Прескочи до съдържание

Документи на деца, моля за помощ!


Препоръчани мнения

Здравейте, предстои ми първи полет с WIZZ Air до Ларнака, ще пътувам с приятелката ми и двете ми деца, Децата ми са на 5г и 1г. извадил съм им международни паспорти които съм вписал в регистрацията за билетите, въпросът ми е други документи за децата ми нужни ли са? Тъй като едното дете ми е на 1г. за него не се полага седалка в самолета, при разпечатването на бордните карти, излизат отделни - една за голямото дете, една за приятелката и една обща за мен и малкото ми дете, разпечатал съм ги, но се чудя дали няма да е проблем, че с малкото ми дете сме с една бордна карта, тоест са на един лист?  ;) 

Връзка към коментар

На деца до 2 години не се полага място, ще седи с теб. Това е причината за общата бордна карта. Ако вие двамата сте родителите на децата, ви трябват само паспорти. Ако децата пътуват с един родител се нуждаят от нотариално заверено пълномощно от другия родител.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

На деца до 2 години не се полага място, ще седи с теб. Това е причината за общата бордна карта. Ако вие двамата сте родителите на децата, ви трябват само паспорти. Ако децата пътуват с един родител се нуждаят от нотариално заверено пълномощно от другия родител.

Благодаря за отговора! Децата са наши, но нямаме сключен брак, това дали ще е проблем, ще нося актовете за раждане на децата, там пише майка и баща, дано да нямам проблем, други документи дали ще са ми нужни?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Тъй като не открих по-подходяща тема, да питам тук. Предстои ми пътуване с племенника ми (11 години). Имам пълномощно от родителите му, с което ще минем Дунав мост при Русе. Въпросът е дали ще искат пълномощно (преведено?) и на летището в Букурещ, или билета е достатъчен?

Връзка към коментар

Пълномощо е нобходимо само за българските власти добре е да имаш копие, другото важно е в пълномошното да пише, че детето има право да пътува без родителите си или конкретно с теб и още нещо срока на валидност на пълномощото.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Трябва да има задължително декларация от родителите, че позволяват на детето си да пътува конкретно с Вас. Както и да се отбележи срока, за който имате намерение. Ако в близкото бъдеще, ще се случва отново, може да го направите за 2-3 години например.

Относно родителите и пътуването със самолет, акт за раждане е напълно достатъчен.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не е "пълномощно", а "Декларация" - разлика има.  

 

Трябва да има задължително декларация от родителите, че позволяват на детето си да пътува конкретно с Вас. Както и да се отбележи срока, за който имате намерение. Ако в близкото бъдеще, ще се случва отново, може да го направите за 2-3 години например.
Относно родителите и пътуването със самолет, акт за раждане е напълно достатъчен.

 

 

Не е нужно да се посочва с кого ще пътува детето, нито да се ограничава декларацията със срок. 

Бих препоръчала на всички с пътуващи деца да изготвят по една декларация на дете на български и английски, от двамата родители до навършване на детето на 18 години, с право да пътува "само и непридружено". Така покривате всички възможни ситуации на пътуване без да е нужно всеки път да се прави нова декларация. Подобна декларация детето може да ползва както, когато пътува само, с единия от родителите си, с леля си, баба си или който и да е друг... докато навърши 18.

Понякога, когато детето пътува само дори в чужбина(Великобритания и Германия се е случвало на една отдъщерите ми) му искат документ, че родителите са съгласни. 

 

Не е нужен акт за раждане при пътуване, защото граничните власти могат да проверят в системата си кои са родителите и го правят, в случай, че не носите. Иначе ги улеснявате и им давате право да мрънкат на всички нас, които не носим.  :rolleyes:

Редактирано от Isa
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

и аз да попитам нещо, въпреки че съм убедена в отговора, но все пак за сигурност - ще пътуваме до Италия със самолет със сина ни, който вече има първа лична карта (но е непълнолетен) - личната му карта е напълно достатъчна, нали? има изтекъл наскоро международен паспорт, който не смятам да подновявам, след като пътуването е в ЕС, и също мисля, че няма смисъл от акта за раждане, след като си има вече собствен документ за самоличност, права ли съм?

Връзка към коментар

Относно документите за самоличност - личната карта и паспорта вършат еднаква работа при пътуване в ЕС. Ако лицето, което пътува е под 18 години и е само или с човек, различен от родителите е нужна нотариално заверена декларация от двамата. Най-добре е в нея да пише, че му разрешават да пътува без придружител извън граница, до навършване на пълнолетие. Ако дете пътува само с единия родител, пак е нужна декларация, че другият е съгласен. Добре е акта за раждане да се носи, като копие от него остава при гранична полиция. Иска се само при напускане на България, само за български граждани. Ако пък искате да се презастраховате, можете да преведете декларацията и на английски, въпреки, че е малко вероятно някъде в чужбина да ви я искат.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.