност, аз разлики с теб не виждам и сме горе-долу на едно мнение. Нищо, че въпросите са ти риторични, нека ти отговоря. Съгласен съм, че прекалената толерантност е излишна. А иначе, ако трябва да съм честен, когато става въпрос за чист расизъм, лично аз няма да го толерирам, колкото и толерантен да съм по принцип. Ако имаш проблем с кончитите и вурстовете и там каквото друго беше, не съм въобще наясно за какво иде точно реч наистина, но предполагам става въпрос за някой гей или човек с някакъв проблем, та толкова много всички да го плюят тези дни в интернет, това си е чисто твой проблем, в никакъв случай това не е пошлост или криворазбрана толерантност. Всеки човек трябва да е свободен да изразява себе си така, както иска и както намери за добре, стига да не пречи по някакъв начин на останалите.

 

А относно скандинавците. За Шведите съм съгласен, аз от колеги в университета имам абсолютно същите наблюдения, обаче това не значи, че има нещо сбъркано в тях, а просто значи, че живеем в различна културна среда от тяхната. Точно за това казах, че нещата са лееко преувеличени от драскачите в пресата или от разни форумни анонимници или пишман емигранти, които разбрали недоразбрали как функционира страната, в която са решили да се заселят, пишат по форумите разни откровени глупости. А и ако трябва да съм честен, леко се заблудих, че става въпрос за една статия, която бях чел на скоро за Норвегия, но аз като прочетох това за Швеция ми прещрака незнайно защо в мозъка асоциация с тази статия и си помислих, че поста е свързан със статията тук. Ако имаш нерви, прочети този пасквил: http://lyubomircholakov.blog.bg/politika/2013/05/16/chumata-na-demokraciiata-zabi-nokti-v-decata.1110817

Същото нещо съм го виждал в посока Англия, Германия, щатите и която и да е друга страна, даже и в посока България. Когато не разбираш как работи дадена система или не си наясно как функционира дадена култура, ти я прехвърляш през собствената си призма, сравняваш я със собствената си култура и автоматично я оплюваш. Особено, ако в нея хората имат малко по-други виждания за така наречените "Български изконни ценности" като вяра в Бога, семейство, отглеждане на деца и т.н. е те тогава става страшно!

Нямам против, всеки да си има мнение за дадена страна, култура и т.н и да си го изказва свободно, както често правя аз, обаче имам против, човек да прибягва до някакви расистки или яко дискриминативни изстъпления за да си прокара тезата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Много хора споменаха Сингапур. Темата предполага не само мечти , а възможност за някакъв реалистичен избор.

Докато в Европа може да започнеш работа на практика навсякъде поне в ЕС ,  като как Калоян би си намерил работа в Сингапур ???

 

Ясно е , че с нискоквалифицирана работа няма как , единствения шанс е някоя мултинационална компания в сферата на финанси и логистика  , или пък ако има голям бизнес да регистрира там фирми и да  го управлява по подобие на Иво Прокопиев например.

Знам , че има няколкостотин българи в Сингапур и всички са в сферата на финансите освен тия по корабите , но те са по за няколко месеца.

Ако обаче си на такава квалифицирана позиция ще ти е още по-добре да живееш дори в Банкок например.  Обикновенно тия ценни кадри разполагат със служебни апартаменти/къщи осигурени от компаниите , домашни помощници и т.н..

Това не са емигрантски държави.

 

Мога да ви уверя , че представителите на  МВФ си живеят чудесно и прекрасно в България с цялата му там прислуга като по филмите  , а предполагам и повечето представители на големи западни компании у нас.

 

Почти същото е за Хонконг.

 

Иначе за мен Сингапур е наистина прекалено стерилен като цялостно усещане и малък ама наистина много малък :)

Равно като тепсия , изкуствена природа , няколко изкуствени плажа , безумни цени за една бира ако щете ...

Много повече ми допада Хонконг  или дори Япония  , то така и така е еднакво трудно да започнеш и на трите места.

Просто се абстрахираме от тези проблеми и говорим по принцип. То иначе Калоян извън Европа няма никакъв шанс и темата му става безсмислена защото никъде никой няма да ти даде виза или разрешително за престой, ако нямаш оферта от местен работодател или мултинационална компания, която да те наеме на работа в дадената страна. Идеята е всеки, който попадне на тази тема, да види някакви предложения и да си прецени, какви стъпки точно ще предприеме, за да отиде и да се установи на желаното от него място.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към коментар

Както казва Ива

На мен едно от местата ми е Доминикана, но точно за това че съм бил 16 - 17 дена там. Но все пак ако оставим настрана Хората, макар че не бива, там е природата, климата и бизнеса. Ставаш мембър за има няма 400 зелени. Отваряш бизнес или си купуваш плаж... От местните руснаци го научих. Те естествено са сменили Владивосток с Пунта Мара и ... каква е алтернативата. Рай на квадрат. От друга страна местният мързел много лесно те избутва нагоре в някакъв бизнес.

Bay_Kolio, къде ги намери тия руснаци с бизнес :) Аз работещ руснак за 5 години не видях. Както и много умен. Харчат само откраднатото от необъятная матушка Русь. Един магаданец си купи къща за 370 хил. евро в едно забито село, на брега на река. По интернет. Направи брокера си щастлив. На следващия ден след като дойде си купи и яхта. Питам го - нито можеш да я управляваш, нито имаш идея какво ще я правиш, за какво ти е. Е, как, вика, на река и море без яхта!? :) Да има...

Шегата настрана. Тук не са толкова розови нещата. Бизнесът се държи от няколко фамилии, доминикански. Не можеш да пипнеш захар, кафе, банани, какао, пури. Пробвали сме не един вид бизнес - от кафето та през ресторантите. Е, не става. Бизнес трудно се прави, работа няма, освен в туризма. А и в туризма затегнаха работите и даже лиценз не мога сега да извадя. Спрели са да издават временно. Строителството изглежда не лош бизнес, май. Ама си представям какво ходене по мъките е ваденето на различни документи, предвид манталитета и маняната.

Плаж не можеш да си купиш, тъй като плажовете принадлежат на страната и на доминиканците. НЕщо, с което те се гордеят много. Можеш да си купиш къща на плажа, но не и да го притежаваш.

Това съвсем не означава, че не можеш да си живееш живота по-евтино и спокойно тук, в къщичка на плажа. Но.. някъде нещо в Европа да работи за теб. :)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Георги Матеев

Шегата настрана. Тук не са толкова розови нещата. Бизнесът се държи от няколко фамилии, доминикански. Не можеш да пипнеш захар, кафе, банани, какао, пури. Пробвали сме не един вид бизнес - от кафето та през ресторантите. Е, не става. Бизнес трудно се прави, работа няма, освен в туризма. А и в туризма затегнаха работите и даже лиценз не мога сега да извадя. Спрели са да издават временно. Строителството изглежда не лош бизнес, май. Ама си представям какво ходене по мъките е ваденето на различни документи, предвид манталитета и маняната.

Плаж не можеш да си купиш, тъй като плажовете принадлежат на страната и на доминиканците. НЕщо, с което те се гордеят много. Можеш да си купиш къща на плажа, но не и да го притежаваш.

Това съвсем не означава, че не можеш да си живееш живота по-евтино и спокойно тук, в къщичка на плажа. Но.. някъде нещо в Европа да работи за теб. :)

 

Между другото в Индонезия ситуацията е 1:1. Когато бях там миналата зима проучих всичко изключително детайлно с цел потенциална емиграция. На пръв поглед разбира се е рай, но като задълбаеш под повърхността осъзнаваш, че за държавата чужденецът е само и единствено дойна крава за пари. И жална ти майка, ако решиш да се заселиш там за постоянно - засипват те с милиони такси, бумаги, разрешителни и простотии. Супер сложна, бавна и най-вече скъпа бюрокрация.

 

По принцип там би било идеалното място за живот, ако имаш спестени пари или работещ бизнес в Европа (който не изисква физическото ти присъствие) или вече си се пенсионирал. Но тепърва да развиваш бизнес там като чужденец е почти нереално.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Точно това имах предвид. И е пълно с измамници, които като лешояди се нахвърлят върху тебе. Местните ни смятат по принцип за тъпи и никога няма да се начудят защо имаме повече пари от тях. И целта на живота им е да ти ги приберат тия пари, щото ти толкова глупав, нали, не ги заслужаваш :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Георги Матеев

Точно това имах предвид. И е пълно с измамници, които като лешояди се нахвърлят върху тебе. Местните ни смятат по принцип за тъпи и никога няма да се начудят защо имаме повече пари от тях. И целта на живота им е да ти ги приберат тия пари, щото ти толкова глупав, нали, не ги заслужаваш :)

 

Ха-ха да, абсолютно! По-забавното е, че накрая почти винаги те се оказват измамените и с пръст в устата... и не могат да схванат как така се е получило :) Абе... майтап.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Между другото, ако искате да знаете кои държави са с най-добри перспективи за правене на бизнес откъм бумаги, разрешителни, друга бюрокрация и обща бизнес среда, Ease of Doing Business Index-ът горе-долу дава представа за ситуацията в световен мащаб. Това би било полезно четиво за хора, които искат да емигрират някъде с цел изграждане на нов бизнес. Ето последният индекс във Wikipedia, а който иска, ще си намери и пълната версия с детайлните статистики от там: http://en.wikipedia.org/wiki/Ease_of_doing_business_index

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много исках да се включа по-рано, но нямам кирилица на работа. Интересно се завъртя темата. Благодаря на Ива за споделянето на опита си - наистина положително и полезно. А за служителките с ноктите ми стана много смешно, понеже ми изникнаха в главата картини от българската администрация, НАП например. Попълнете формуляра, ох ми сега тука, чакайте почивката, ми идете при колежката, а тя е в отпуска, елате след седмица. А за косачката, в Лион като живях започваха в 8 сутринта, веднъж седмично, а аз тогава обичах да си поспивам до 11-12 (студентски живот). Сега в Ница пък имам проблеми с боклука и миячите на улиците, които минават всяка нощ между 12 и 2 и са супер шумни. Писах даже на кместсвото - нищо. 

За толерантността - изключително важно е, за да се интегрира човек в местното и да се чувства на мястото си. Иначе се затваряме в български дружинки на други неинтегрирани, и взаимно плюем държавата, в която живеем, тия виж ги кви са, тъпаци, не знам какви, балъци и прочие, все едно ние сме най-великите. Виж в България как е, а те тука обратното, ненормални. И на никой не му стиска да си хване партакешите и да се прибере в България, щото знае, че там няма да има кой да му плаща четирицифрена заплата в евро, била и минимална. 

Аз съм свикнал да не съдя, хората са такива, каквито са и ако не ни харесва-прав ни път да отидем другаде. Културата на една страна е това, което я прави интересна, а хората са най-голямото и богатство. Просто трябва да направим усилието да ги разберем, да общуваме с тях, да се съобразим с особеностите им. Няма да отида в Африка, ако съм расист, нито ще отида в Саудитска Арабия, ако съм силно вярващ християнин или не обичам араби. Но когато съм в Африка се отнасям към местните с уважение, а не с надменност, когато съм в мюсюлманска страна се съобразявам с местните порядки. И общо взето се отнасям индивидуално с хората, не обичам да обобщавам тези са такива, онези - онакива. И когато наистина има неща, които не харесвам или ме дразнят, търся да разбера защо. 

Пример от любимия ми ЮАР. Всички обичат да казват, че от демокрацията държавата упада, откакто черните са на власт има корупция, че черните са некомпетентни и т.н. Да така е, но всичко си има логично обяснение - не може да се очаква от популация, държана век в неведение, лишена от качествено образование, от достъп до култура и информация, затваряна в бантустани и със забранен достъп до бялото население изведнъж да стане точно толкова продуктивна и интелигентна за едно поколение. Трябва да мине време (много), за да се изравнят нещата. В бившите страни, колонии на велики сили се отнася същото, дори и за България - 500 години робство, 50 години тоталитаризъм и ето го резултата - последна във всички европейски класации. Има причини за всичко, често по-дълбоки от простото причисляване към етническа или културна група. 

Та толерантността и отношението на приемащата култура са много важни, но от нас зависи да се опитаме да се докоснем до нея, да разберем хората и функционирането им, порядките им. Често, когато направим крачка към тях и се отнасяме добронамерено и с уважение получаваме същото. 

За мен е важно културата на страната, в която съм да е космополитна, всеки да може индивидуално да се интегрира и да намери своето място. И да е близка до западната - не се виждам в някоя от страните от Залива например, били и богати. 

За Мавриций - уникална страна, развита и демократична, но ако трябва да избирам, ще отида в Реюнион- само на 200 км, а е част от ЕС, не се изизскват никакви документи и разрешителни, плаща се в евро, заплатите са френки, образованието и здравеопазването също, а културата- френско-креолска, страхотно любезни и дружелюбни хора. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Aз не знам доколко френските задморски територии като Реюнион, разните френски карибски острови, Френска Гияна, Нова Каледония са част от ЕС, но ако е така и имаш право да работиш там, значи те са това, което търсиш. Топъл климат, хубави хора, френски език, можеш директно да работиш правото, което учиш, без да трябва да минаваш на англосаксонската система... Имам предвид, че по-добро съчетание няма да намериш. Обаче от нас тук, само ти имаш опит с живота в тия страни, както изглежда...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

А за работа няма проблем. Това е типично емигрантска държава като щатите 5 вида народности са. Всеки може да опита. Работа бол. Хеле пък строителство. Ама така се бачка че... моят вроден мързел ме кара да настръхвам. И многото ограничения от които нашего брата леко свива душицата.

Доколкото четох там Сингапур дава двугодишни разрешителни на индийски работници , които вършата основно черната работа в строителството , паркове , чистота , обслужване и т.н. , и са доста зле платени спрямо местните по подобие на тия в Дубай или Катар.

Не мисля , че има такива допирни точки със САЩ.

 

Другата голяма група са малазийците които пристигат всяка сутрин и вечер си се прибират през границата.

Сингапур си е доминиращо китайско-британски.

Затова писах , че за бял човек работата е във висококвалифицираните сектори на икономиката.

Страшна сила са и в образованието.

П.С. Дори в момента съм с една тениска от Сингапур - тези на които са изписани основните забрани :)

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Сега се сещам, че няколко пъти съм минавал през Словения, и много ми хареса, макар и само през прозореца на автобуса и колата. Чисто и спретнато като на запад, хората приятни. Само споделям първото си впечатление, не агитирам никого:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Aз не знам доколко френските задморски територии като Реюнион, разните френски карибски острови, Френска Гияна, Нова Каледония са част от ЕС, но ако е така и имаш право да работиш там, значи те са това, което търсиш. Топъл климат, хубави хора, френски език, можеш директно да работиш правото, което учиш, без да трябва да минаваш на англосаксонската система... Имам предвид, че по-добро съчетание няма да намериш. Обаче от нас тук, само ти имаш опит с живота в тия страни, както изглежда...

Много искам да се върна в Реюнион, но за момента оглеждам  други възможности. Почти сигурен съм, че рано или късно ще се установя там. Но се чудя и за други възможности. А за Бразилия как стоят нещата с установяване? Може ли лесно човек да се установи, дават ли се разрешителни? Страната изглежда прекрасна, но не знам много за нея, би било интересно малко повече инфо.

Връзка към коментар

Сега се сещам, че няколко пъти съм минавал през Словения, и много ми хареса, макар и само през прозореца на автобуса и колата. Чисто и спретнато като на запад, хората приятни. Само споделям първото си впечатление, не агитирам никого :)

И аз имам същите впечатления, за съжаление също съм минавал само транзит. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз пък бих си избрала Испания / дори някой от Канарските острови/ или Ирландия, въпреки че тя е доста дъждовна страна, мен така си ме привлича от доста време. :rolleyes:

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тъжно ми е, честно. И ме е срам.

 

Абсолютно същите мисли и чувства ме обземат редовно и мен. Категорично не сме толерантни, дори бих стигнал още по-далеч като кажа, че принципно ние сме лоши хора. Лоши в смисъл, че сме негативно настроени и не обичаме особено много чуждото мнение, камо ли пък да се съобразяваме или съгласяваме с него. Оттук и неприемането и мнителността към различните, която на моменти преминава в открита агресия. Говоря принципно, изключения винаги ще се намерят! Но няма как едно общество да е толерантно, а агитката на един отбор да издава маймунски звуци по адрес на играч от противниковия отбор, при положение, че тъмнокожи играчи има и в отбора подкрепян от същата тази агитка. Това е пример на елементарно ниво, но е показателен за нашето мислене. За циганите дори не ми се отваря дума, някои хора в този форум знаят какви пунически войни съм водил на друго място по тази тема...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

По темата:

 

Испания : )

 

п.п. хареса ми поста на djgeorgie (другите само бегло ги прегледах) - българите не сме от гостоприемните и толерантните народи. Преди време чужденците са ми казвали, че ги гледаме като ходещи портфейли :lol:

 

И сме големи расисти.

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Връзка към коментар

Така е, лоши хора сте вие българите... :)

Тук май всички са обединени около това мнение. Това е нещото, което най-много пречи. И гони масово хората от държавата. Всеки ти се надува, гледа лошо, поучава, обяснява ти колко си зле, за разлика от него и т.н.

И аз често съм си мислил да забегна. Ама носталгиятата...приятели, кварталното кръчме, родата... няма кой да ми ги замени. Инак лошотията е знакова не само за българите, целия регион ни е такъв.

Аз винаги ще съжалявам, че навремето баба ми и дядо ми са се преместили от Гръцка Македония тук. Как не бях сега един грък, в криза...

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мен скуката не ме притеснява, бих живял къде ли не, само с условието за 20те градуса :)

Обаче половинката не мисли така, и както знаем, те винаги печелят :)

И така сме закотвени в БГ вовеки.

Иначе, мои фаворити са англоговорящите островите, владения на Великобритания, дано за тях да важат условията на ЕС.

С френския няма да се разберем, пък и трудно уча езици, за да го почвам сега отначало.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Българите наистина са нетолерантни - не обичаме американците - тъпи били. Не обичаме "евро-толерастията" и "еврогейския съюз", в разрез с изконните ни ценности. Шокирани сме от Кончита Вурст, а забравяме, че от 20 години си имаме Азис и обичаме да се кълчим на творчеството му из чалготеките. Не обичаме турците, понеже са ни поробили, не обичаме и руснаците, нищо че са ни освободили. Не обичаме черните, смятаме ги за полу-хора, полу-животни.

Не обичаме циганите, но не искаме и да ги интегрираме - колко работодатели са наели служители с ромски произход? Ако има циганче в класа, веднага родителите се надигат и искат да преместят детето си. Не обичаме мюсюлманите- терористи, фанатици и т.н. Не обичаме и македонците, нито сърбите, те са си живи българи, какво се правят на интересни. Евреите - излезе проучване, че всеки втори българин е антисемит. 

Останаха азиатците, от които - индийците са живи цигани, много са мюсюлмани (виж по-горе)... А за сирийските бежанци не ми се говори, направо ми се реве. 

Ние сме си по-по-най, затова сме на тоя хал. 

"Добре дошъл във нашия град, добре дошъл във България! Вземи във този хубав ден една българска роза от мен... нека тя да ти напомня с ароматния си глас, за балкана, за морето и за всички нас"

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 от 20 години си имаме Азис и обичаме да се кълчим на творчеството му из чалготеките. 

Малка забележка - Азис, и това, което правят такива като него, по никакъв начин НЕ може да се нарече творчество!

 

Аз съм абсолютно НЕтолерантен към чалга:-музиката;-културата;-облеклото;-поведението;-заведенията;-поколението;-феновете! И ми е през дедовия, ако поради тази моя крайна нетърпимост и нетолерантност някой вземе, та ме определи като "първобитен", "невъзпитан", "недорасъл", или там както се квалифицират нетолерантните дебили като мен. :)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.