Прескочи до съдържание

Пътуване гратис в градски транспорт и не само


Hollywood

Препоръчани мнения

За джуджето с куфара - за другия път да си знаеш, ако пак те спрат, и ти цитират въпросната наредба, ти да им цитираш, че в същата пише, че органите по контрола при съмнение са длъжни да разполагат с измервателен уред (ролетка), с която да установят точните размери на превозвания багаж. ;) Ако нямат, и въпреки това искат да те глобят, отказваш и настояваш за акт, който впоследствие събаряш без грам усилие...ако изобщо се навият да ти го съставят, де.

 

Иначе са абсолютно прави, че незнанието на правилник, или закон, не оправдава нарушителя му. :)

Връзка към коментар

Понеже в Швейцария билетите за транспорта за скъпи (редовните, на пълна цена, варианти за по-евтини, но не безплатни, има много), има сега някакви нови идеи да продават карта, която дава 25% намаление - за хора, които пътуват рядко.

Тук логиката за червеното и за глобите, както и защо гласуват срещу намаляването на данъците и работното време, е същата.

По причина, че още по времето на Вилхелм Тел Швейцария става независима държава, местните са много наясно, че тяхното решение (за намаление на данъка, работното време и разни такива тарикатлъци) може да им спести пари днес (в следващите 1-2 години), но в следващите 10 ще им се наложи да платят сметката двойно - я с лихви по нарасналия дълг, я чрез срива на икономиката и загубата на работни места (Швейцария има едни от най-ниските нива държавен дълг в света и то не по причина че не им дават).

В Швейцария всеки жител на дадена община получава веднъж годишно пълен отчет за какво се харчат парите на общината (събрани от неговите данъци). Дефицит в бюджета веднага предизвиква много сериозен отпор, като в някои кантони кметът може да бъде сменен след година просто след гласуване без някакви допълнителни процедури.

За червеното и пешеходните пътеки е пак така - просто дългосрочно е по-евтино да спреш. Дори и да не спреш 1-2 пъти, на третия път я ще има полицаи след пътеката (които вероятно няма и да те спрат, а ще си получиш глобата направо в пощата), я някой "бдителен гражданин" ще им съобщи и ще последва пак горното. Вариант да не си платиш глобата също има - събират си я заедно със сметката за разходите по събирането, които винаги са по-големи от глобата. Да не говорим ако пък по твоя вина стане ПТП с пострадал човек - тогава сметката става негораничена по количество и време - само идването на полицейската кола, за да документира ПТП струва 500 франка на виновния и това е само началото.

Та така - хората там са наясно, че данъците им са достатъчно ниски, особено за качеството на живот, което им се предлага, и си ги плащат с удоволствие.

Абе те неслучайно са извън ЕС.

Връзка към коментар

По Италия стават далавери и с билетите за ученическите-бавни влакове.Взимаме си от тези евтините, а се качваме на Frecciarossa /gento. Билетите не са за определен влак. :)

Тази година пътувахме гратис и по отсечката Ница - Кан с франсетата. На измисляната им гара нямаше работещо гише, а машината не приемаше банкноти. Щяхме да си вземем билети от служителите във влака , но такива не минаха.

На връщането си купихме билети, но нарочно се качихме в първата класа. :)  Беше много яко!

Точно за Италия ставаше въпрос в по-горното ми мнение.

Връзка към коментар

За джуджето с куфара - за другия път да си знаеш, ако пак те спрат, и ти цитират въпросната наредба, ти да им цитираш, че в същата пише, че органите по контрола при съмнение са длъжни да разполагат с измервателен уред (ролетка), с която да установят точните размери на превозвания багаж. ;) Ако нямат, и въпреки това искат да те глобят, отказваш и настояваш за акт, който впоследствие събаряш без грам усилие...ако изобщо се навият да ти го съставят, де.

 

Иначе са абсолютно прави, че незнанието на правилник, или закон, не оправдава нарушителя му. :)

Когато започнат да глобяват и таксуват всички цигани-гратисчии, тогава да дойдат да ми говорят за куфара :D

Връзка към коментар

Това с куфара си е типичен капан. За летището хората обикновено носят куфари, затова се набляга на куфарите по тая линия. Както и се тормозят чужденци, които не знаят български и не са успели да намерят откъде да си купят билет. Пълна простотия.

 

 

Иначе, влак или рейс не е нищо, във "Интересни преживявания" съм описал как пътувах без билет със самолет веднъж, да не се повтарям  :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

По принцип и за една спирка си перфорирам билет в градския транспорт, защото не ми се занимава с екшъни, но все пак съм имала такива – и двата са в София.

 

* Тръгвам сутринта за работа, на спирката няма билети, в автобуса няма билети. Мда, минава контрола – една яка агитка от 5-6 Убавци костюмари. Стигат до мен и аз си подавам стотинки за билетче и обяснявам, че не е имало от къде да си купя. И се започва една драма – свалят ме на Орлов мост и ми искат лична карта. Аз обяснявам, че няма да им я представя, защото те не са орган който може да ми иска документ за самоличност. Двама стоят при мен и ме държат, защото аз бързам за работа, а третия отиде да търси чичко полицай. След като дойде полицаят си представих личната карта, те ми написаха едно актче за 40 лв. (случката е преди повече от 5 год.) , аз написах, че имам възражения и че няма свидетели, т.к. те са останали в превозното средство и така и не си платих акта.

 

* С една приятелка окъсняхме в една кръчма на 7ми км. Тръгваме си към 23,00 часа , но не минава никакво такси. Решаваме да хванем автобус до Орлов мост и от там да си хващаме такси. Качваме се в автобуса, но нямаме билети, а и в последния автобус в 23 часа кой ще те проверява , освен това ни е забавно след почерпката. ДА, но точно преди Орлов мост “Карти и билети за проверка”. Нас ни е забавно, че са ни сгащили – стоим на последната седалка в автобуса и чакаме да стигнат до нас за да си платим глобата. И когато проверяват картата на едно момче до нас, той вади пари и ни плаща глобата. Ние помислихме, че той също слиза на нашата спирка и искахме да му дадем парите като слезем, но се оказа, че автобусът потегли заедно с доброто момче :yes: 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Напротив, крайно романтичен съм... :P

Я по-сериозно, моля. Да си пожелаем някой да ни плати самолетен билет до любима дестинация, не глоби разни в транспорта, кавам аз. :D  :P

Редактирано от goldeneyeful
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тези дни върлувахме по Кипър и открихме цаката с безплатно пътуване по някои м/у градски. :D

е какво е това нещо сега - започна, пък не довърши  :D

не че съм се засилил към Кипър де, ама все пак... :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Чувал съм и аз за това във Виена. Който е непукист може да се пробва :) Аз лично съм от онези чешити, които винаги си дупчат билетче и гледат да минат по правилата и сумата, която плащам е и за спокойствието да не се оглеждам като гърмян заек на всяка спирка дали ще се качи контрола...но да не заминаваме в оф топик :)

За Виена (а и въобще в чужбина) не бих пробвал да бъда тарикат. Глобите са солени и по техните стандарти, какво остава за нашите.

 

Това лято бяхме с колеги по работа за 2 дни в Австрия. На летището във Виена, докато чакахме куфарите от лената коментирахме, че ще е по-изгодно да хванем S7 влакчето, вместо CAT (City Airport train)- S7 ще ни струва допълнително по 2.20 EUR като добавка към 48 часовата карта за всички линии и видове градски транспорт (тя самата струва около 16-17 EUR; ако си без карта билетчето струва 4.4 EUR), вместо пак карта, плюс 10 EUR за CAT. Да, с CAT стигаш за 15 минути, а с S7 за 30, което разбира се не беше решаващо в нашия случай. До нас имаше една двойка момче и момиче, които явно не познаваха въобще различните варианти, и се заслушаха, после дойдоха с нас до билетния автомат, като помолиха да им съдействаме. Колегата се зае да им помогне с купуването на билетите. Незнайно защо обаче младежите се дръпнаха да платят допълнителните по 4.4 EUR за билетчетата от аерогарата до границите на града (от където вече им важи билета за градските транспортни средства). E, за техен лош късмет ги спипаха точно една спирка преди да влезем в градски условия. Не помогна оправданието, че са чужденци, че не познавали системата и пр. Ощрафоваха ги с глоба (май е по 50-100 EUR, не съм проверявал), и така...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хм, глобявали са ме за празен малък (под необходимите размери) сак, в празен автобус, отдавна. Пробвали са се и да минат номера с "не ми излиза картата". Винаги съм спазвала правилата като примерен войник, но след нещо такова става друго. И понеже няма как да протестирам без да си навредя, нарочно ги нарушавам - когато няма полицаи или камери наоколо...да ми олекне.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз се возих гратис тази есен в Рим. По принцип вървим много пеш, понякога хващахме метро, но едната вечер  след вечерята бяхме капнали и трябваше да се върнем от Трастеверто до зоната на ж.п. гарата. Разбрахме, кой автобус трябва да хванем,  наоколо нямаше будки за билети или други подобни. Решихме, че шофьора ще продава билети или поне ще има автомати вътре, предния ден видях в друг автобус такъв автомат работещ с монети. Качихме се, но изненада, нямаше автомати, нито шофьора продаваше. Автобуса беше пълен и взех да се оглеждам като гърмян заек. Заговорих се с едни латиноси и те директно ми казаха, че няма страшно. Никой не минавал нощем на проверка, а и  няма от къде да си купя по това време билет вече. Стигнахме благополучно до крайната цел.

Връзка към коментар

Аз винаги пътувам с билет, но не осъждам тези, които пътуват гратис по принуда. Масовият обществен транспорт в цял свят е от части социална услуга и не е случайно, че частично или напълно се субсидира. Има градове като Талин например, където градският транспорт е напълно безплатен.

 

90-те години например, когато малко източно европейци можеха да си позволят да пътуват Западна Европа беше цяла идустрия да се пътува с фалшифициран inter rail билет (http://bdz.bg/p.php?id=rila_interrail). Имам познати, които като студенти отидоха чак до Мароко с такъв билет.

 

Аз също обиколих цяла Европа с inter rail, но си го платих. Цената е повече от изгодна, защото едномесечният inter rail билет струва по малко от някои еднократни билети за влак в Швейцария.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За Виена (а и въобще в чужбина) не бих пробвал да бъда тарикат. Глобите са солени и по техните стандарти, какво остава за нашите.

 

Това лято бяхме с колеги по работа за 2 дни в Австрия. На летището във Виена, докато чакахме куфарите от лената коментирахме, че ще е по-изгодно да хванем S7 влакчето, вместо CAT (City Airport train)- S7 ще ни струва допълнително по 2.20 EUR като добавка към 48 часовата карта за всички линии и видове градски транспорт (тя самата струва около 16-17 EUR; ако си без карта билетчето струва 4.4 EUR), вместо пак карта, плюс 10 EUR за CAT. Да, с CAT стигаш за 15 минути, а с S7 за 30, което разбира се не беше решаващо в нашия случай. До нас имаше една двойка момче и момиче, които явно не познаваха въобще различните варианти, и се заслушаха, после дойдоха с нас до билетния автомат, като помолиха да им съдействаме. Колегата се зае да им помогне с купуването на билетите. Незнайно защо обаче младежите се дръпнаха да платят допълнителните по 4.4 EUR за билетчетата от аерогарата до границите на града (от където вече им важи билета за градските транспортни средства). E, за техен лош късмет ги спипаха точно една спирка преди да влезем в градски условия. Не помогна оправданието, че са чужденци, че не познавали системата и пр. Ощрафоваха ги с глоба (май е по 50-100 EUR, не съм проверявал), и така...

:)

Нещо имам чувството, че или някой от контрольорите е послъгал, или младежите са били абсолютни каръци - по принцип спирката на градчето Швехат вече влиза в зона 100, където вече важат картите, а между тази спирка и тази на летището има точно една. 

Но - всичко е възможно.

Иначе глобата си е абсолютно солена - 102 евро беше по някое време миналата година, може още да се е качила. Навремето във фейсстраницата на Wiener Linien едно бабе се оплакваше, че на 1.12.2013 (беше неделя) я глобили - била забравила да си изкара нова карта, а в неделя нямало как, пък искала да се види с приятелка. И коментираше, че с пенсията си от 300 евро като даде 100 на Виенер линиен, ще стои гладна. Въобще много са строги там.

Редактирано от rainbou1
Връзка към коментар

Айдеее и аз вече от гратисчиите. В неделя в Монца се качих в градския и шофьора ми каза, че са свършили билетите. Понечих да сляза, но човека най- любезно ме подкани да седна. И така...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Айдеее и аз вече от гратисчиите. В неделя в Монца се качих в градския и шофьора ми каза, че са свършили билетите. Понечих да сляза, но човека най- любезно ме подкани да седна. И така...

 

Есента баш на Монца ни хванаха без билети в автобус z221. Проверяващият беше облечен спортно - нещо като анцуг и нямаше как да го разпознаем. Поиска ни паспорти, но му казахме, че нямаме. :P Започна да върти по телефона и решихме да слезнем на първата спирка, защото  може би викаше за помощ линейната или полицията. Слезнахме на парко ди Монца, а той ни снимаше отзад с таблет. :biggrin:  . Все пак внимавайте.

 

 

Kкаква е тая пенсия от 300 евро ... в Австрия  :rolleyes:  ?

 

Сигурно е българска....

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тъкмо щях да напиша че в чужбина винаги пътувам с билет в автобуса ... обаче се сетих за един случай.

 

Веднъж в Прага ми се наложи да пътувам без билет, бяхме купонясвали в един бар до по късничко а пък хотела ни беше в края на града. В прага след 12 часа градския транспорт се движи на час - час и половина и затова като видяхме автобуса, превключехме на режим спринт.  След това се оказа че шофьора не продава билети а трябвало да се изпрати смс на някакъв номер(разбрахме това впоследствие).

Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Ще съживя темата, попаднах случайно, но ми се иска да споделя един гратис със вас, относно Рома Паса в Рим. Нали е валиден до 3-тия ден, да, ама ние като българи, решихме да пробваме и на 4-тия ден и цял ден си ни пускаше в метрото, без проблем. Иначе съм от тези, които си се возят с билети.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.