Прескочи до съдържание

Поздрави от Прага


Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци!  :)  Радвам се да ви видя тук събрани на едно място. Отдавна ви чета, отскоро пиша във форума и си мисля, че е време да отворя нова тема в Добре дошли!

 

Аз съм още в началото на пътя, досега съм била само в Европа. От известно време живея в Прага, тук ми е базовият лагер за Чехия, Австрия, Германия и Полша, направо затънах в Средна Европа. Сега замислям пътуване из Италия и Испания, ще ви ползвам вместо пътеводител. За Южна Америка все още само си мечтая.

 

Иначе обичам по-бавното пътуване, самолетите леко ме изнервят, макар че при добра цена се качвам на борда (май не съм типичният магеланец ;) ).

 

Лек път и щастливо завръщане! И после пишете!

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Добре дошла, Ваня! Форумът "магеланци.ком" е един от най-грамотните, смислени и полезни сайтове в родното интернет пространство.

 

Надявам се да стане и твой дом. За забелязване в Прага е, че този град е твърде популярен сред италианците - никъде другаде извън Ботуша не съм срещал такива компактни италиански маси.

 

Буквоедски поздрав от колегата Аросто

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мислех и в пражката тема да те питам, но май по-добре тук. Има ли някакво рационално обяснение за това, че всички сувенирни магазини са с български персонал? Добре дошла :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мислех и в пражката тема да те питам, но май по-добре тук. Има ли някакво рационално обяснение за това, че всички сувенирни магазини са с български персонал? Добре дошла :)

Ама вярно ли? :)  Аз си мислех, че съм голяма късметлийка да намеря българка продавачка там, че и да ми направи една нелоша отстъпка от цената на сувенирите.

А Vanya G. още преди да се представи във форума, съвсем по магелански, ми даде много полезни напътствия за Прага.

Редактирано от Iva_a
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Георги Матеев

Мислех и в пражката тема да те питам, но май по-добре тук. Има ли някакво рационално обяснение за това, че всички сувенирни магазини са с български персонал? Добре дошла :)

 

Всъщност персонала в сувенирните магазини е 2/3 българи и 1/3 сърби. Като си купувах магнитче попаднах на продавач сърбин, който разбра по говора ми откъде съм и вика "Ааа България, Преслава, Глория, Азис!". Исках едновременно да го плесна зад врата и да потъна в земята от срам  :lol:

 

Иначе по въпроса ти - лафих с един от българските продавачи и го попитах същото. Той каза, че от много години е така, според него българите най-добре се справяли със сувенирния бизнес и това било нещо като неписана тяхна територия.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря за посрещането :)

 

Сега на въпроса за българите и магазините за сувенири в Прага - наистина доста българи работят в този бизнес, макар че както казва Георги Матеев, има и сърби, срещат се и магазини на руснаци, украинци, дори и македонци. Мисля, че са успели, защото организират целия процес по снабдяването и/или изработката, не само продажбата. Но това все пак е дребен бизнес - големите пари са в хотелите, ресторантите и туристическите агенции.

 

На повечето места са склонни да правят отстъпки. Ако купувате по-голямо количество, одумайте се за цената - то при тези цени, не е необходимо да плащате винаги като туристи. Просто бизнес, нищо лично. Обаче признавам, че е много яко, когато български турист попадне на продавач българин и получи намаление, тогава става почти лично. ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Интересното е, че антропологично се различаваме от туристите в Прага, щото мен няколко пъти, преди да съм обелил дума или да са ни чули, ми задаваха въпроса дали сме българи и директно ни даваха отстъпка без да сме питали. Аз и не допусках, че на такова място може да се говори за отстъпка де. 

 

Иначе във Виена един сервитьор като ни поразбра какво си приказваме, дойде и си разменихме 2-3 приказки. Каза че бил югославянин. Според мен си беше обикновен циганин. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Интересното е, че антропологично се различаваме от туристите в Прага, щото мен няколко пъти, преди да съм обелил дума или да са ни чули, ми задаваха въпроса дали сме българи и директно ни даваха отстъпка без да сме питали.

 

Да не сте били с тениски I love Bulgaria!? ;)

 

В Прага има всякакви туристи. Иначе е вярно, че чехите са по-еднообразни като антропологичен тип, но туристите се различават по други признаци.

 

Мене често ме спират местните да ме питат нещо на чешки, после едва прикриват изненадата си, като разберат, че съм чужденка. Тъй си мислех дълго време, че приличам на чехкиня, докато един ден, на една бензиностанция в Унгария една туркиня не ме заговори на турски :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Дай да говорим сериозно.

 

Добре, сега сериозно. Мисля, че са ви разпознали, след като са ви чули да говорите на български. Иначе не знам по какво може да се отгатне, че някой е българин. Какви са твоите предположения? И това само в Прага ли ти се е случвало досега?

Връзка към коментар

Добре, сега сериозно. Мисля, че са ви разпознали, след като са ви чули да говорите на български. Иначе не знам по какво може да се отгатне, че някой е българин. Какви са твоите предположения? И това само в Прага ли ти се е случвало досега?

 

Ами ако беше прочела какво съм писал, щеше да видиш, че съм писал, че нито са ни чули (още не съм започнал да си приказвам сам), нито съм носил тениска "Булгар, булгар". 

 

Да, само в Прага. Във Виена са ме питали дали съм италианец. Аз отговорих "Тайна, майна".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами ако беше прочела какво съм писал, щеше да видиш, че съм писал, че нито са ни чули (още не съм започнал да си приказвам сам), нито съм носил тениска "Булгар, булгар". 

 

Да, само в Прага. Във Виена са ме питали дали съм италианец. Аз отговорих "Тайна, майна".

 

Прочетох какво си написал, просто изразих съмнение дали няма намесени и други обстоятелства.

 

Вторият ти отговор (във Виена са те взели за италианец), все пак показва, че разпознаването дали някой е българин не може да е толкова катергорично само на база външни белези.

Връзка към коментар

Прочетох какво си написал, просто изразих съмнение дали няма намесени и други обстоятелства.

 

Вторият ти отговор (във Виена са те взели за италианец), все пак показва, че разпознаването дали някой е българин не може да е толкова катергорично само на база външни белези.

 

Идеята ми беше, че българите разпознават българите сред други, обаче се загуби в серия коментари без връзка. Както и да е. 

Връзка към коментар

Много пъти съм чел подобни истории, но да си призная честно никога не са ме разпознавали в чужбина по националност, включително и при петте ми посещения на Прага през всичките тези години. Обърквали са ме с португалец в Лондон, както и с французин някъде в Италия. Нямам идея защо, но наистина не виждам основателна причина ние българите да бъдем разпознавани в чужбина в днешно време. Може би допреди двадесет години можеше да се случи по начин на обличане, плахост, неопитност, липса на технически познания и т.н., но днес ми се струва изключено. Естествено с това не оспорвам казаното от Zaro, но аз също си мисля, че по-скоро разпознаването е станало по говор...

 

EDIT: Току що осъзнах, че написаното от мен не е съвсем вярно. Замислих се, че навсякъде в чужбина безпогрешно познаваме българска група и в семейството имаме някакво неписано правило в този момент да спрем да говорим и да се отдалечим максимално бързо от групата. Не, не се срамувам да се нарека българин, ако някой реши, че го правя заради това. Имам си други причини да страня от сънародници в чужбина, но това е дълга тема...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравей,Ваня!Имам доста въпроси към теб относно Прага!С най-голямо удоволствие прегледах,трудовете ти относно Прага(отлична работа) и смятам,че с познанията си ще бъдеш полезна на много пътешественици.Ще задавам въпросите си в темите за Прага.

 

П.П.Благодаря предварително!!!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.