Прескочи до съдържание

Маршрут към хижа Синаница


Tedy

Препоръчани мнения

Добре дошла! Аз веднага да питам много ли е труден маршрута към Синаница? С 2 деца съм и си помрънкват, та дай мнение. Примерно минавали са Мальовица - Страшното. Проблемът е, че нямат подходящи обувки, ходят с маратонки и се чудя как ще е по пиринския камънак и сипеи. 

Връзка към коментар

Теди, от хижа Вихрен ли?  И до Страшното през хижата или през Йончево езеро?
 

Малко по-тежичко е от хижа Мальовица - Страшното. Като времетраене е горе-долу същото, но в Синанишкия случай има да се изпълзи Бъндеришка порта, която не е дълга, но е по-стръмничка. След нея до Синаница е по-леко, като слизането от Синанишка порта към хижата може да им е неприятно с маратонките, а при мокри камъни може и да се пързалят. Но иначе не е невъзможно и с такива обувки, стига да се уцели сухо време. По-важното е да са им удобни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз с моя скромен планинарски опит, свързан основно с тридневно бедствие до връх Вихрен и Синаница. Хижа Вихрен - Хижа Синаница -  7-8 часа е пътят. Минах го с кецове, не е страшно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз с моя скромен планинарски опит, свързан основно с тридневно бедствие до връх Вихрен и Синаница. Хижа Вихрен - Хижа Синаница -  7-8 часа е пътят. Минах го с кецове, не е страшно.

 

Това часовете са много относително нещо, по пътеводител е 3,30 чисто ходене между двете хижи. В моя опит - малка дружина около 3, с компания - към 6  :lol:

Връзка към коментар

Теди, не е толкова, освен ако сами не си го направите. Спокойно може да стигне за 4-4.30 часа с по-малки почивки. Истината е, че те удължават преходите, чистото ходене в случая не е много :)

Ако разполагате с по-висока кола може да се пробвате за Синаница от Кресна - там преходът е в по-ниската част на планината и май е по-подходящ за децата. От Кресна се хваща пътят за местн. Върбите, които е разбит асфалт, а след него се продължава по черен път за местн. Пещерата. От там до Синаница пак е към 3,30-4 часа, но се върви в гора през повече от половината време и няма никакви порти, камъни и сипеи. 

Връзка към коментар

Аз съм гледала, че дават време 4 часа за този маршрут, ние вероятно наистина ще го направим за 7 и няма смисъл да ми пилят нервите толкова време.  :) Ще умувам друг преход за другата седмица, дано и времето е подходящо.

Връзка към коментар
  • 7 години по-късно ...

Здравейте!

Знам, че темата е стара, но искам да побутна с цел да намеря малко информация. Планирали сме еднодневен преход от х. Вихрен до х. Синаница и обратно (без изкачване на върха). Повечето пътеписи и разкази, които четох включват и качване до върха. Ще съм много благодарна, ако някой планинар ми даде ориентир за пътя само до хижата, без върха. Има ли много стръмни и опасни участъци?

Ще бъдем с дъщеря ни, която е на 10 г. и се е качвала само до Седемте езера и Мусала. На Мусала имаше още сняг по пътеката към самия връх и си беше доста екстремно преживяване.

Връзка към коментар
преди 36 минути , magyyy каза:

Здравейте!

Знам, че темата е стара, но искам да побутна с цел да намеря малко информация. Планирали сме еднодневен преход от х. Вихрен до х. Синаница и обратно (без изкачване на върха). Повечето пътеписи и разкази, които четох включват и качване до върха. Ще съм много благодарна, ако някой планинар ми даде ориентир за пътя само до хижата, без върха. Има ли много стръмни и опасни участъци?

Ще бъдем с дъщеря ни, която е на 10 г. и се е качвала само до Седемте езера и Мусала. На Мусала имаше още сняг по пътеката към самия връх и си беше доста екстремно преживяване.

 

Деца на 10 години обикновено са като диви козички, а предварителен опит винаги е от полза. Вихрен - Синаница е около 4 часа на посока, общо 8. Добавете си време престой на х. Синаница и си направете сметката дали е за вас.

Маршрутът не е технически труден, само на Бъндеришка порта има изкачване в каменист участък. На сина ми като малък такива участъци му бяха трудни, защото на места трябва да се правят големи крачки, а той беше още дете. Другото е внимание.

 

Прочетете тук, доста е подробно.

 

https://tripsjournal.com/marshrut/hizha-vihren-hizha-sinanitsa

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Zaro, Много благодаря за бързия отговор! Ние сме си предвидили цял ден (все пак сега денят е дълъг). Ще гледаме да сме преди 8 до х. Вихрен, за да избегнем забраната за движение между 9-16ч от Шилигарника до хижата.

Със сигурност каменистите и стръмните участъци ще затруднят не само детето, но и нас, въпросът е да не прекалено опасно. Гледах клипове от вр. Синаница и определено си е страшничко и не бих отишла с детето. Коза стена ми се стори детска песен.

Остава да уцелим и слънчево време.

Връзка към коментар

Здравей ,не е опасен прехода, има маркировка, няма да се изгубите. Никакви проблеми няма да има детето с пътя според мен. Що се отнася до върха , за.мен беше много страшен и така и не го качих . А съм качвала много.Говорихме с хижарката, каза,че го е качвала веднъж и е мислила, че ще си остане там. Но е въпрос на психика, за някои е детска игра.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, magyyy каза:

@Zaro, Много благодаря за бързия отговор! Ние сме си предвидили цял ден (все пак сега денят е дълъг). Ще гледаме да сме преди 8 до х. Вихрен, за да избегнем забраната за движение между 9-16ч от Шилигарника до хижата.

Със сигурност каменистите и стръмните участъци ще затруднят не само детето, но и нас, въпросът е да не прекалено опасно. Гледах клипове от вр. Синаница и определено си е страшничко и не бих отишла с детето. Коза стена ми се стори детска песен.

Остава да уцелим и слънчево време.

 

При снимането се получава едно изкривяване и стръмното изглежда още по-стръмно. Трудно не винаги значи опасно. Опасно е на Кончето, на Малка Мусала (там просто стоиш на едно място и се чудиш - ни напред, ни назад).

Просто се иска внимание.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за отговорите на всички! В този ред на мисли...в друг ден планирам да заведа моите хора до Попово езеро и евентуално да се качим на вр. Джано. Преди 10 години ходих до Попово езеро, но не по пътеката, която минава отдясно на Безбожкото, а някъде наляво от хижата, покрай едни постройки, минахме покрай много поточета и езера. Имаше хора, които ловяха пъстърва в тези бързи ручеи. Някой минавал ли е по тази пътека, дали има маркировка все още?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.