Прескочи до съдържание

Планиране Ботсвана, Замбия и Южна Африка


Гост

Препоръчани мнения

Значи, говорих с мой колега - не знаех че е от Южна Африка - познах по знамето и му се цопнах на главата :) Шегувам се, човекът хипер любезен. И той хареса маршрута - показах му го. Препоръча 3 дни в Крюгер, както и да оставя Garden Route. Обеща идеи за Кейп Таун. Вероятно ще махна и организираните турове там - можело сама да скитам с автобуси и лодки - евтино и безопасно, така че ще освободя някой паунд за Кругер. Пак ще дам ъпдейт :)

 

 

Като цяло на мен също ми звучи добре - Panorama Route (планините Дракенсберг), Garden Route, Крюгер (по-скоро частният резерват Класери до него, ако вземеш една от двете горепосочени лоджи), Кейп Таун и околности.

 

За самият град (Кейп Таун) има много удобен hop on-hop off автобус с два маршрута, има и маршрут за винарните и лозята, наистина не ти трябва организиран тур за там, но за Cape Point (Cape of Good Hope) и околностите е добре да си вземеш тур, освен ако не си с кола под наем (трябва да познаваш местата или да ги изучиш подробно преди да тръгнеш). Аз и жена ми бяхме през целият ни престой в КТ с про-фотограф, който не е по-скъп от частен гид с кола, а отгоре на всичко, което прави гида, знае топ местата за снимки и обучава по фотография. Няма по-добър начин за разглеждане на КТ и околностите, но не е евтин - около 220 долара на ден (8 часа, взема те и те връща от хотела с кола, напълно гъвкав - в момента решавате къде да ходите в зависимост от времето). За сама идва нагоре сметката, ние поне бяхме 2-ма човека за тази цена, та по-биваше. Можеш обаче спокойно да си вземеш някакав целоднвевн shared tour, има много агенции, които ги предлагат за доста по-малко пари, а останалите два дни да си джиткаш с двуетажният туристически автобус.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Като цяло на мен също ми звучи добре - Panorama Route (планините Дракенсберг), Garden Route, Крюгер (по-скоро частният резерват Класери до него, ако вземеш една от двете горепосочени лоджи), Кейп Таун и околности.

 

За самият град (Кейп Таун) има много удобен hop on-hop off автобус с два маршрута, има и маршрут за винарните и лозята, наистина не ти трябва организиран тур за там, но за Cape Point (Cape of Good Hope) и околностите е добре да си вземеш тур, освен ако не си с кола под наем (трябва да познаваш местата или да ги изучиш подробно преди да тръгнеш). Аз и жена ми бяхме през целият ни престой в КТ с про-фотограф, който не е по-скъп от частен гид с кола, а отгоре на всичко, което прави гида, знае топ местата за снимки и обучава по фотография. Няма по-добър начин за разглеждане на КТ и околностите, но не е евтин - около 220 долара на ден (8 часа, взема те и те връща от хотела с кола, напълно гъвкав - в момента решавате къде да ходите в зависимост от времето). За сама идва нагоре сметката, ние поне бяхме 2-ма човека за тази цена, та по-биваше. Можеш обаче спокойно да си вземеш някакав целоднвевн shared tour, има много агенции, които ги предлагат за доста по-малко пари, а останалите два дни да си джиткаш с двуетажният туристически автобус.

 

Частен фотограф наистина и не ми е по джоба, но по-важно е, че няма смисъл. Все едно да дадеш на начинаеш шофьор Ламборджини ;) Значи обиколката за 45 паунда остава. Другото - ще се опитам да го сглобя максимално ефективно. Като махна един ден - който ще го лепна в Крюгер, ще останат реално два пълни дни, но не са никак малко. Приемам всякакви идеи за организирането им :)

 

Днес писах на Gomo Gomo, да видим отговора. И другата лоджа е супер, харесва мии много идеята и за ходенето пеша, но тя няма single supplement. Да плащам за двама - по-добре да ида в Мотсвари (оф, като забогатея, тогава там). Питах ги и за трансфер от Sabie до тях през Panorama Route, но ако не могат да помогнат, тази отсечка леко ще ме затрудни засега. 

 

Ще ме затрудни и бюджета, но се въоръжих. Ей на, събрала съм 3 паунда. Останаха само 3397  :rolleyes:

 

Много ти благодаря за подкрепата! 

20140811_185917.jpg

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Днес писах на Gomo Gomo, да видим отговора. И другата лоджа е супер, харесва мии много идеята и за ходенето пеша, но тя няма single supplement. Да плащам за двама - по-добре да ида в Мотсвари (оф, като забогатея, тогава там). Питах ги и за трансфер от Sabie до тях през Panorama Route, но ако не могат да помогнат, тази отсечка леко ще ме затрудни засега. 

 

 

Може и B&B в Саби да ти намерят трансфер през Panorama Route, ако не стане - полета с микролайт над каньона от Hoedsrpuit (около 120 долара за пълен час), ще видиш каньона отгоре, може да ти излезе и по-евтино отколкото да го видиш по друг начин. Имаш голям шанс да видиш каньона и от нормалният полет от Hoedsrpuit (Худспрейт) до Джобърг, който ще правиш така или иначе, ние като летяхме се падна от лявата страна (виж фотописа ми). Най-добре е обаче да си минеш Panorama Route.

 

Africa on Foot потвърдиха ли ти, че се налага да плащаш за двама?

Връзка към коментар
 

 

or

OUTBOUND - Thu, 26 Mar 2015

British Airways

BA57

 

20:50

LHR London Heathrow

Departure

10h 50

09:40 (+1)

JNB Johannesburg O.R. Tambo

 

27 March Transfer: Jo’burg - Livingston, 11:00 ---  01h 45m --- 12:45 LVI - 130 GBP

 

Това е много рисковано, ако не е със същата авиокомпания И със същия билет, за да си 100% сигурна, че ще ти чекнат багажа до Ливингстън и ще минеш през транзитния канал. Акo ще летиш с British Airways, си купи Open Jaw - отиване до Ливингстън и връщане от Кейптаун или Йоханесбург по избор. Цената излиза по-малка или равна на два отделни билета

 

 

29 March, Transfer to Kasane - 100 USD??? = 60 GBP - HOW?

 

29, 30 March, The Old House

2 Х 64 USD = 128 щ. д.

 

http://www.oldhousekasane.com/accomodation

 

Boat Cruise - 38 USD Х 2 пъти = 76 USD = 45 GBP

Jeep Chobe Safari - 38 USD Х 2 пъти = 76 USD = 45 GBP

Chobe Taxes - 15 USD Х 2 = 30 USD = 18 GBP

 

How to organize and book???

 

Тук не ми става съвсем ясно откъде идва x 2.

 

Правило на палеца: - ако сама си букваш квартирите, не плащаш предварително за никакви активности!

Безсмислен риск. Всичко може на място. 

Ако минаваш през агент, което е силно препоръчително за цялата ти програма в Ботсвана - гледаш да наблъска колкото може повече активности и трансфери в пакетната цена.

И не е задължително да следваш 1:1 каквото Fly е правил. Той си има свои интереси и приоритети, за които си плаща.

Спокойно можеш да питаш агентката какво ще ти предложи и кое ще е по-изгодно за твоя период. 

 

Имаш предвид, разбира се, че колкото е Великден в UK, толкова е и в SA, а това са точо местата, където южноафриканците се впускат да си карат дългия уикенд и есенната ваканция на учениците.

 

Обикновено започвам с полетите, а тук първо лоджите и вътрешните полети трябва.

 

Says who?

След като датите ти са от фиксирани по-фиксирани, почваш с полетите. Те по-евтини няма да станат, но за великден да поскъпнат могат. Останалото е пълнеж, който подлежи на вариации до последния момент.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Може и B&B в Саби да ти намерят трансфер през Panorama Route, ако не стане - полета с микролайт над каньона от Hoedsrpuit (около 120 долара за пълен час), ще видиш каньона отгоре, може да ти излезе и по-евтино отколкото да го видиш по друг начин. Имаш голям шанс да видиш каньона и от нормалният полет от Hoedsrpuit (Худспрейт) до Джобърг, който ще правиш така или иначе, ние като летяхме се падна от лявата страна (виж фотописа ми). Най-добре е обаче да си минеш Panorama Route.

 

Africa on Foot потвърдиха ли ти, че се налага да плащаш за двама?

 

Гледала съм тии всичките снимки по много пъти :) Много го мислих това с фърчоплана, и много искам, но за мен е екстра. Нямам предвид парите (само) - макар че всеки уж малък разход накрая товари сериозно - а тези детайлчета, които искам да видя, не могат със самолет. Знам, че ме разбираш. Прекрасното е и двете, но нека не тръгвам с такава кошница. За трансфера ще си покаже. Все отнякъде дано изскочи хубава опция...

 

Не съм им писала на Africa on Foot. Ще взема да им драсна сега. Просто видях какво пише в сайта им. Благодаря ти!

Връзка към коментар
 

И ако няма един от трансферите, кво правим? И айде пак наново   :angry:   :lol:

 

Какво значи да няма? Мене ме боли сърцето колко много автомобилни трансфери си наблъскала в Южна Африка. Това е неоправдано скъпо за сам човек, който очевидно внимава с бюджета си. За сам човек се препоръчва или да си наеме кола и да си кара сам, или да се включе в групова ексурзийка (варианти най-различни) или пак да пробва през агенция да купи пакет за някой лодж, който да покрива и трансферите.

 

Всъщност, преди него нахвърлих големия маршрут - включващ Замбия и Ботсвана - и се втресох от цената. 

 

Виж по-горе. Питай агентката каква цена ще ти предложи за всичко на куп. И почни да преговаряш с нея варианти.

 

31 March, 1 April, Garden Route, 2 nights, 3 days

 

Това пък как се вмъкна в програмата? Garden Route само южноафриканците си мислят, че е някаква атракция и то не всички. И със сигурност не по начина, по който ти предлагат да го минеш - с кола по шосето и спирка на Старата поща в Моселбей. Изобщо не оправдава 10000 км полет  :)

 

 3 April Cape Peninsula - Full Day 45 GBP

 

4 April - Town, mountain, sea, TBA 30 GBP

 

5 April - Stellenbosch, Franschhoek and Paarl Valley Wine Day Trip 46 GBP

 

В никакъв случай не ги предплащай тия неща. На място ще се оправиш. Половината атракции в града са достъпни пеша и с градския транспорт, който струва 5 ранда билета (обаче не става с билети, ами едни карти като Oyster card в Лондон, които зареждаш предварително). Двуетажният струва около 40 пъти повече  :) 

И за разлика от Сън Сити Стеленбош е едно добро място да се преспи. Има сума ти симпатични къщи за гости и ресторантчета и духът е студентски и всичко е на пеша. Даже и някои от винарните. Ако стигнем до тия подробности, ще ти дам препоръки.

 

 

За един ден няма смисъл да се ходи и до Парл. Освен ако не търсиш точно определена винарна там да опиташ точно определено вино.

 

 6 April, Transfer (Flight) Cape Town - Johannesburg: 06:15 – 08.15, 80 GBP

 

От 8 до 12 нищо не може да направиш в Йоханесбург, тръгвайки от летището. По-добре се наспи и хвани полет от Кейптаун в по-нормален час за връзка с етиопския.

 

Леле, много хубава тази лоджа също... Благодаря то за идеите! 

 

Именно. Има много хубави лоджове. И стандартите са сходни. Това че Fly ги е подбирал заради точно определен гид не значи, че нормалният турист трябва да следва същия метод. Нормалният турист проверява кой лодж от избраната категоря предлага най-добра цена в избраното време.  И това става по-лесно през агенция. Не е редно да се плащат публикуваните rack-rate-ове на луксозните лоджове

 

Частен фотограф наистина и не ми е по джоба, но по-важно е, че няма смисъл. 

 

Разбира се, че няма  :huh:  

 

 

Като махна един ден - който ще го лепна в Крюгер,

 

Къде ще го лепнеш? До тук не забелязах да имаш дни в Крюгер. Имаш в частен резерват.

 

И другата лоджа е супер, харесва мии много идеята и за ходенето пеша, 

 

Това го има в много лоджове! Стига да се съберат желаещи. Които вместо животни искат да гледат храсти и паяци. Животните (всички!) бягат от пешеходци. Освена ако не ги гонят да ги ядат  ;)

 

Single supplement е това, което НЕ ти трябва, ако си Single  :)

 

 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

 

...Останалото е пълнеж, който подлежи на вариации до последния момент.

 

 

 

Много ти благодаря. Боя се, че няма да имам пари и за Ботсвана, и за Южна Африка. Смятам, че Ботсвана ми е малко голяма лъжичка като за човек с нулев опит в тези дестинации и активности. Затова е следвам Флай като насоки - а и виждам, че ми е дал хубави съвети. Само пак казвам - Ботсвана ще чака други времена. 4000 паунда за мен са много пари. Затова просто ще свия обсега до Южна Африка само - което със свиването няма как да стане по-малко от 2400 паунда. И за нея е проблемно финансирането - но ми е по-лесно за преглъщане. Но много искам Африка... 

 

Да те помоля да погледнеш последната схема и да дадеш съвети? Благодарност още веднъж!

 

P.S. Дал си вече съвети, благодаря :) Ще помисля и пак ще питам. Приемам всякакви идеи за маршрут.

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Домосед може да ти даде най-добър съвет, това ти го написах още в самото начало на темата. За лоджите обаче си мисля, че няма да намериш по-евтино от Gomo-Gomo или Africa on Foot (аз не съм ходил в нито една от двете, но съм ги проучвал доста и мисля, че са много изгодни). Oshko е ходил в Гомо-Гомо, той най-добре ще ти каже. Предполагам, че по-евтино би било само в някой от основните rest camps в Крюгер, което не е същото.

 

 

П. П. 2,400 паунда за 10 дни в Ю. Африка (Кейп Таун, Panorama Route и резерват до Крюгер / Крюгер) ми се вижда малко скъпо. Би трябвало за по-малко от 2,000 долара да направиш тези неща (без дългият полет).

 

 

П. П. П. Мотсуари аз го взех на половин цена (180 долара на вечер на човек) от hotels.com Сега гледам обаче, че няма такива цени. Може да има значение и времето от годината, аз купих миналият Септември за Май и платих всичко на момента.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

 

Какво значи да няма? Мене ме боли сърцето колко много автомобилни трансфери си наблъскала в Южна Африка. Това е неоправдано скъпо за сам човек, който очевидно внимава с бюджета си. За сам човек се препоръчва или да си наеме кола и да си кара сам, или да се включе в групова ексурзийка (варианти най-различни) или пак да пробва през агенция да купи пакет за някой лодж, който да покрива и трансферите.

 

Това го има в много лоджове! Стига да се съберат желаещи. Които вместо животни искат да гледат храсти и паяци. Животните (всички!) бягат от пешеходци. Освена ако не ги гонят да ги ядат  ;)

 

Single supplement е това, което НЕ ти трябва, ако си Single  :)

 

 

 

Ох, иде ми да ревна като ти чета критиките, ама се смях на глас със теб за някои коментари. Не ща да гледам паяцииииииииииииииии...  :blink:  хахаха 

 

@Домосед, аз точно кола под наем бях сложила в началото, нямам проблеми да шофирам, но в един глас скочиха две мои познати девойки, които живеят в Южна Африка. Директно ме овикаха, че е опасно много да кръстосвам сама страната. И аз подвих опашка, щото е тъпо да се правя на умна за нещо, от което не разбирам. И от лоджи не разбирам грам! Затова следвам съвети. Но искам да има добри водачи, защото иначе ще гледам само храсти, и паяци вероятно няма да намеря сама. Или ще подслужа за нечия храна... хахахаха 

 

Направих един милион варианти. Ще направя още един милион, стига да има ефект. Но вече не знам кой път да хвана. Обърках се генерално... Ако ти се занимава, ще се радвам да ми помогнеш с идеи. Благодаря ти!

 

@Fly - благодаря ти!

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Домосед може да ти даде най-добър съвет, това ти го написах още в самото начало на темата. За лоджите обаче си мисля, че няма да намериш по-евтино от Gomo-Gomo или Africa on Foot (аз не съм ходил в нито една от двете, но съм ги проучвал доста и мисля, че са много изгодни). Oshko е ходил в Гомо-Гомо, той най-добре ще ти каже. Предполагам, че по-евтино би било само в някой от основните rest camps в Крюгер, което не е същото.

 

 

П. П. 2,400 паунда за 10 дни в Ю. Африка (Кейп Таун, Panorama Route и резерват до Крюгер / Крюгер) ми се вижда малко скъпо. Би трябвало за по-малко от 2,000 долара да направиш тези неща (без дългият полет).

 

 

П. П. П. Мотсуари аз го взех на половин цена (180 долара на вечер на човек) от hotels.com Сега гледам обаче, че няма такива цени. Може да има значение и времето от годината, аз купих миналият Септември за Май и платих всичко на момента.

 

И на мен ми се струва висока цената, Флай, но това излезе при калкулациите, които съм дала. Затова и бях така подробна - за да се критикуват отделните части. Иначе ще е обща констатация, че е скъпо. Овесих нос сериозно вече... 

Връзка към коментар

 

 

Това го има в много лоджове! Стига да се съберат желаещи. Които вместо животни искат да гледат храсти и паяци. Животните (всички!) бягат от пешеходци. Освена ако не ги гонят да ги ядат  ;)

 

 

 

@домосед, големият ми респект към огромният ти опит и енциклопедични познания леко ме възпират да те "оспорвам", но за сериозните сафарита пеша не си особено близо до истината. Предполагам, че опита ти е от така наречените "bush walks", които се предлагат като допълнителна активност в някои лоджи в/около Крюгер, които не са специализирани в walking safaris.

 

По принцип най-интересните сафарита пеша не са в РЮА, ами в Зимбабве и Замбия (съответно в Mana Pools и South Luangwa - в първият парк може и да си ходил, гледах ти един албум от кану сафари Зим-Зам). От малко повече от година Андрю Молинаро (Моли) оперира Kichaka Expeditions за сафарита пеша в Руаха, южна Танзания.

 

Но даже и в/около Крюгер при специализирани сафарита пеша не се гледат само паяци и други насекоми и се доближават доста едри бозайници, включително и хищници. Ето две видеа точно от там, за съжаление не са мои, намерих ги в youtube. Избрах две с малко повечко адреналин, вижте ги до края или превъртете:

 

 

 

 

 

 

До момента няма смъртен случай или някой ранен на сафари пеша (предполагам, че може да има наакани), а усещането е доста по-различно като я няма защитата на возилото. Тук съм снимал бял носорог (черен не бихме доближили толкова) пеша от не повече от 20 метра (продължи още малко да върви към нас, та се наложи да се крия зад дърво по съвет на гида):

 

 

post-794-0-13709500-1407915397_thumb.jpg

 

 

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Като бях там имаше случай на туристи, отишли да си направят снимка на 2 метра пред носорога. Не е нужно да казвам, че един от тях е бил промушен... 20 метра е добре, не по-близо.

 

https://au.news.yahoo.com/thewest/a/15847894/rhino-attacks-tourist-in-south-africa-reserve/

Редактирано от Kaloyan89
Връзка към коментар

Като бях там имаше случай на туристи, отишли да си направят снимка на 2 метра пред носорога. Не е нужно да казвам, че един от тях е бил промушен... 20 метра е добре, не по-близо.

 

https://au.news.yahoo.com/thewest/a/15847894/rhino-attacks-tourist-in-south-africa-reserve/

 

 

Това изобщо не е станало на walking safari, ами в някакъв измислен резерват в Хаутенг близо до Джобърг (Aloe Ridge Game Reserve). Тези просто са слезели от джипа да си правят снимка с носорози. Никой нормален гид, който е лицензиран да прави сафарита пеша няма да разреши на гости да правят подобна идиотия. Гида / рейнджъра трябва да има техническо време да застреля животното при нужда (носят 10 мм. калибър пушки за слонове). Ама и ти един спец по сафарита излезе - "20 метра е добре, не по-близо" ха ха ха... :)

 

 

Ето интервю с един наистина специалист, където става дума за разстоянията, след които трябва да се застрелват животни (ако се приближат повече). Става дума за лъвове, не за носорози, но пак е много интересно:

 

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Изобщо не съм спец по сафарита, спомних си за този случай, който беше на всички първи страници. Аз лично не бих се доближил на повече от 20 метра до такова животно. Хипопотамите и носорозите са отговорни за много от убийствата от диви животни в Африка, повече от хищниците. И явно някой е разрешил, даже настоявал. Та просто реших да споделя за да имат хората едно наум.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Изобщо не съм спец по сафарита, спомних си за този случай, който беше на всички първи страници. Аз лично не бих се доближил на повече от 20 метра до такова животно. Хипопотамите и носорозите са отговорни за много от убийствата от диви животни в Африка, повече от хищниците. И явно някой е разрешил, даже настоявал.

 

 

Повтарям - това не се е случило по време на walking safari, ами просто са слезли от джипа да се снимат. Гида, който ги е окуражил да го направят няма как да е лицензиран за walking safaris, иначе щеше да знае по-добре. 

 

Станах пишман, че отговорих на @домосед, та наспамихме темата. Идеята беше да не се изключват сафаритата пеша от плановете, защото като цяло са безопасни и могат да се видят големи бозайници и хищници, не толкова близо, колкото с возило (примерно хищник от 2-3 метра, че и по колите се качват някои), но с много по-различно усещане.

Връзка към коментар
Много благодаря на всички взели участие досега! Действително много помагате. Да се четат форуми и препоръки е едно, приятелски разговор - съвсем друго. Особено когато нищичко не разбираш от страната и спецификата й.

 

@домосед - затова че ми припомни колко е важно аз какво искам; @флай - за цялото вдъхновение и помощ с идеи - ти си 'причината' да се впусна в това скитане; @Калоян - за подкрепата

 

Взех вътрешно решение какво искам, проверих опциите, сега се опитвам да напасна желания с реален booking. Имам някои затруднения, но ще им потърся решение.

 

Току що уредих седмицата отпуск с шефовете по Великден - чак на мен ми стана смешно, като им писах мейл днес, ама и на тях им се събраха очите. Получих отговори, гарнирани с типичен английски хумор :) 

 

Ще дам детайли когато пъзелът се подреди. Предполагам съвсем скоро. Ще се надявам и на още съвети. 

 

Едва ли ще мога да изчакам да напълня буркана с монети - ще го насоча към Китай :)

Връзка към коментар
 

 FlyTraveler @домосед, големият ми респект към огромният ти опит и

> енциклопедични познания леко ме възпират да те "оспорвам",

> но за сериозните сафарита пеша не си особено близо до истината. 

 

 

Флай, и аз съжалявам, че се наспами немата, но аз поне отговарям точно по нея - да помогнем със съвет в конкретния случай на Rainy. А не да си мерим собствените преживявания и предпочитания. Да, бил съм в изредените от тебе паркове, във всички тях, а и на други места съм виждал големи животни в непосредствена близост пеша или на велосипед. Примерно този леопард в Крюгер парк: 

 

sa2010110060krugerPark.JPG

 

Но това не е коментар по темата. Rainy не отива в Мана Пулс. Коментарът по темата е за точно определен споменат лодж, който съдържа думата foot в името си. Че те са си написали черно на бяло на сайта, че техните walking safaris "позволяват" да се види голямо животно, но акцентът е върху следите на това, което вече е минало през нощта, растителността и "екологията като цяло"

 

http://www.africaonfoot.com/safari-experience.html

 

Each Walking Safari begins with a comprehensive demonstration on how to behave when encountering animals. All Walking Safaris are led by qualified rangers who have had intensive specialized training in approaching dangerous game. In addition to allowing you to view the larger mammals on foot, the rangers will give you an insight into the bush that will surprise you. They will explain the animal tracks and what animals passed through during the night, in addition to the sophistication of termite mounds and other interesting facets of the bush that go unnoticed on game drives. 
 
The chance to walk amongst wildlife allows you to fully immerse yourself in African smells and sounds. The main aim of a Kruger Walking Safari is to help you appreciate the nature around you, and to provide you with detailed explanations of spoors, vegetation and the ecology in general – an unmatched wildlife experience that you will remember for a long time to come.
 
>  FlyTraveler По принцип най-интересните сафарита пеша не са в РЮА, 

 

Says who?

Пешеходни сафарита се правят в РЮА и аз не съм принципно против тях. 
Тези в Крюгер парк, предполагам, даже покриват критериите ти за "сериозни".
Ако Rainy си задели повече време за резерватите, би могла да се запише на едно от тях.
Това са едни от най-добрите преживявания в Крюгер парк, не защото виждаш повече животни, а ... защото виждаш по-малко или изобщо никакви хора
http://www.sanparks.org/parks/kruger/tourism/activities/wilderness/about.php
 

FlyTraveler До момента няма смъртен случай или някой ранен на сафари пеша (предполагам, че може да има наакани), 

 

Това е несериозно.

Google: walking safari incidents

Аз мразя да играя паникьор и гледам никога да не преувеличвам рисковете, но и обратната крайност не е добра.

 

> Rainy: Ще дам детайли когато пъзелът се подреди. Предполагам съвсем скоро. Ще се надявам и на още съвети. 

 
А ще има ли място за съвети чак след като пъзелът се е подредил?
 
Rainy:  @Домосед, аз точно кола под наем бях сложила в началото,
> нямам проблеми да шофирам, но в един глас скочиха две мои познати девойки,
> които живеят в Южна Африка. Директно ме овикаха, че е опасно много да кръстосвам сама страната. 

 

 

... и след това седнаха в колите си и ги подкараха, без изобщо да се замислят за алтернативен начин на придвижване

 

Rainy:  И от лоджи не разбирам грам! 

 

 

Забелязвам, че темата се върти около една от по-високите ценови категории. Публикуваната цена за single на Gomo-Gomo е R3000 на вечер. Ей, Богу, никога не съм плащал толкова, а не е да не съм пробвал добри лоджове в най-различни Big 5 резервати в SA. Вярно, аз често хващам намаление за местен жител, но намаления има най-различни. Зависи много на какъв агент ще попаднеш. Но точно по Великден, може и да е трудно.

 

Rainy:  Но искам да има добри водачи, защото иначе ще гледам само храсти, и паяци вероятно няма да намеря сама. 

 

 

Стандартът на рейнджърите в SA като цяло е много висок! И няма пропорционална зависимост към цената на лоджа. Животни ще видиш, но много повече - от кола (safari vehicle), отколкото пеша.

 

Успех!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
О, Домосед, разбира се, че можеш да даваш препоръки - в рамките на графика, стига да мога да вместя, а това което мога  и искам да променя - със сигурност. За мен ще е удоволствие, много ще ме зарадваш! Имаме сходни сетива - поне аз така смятам, дано не те обиждам със сравнението си, и съжалявам че нямах възможност да си купя книгата ти в България при последния си уикенд там. 

 

Аз се уморих да се лутам.  Всеки препоръчва според себе си, и е нормално. В един момент сякаш наистина изгубих себе си. И не, не държа на скъпото. Грам. Просто се чувствам ужасно уязивма и несигурна сама на толкова непознато място. А искам и да съм отпусната, не само на нокти от предизвикателства. 

 

След твоите препоръки прекарах няколко денонощия в гледане на опции. Видях всички възможности. Предлаганото от агенциите не ми хареса. Евтино, да. Но не знам какво ще получа. Ако живеех в Южна Африка, може би щях да си наема един джип, да сложа храна, да се цопна в някой от лагерите със self-catering, и да се забавлявам със шарения свят около мен. Дали мога да го направя сега? Съмнявам се. Прецених, че ще се почувствам ужасно напрегната. За кое по-напред  да мисля? Иначе бях залитнала в началото така. Смятам, че би било много глупаво в момента.

 

Ето, тук си бях направила чувалуване в най-красивата част на Централен Балкан. Е, лъвове няма, но има мечки. Реални :)

 

149942_1538632583115_3692045_n.jpg

 

Но аз съм у дома си, познавам обстановката, не съм 100% в ситуация неизвестност. Имам една милимунда сигуност. Тук съм с моята си високопланинска палатка в Рила. Говоря за скитане съвсем сама.

 

40664_1416120520390_1388598_n.jpg

 

Няма да показвам снимки от Пирин... Навсякъде имаше рискове. Някъде бяха много големи, с директен риск за живота... Но нямах проблем. Имах поне една идея сигурност в мозъка си. Дали е редно да го правя в непозната вселена като Южна Африка? Не мисля. 

 

Та Южна Африка:  

 

Девойките със сигурност си шофират колите сами там, но ти не си жена, не можеш да влезеш  в психиката. Те просто дадоха интуиция и им повярвах. Иначе защо да питам, ако всичко игнорирам? Някои неща не бива. 

 

Махнах обаче Garden Route. Не ми се обикаля по Ривиерата, както я описаха. Смених го с още два дни Крюгер или както там наричаш частните паркове.  Имам потвърдени резервации, остана само да ги платя. Ще стане тези дни. 

 

Gomo Gomo - 3 дни

Africa on Foot - 2 дни 

 

Исках един друг парк - да съм на палатка (постоянна, не времена), но нямаше места в графика. Поне едно скитане ще направя на крака. И така е добре. Купих си и билет от Hoelspruit до Cape Town - за единствения директен полет, и ще изкарам останалите три дни и половина там. Поради изчерпване на кредитната карта засега спирам :) Но резервирах най-инфарктните точки. Под въпрос е големия билет, както и някои трансфери -особено през Каньона, но ще го измисля. Знам че искам, значи ще го измисля.

 

Възможно най-хубавото е някой да ме води по всички тайни и прекрасни местенца. Катто не може, ще се справим както можем. Иначе агенция. Без сигурност дали ще го нреализирам по принцип - не чувствам сигурност. Иначе да -  Йоханесбург - три дни Крюгер - Каньона на връщане - Йоханесбург и кой от къде е. Но наистина не искам така, отделно като на конвейер... 

 

Благодаря на всички, които се опитват да помогнат.  Не допусках, че ще реша скорострелно така за Африка - една отдавна мечтана дестинация. Влече ме Източна Африка, но друг път. Лятото. Нещата се получават така, както се получават. Много благодарности на Флай, който толкова цветно ме вдъхнови. Наведнъж всичко не става. Всичко не може, но може всичко от възможното. 

 

Поздрави сърдечни. 
Редактирано от Гост
Връзка към коментар

 

Флай, и аз съжалявам, че се наспами немата, но аз поне отговарям точно по нея - да помогнем със съвет в конкретния случай на Rainy. А не да си мерим собствените преживявания и предпочитания.

 

 

Оопс, вземам си написаните думи обратно, най-малкото, че току-виж нещо наистина не и хареса на Rainy и после аз ще се чувствам виновен. Най-добре да се обърне към свестен агент. Извинявам се и ако съм прозвучал като опит за мерене на... преживявания.

 

За Africa on Foot лоджа, сайта Africa Travel Resource , които за мен са крайъгълен камък относно инфо за африкански сафарита, дават оценка 8 от 10 (те са изключително picky и за целият Greater Kruger я намериш 8-9 места, с такава оценка, я не и то при цени от поне 550 долара на вечер на човек нагоре при double occupancy). Прав си, че на сафари с джип ще види повече животни, но там не е и като да не предлагат сафарита с джипове. За цените аз лично съм се интресувал от такива, които са базирани на двама отсядащи и в този респект Гомо Гомо и Africa on Foot са много трудни да се бият, за сами пътуващи не съм се интересувал, написал съм кои по принцип са по-евтини. Другите, които са прилични като цени (при двама пътуващи) и са изключително много търсени са Elephant Plains в Саби Санд и Shindzdela в Тимбавати. За цени за singles Rainy може да си провери директно с лоджите. За Kruger proper не съм гледал и просто не знам. За там и за още едно място съм мислел да те питам и теб, но не в тази тема, разбира се.

 

Ще взема да измисля един дисклеймър и ще си го сложа като автомотичен подпис както правят разни по форуми за инвестиции :) :)

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

 

Благодаря на всички, които се опитват да помогнат.  Не допусках, че ще реша скорострелно така за Африка - една отдавна мечтана дестинация. Влече ме Източна Африка, но друг път. Лятото. Нещата се получават така, както се получават. Много благодарности на Флай, който толкова цветно ме вдъхнови. Наведнъж всичко не става. Всичко не може, но може всичко от възможното. 
 
Поздрави сърдечни. 

 

Радвам се, че избра да посетиш Африка, тъкмо ще разбереш дали ще прихванеш вируса и адикцията (след първият път се разбира). За Източна Африка времето когато искаш да ходиш не е особено подходящо. Там би било добре да уцелиш миграцията на гнутата и зебрите в Серенгети / Масай Мара и особено прекосяване на реки. 

 

Нещата наистина си ги провери много добре сама - пътуването, плащането и отговорността са си твои :) :)

Връзка към коментар

Радвам се, че избра да посетиш Африка, тъкмо ще разбереш дали ще прихванеш вируса и адикцията (след първият път се разбира). За Източна Африка времето когато искаш да ходиш не е особено подходящо. Там би било добре да уцелиш миграцията на гнутата и зебрите в Серенгети / Масай Мара и особено прекосяване на реки. 

 

Нещата наистина си ги провери много добре сама - пътуването, плащането и отговорността са си твои :) :)

 

 

Оопс, вземам си написаните думи обратно, най-малкото, че току-виж нещо наистина не и хареса на Rainy и после аз ще се чувствам виновен. Най-добре да се обърне към свестен агент. Извинявам се и ако съм прозвучал като опит за мерене на... преживявания.

 

Ще взема да измисля един дисклеймър и ще си го сложа като автомотичен подпис както правят разни по форуми за инвестиции  :)  :)

 

Ама Флай, ти шегуваш ли се? :) Повече от ясно е, че отговорността си е моя. Напротив, твоите предложения ми дадоха летящ старт, иначе още щях да се мотая като пате в кълчища. Недей така да говориш, че се притесних :) Никога и по никакъв начин не упреквам други хора за личните си избори. Напротив, само съм благодарна за дадена информация и помощ.

 

За Източна Африка видях, че времето не е подходящо, но вирусът ме прихвана от твоите описания и нямаше вече кой да чака - затова просто го реших за Великден. Южна Юфрика е едно добро начало... 

 

Africa on Foot прави сафарита и с джипове, но с голямо удоволствие бих се помотала и пеша известно време. Различно усещане е. Не мога да предвидя как ще се чувствам на сафари,но определено се чувствам спокойна от направения избор. 

 

Single Supplements винаги увеличават цената, за където и да става въпрос, освен ако не е общо помещение. Shindzdela нямаше места за заявената дата, трябваше да реконструирам цялото пътуване. 

 

Следващото пътуване в Африка ще е с палатка. Сега не успях да намеря такова, което да ме накаара да се чувствам комфортно от избора си. Но дотогава много време, нека първото стане реалност и да се усетя у дома си там. Има още много детайли да уточнявам, но началото е сложено. 

 

Дано има повече хора като теб така да помагат и да публикуват материали по достъпен начин, така че да разнасят вируса на полудяването по определени места. Поздрави на семейството! 

Връзка към коментар

 

 

За Източна Африка видях, че времето не е подходящо...   ...затова просто го реших за Великден. Южна Юфрика е едно добро начало... 

 

Africa on Foot прави сафарита и с джипове, но с голямо удоволствие бих се помотала и пеша известно време. Различно усещане е. Не мога да предвидя как ще се чувствам на сафари,но определено се чувствам спокойна от направения избор. 

 

 

Аз съм общо взето новобранец, но има един специализиран форум за сафарита, където има изключително опитни участници, аз като имам нещо да питам го правя основно там. Има пътеписи с убийственни снимки от много паркове и резервати и то не само в Африка. Голяма част от информацията ми за Africa on Foot и Gomo-Gomo лоджите също е от там + сайта на Africa Travel Resource (линка ти го дадох по-горе). Инфото ми за тези две лоджи не съм си го изсмукал просто от пръстите, освен от там съм го "кръстосал" и с мнения от други места, иначе не бих си позволил да цитирам конкретни обекти.

 

За да предвкусиш какво те очаква, ето ти линкове към два фотопътеписа:

 

Първият участник не е корифей нито на перото, нито на фотографията, но се разбира какво е видял и преживял човека и то горе-долу по същото време на годината, когато отиваш и ти. Първата му лоджа е Africa on Foot (AOF).

 

Втората участничка има изключително интересен фотопътепис, като е хванала много добри ситуации с животни. На нея първата и лоджа пък е Гомо-Гомо. Имай предвид, че е била там края на Октомври, когато е края на сухият сезон и е най-добре за гледане на животни, но то някои от нейните sightings са просто неприлично добри.

 

За да видиш снимките, трябва да се регистрираш, но пък ще имаш възможност да задаваш въпроси в тези или които да било други теми, има и раздел за планиране, където хората си излагат плановете за обсъждане. Някои участници са с над 100 сафарита в колана, други са про-фотографи, има и регистрирани агенти, даже и сафари гидове.

 

Аз имам два report-a там, които отговарят на пътуването, което описвам тук (просто е разделено на две части в разделите за РЮА и Ботсуана), предполагам, че може да ти е по-интересен доклада ми за пътешествието в Кения миналата година, но при всички случаи има много доклади далеч по-интересни от моите и с далеч по-добри снимки.

 

Софтуера / логиката на този форум е същият като тук (или поне работи на абсолютно същият принцип), така, че с това ще си наясно.

Връзка към коментар

Rainy, sorry пак за офтопика, но не мога да се въздържа да не се заям с Флай за крайъгълните му камъни  :P  :P  :P

 

За Africa on Foot лоджа, сайта Africa Travel Resource , които за мен са крайъгълен камък относно инфо за африкански сафарита, дават оценка 8 от 10 (те са изключително picky и за целият Greater Kruger я намериш 8-9 места, с такава оценка, я не и то при цени от поне 550 долара на вечер на човек нагоре при double occupancy).

 

Тоя сайт е частна пътническа агенция, чийто бизнес модел е следният (От меню About)

We do not charge for our services, but instead are rewarded by commissions paid to us by the lodges. 

 

Веднъж прочел това, как да приемем кавито и да било техни рейтинги за чиста монета ??

 

Разгледах от любопитство няколко техни ревюта за южноафрикански лоджове за които имам лична представа. 

В половината highest levels of conventional comforts  е нещо хубаво, а другата - лошо.

А в третата половина (колко станаха половините  :blink:), рейтингът е 0, защото ... нямат данни. Или не си признават, че имат. Което е подвеждащо само по себе си, защото 0 не е неутрално, а звучи като най-нисък рейтинг. По-добре изобщо да не ги бяха вписвали тези обекти.

Затова пък на върха на рейтингите (9 ot 10) се мъдри вече анатемосаният от Флай ... Сън Ситиии:rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes: 

 

 

Но любимото ми е тая снимка. Все едно, че са им правили сайта от администрацията на президента Плевнелиев

 

AfricaTravelResource.jpg

Връзка към коментар

@Домосед :) Думите ти ми напомниха на една приятелка - която има сервиз за коли в Нова Зеландия със съпруга си и наистина много разбират от това. Когато с огромно удоволствие се похвалих за купения с огромна любов Ситроен C4, тя го разпардушини на съставните му части, защото Ситроенът не бил надежда кола. Всъщност, аз вече си я бях купила и много й се радвах. И обожавам Ситроен. Пристрастия... Нейният коментар реално нищо градивно не ми донесе при вече закупена кола. Вярвам, схващаш ми мисълта...

 

За протокола - както не е бил надеждна кола, до този момент в два инцидента - особено втория на магистрала с ТИР - ме остави непокътната. Отделно си го карам с огромно удоволствие. Но не това исках да кажа, разбира се.

 

Добре. И да е направен лош избор, за две денонощия няма да умра. Ще приема разхода на пари за загуба и толкова. Губила съм много, пари да са само, друго да не е. И цялото пътуване да е загуба, няма да е за пръв път, нито за последен да съм сътворила финансов проблем. Флай ми даде предложения, вдъхнови ме и аз съм много благодарна, а не само критики. Наистина много исках помощ, защото съм ужасно невежа, но не получих особено извън неговите мнения. В това се различават мненията ви :)

 

Поздрави.

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.