Прескочи до съдържание

Съвети за Бали


desislavaivanov

Препоръчани мнения

Аз също се самоорганизирах за 10-тина дни в Бали тази година и мога да помогна с конкретна информация /ако те интересуват конкретни контакти с шофьори, гидове, сърф училища и т.н., пиши на лични - ползвах четири различни шофьора за четири трансфера, услугите на жената на Косьо за няколко тура, както и комбинация на тур с трансфер, които договорих с местен шофьор, така че ако нещо от това може да ти е полезно, мога да ти дам инфо и контакт/.

По въпроса за мястото, което да избереш за престой - зависи какво искаш да правиш. Аз лично разделих престоя си на три различни места - Санур, Семиняк и Убуд - ще ти ги изброя с предимствата и недостатъците от моя гледна точка - ти реши. Убуд се води културната столица на Бали - намира се във вътрешността на острова, има множество малки галерийки, там е "Маймунската гора", оттам е удобно да се отиде до много места /вулканът Кинтамани и езерото Батур, храмът - майка Бесаки и т.н./. Недостатък /поне за мен/ - не е на океана /за други това е предимство, тъй като тълпите плажни туристи там отсъстват/. От всяка точка на Бали се предлагат еднодневни екскурзии до там, но аз лично предпочетох вместо тур да направим една нощувка там, за да усетим атмосферата на мястото и смятам, че толкова време е достатъчно за Убуд.

Санур - на океана е, удобен е като отправна точка за ескурзии из вътрешността, има прекрасна крайбрежна уличка с множество ресторанчета на самия плаж, значително по-евтино е от Семиняк и Нуса Дуа /а и много по-удобно местоположение като отправна точка за турове из вътрешността/. Значително по-спокойно е отколкото в Семиняк и Кута, а освен това океанът там става за плуване /в Кута и Семиняк има големи вълни и много сърфисти, така че плуването не е безопасно/. За самия град не мога да ти кажа много, тъй като избрахме Санур за база за пътуванията из острова и на практика от Санур съм видяла само плажа и крайбрежната улица с ресторантите. Само веднъж - два пъти ходихме до главната улица, за да обменяме пари и като цяло впечатлението ми е за по-провинциална /в сравнение със Семиняк и Кута/ и спокойна градска среда. Курортът като че ли повече се предпочита от азиатски туристи /не че няма други, но не са на тълпи, както в Семиняк/.

Семиняк - опитват се да го развиват като луксозната дестинация на Бали и видът му е доста по-западняшки от Санур /имам предвид витрините по улиците - множество магазини, бутици и заведения, много от най-скъпите хотели на Бали и най - известната плажна дискотека Ку Де Та също са тук/, обаче почти няма тротоари, по които можеш да ходиш пеша. За разлика от Санур, тук можеш да ползваш крайбрежна алея само в посока Леджииан и Кута - достъпът през плажа до северен Семиняк и Ку Де Та е ограничен от оградите на луксозните хотели и една "река" с неизвестен за мен произход и съдържание, която се излива откъм въпросните хотели във водите на океана. Мястото е много купонджийско със съответните за това лудница, трафик и шум. Аз лично го избрах за кратък престой, за да карам сърф и в това отношение не съм разочарована /плажът на Кута, Семиняк и Леджиан са най-добрите места в Бали за начинаещи сърфисти, тъй като са с пясъчно дъно, умерено големи вълни и като цяло са безопасни за обучение/.  Плажът е пълен със сърф училища и начинещи сърфисти и както споменах по-горе, не е безопасен за плуване. Вечер пред всяко плажно заведение изнасят пуфове /гледката на залеза е страхотна и по това време много хора идват специално да го наблюдават на по питие/, идват музиканти, които свирят на живо, изобщо купонът потича с пълна сила. Освен плажните, има и много други нощни заведения, а и е близо до Кута, където има още повече.

И последно Кута - там отидохме само за разходка за няколко часа - впечатлението ми е за пълна лудница, безумен трафик и сергии тип Слънчев бряг  и Несебър навсякъде по улиците. Плажът е култов и изглежда много хубав, но е пълен със сърфисти /за десетминутна разходка по плажа видях две катастрофи между сърфисти/.

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Същата работа и при нас през края на март-началото на април. Тъй като ние комбинирахме 4 държави, в Бали бяхме 7 дни, но за мен си бяха достатъчно, хем изгубихме ден покрай Ого-Ого. Предпочетохме Санур, а от там си правихме дневни турове насам-натам. Абсолютно сами се организирахме, предлагането е навсякъде, в хотелите има брошури, по пътя като вървиш едва ли не те молят да ги наемеш...Горе са ти изброили доста от местата, най-интересните. В зависимост от предпочитанията няма проблем да направиш това, което искаш и сам. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тони, били сме по едно и също време  :) . Аз обаче предварително се бях уговорила по е-mail и предварително бях букнала абсолютно всичко - от летищния трансфер, турове по храмове, слончета и т.н. до сърф училището, така че знаех точно в кой ден, в колко часа, кой и откъде ще дойде да ме вземе и къде ще ме води. Всички до един бяха абсолютно точни и коректни и съм доволна от всеки от тях /разпиляването в толкова много различни хора за различните услуги дойде най-вече в опит да снижа разходите, а не защото не съм доволна от един или от друг/. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Съвсем наготово ще плагиатствам идеи - макар че аз предвиждам само 4 дни за Бали - значи още по-важна е организацията, така че сполайте! :)

 

P.S. Бихте ли споделили хотелите, които сте ползвали в Санур?

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Мога да ти дам координати на местен шофьор. Според мен е най-добре такъв като него. Иначе туристическите агенции ще ти вземат 3 4 пъти повече. На мен ми хареса марина парк като си купиш най-скъпия пакет включва доста неща и яздене на слон което ти спестява един да ходиш да яздиш слон отделно и доста пари. Ние бяхме в танжунк беноа мястото е супер на брега на океана спокойно но е повече път до различните дестинации. 

 

Ъъъъ, да замоля за координатите, моля? :) И малко повече подробности - какво предлага чиляка, цена... Ако може :) Благодаря!

Връзка към мнение

Деси, чакай да дам една информация - стига съм се разпореждала в темата ти  :lol:  Намерих този  хотел и определено съм очарована от балийския стил и ниската цена:

 

http://www.baligazebo.com/

 

Разбира се, на вас може да не ви хареса или да сте решили да направите по-луксозна почивка, но знае ли човек :)

Отправих запитване за вила Joglo - цена 900 000 - 46 паунда на вечерр, оказа се свободна. Още не съм взела решение, а  и чакам още някой да даде мнение, но този вариант определено ми харесва, затова реших да споделя информация, която може да ти е полезна :)

 

Поздрави сърдечни.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Ние бяхме тук. Тъй като бяхме 4, а там ни чакаха едни други познати, също 4 мога да дам мнение от всички-много доволни! Бях взела стандартно бунгало, но нещо не го одобрих и ни преместиха в супериор, не сме доплащали дори. Има в бунгалцето две отделни помещения за къпане- едното само с вана, а другото с душ, като половината е без таван, така че си гледаш звездите. Предлагат два вида закуска, поръчваш си като сядаш сутрин- един вид тяхна /от рода на бананова палачинка с плодове, сок и кафе и втори нещо от рода на сандвич и яйца.

http://www.booking.com/hotel/id/sukun-bali-cottage.en-gb.html?aid=368032

 

На място на рецепцията имаш брошурки с цените на възможни екскурзии, както и само да мръднеш до улицата шофьори всякакви, предлагащи да те транспортират. На 20м от хотела има хранителен магазин и чейндж бюро.

Редактирано от Георги
пооправяне на линка
Връзка към мнение

Ние бяхме в Inna Grand Bali Beach хотел. Избрах го въпреки противоречивите отзиви заради добрата цена /215 евро за пет нощувки със закуски за двама/ и разнообразието от съоръжения и услуги на територията на хотела /пристигането ни съвпадаше с тяхната Нова година, когато излизането навън е забранено, та ми беше голяма грижа да не умрем от глад и скука в този ден/. Мога да кажа, че съм доволна от избора, въпреки, че банята беше доста захабена /хотелът е наистина огромен - най-големият в Бали и не всички стаи са изцяло реновирани/. Стаята обаче и всичко останало беше ОК.  Хотелът е на първа линия - със собствен плаж, страхотни градини, няколко басейна и ресторанти /единия на плажа/, добър СПА център. Има три типа настаняване - в десетажна постройка /там доколкото разбрах стаите са изцяло реновирани, но не съм на сто процента убедена/, градинско крило - двуетажни постройки в балийски стил /ние бяхме там и както казах стаята беше голяма, чиста и хубава, с нови матраци и разкошна тераса, банята е била луксозна преди време, но сега изгрежда много захабена. По време на престоя ни реновираха изцяло едно от  градинските крила/. Третият тип настаняване е в самостоятелни къщички с веранди - разположени са в градините, някои от тях - директно на плажа, но във форумите пишеше, че те не са реновирани и са в плачевно състояние. На място разбрах, че две от тези къщички са реновирани - попитах на рецепцията за номерата им и ми казаха, че става дума за №1911 и 1912. Не успях обаче да ги видя отвътре, тъй като имаше настанени хора там.

В Agoda можеш да видиш повече подробности и да прочетеш коментари на гости /аз не успявам да кача линк/, ето и линк към страницата на хотела: http://www.grandinnabali.com/

Редактирано от lyusi
Връзка към мнение

Само да прибавя нещо, което забравих- не е на плажната ивица, на около 200 метра е от водичката. Иначе цена на 2 шезлонга с чадър- около 10 лева за цял ден, доста прилично, а си обгрижван постоянно с предложения за фрешчета, бирички. Цената включва и огромна и чиста, прекрасно ухаеща  плажна хавлия.

Връзка към мнение

Gazebo е на плажа, може да се каже. Аз не че ще вися там непрекъснато, напротив. Ще маам гащи из острова. Ама някое и друго нощно къпане ;) Засега твоето бунгало и Газебо са ми фаворити. Още се ослушвам обаче :) Сполай!

Връзка към мнение

Преди няколко дни купихме биелти до Джакарта/Куала Лумпур, сега остава да планувам къде ще ходим.

Бали със сигурност ще го посетим, но мисля да включа и други индонезийски обекти.

 

Пристигаме рано сутринта в Джакарта, след четене на доста мнения форуми се отказах от разглеждане на града, бил типичен индонезийски град, огромен, шумен, с много трафик. Вместо него за сега клоня директно да излетим към Йогякарта, който също ще ни даде представа как изгелждат големите градове, но пък има и какво да се види: хинду и будистки храмове каот Боробудур и Прамбанан.

От остров Ява ми се иска да включа и националния парк Bromo Tengger Semeru“ http://travel.nationalgeographic.com/travel/countries/your-indonesia-photos/

Сега търся инфромация за хубав еднодневен преход там, както и кой е най-удобния начин да стигнем до парка, предпочитам самолет до близко летище, за да не губим време.Ако някой е бил там, ще се радвам на съвет?

 

Останалото време (около седем дни) ще е за Бали, последния ден ще летим рано за КЛ, там разглеждане и нощувка, за да можем на следващия ден сутринта да летим орбанто за Европа.

 

От Бали ми се иска да идем до остров Ринка. Там изниква въпросът колко време да отделим за драконите. Ранен полет сутринта и връщане на другата сутрин дали ще е достатъчно? Виждам, че местна тур. организация предлага такъв трип.

 

За хотелите в Бали сега намирам доста хубави предложения, като сравнявам с европейските им събратя, ми се струват безбожно евтини. Тях ще запазвам като ми се е изяснила програмата в главата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За  Rinca  лодките тръгват обикновено между 7 и  8 сутринта. Пътя до острова е около  2.30 часа.  Има три различни по дължина и съответно време обиколки. Бих препоръчал средния , около 2 часа, - изгледа към залива на острова е страхотен, а и  гущерите са в ниското и не си заслужава катеренето под все по палещото слънце.

На обратно ще Ви спрат на някой остров за да се попечете или погмуркате за около 2 часа затова изберете лодка която предлага очила,шнорхел и плавници.. Нас ни питаха за номерата от вечерта при преговорите за цената. А ако имате и апарат за подводно снимане  ще направите невероятни снимки. Ако нямате , можете да купите  плик за мобилен телефон за снимане под вода, около 200 хил рупии. Продава се в едно заведение-школа за дайвинг "Blue Marlin". Намира се вляво по улицата която води към пристанището http://www.bluemarlindive.com/ .   Острова на който ни свалиха беше  Kelor  . post-17-0-70189600-1406662440.jpg

Прибрахме се около 14.30 - 15.00 местно време.

Аз мисля че ще е по-добре ако кацнете следобед в Лабуан Баджо ( иначе ще трябва да ставате в 4 сутринта за да хванете първия самолет в 6 на Garuda), настанете се, разходете се вечерта, насладете се на гледката след като сте си избрали лодка и на другия ден със свежи сили  си направете разходката - все пак Ви чакат поне 4 часа в морето.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Относно Bromo - както и да го въртите, чака Ви около 12 часа път от Джогджа до Проболинго.  От там ще Ви качат нагоре до избрания  от Вас хотел. На Бромо по принцип се става по тъмно и се пътува с джипове за да се посрещне изгрева!?!?! При нас се получи пълно фиаско  - бръснещ вятър, гарниран със суден ситен дъжд и всичко това в непрогледна мъгла!

По добре е да се наспите , да закусите, да си изпиете кафето и като слязат всички балъци като нас, чак тогава да се качите за да се насладите на гледката след като и слънцето е изгряло.  Спахме в http://www.yoschihotel.com/  като се оказа че цената през сайта е по-висока от "на рецепция" ( то пък една рецепция..)

Та... моя съвет е - от Джогджа си пътувайте с обществен транспорт ( кой каквото и да Ви обещава на Малиоборо стийт ще Ви излъже)- до Сурабая със влака, от там до Проболинго със градския автобус (автогарата е в края на градчето посока  парка) и от там все ще се спазарите с някой, а и няма начин да няма други бледолики. От там за Бали по същия начин - долу до автогарата и на междуградския, пардон , на между островния автобус до Денпасар за отново 12 часа... 

Ако толкова имате мерак да се качате на вулкан, може да пробвате Merapi още в Джогджа или Kawa Iljen след Бромо

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Стефан, много полезен и изчерпателен коментари. И все пак имам още въпроси. :)

 

И аз мислех именно до Ринка да вземем лодка ранно сутринта. Сега гледам за следобедни полети от Бали до Лабуан Баджо. На самите острови Ринка и Комодо не може да се спи, остава май само районът около Лабуан Баджо за преспиване? Онлайн ли да резервирам или се намират прилични неща на място?

Има ли вход за Ринка или той е включен в самото посещение с лодка? Колко средно струва обиколката - предполагам, че зависи от големината на лодката и броя на хората в нея, но все пак ориентировъчно?

 

От Бромо ще се откажем, много път ще ни се събере първите дни покрай дългия полет от Европа с 10 часов престой в Дубай през деня. Все пак отиваме не само да разглеждаме, но и да починем. На Бали също има вулкани, чудя се те дали могат поне частично да заместят Бромо като преживяване? Предложеният от теб Мерапи също е вариант, защото така или иначе ще сме две преспивания в Джогджа.

Редактирано от Masmiya
Връзка към мнение

Мерапи ние го обикаляхме от тук от там, искахме да поснимаме. Иначе има един музей на вулкана, беше с някакъв смешен вход, в порядъка на 1-2 лева. Но си е изоставено и позападнало. Вътре има снимки и обяснения от различните изригвания и долу-горе това е. Обаче пък там има тераска с много хубава гледка и си струва мижавите стотинки за вход. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Повечето гестхаузи са вдясно по главната улица към пристанището ( вляво са заведенията и агенциите за "разходка с лодка") Там е купона. В Лабуан няма обществен транспорт, нито таксита из града, и не е много удобно да си встрани. Придвижването става на задната седалка на някое случайно моторче срещу 10хил. 

Цената до Ринджа февр.2014 бе около 300-350 хил на човек за дневен тур с включен обяд , мин.вода и комплект плавници-шнорхел-очила.  Бяхме само двамата на доста голяма лодка за 10ина човека. Гестахаузите предлагат и турове с нощувка на лодката.

На островите също има входна такса, около 400хил по смътни спомени, и включва задължително гид. На нас ни се падна един местен дребосък с екзотичното име Че който носеше и фланелка с лика на адаша си. 

Не мога да бъда конкретен за Бромо защото ние така и не го видяхме!

За Мерапи - Има възможност за нощен трекинг по северния склон. Тръгва се около полунощ за да сте горе за изгрева и след това още 4 часа надолу което си е доста сериозно изпитание. другия вариант е да отидете с такси до южния склон и оттам се взема джип с който да ви разведат из бившия вече национален парк , да ви покажат пораженията от последното изригване и при добро време да си направите снимки на фона на 200метровата цепнатина на върха.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Темата ми беше много полезна да организирам пътуването, така че ще напиша набързо какво в крайна сметка успяхме да видим в Бали (и Индонезия) и основни впечатления.

Бяхме с две преспивания в Джохджа (Йогякарта) - видяхме двата най-известни храма Боробудур и Прамбанан и самия град. Повече не успяхме, защото първия ден бяхме изморени от полета. Вторият ден бе отделен за храмовете, макар да пътувахме с кола с шофьор пътищата там се оказаха много бавни и за повече нямаше време.

 

След това с полет на Air Asia стигнахме до Бали. Там имахме четири приспивания, две в Убуд - близо до Гората за маймуни, и две в едно селце, насред оризовите полета (на пет минути с кола от самия Убуд). Предварително бяхме запазили едноденвен тур с колела на север от Убуд през агенцията с най-добри отзиви в Трип Адв. Останахме много доволни от организацията, водачът говореше много добре английски и не спираше да ни разказва за традициите и обичаите, начинът на живот на местните, като бонус попаднахме случайно на бой с петли (Пълната програма на тура: http://www.greenbiketour.com/our-tour.html).

post-367-0-20336900-1413652271_thumb.jpg

В останалите дни видяхме няколко други храма и забележителности - директно от летището отидохме до Uluwatu и близкия до него плаж Padang Padang Beach, който обаче бе прекалено пълен. В един ден посетихме с наета кола с шофьор езерото Братан и храма Pura Ulun Danu Bratan, оризовите полета покрай село Jatiluwih, пазарът за плодове, малки селца по пътя, както и един от водопадите.

Не пропуснахме и да видим представление с танца Kecak и ходене по огън, както и да идем на балинейски масаж.

Две преспивания имахме и на съседния остров Гили Мено - малко островче, на което моторните превозни средства са забранени - чисто, тихо, хубав плаж, добри възможности за гмуркане, идеално за меден месец. До там се стига или с феирбот (пътуването трае около 6-7 часа, като се минава през Ломбок) или с директна бърза лодка за 2 часа, която спира в Гили Т и от там с друга лодка до Гили Мено (ще се опитам да опиша по-подробно в пътепис в следващите дни). Избрахме втория вариант, на отиване пътуването бе много приятно, но на връщане нямахме търпение да стигнем брега.

Ето така се качвахме на бързата лодка на “пристанището“ в Гили Т.:

post-367-0-85334700-1413653393_thumb.jpg

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Сега да попитам Матеев и други ходили по Нова Година на Бали.

Кой плаж е подходящ по това време на годината, чувал съм, че от едната страна доста вятър има и съответно вълни, които аз не искам?

Санур ми се струва най-спокоен, така ли е?

Знам, че е дъждовен период декември-януари, затова питам ходилите по това време. Много ли вали?

Миналата година приятели бяха там за месец по НГ и казаха, че почти е нямало дъжд, да не кажа въобще.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега да попитам Матеев и други ходили по Нова Година на Бали.

Кой плаж е подходящ по това време на годината, чувал съм, че от едната страна доста вятър има и съответно вълни, които аз не искам?

Санур ми се струва най-спокоен, така ли е?

Знам, че е дъждовен период декември-януари, затова питам ходилите по това време. Много ли вали?

Миналата година приятели бяха там за месец по НГ и казаха, че почти е нямало дъжд, да не кажа въобще.

 

Отговорно ти заявявам, че климатичните аномалии, които наблюдаваме тук, например 30 градуса през април, ги имат и там. Последните години и сухият сезон, и дъждовният, бяха белязани от явления, за които местните не си спомнят да са се случвали преди. Така че не разчитай много на статистиката и метеорологичните данни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега да попитам Матеев и други ходили по Нова Година на Бали.

Кой плаж е подходящ по това време на годината, чувал съм, че от едната страна доста вятър има и съответно вълни, които аз не искам?

Санур ми се струва най-спокоен, така ли е?

Знам, че е дъждовен период декември-януари, затова питам ходилите по това време. Много ли вали?

Миналата година приятели бяха там за месец по НГ и казаха, че почти е нямало дъжд, да не кажа въобще.

 

Сънчо, била съм точно по Нова Година там и със сигурност в Санур беше беше много подходящо. Моите бараки бяха в някакво заливче и си беше чудно за къпане. За останалите места не съм пробвала... 

 

P.S. Валежите не бяха драматични със сигурност, но дето вика Капитана, година с година не си приличат. Не мисля, че това ще ти е проблем, освен ако не катериш пеша планини.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Я темата за Бали се появила на предна линия, тъкмо навреме.

 

Моля за мнение, тези който са ходили на тура за гледане на делфини и за interaction да споделят впечатления. Много се чудя и по отношение на двете, дали си заслужават. Според някои коментари е доста отблъскващо преживяване.

Връзка към мнение

Я темата за Бали се появила на предна линия, тъкмо навреме.

 

Моля за мнение, тези който са ходили на тура за гледане на делфини и за interaction да споделят впечатления. Много се чудя и по отношение на двете, дали си заслужават. Според някои коментари е доста отблъскващо преживяване.

 

Честно казано за всичките събития включващи наблюдения на животни, винаги има крайно неодобрителни коментари с оглед на естеството на атракцията. По целият свят, без изключения. Ти трябва да си прецениш дали те притеснява това.

 

Малко като общо твърдение го казвам, не знам дали в конкретния случай критиките са обосновани :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Сега да попитам Матеев и други ходили по Нова Година на Бали.

Кой плаж е подходящ по това време на годината, чувал съм, че от едната страна доста вятър има и съответно вълни, които аз не искам?

Санур ми се струва най-спокоен, така ли е?

Знам, че е дъждовен период декември-януари, затова питам ходилите по това време. Много ли вали?

Миналата година приятели бяха там за месец по НГ и казаха, че почти е нямало дъжд, да не кажа въобще.

Бях точно на плажа на Санур на нова година 2014. Валя ни като из ведро, но честно казано това направи преживяването още по-забавно.

 

Иначе декември и януари може да вали доста интензивно, но не е студен дъжд и съхне после за минути. Седях на Бали 3 месеца (от декември до началото на март) и дъжда въобще не ме притесняваше. Даже ми идваше освежаващо :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.