Прескочи до съдържание

Първата ми дестинация зад граница ?


Препоръчани мнения

Дани Магелани

Първото ми излизане на "Запад" беше в началото на март 90 г., когато преминах от  Източен в Западен Берлин. От там трябваше да взема влак до Париж, в който ми предстоеше да бъда щастлив турист цели 16 дни.

Имах ценния червен паспорт за всички страни на света, още по-ценната френска виза и транзитни немска и белгийска визи. Младите няма да разберат смисъла на написаното, но наборите са наясно. 

С влизането ми в западния град, се сблъсках с бруталната реалност на Имането. А бях тръгнала от страната на Нямането.

По-хубаво от Показен магазин преди Нова година!

Сиромашко, не издържа!

Награбих - ягоди, череши, банани, дори ананас. А нямах с какво да го срежа.

Купих го, защото Можех!

По пътя към Париж си хапвах сладко и се питах защо.

Защо те имат, а ние нямаме?

Защо те могат, а ние - не?

Това беше най-големия ден - разделен ден между две епохи в живота ми. 

И в двете имаше и хубаво, и не толкова.

Но не бих заменила за нищо на света сегашната Зрялата, с възможностите да пътувам, да се радвам като дете на Света, с оная Младата, затворена, относително бедна и сигурна епоха!

 

 

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

Готина тема. За пръв път излязох в чужбина през 1994 г. до Скопие, за един ден. Много бях впечатлена, на всички разказвах как там порцията е от 10 кебапчета 🙂 

Днес сетих нещо и умрях от страм. Имах едно гадже, някъде 2000 г., което търгуваше с гърци, постоянно ходеше там и говореше перфектно гръцки. Той постоянно ме канеше да ходим по разни гръцки острови. Аз, обаче, не знам защо тогава много мразех гърците и мислех, че там е ужасно. Защо, не мога да дам адекватен отговор. Исках да ходим само в Созопол. И не отидохме до Гърция, нито до островите, заради моя инат.  Много съм била загубена. Е, отидохме в Созопол 😄 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 29 минути , Eva eva каза:

За пръв път излязох в чужбина през 1994 г. до Скопие, за един ден.

И аз бях в Скопие 1994-та за един ден. Ако е бил същият ден, може да сме се разминали на камениот мост 😉 

  • Смея се 2
Връзка към коментар

И аз в тогавашната Югославия, през далечната 1964 г., правихме дълга обиколка с родителите ми - Ниш - Белград - Загреб - Любляна - Риека - Опатия и обратно.  Най-силно впечатление ми направиха голеееемите шоколади!   😉

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Страхотна тема. Моето първо напускане на държавата не беше нищо запомнящо се, но все пак достатъчно да отприщи интереса ми за опознаване на света. Както доста хора беше в съседна държава, а именно до Крайова.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Първо излизане в чужбина-като студентка (1999), на организирана екскурзия до Охридското езеро за Коледа. Ей го къде е -5-6 часа ( е, с автобус не точно 😅), но тръпката беше голяма.На тръгване от София завалява сняг, който прераства в снежна буря, влачим се ние с автобуса...Пристигаме сутринта в Охрид, а там стегнал един нетипичен студ-минус 3 през деня. Отоплителната система в хотела не издържала на арктическите температури и дала отбой (чака се да донесат някаква част от Скопие). За сметка на това Охридското езеро през зимата и в бурята беше много внушително и красиво, била съм след това и през други сезони, но никога не е било толкова впечатляващо.  Другите неволи компенсирахме с много ходене пеш и много червено вино 😀

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

За първи път извън България излязох през 2017. Беше началото на август, от няколко месеца имах лична карта (лятото след 7. клас значи) и ходихме с нашите и вуйчо ми и вуйна ми на море в Гърция. Колеги на вуйчо ми били ходили на някакъв хотел край Александруполи (който излезе на малко повече от 60 км от там) и били доволни, и ни предложиха да отидем за 2-3 дни. Оттогава насам, обаче, работата с пътуването се развива добре 😄 Следващата година го организирах аз, като букнах airbnb в Кавала и набелязах 2-3 плажа, а на по-следващата отново, но вила до плажа, този път наистина в Александруполи 😄 

През 2019 беше първия ми полет и беше до Милано, благодарение на този форум. Последните дни на 2018 открих форума и факта, че може да се пътува изгодно, и тогава ми влезе тази муха в главата. За Милано пак организирах аз нещата, като даже планирах да сме само аз и нашите, но те не ми вярваха и ми казаха да убедя някой друг и тогава. Майка ми споделила с нейна колежка за моите желания, и колежката ѝ, заедно с нейна приятелка били съгласни. После вуйчо ми и вуйна ми също казаха, че са съгласни. Първоначално плановете дори бяха за Лондон, но билетите се вдигнаха, докато излезе ДСК-Уиз картата на баща ми (специално за това ходене 😄) и пътуването пое доста различна посока, буквално. И на 20 май 2019, половин самолет хора (7 човека) тръгнахме, водени от един 16-годишен 😄. Смея да твърдя, че беше успешно, обиколихме доста места (единия ден имахме около 12 km ходене, следващия 20 km) и видяхме доста. А и успяхме да се приберем - нещо в което аз малко се съмнявах до последно 😄 

Последното ми ходене пък беше до Лондон, през февруари. Тогава бяхме сравнително по-малко хора (4 човека) и беше по-лесно. С четвърти (различен) луд човек ходихме, отново излъгал се да тръгне с мен, и пак успяхме да се приберем 😄 Даже мога да кажа, че това може би бяха най-хубавите дни в живота ми досега. 🙂

  • Харесвам 9
  • Браво 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.