Прескочи до съдържание

Пловдив - Европейска столица на Културата 2019


Karik

Препоръчани мнения

От името на всички пловдивчани - голямо ви благодаря на всички. Приемам поздравите :).

Ще ви чакаме през 2019, ще се подготвим подобаващо, а може и една магеланска среща в Пловдив да направим, най-после ще се намери причина да ви изкараме от София и Джепето :).

Поли, да огледам календара за 2019 и да забия някоя дата, а? :):) :)

Живи и здрави само, мисля по-рано да я направим там срещата. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Варна може да обжалва избора на Пловдив за евростолица

http://dnes.dir.bg/news/kultura-plovdiv-varna-stolitza-biljana-raeva-17367560

 

Да видим дали ще си спретнем поредният цирк пред Европа  :angry:

Варна определено е градът, който най-малко заслужава тази титла от финалистите. След всички безумия, които се случват там последните години, продължава тенденцията да мислят само за "кинтите". 

Ако трябва да бъдем честни и реално прагматични, след определяне на финалистите, борбата беше между В.Търново и Пловдив, като поне според мен Пловдив стои една идея по-добре, София е с най-силната програма и представяне, но разбира се има най-много проблеми и е столица (а в този конкурс, столици много рядко се избират). 

 

Едно леко "приземяване" не е лошо да бъде сторено в тази приповдигната тема. Доколкото разбирам става дума за избор между български градове с оглед номинация на българската кандидатура за Европейска столица на културата през 2019 г. В този смисъл, дайте да изчакаме официалния избор и тогава да се радваме... ;)

Пловдив е сигурния град за Европейска столица на културата през 2019 г.  От италианска страна ще стане ясно до средата на следващата година кой град ще бъде втората столица на културата. От тук нататък е чисто административната страна на нещата - Европейската комисия да придвижи документацията и фиктивно да одобри избора.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Столици не само, че не се избират, с изключение на малки държави, в които столиците са малки градове, а и не кандидатстват изобщо. 

 

Когато варненци "ядоха кифтета" и се радваха, че ТИМ са варненски, а не софийски мутри, не реваха. Когато бетонът се лееше като из ведро, не реваха. 

 

Ще ме прощават, ама Варна нямаше място и в последните 4 града, по-скоро Русе трябваше да е там. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Столици не само, че не се избират, с изключение на малки държави, в които столиците са малки градове, а и не кандидатстват изобщо. 

Не е точно така:

 

- Берлин

- Париж

- Мадрид

- Лисабон

- Стокхолм

- Брюксел

- Копенхаген

- Дъблин

- Прага

- Талин

- Рига

- Вилнюс

Връзка към коментар

Не е точно така:

 

- Берлин

- Париж

- Мадрид

- Лисабон

- Стокхолм

- Брюксел

- Копенхаген

- Дъблин

- Прага

- Талин

- Рига

- Вилнюс

 

Така е, така е. До 1999 програмата се казва Град на културата. След 1999 става столица на културата и оттогава столиците, които са били столици са Прага, Люксембург и на прибалтийските, които са малки държави и нямат други равностойни градове. 

Връзка към коментар

Duke ,

 

Първоначално вече се избрани България и Италия преди доста години (мисля през 2007-ма) , които трябва да излъчат по един свой представител. Изборът е само в рамките на тези две държави.

Така , че единият град задължително ще е български , а дали ще правим балкански простотии предстои да видим.Оказва се , че немалко хора са лапали парички с години покрай тези кандудатури. Глей кви хитри работи си намират хората. Аз винаги съм знаел , че съм будала ;)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Живи и здрави само, мисля по-рано да я направим там срещата. :)

Не знам дали ще можем да се подготвим преди 2019-та....:)

 

П.П. Относно избора, stenk го е обяснил най-добре. Столици не се избират, защото и без това те са предимно административни центрове, не културни, отделно, че столиците и без това консумират най-голяма част от бюджетите на собствените си държави. Нека и ние да понамажем филийката с масло...:)

Връзка към коментар

Да ни е честита победата на всички пловдивчани и в същото време отговорните институции да запретват ръкави и да се хващат на работа! До 2019 привидно има доста време, но още сега мога да набележа някои от основните проблеми за провеждане на големи концерти, постановки и т.н.:

- липса на голяма зала тип столичната "Армеец" /в момента се строи такава за 6500 зрители, но строежът е спрян преди година поради, познайте от първия път, липса на финансиране/

- липса на нормален стадион с елементарни условия /най-големият стадион в България стадион "Пловдив" за 55 хиляди зрители от 20 години е занемарен и няма изгледи да се завърши; строежът на новия стадион на Ботев бе замразен покрай проблемите с КТБ; стадионът на Локо-Плд е с 2 срутени трибуни и не става за нищо; за останалите 2 така наречени стадиона даже и не си заслужава да се споменава/

- вече 1 година Драматичният театър е затворен поради пожара, който изпепели сцената миналото лято.

Това са само малка част от проблемите на града, трябва доста работа, както и помощ от държавата. Все пак това ще бъде лицето на България през 2019!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Честито! Могат да пуснат автобус до летището ,а може и някой друг полет да намажат. ;)

 

Ако преместят централата на ООН тук, ще пуснем един сутрешен и един вечерен автобус до летището :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да бе, държавата да помага на Пловдив, да не би Пловдив да е куц, сакат или глупав...

 

Другари пловдивчани, веднъж, че дваж, че трижди съм ви запитвал кога ще да се направи магеланска среща в тъй прекрасния ви град, никой не ми е отговорил. Да не би да е пловдивска надменност...

 

Да остана ли с впечатлението, че пловдивското магеланско население скатава, че пази града само за себе си и че не ще поработи върху благородната кауза, наречена "Магеланска среща в Пловдив".

 

Поне една "майна" ще ми отговори ли? То и това е част от културата :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Другари пловдивчани, веднъж, че дваж, че трижди съм ви запитвал кога ще да се направи магеланска среща в тъй прекрасния ви град, никой не ми е отговорил. Да не би да е пловдивска надменност...

 

Да остана ли с впечатлението, че пловдивското магеланско население скатава, че пази града само за себе си и че не ще поработи върху благородната кауза, наречена "Магеланска среща в Пловдив".

 

Поне една "майна" ще ми отговори ли? То и това е част от културата :)

Събота по обедно време? На супа...? :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да бе, държавата да помага на Пловдив, да не би Пловдив да е куц, сакат или глупав...

 

Другари пловдивчани, веднъж, че дваж, че трижди съм ви запитвал кога ще да се направи магеланска среща в тъй прекрасния ви град, никой не ми е отговорил. Да не би да е пловдивска надменност...

 

Да остана ли с впечатлението, че пловдивското магеланско население скатава, че пази града само за себе си и че не ще поработи върху благородната кауза, наречена "Магеланска среща в Пловдив".

 

Поне една "майна" ще ми отговори ли? То и това е част от културата :)

Остава и дата да се набележи...Има майни,що се спотайват :)Давайте предложения за дата и час...пък и място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако преместят централата на ООН тук, ще пуснем един сутрешен и един вечерен автобус до летището :)

 

Офф - От туткане Скопие ще намаже и а дано! :D  Развихме всичко комшийско..... :lol:

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аре! Да я спретнем след 1 октомври. Капитане, ще ни бъдеш ли екскурзовод в Пловдив..? :lol:

Аз за съботната среща на супа в Пловдив бях сериозна... защо така ме отхвърлихте? ;):P :P :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да бе, ей сега ще се дигна до Пловдив, че да им направя густо на майните. :lol:  Абе, я майната им на майните, като не щат да идват на шопските сбирки, поне maialearrosto-то да вземем да прилъжем да дойде някой път, че срамота... :P

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Лозето не ще молитва, а мотика.

 

Затова тутакси да се заформя пловдивски комитет по посрещането, комитет по яденето и пиенето и, естествено, по културата, защото то не може само пържоли, вино и жени.

 

Пък и в пловдивския офис на туристическа агенция "Магеланци.ком" ще настане радостен смут, защото много пловдивчани магеланци ще искат да бъдат екскурзоводи в родния си град. Капитане, но нейм, Заро, ще поемете ли екскурзоводското обслужване... Аз искам пловдивчани да ме развеждат из Стария град и изтънко да ми го разказват. И бакшиши ще има... :)

 

Нещо след 15 октомври... отговорник, хотели, кръчми, екскурзоводи...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Първо, не се спотайваме, а пътуваме.

Второ, с удоволствие бих организирал една среща, само че не знам дали аз точно да го направя. Не искам да натрапвам мнение или да се хваля, ама бях споменал по-напред в темата, че яко съм се овъртял в полети и екскурзийки тая есен...или по-точно до края на октомври.

Трето, другарю Дюк, аз в София идвах, а теб те нямаше...:)

Поли, в събота ще се припичам (надявам се) на един бийч, препоръчан силно точно от теб....така че от супата отпада една майна...:)

Иначе с удоволствие бих ви канил всеки месец. Което пък е камък в градината на всеки пловдивчанин - нека и други да поемат инициативата. Аз обещавам от началото на ноември да влезна в ритъм!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Капитане, но нейм, Заро, ще поемете ли екскурзоводското обслужване... Аз искам пловдивчани да ме развеждат из Стария град и изтънко да ми го разказват. И бакшиши ще има... :)...

 

За съжаление Заро е дистанционна майна. Обаче бивша майна няма. Преди около месец останах ГСП (на казармен език - гарнизон с преспиване) при един приятел. Разходих се из махалата, моята, най-хубавият квартал на Пловдив - между градската, Сахата, Бунарджика и пожарната. Преди 1944 година това е бил буржоазният квартал на Пловдив. С ниски, спретнати къщи по на 2-3 етажа максимум и с дворове. Нямаш усещането, че си в голям град. Някой ден трябва да се върна там. 

 

И се разбушуваха детските спомени - тук сме яли шамари, там са ни гонили стопаните, но ме избягали, на трето имаше хубаво грозде, в хей онази къща бабата беше много проклета. Пловдив не е просто място, а състояние на духа. Там хората са различни. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Такива големи обекти като стадион, зала и т.н. не могат да се изградят само с общински пари. И не виждам причина държавата да не помогне  за довършването на тези обекти, след като изгради Армеец Арена в София, а сега ще строи и стадион?

Да бе, държавата да помага на Пловдив, да не би Пловдив да е куц, сакат или глупав...

Връзка към коментар

За съжаление Заро е дистанционна майна. Обаче бивша майна няма. Преди около месец останах ГСП (на казармен език - гарнизон с преспиване) при един приятел. Разходих се из махалата, моята, най-хубавият квартал на Пловдив - между градската, Сахата, Бунарджика и пожарната. Преди 1944 година това е бил буржоазният квартал на Пловдив. С ниски, спретнати къщи по на 2-3 етажа максимум и с дворове. Нямаш усещането, че си в голям град. Някой ден трябва да се върна там. 

 

И се разбушуваха детските спомени - тук сме яли шамари, там са ни гонили стопаните, но ме избягали, на трето имаше хубаво грозде, в хей онази къща бабата беше много проклета. Пловдив не е просто място, а състояние на духа. Там хората са различни. 

 

А-а-а, такива думи искам да чувам и си пожелавам такива екскурзоводи да ни развеждат из Пловдив, за да ни вдъхнат точно този техен дух и дъх на Пловдив, който търся.

 

Поне за мен обстановката в Пловдив е сто пъти по-интересна и пълнокръвна от тази в столицата.

 

В този наш форум скатават още действащи и скрити пловдивчани. Ваш ред е, работете за пловдивската среща! Но, ако ви мързи или не сте способни да го направите, признайте си... :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За съжаление Заро е дистанционна майна. Обаче бивша майна няма. Преди около месец останах ГСП (на казармен език - гарнизон с преспиване) при един приятел. Разходих се из махалата, моята, най-хубавият квартал на Пловдив - между градската, Сахата, Бунарджика и пожарната. Преди 1944 година това е бил буржоазният квартал на Пловдив. С ниски, спретнати къщи по на 2-3 етажа максимум и с дворове. Нямаш усещането, че си в голям град. Някой ден трябва да се върна там. 

 

И се разбушуваха детските спомени - тук сме яли шамари, там са ни гонили стопаните, но ме избягали, на трето имаше хубаво грозде, в хей онази къща бабата беше много проклета. Пловдив не е просто място, а състояние на духа. Там хората са различни. 

Излязохме комшии :) А нашият Пловдив  си е едно голямо италианско семейство. ;) Освен, дето е най-старият жив град в Европа.

Добре сте дошли винаги, когато пожелаете, с удоволствие ще участвам в организацията на магеланска среща тук.

Нашият град има дух, има излъчване, има история, има особена красота.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мога да предложа интересно мероприятие в края на ноември - "Дефиле на младото вино"  28-30 ноември в стария град. Весела разходка, подкрепена с винце, ентусиастите могат да тропнат хорце.

Заповядайте в Пловдив, добре сте дошли!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.