Прескочи до съдържание

Високи такси за вход в Петра


stanimir

Препоръчани мнения

Да, и аз четох, но не знаехме кога точно ще отидем. Въпреки това ние го намерихме гида в селото, защото питахме за пътя, че трудно го открихме, и аз се опитах да се спазаря, а това го умея, но на входа имаше ценоразпис за различните турове. Дори не платихме на гида, а на касата. Чета сега за Теотихуакан, нали ми предстои, и гледам, че входа е 5$. Ако някой може, нека да ме убеди сега, че Теотихуакан си заслужава по-малко от Петра или Мачу Пикчу или каквото там спорим. 5$.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Slujitel, а аз не разбирам как изобщо правиш сравнения между забележителности в различни държави, със съвършенно различна политика, различни по уникалност и т.н. На каква база по-точно? Иди в Бутан там пък плащаш торба пари, но това е политика на страната за ограничаване на чуждите туристи. Просто има места, които са скъпи и други, които не са. 55 динара за 2 дни в Петра на мен ми звучи доста разумно.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ами правя, в едните държави просто обират туристите.

Ама чакай сега, туризмът е по желание и според възможностите!

Никой не те кара насила да ходиш някъде, където смяташ, че те обират. Просто не ходи там и няма да те обират.

 

  • Харесвам 9
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Вчера четох за Занзибар. Най-доброто място за шнорхелинг е достъпно или с еднодневна екскурзия за 95 $, или с нощувка на самия остров за 240$. Ще си струва всеки цент, въпреки че бих тръгнала с високи очаквания. Както балоните в Кападокия или престоят в Петра. 

Ако ти, slujitel, си проверила цените предварително и преживяването не е покрило очакванията ти, това е съвсем друг повод за недоволство.Ако ти е харесало обаче, тогава защо полагаш толкова усилия да омаловажиш видяното? 50те динара за цял ден на място, което няма еквивалент никъде по света, не би трябвало да са основното, което те впечатлява. 

Евтино сафари също не съм засичала при хаотичното ми проучване никъде. Някой да ме поправи, ако е срещал ниски цени за това удоволствие.По един или друг начин, винаги се взимат парите на туристите. На местните също. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ама според вас цената за вход как трябва да се определя? Според стандарта на държавата, според това колко е забележително мястото (обективен критерий надали има тук: уникалност, размер, историческа стойност (в световен/ местен мащаб....), според това колко струва поддръжката му?

 

Ако Петра беше във Великобритания, 44 паунда за вход 'нормална' цена ли щеше да бъде (еквивалента на 50 динара)?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, и аз четох, но не знаехме кога точно ще отидем. Въпреки това ние го намерихме гида в селото, защото питахме за пътя, че трудно го открихме, и аз се опитах да се спазаря, а това го умея, но на входа имаше ценоразпис за различните турове. Дори не платихме на гида, а на касата.

 

 

Именно, това е проблема, ако имахте резервация предварително нямаше да платите на касата, ами директно на гида и то колкото сте се разбрали. Това го пиша само заради хора, които тепърва ще ходят, да знаят, а на, че се заяждам с теб за нещо, което вече е минало.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Мисля, че темата се измести, въпроса беше дали оправдаваме тези, които влизат в Петра без да платят, като например Тери и Юри Ворошанов. Аз определено ги оправдавам, защото според мен таксата е висока и защото не отива за поддръжка на Петра. А иначе аз не казвам, че не ми харесало, още повече, че предварително знаех колко и за какво плащам, и разбира се всичко е пожелание.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Вчера четох за Занзибар. Най-доброто място за шнорхелинг е достъпно или с еднодневна екскурзия за 95 $, или с нощувка на самия остров за 240$. Ще си струва всеки цент, въпреки че бих тръгнала с високи очаквания.

 

Евтино сафари също не съм засичала при хаотичното ми проучване никъде. Някой да ме поправи, ако е срещал ниски цени за това удоволствие.По един или друг начин, винаги се взимат парите на туристите. На местните също. 

 

Оф-топик, но все пак да внеса малко яснота и за това - за мястото, което говориш (о-ва Чумбе, който е до Занзибар) е $260 за ниският сезон и $280 за високият (не, че има голяма разлика от каквото си писала), но по-важното е, че еднодневните екскурзии ги пускат само ако няма достатъчно записани за преспиване (разрешават не повече от 14 човека едновременно на острова), та се пробва 2 дни предварително да се види дали има места, по-рано не става да се прави резервация за еднодневните.

 

Аз още се колебая дали да не се пробваме за Чумбе или да отидем на полудневен шнорхелинг с лодка около о-ва Мнемба. Нямаме право да стъпваме на о-ва, че и той е ексклузивен само за отседналите там (висок сезон $1,550 на човек на вечер), но може да се плува в непосредственна близост до него. :) :) Та като не можем да си позволим да стъпим на острова, няма да стъпваме, ами само ще обикаляме около него :) :) Далаверата е голяма, само с плуване наоколо се спестяват близо 2,800 долара за двама човека :) :) :)

 

Евтино сафари има, ако сте 4-ма човека и си карате сами кола под наем, спите на палатка или на хотел извън парка, става и по $80-90 на човек на вечер, че и за по-малко  :) :)

 

Иначе който може да си влиза на разни забележителности без пари, да си го прави, аз не съм моралист за да съдя за такива неща :) :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Именно, това е проблема, ако имахте резервация предварително нямаше да платите на касата, ами директно на гида и то колкото сте се разбрали. Това го пиша само заради хора, които тепърва ще ходят, да знаят, а на, че се заяждам с теб за нещо, което вече е минало.

Странно, защото ние гида го срещнахме в селото и той ни каза цената, аз се опитах да я сваля, а той каза, че има установени цени и не може, а после ни заведе да платим на касата. Не можеше ли да се уговори с нас в селото и да платим направо на него, а не на касата, това е горе долу като предварителна уговорка.

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Странно, защото ние гида го срещнахме в селото и той ни каза цената, аз се опитах да я сваля, а той каза, че има установени цени и не може, а после ни заведе да платим на касата. Не можеше ли да се уговори с нас в селото и да платим направо на него, а не на касата, това е горе долу като предварителна уговорка.

 

Ами сама си отговори, фактите са:

 

1. Платила си 90 динара за 1 час.

 

2. Платил съм 110 динара за 8 часа + обяд + вечеря + преспиване в лагер + час и половина на другата сутрин.

 

Всеки, който тепърва ще ходи да си избира.

Връзка към коментар

Ами сама си отговори, фактите са:

 

1. Платила си 90 динара за 1 час.

 

2. Платил съм 110 динара за 8 часа + обяд + вечеря + преспиване в лагер + час и половина на другата сутрин.

 

Всеки, който тепърва ще ходи да си избира.

Aз си отговорих, обаче сигурен ли си, че все още може да се избегнат цените на касата по твоя метод? Защото не виждам логиката. Вместо гида да си прибере парите в джоба колкото и да са те, да ни заведе на касата да платим там. Ти беше написал, че е ако влезеш през северната граница и просто посетиш Акаба визата е безплатна, но се е оказа, че не така, там визата се плаща, незивисимо къде ще ходиш. Явно правилата се променят. Както и да е, който ходи занапред да се оправя, който иска да плаща, който може да не плаща.... Редактирано от slujitel
Връзка към коментар

Който е ходил в Петра, знае, че всеки динар си струва. Прав е neuromancer, Мачу Пикчу е по-скъпо като сложиш влака до него.

Но и за двете забележителности да говорим за пари и скъпо....гроздето е кисело май... :)

 

Mислех , че поне в този форум няма да си мерим финансовите възможности. 

Нека това остане за БГ-мама  :lol:

 

Иначе входа е едно наум , но и до Мачу Пикчу има възможност за по-евтин достъп с малко повечко преход вместо туристическия влак.

Явно  с линка към пътеписа "призовах" да отнемем последният хумус от устата на гладно бедуинско дете ... посипвам си главата с пепел ама ми смърди на лицемерие отвсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Иначе който може да си влиза на разни забележителности без пари, да си го прави, аз не съм моралист за да съдя за такива неща :) :)

 

Ако съм на 20 години може би бих се навил. Сега нито разума , нито спестената сума ще ме накарат да го направя, но аз също не бих раздавал морал . Не го виждам точно като кражба или тежко престъпление.

Като дете се бях научил как да влизам и дори вкарвах приятелите си безплатно в киносалона ... може пък да имам престъпни наклонности де да знам ... психоаналитиците много скъпи ми се виждат  :)

 

 

Виж с Тери сме на едно мение за хипитата и дрогата - трудно понасям едното и другото , но съм толерантен де.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Aз си отговорих, обаче сигурен ли си, че все още може да се избегнат цените на касата по твоя метод? Защото не виждам логиката. Вместо гида да си прибере парите в джоба колкото и да са те, да ни заведе на касата да платим там. Ти беше написал, че е ако влезеш през северната граница и просто посетиш Акаба визата е безплатна, но се е оказа, че не така, там визата се плаща, незивисимо къде ще ходиш.

 

Логиката ти я обясних, ама ти не падаш по гръб. Аз бях написал, че ако влезеш в Йордания през Акаба (независимо дали по вода, суша или въздух) можеш да си вземеш абсолютно безплатна виза (ASEZA free visa се казва, има една свободна зона за икономическо развитие там). Ако влезеш на летището в Аман, ПАК можеш да вземеш абсолютно безплатна виза, просто трябва да кажеш, че до 48 часа отиваш в Акаба (желателно е наистина да е така) и искаш ASEZA free visa. Повечето хора не го знаят това, а никога няма да откажат да ти вземат парите ако сам(а) не си я поискаш. Условието е като се отиде в Акаба, да се отиде в сградата на ASEZ, където да се завери тази безплатна виза. Ако не се направи това, може при излизане да ти се заядат и да си платиш визата + минмална глоба. Ако се влиза страната в Акаба, не е нужно да се заверява никъде. Какви северни граници, какви 5 лева? Никога не съм писал за северни граници. Четиричленно семейство спестява 224 долара по този начин.

 

Ето ти линк към сайт, където се споменава и 2014 година, за да не ми напишеш пак, че вече не е така:

 

http://www.your-guide-to-aqaba-jordan.com/visa_to_jordan.html

 

Човек обикновенно като му дадат ценна информация, казва едно благодаря (аз поне така правя), вместо да продължава да спори. Спомням си, че беше писала, че нямало добър шнорхелинг в Акаба, а там е невероятно за шнорхелинг (има прекрасни корали, ако не вярваш, ще ти постна мои подводни снимки). Просто трябва да знаеш къде да отидеш (не на градският плаж, разбира се).

 

Потретвам, това го пиша за тези, които тепърва ще ходят. Ако ще ходиш пак, можеш да ги използваш тези неща, ако не, поне не заблуждавай бъдещи посетители на Йордания.

 

Допълвам за Уади Рум, мястото е прекрасно (едно от най-красивите, които съм виждал през живота си) и не е за 2 часа разглеждане. Минимум пълен ден с преспиване, 2 дни е още по-добре, аз ако нямах резервирани хотели в Уади Муса и предплатена програма до края на пътуването, щях да остана още един ден и една вечер (с жена ми си мислехме даже да го направим и да отпишем първият ден в Петра).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Това го виждаш, а че авиокомпаниите не спазват никакви закони? Да ме оставят на летището с анулиран полет 3 часа преди полета и да платя от джоба си хотели, рентакар и т. н. и никой да не го интересува? Без да предложат алтернативен полет, хотел, храна, нищо. Единственото, което ми казаха беше, ще ви върнем парите и толкова. А да не плащат обезщетения за нищо, за което закона казва, че трябва? Е, извенете ме, но каквото повикало, такова се обадило. Който го може, да го прави, всичко толерирам.

 

А защо смяташ, че не ги виждам тези неща? Откъде направи такива изводи? Нямам спомени да съм защитавала никакви авиокомпании, нито техните нарушения. Логиката ти е меко казано странна :) Напротив. Когато някоя институция ми наруши правата -> преследвам я със законови мерки; -> ако е въпрос на потребителска компания, не я използвам повече. 

 

Що се отнася до отношението към нарушеннията, моите разбирания са, че цивилизованият подход и законите създават сигурност и искам да се чувствам защитена. Не карам с превишена скорост, защото не искам да блъсна някого. Не искам и мен да блъснат, обаче. Стремя се да не нарушавам чуждите права и така изграждам система на етичност в собственото си пространство. Ерго, не правя това, което не искам на мен да ми правят.

 

Иначе не си позволявам да ти давам наставления какви ценности да имаш - нито на теб, нито на друг. Ако беше твой личен блог - както е този на Тери, не бих си и позволила коментар непоканена. Просто тук е форум и смятам, че е етично да не се толерира публично кражбата и непазване на закона. Защото това е думата. Иначе да си съвестен определено е скучно и съм поела този риск, но се чувствам добре така. 

 

За Йордания конкретно - не съм съгласна с теб, но се оттеглям от спора, защото за мен е деградивен, а и едва ли ще променя твоето отношение. Поздрави. 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Този спор стана безмислен, сега пък трябва да те питам къде прочете за гмуркането, защото аз не се гмуркам, не мога даже и да плувам и изпитвам страх даже да се возя в лодки, кораби и подобни без жилетка и нямам нито интерес, нито мнение по въпроса. Добре е, че уточни за визата, която не знам кога е станала 40 динара, аз платих 20 преди 2 години, защото в коментарите много хора те питаха. Както съм написала, аз влязох през северната граница с Израел, не знам за летището в Аман, за Акаба знаех, но не ми вършеше работа. Аз съм до тук. Всичко добро.

Редактирано от slujitel
Връзка към коментар

Логиката ти я обясних, ама ти не падаш по гръб. Аз бях написал, че ако влезеш в Йордания през Акаба (независимо дали по вода, суша или въздух) можеш да си вземеш абсолютно безплатна виза (ASEZA free visa се казва, има една свободна зона за икономическо развитие там). Ако влезеш на летището в Аман, ПАК можеш да вземеш абсолютно безплатна виза, просто трябва да кажеш, че до 48 часа отиваш в Акаба (желателно е наистина да е така) и искаш ASEZA free visa. Повечето хора не го знаят това, а никога няма да откажат да ти вземат парите ако сам(а) не си я поискаш. Условието е като се отиде в Акаба, да се отиде в сградата на ASEZ, където да се завери тази безплатна виза. Ако не се направи това, може при излизане да ти се заядат и да си платиш визата + минмална глоба. Ако се влиза страната в Акаба, не е нужно да се заверява никъде. Какви северни граници, какви 5 лева? Никога не съм писал за северни граници. Четиричленно семейство спестява 224 долара по този начин.

 

Ето ти линк към сайт, където се споменава и 2014 година, за да не ми напишеш пак, че вече не е така:

 

http://www.your-guide-to-aqaba-jordan.com/visa_to_jordan.html

 

Човек обикновенно като му дадат ценна информация, казва едно благодаря (аз поне така правя), вместо да продължава да спори. Спомням си, че беше писала, че нямало добър шнорхелинг в Акаба, а там е невероятно за шнорхелинг (има прекрасни корали, ако не вярваш, ще ти постна мои подводни снимки). Просто трябва да знаеш къде да отидеш (не на градският плаж, разбира се).

 

Потретвам, това го пиша за тези, които тепърва ще ходят. Ако ще ходиш пак, можеш да ги използваш тези неща, ако не, поне не заблуждавай бъдещи посетители на Йордания.

 

Допълвам за Уади Рум, мястото е прекрасно (едно от най-красивите, които съм виждал през живота си) и не е за 2 часа разглеждане. Минимум пълен ден с преспиване, 2 дни е още по-добре, аз ако нямах резервирани хотели в Уади Муса и предплатена програма до края на пътуването, щях да остана още един ден и една вечер (с жена ми си мислехме даже да го направим и да отпишем първият ден в Петра).

Аз ти благодаря. В плановете ми за догодина е Червено море. Дали Йордания или Египет не съм решила още. Удобно ли ще е да разкажеш повече за шнорхелинга в Акаба?

Връзка към коментар

Mислех , че поне в този форум няма да си мерим финансовите възможности. 

 

Съвсем друго нещо имах в предвид, не знам защо реши, че искам нещо да меря...
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

/оф топик - инфо от местни образовани хора/ - Йордания има най-големите залежи на нефт в околията. Държавата не добива нефт, защото е в най-ниската точка и започне ли да го прави, всички останали нефтени държави ще пресъхнат*. Затова, че не добива, останалите държави и плащат такси. Хитро, разумно, лудо, неверно.....както искате така го тълкувайте...обаче факта за добиването/недобиването на нефта няма никаква връзка с туристическите такси според мен. 

 

Забутахме се извън главния път в Петра и видяхме случайно въпросната *безплатна* пътечка за която говорят навсякъде в нета. Бихте ли я намерили целенасочено?! - трудно според мен.

 

Абсолютно поддържам тезата - * В Рим прави като римляните* за да не стане случката * В чуждо село и керeмидите бият :)*

 

А! Благодаря на всички за инфото за Чешме. Скоро ще пусна снимки....ама  там па къщите безумно скъпи.. милион и нагоре..дали си заслужават...или да се самонастаня нелегално в някоя?!?!

Редактирано от Angelika
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...
Боян Димитров
На 13.09.2014 г. в 17:29, FlyTraveler каза:

Нарочно си прегледах кореспонденцията и видях, че за 8 часа тур с джип с пикник обяд (в самият резерват, не отвън и само за мен и жена ми) + вечеря и преспиване в много хубав бедуински лагер (вътре в защитената територия, оригинални бедуински палатки от козя вълна) + още час и половина с джип на следващият ден (то толкова е само пътя от лагера до входа на парка) сме платили общо 110 динара (за двамата). Това не е съвсем безплатно, но бих казал, че е много евтино. Не беше и много отдавна, преди 2 години. Просто е трябвало да си уредите всичко преди да тръгнете на пътуването.

А дали можете да споделите името на фирмата?

Връзка към коментар
преди 2 часа, Боян Димитров каза:

А дали можете да споделите името на фирмата?

Със сигурност цените от 2014 до сега са променени.Мисля че неможе да се разчита на тази ниска цена.Миналата седмица бях там 50 JD човек спане вечеря и закуска.Тура с джипа се заплаща отделно и цената варира в зависимост колко часа ще ви вози.

Ако отидете до някоя от туристическите агенций то тогава евентуално мохат да ви направят пакет .Има вече толкова много кампове  и луксозни и не чак толкова.Всамите кампове има и различни видове палатки с WC и баня някох дори и с климатик  или най обикновена само с легла.Камповете растат като гъби но също може да се видат и такива леко изоставени.Конкуренцията е голяма.

Бедуините напоследък доста са се изхитрили.Колкото по дълъг тура с джип толкоеа повече почивки за чай.

За една година 5 пъти в Уади Рум любимо място но със всеки път оставам малко разочарована от сервиза на бедуините.

Проверявай те винаги дали чаршафите са  ги сменили .В повечето случай хората остават само една нощ и не си правят труда да ги сменят.

Но иначе Уади рум е невероятно място.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 16 часа, Боян Димитров каза:

А дали можете да споделите името на фирмата?

Обичайно е във форума е да се обръщаме един към друг на "ти". 🙂 Почти съм сигурен, че беше Rum Stars. Ако случайно не ти излезе тази фирма, пиши и ще си прегледам кореспонденцията отново. Препоръчително е да си поискаш предварително закрит джип, в случай, че стане много прашно или пък завали дъжд. Упомени го специално в кореспонденцията, а на място ако ти дадат открит им напомни какво сте се уговорили.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 13.09.2014 г. в 19:01, Фичо каза:

Ама чакай сега, туризмът е по желание и според възможностите!

Никой не те кара насила да ходиш някъде, където смяташ, че те обират. Просто не ходи там и няма да те обират.

 

Ама гледайте сега, тук не става дума за нощувки в скъпи хотели, вечери в скъпи ресторанти или посещения на атракциони от типа лунапаркове, аквапаркове, зоопаркове и прочие туристически глезотийки, които, съвсем естествено, ползваш или не според желанията и възможностите си. Тук става въпрос за места, които следва да са общочовешка собственост и някак си не върви някой, пък било то и самопровъзгласил се и от името на местното правителство, да си ги загражда и да цоца непосилни такси от гостите, само защото са се оказали на негова територия. Ами не е правилно. Да, голяма част от тези места изискват поддръжка, но струва ли тя високата цена, която се плаща за вход? Други такива места със сигурност се нуждаят от ограничаване на туристическия поток в името на оцеляването си в що-годе автентичен вид, но слагането на висока такса вход не е ли възможно най-малоумният подход за справянето с проблема със свръхпосещаемостта и в крайна сметка няма ли точно обратен ефект на уж търсения?

 

 

 

 

Редактирано от Георги
без квалификации за чужди мнения, моля
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.