Прескочи до съдържание

Пътуване гратис в градски транспорт и не само


Hollywood

Препоръчани мнения

Не виждам много смисъл да си взимате карта за транспорт. Толкова сме пътували без карти и билети. Веднъж  до летището изкочиха някакви за проверка, но нали сме чужденци. Излъгахме ги, че сме се качили 2-3 спирки преди летището и платихме 2-3 евро на ръка.

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

Не виждам много смисъл да си взимате карта за транспорт. Толкова сме пътували без карти и билети. Веднъж  до летището изкочиха някакви за проверка, но нали сме чужденци. Излъгахме ги, че сме се качили 2-3 спирки преди летището и платихме 2-3 евро на ръка.

 

Чувал съм и аз за това във Виена. Който е непукист може да се пробва :) Аз лично съм от онези чешити, които винаги си дупчат билетче и гледат да минат по правилата и сумата, която плащам е и за спокойствието да не се оглеждам като гърмян заек на всяка спирка дали ще се качи контрола...но да не заминаваме в оф топик :)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Никога в чужбина не рискувам да пътувам гратис , откакто прехвърлих студентските години не си го позволявам и в България.За перфекционист като duke пък съм сигурен , че не би си го и помислил-:)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Същият номер става и в Германия, но никога не бих се качила без билет. Бих се чувствала ужасно, а пък ако ме хванат направо ще умра от срам. Аз и в БГ мноооого рядко си позволявам да се возя гратис.

Връзка към коментар

Не виждам много смисъл да си взимате карта за транспорт. Толкова сме пътували без карти и билети.

Не знам дали работиш, но виждаш ли смисъл да си получаваш хонорара или заплатата в края на месеца?  Щото този, който трябва да ти ги даде (възложител , работодател), може също да реши, че "няма много смисъл".

 

Веднъж  до летището изкочиха някакви за проверка, но нали сме чужденци. Излъгахме ги, че сме се качили 2-3 спирки преди летището

Сигурно и ти обичаш да те лъжат? Вероятно обичаш таксиджията да те излъже? Или в магазина да те излъжат с някоя развалена/повредена стока? Или като отидеш на доктор да те излъже с диагнозата, защото пък той като студент е излъгал на изпита?

 

и платихме 2-3 евро на ръка.

Тц, тц, браво, евала, върха сте!

 

Извинявам се, че излизам извън предмета на темата, обаче такива неща наистина много ме дразнят! :angry:

Защото според мен за всичките проблеми, за които се оплакваме в България, не се ни виновни нито марсианците, нито някакви световни заговори, нито "международното положение", а точно този ганьовско-андрешковски манталитет! :huh:

 

Докато преобладаващо мнозинство хора не осъзнае, че е в крайна сметка е по-добре за всички да се спазват правилата и да не се лъже , все ще се чудим защо България е на последно място по това или онова, защо доходите са ни едни, пък в  Холандия, например, други и т.н. ...  :huh:

 

P.S. Жоро, ако прецениш, че не му мястото тук на коментара ми - трий го.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 19
Връзка към коментар

Отделих клончето тук, да си поспорите на воля относно финтиране на контрольорите, че темата за градския транспорт във Виена премина в леко агресивен оф-топик. 

 

Ще съблюдавам като майка орлица за културния тон на дискусията :)

Връзка към коментар

100% заставам зад думите на Фичо - толкова е абсурдно и просташко това да не си платиш за услугата, че просто не ми се говори. Липса на елементарна култура и уважение към труда на хората. Някакви тънки пинизи. Срам ме е от такива българи като holywood

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прост пример: преди около 15г. бях в Осло с група от 15-тина човека, наложи се да се качим на градски транспорт и водачът на групата ни с болка в сърцето ни плати билетите. В автобуса имаше българин и започна да се смее, че си купуваме билети - каза, че живее от няколко години в Норвегия никога не си е купувал билети и там контрольори просто няма. Хората разчитат да се спазват правилата и само на българин би му хрумнало да мами....Уникален манталитет имаме :(

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

, а точно този ганьовско-андрешковски манталитет! :huh:

 

 

Абсолютно съм съгласна с теб, но! Има едно Но! Нека сме наясно, че хората на запад също си носят ганьовското, но там системата не им позволява да си го покажат. Швейцарецът спира на червено, защото рискува да получи удар като си види фиша с глобата.  А тук контрольорът още малко ще те набие, че си без билет, а се прави, че не забелязва братята роми зад гърба си. Е, много хора, които изнемогват финансово, се изкушават и те да не си дупчат билет. 

Връзка към коментар

След дългогодишни лични наблюдения стигнах до извод, че швейцареца на първо място спира на червено, защото не може да си представи да не го направи, а едва след това го прави, за да не бъде глобен...

 

Темата е дълга, през годините съм мислил съм много относно манталитет и народопсихология на българина, но честно да ви призная вече не се впечатлявам от подобни неща, някак с годините ги преодолях вътрешно и не обръщам внимание...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мисля, че малко прекалено агресивно се нахвърлихте на Holywood, той/тя само се опитваше да сподели полезна практическа информация, която между другото съм я чувал и друг път, именно за транспорта във Виена.

 

Ще ви разкажа и аз една история, вече бях четвърта или пета година в Холандия и през всичките тези години винаги съм си дупчил билетче, а да са ме проверили максимум два пъти. Статистиката твърдо показваше, че е по-рентабилно просто безропотно да си плащаш глобата. Имаше и едни зони там и често трябваше да слизам точно на спирката след  зоната и да плащам двойно...да не се задълбавам в детайли. 

 

Та, бяхме на една великденска вечеря в Хага. Понеже бях изгладнял, а козунаците миришеха страхотно леко по моя инициатива нападнахме греховно един преди 12 часа, изказах се, че беше леко разчупен и не би оцелял в дивото така и така. Другите нямаха проблем с моите аргументи. 

 

Шоуто стана на тръгване от Хага, където за първи път от много време се оказах без билетчета в джоба, а купуването им от ватмана обикновено е 3 пъти по-скъпо или нещо от сорта. Казах си, на Великден, след 12, няма кой да ме провери. Е, ама имаше! Платих си 25 евро глоба като пич, но ми се струваше адски несправедливо, че от стотици пътувания и общо 3 проверки точно една ме хвана в крачка в единствения случай, когато съм без билет. Реших, че е провидението на ранно изядения козунак, което ме наказва. И тогава се опитах да избия глобата с гратисчийски пътувания, успях да пътувам за около 5 евро безплатно, дадоха ми безплатна карта за транспорта и битката ми с контрольорите приключи. 

 

Историята няма много общо, но е забавна и обичам да я разказвам :) Нека все пак да не бъдем крайни морализатори, убеден съм че на всеки се е случвало да се качи от време на време без билетче, това не означава непременно че винаги се опитва да прави тарикатлъци. И нека от един такъв мини частен случай да не вадим генерални изводи за народопсихологията  :)

 

Та в тоя ред на мисли, темата виси на косъм от заключване, лични нападки са ми най-неприятни. Дискутирайте, но без повече лични обръщения, моля. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Не виждам много смисъл да си взимате карта за транспорт. Толкова сме пътували без карти и билети. Веднъж  до летището изкочиха някакви за проверка, но нали сме чужденци. Излъгахме ги, че сме се качили 2-3 спирки преди летището и платихме 2-3 евро на ръка.

Не ми се вижда правилно. Както не ми се вижда правилно хвърлянето на боклуци и фасове на земята, изпреварването отдясно в държави с движение в дясното платно (освен в САЩ, където благодарение на един пътепис знаем, че е позволено :-) и други подобни. Хайде да не си изнасяме балканските маймунджулъци и в чужбина ... :D

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като ги гледам западняците как цепят стотинката на две и само за пари говорят, та не съм съгласна за швейцареца, баш си го боли за портмонето! 

И един път като платих глоба за говорене по мобилния докато шофирам и вече го оставям да си звъни, та ако ще да гръмне.

 

 

Георги, защо те удостоиха с безплатна карта за транспорта? Не го разбрах.

Връзка към коментар

От цялата история на Георги ще запомня "козунак" ! Е бива ли така да се дразним преди да е дошъл празника....тц тц

 

Явно съм пророк - тамън вчера стана въпрос за "затворени теми" :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Като ги гледам западняците как цепят стотинката на две и само за пари говорят, та не съм съгласна за швейцареца, баш си го боли за портмонето! 

И един път като платих глоба за говорене по мобилния докато шофирам и вече го оставям да си звъни, та ако ще да гръмне.

 

 

Георги, защо те удостоиха с безплатна карта за транспорта? Не го разбрах.

 

Просто като си от ЕС държава на петата година ти дават привилегии като на местните студенти, което включва карта за транспорт и парична сума всеки месец :)

 

Ох, глобите за шофирането са друга болна тема. На пътя съм като в градския транспорт - гледам да съм изряден, това не попречи да ме свитнат със 240 долара глоба в Австралия, че бях с 14км над ограничението, ама тогава вината си е моя, вместо да си караме на круиз контрол с колегата до мен още 30 километра гума до гума реших леко да настъпя за да го изпреваря, че ми се струваше по-безопасно...греда!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Има едно Но! Нека сме наясно, че хората на запад също си носят ганьовското, но там системата не им позволява да си го покажат.

Да, но системата не пада от небето, нали ;) .

Те са си направили такава системата, защото са осъзнали, че така е по-добре. :)

 

А тук контрольорът още малко ще те набие, че си без билет, а се прави, че не забелязва братята роми зад гърба си.

Да, това е същото неприятно и вредно неспазване на правилата, които трябва да са за всички.

 

 

Като ги гледам западняците как цепят стотинката на две и само за пари говорят, та не съм съгласна за швейцареца, баш си го боли за портмонето!

Цепят си стотинката, да. 

Но също така, не много отдавна, същият швейцарец гласува на някакъв референдум за намаляване на някакъв данък с ... "не"  :O

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Еееей че много моралист се навъди в темата, а държавицата ни на опашката във всички класации по морал... Да се неначуди човек на този парадокс - толкова сме морални (и то не за принципа, ами за пред хората, видиш ли, да не ни посочат с пръст), а иначе никакви ни няма на моралната карта.....

 

Какво щели да си кажат тези културни и съвестни англичани: оня балкански цървул не си платил билетчето... Смееех, смееех.... 

Връзка към коментар

. Дискутирайте, но без повече лични обръщения, моля. 

Жоро, винаги се опитвам да избягвам лични нападки  и в случая ми се струва, че въпросът не е личен и не даже морален, а по-скоро принципен.

 

Мисълта ми е, че градският транспорт не е някакво природно явление, нали?

Трябва да се плати за да се прокопае тунел за метрото, трябва да се плати за да се купят автобуси и трамваи, трябва да се плати за ток или гориво, трябва и заплати на ватманите и шофьорите да се платят и т.н.

И идвам аз отнякъде и казвам "глейте си работата, да плащат балъците, аз съм тарикат и няма да плащам!".

 

А иначе се възмущаваме когато циганите се возят гратис, нали? Възмущаваме се, когато не си плащат водата  и тока и се закачат с куки за електрическите кабели.  И с право се възмущаваме!

Обаче би било добре и ние да не правим  "цигански работи".

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Което ме подсеща, че идва деня, в който да изчистим България за един ден. Е същите тези балъци ще излезем и да чистим на тарикатите боклуците ;) Здраве да е, не се палете толкова - никой няма да се промени защото друг го иска :) Аз лично се чувствам добре когато спазвам правилата и това е, което ме интересува на първо място.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Еееей че много моралист се навъди в темата, а държавицата ни на опашката във всички класации по морал... Да се неначуди човек на този парадокс - толкова сме морални (и то не за принципа, ами за пред хората, видиш ли, да не ни посочат с пръст), а иначе никакви ни няма на моралната карта.....

 

Какво щели да си кажат тези културни и съвестни англичани: оня балкански цървул не си платил билетчето... Смееех, смееех.... 

 

То затова сме на опашката, щото всеки така си казва "Дай да не съм аз най-примерния - виж ги другите какво правят."

Връзка към коментар
убеден съм че на всеки се е случвало да се качи от време на време без билетче

Аз реших, че за да соча с пръст кофти прояви и да не се чувствам лицемер, би било добре аз самият да гледам да не ги правя. А като цяло много обичам да соча с пръст и искам да си го правя с кеф, т. е. с чиста съвест :rolleyes:

Връзка към коментар

Абсолютно не се палете толкова, че ще се наложи да си броим и мп3-ките по хард диска и това кой колко е ял от хладилника на Блатечки. Айде няма нужда :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Абсолютно не се палете толкова, че ще се наложи да си броим и мп3-ките по хард диска и това кой колко е ял от хладилника на Блатечки. Айде няма нужда :)

недей, че тогава вече ще настане тягостна тишина в темата  :D

даже и "най-моралните" някак няма да има какво да обяснят  :rolleyes:

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.