Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 8 минути , Argentique каза:

Не ти прилича на Турция, викаш? 😄

Е, сега остава да кажеш, че е някое село до Мерсин и отиде, та се не видя. Сигурно селото ще е нещо като Кузгунджук, а брегът ще е Ортабудаласейр. 🤣🤣🤣

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Taliana каза:

Малта?

Ура, имаме правилен отговор! 🙂
Някаква идея къде точно е въпросната гледка на този огромен остров? 

 

 

@Pantelej Putnik, като идеш в Стамбуля следващия път, иди и в Кузгунджук, буюк баир има там за баир будали с гюзел сеир, а за останалите – шарени къщи и сладкарнички плюс патладжан бахче. 🙂

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Argentique каза:

Ура, имаме правилен отговор! 🙂
Някаква идея къде точно е въпросната гледка на този огромен остров? 

Честно казано идея си нямам, просто съм била в Малта през зимата и направих някаква асоциация с гледките там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , Argentique каза:

Някаква идея къде точно е въпросната гледка на този огромен остров? 

Попай моряка?

Хаджар Ким или Грота Адзура? 😉

П.П. Искам я тази допълнителна точка и това си е. Като не познах, поне да не съм валат. 🤣

Връзка към коментар
преди 9 минути , Pantelej Putnik каза:

Мункар?

Не го познавам този. 😄 Търсеното място е разтегнато в пространството и съдържа в името си думата „скали“. 🙂

Хайде, с ченгел ще ви вадя отговора, както казваха някои учители едно време... 😁

Връзка към коментар

Скалите Дингли са. До тях се простира пътят Triq Panoramika – много фотогенично място. Попаднах в Малта случайно в края на януари'2021, когато само там нямаше локдаун и след снежна София ми се стори райско кътче, откъснато от цялата лудница на света. Туристи нямаше, а полетът за София беше единствен в този ден от малтийското летище. Цяло летище работеше само за нас! 😄

Вероятно през по-топлите месеци е по-атмосферно във Валета/Трите града, с повече живот, но тогава си казах, че ако ми скимне някой ден да прекося острова пеш, ще дойда пак в разгара на зимата.

Има една Велика Малтийска стена (не е виц 🙂 ), която съм си харесала за шматкинг: https://airmalta.com/en/blog/malta/the-great-wall-of-malta-hiking-along-the-victoria-lines

Наоколо всичко е зелено, по ливади цъфтят незнайни жълти цветя и даже слънчогледи на Гозо, по пустия път Triq Panoramika върви музикално розово камионче за сладолед, сякаш излязло от американски филм за 60-те, дядовци се качват от мъничките си ниви в автобуса с кофи и мотики в ръка и целият този пасторал насред зима ме зарежда с енергия за дни напред.

Та за Dingli cliffs.

 

DSC_4712.JPG.01619fd42208d33716177bae0890af2f.JPG

 

Наблизо е най-високата точка на острова. От южния бряг се вижда северният, блоковете на Сейнт Джулиънс и случайният круизен кораб само с италианци (строги ковид рестрикции бяха тогава), на които попаднахме преди това в Мдина.

 

DSC_4730.JPG.fd7261fc6074b76aa910079acf201793.JPG

 

Близо до радара (защо не го пуснах него за загадка...) има сякаш нападали от небето странни камънаци.

 

DSC_4719.JPG.57f92ade6f41665dd7934d28ed1e6ade.JPG

 

И пейки за съзерцаване на вълшебни гледки с надъхващо послание от колегата Горан за онзи труден за пътешестващите момент. 🙂

 

20210128_151441.jpg.215b74a52b9c42d91e634d9d07b46de6.jpg

 

А в обратна от морето посока се вижда това. Мда, ще ходя в Малта зимата. 🙂

 

DSC_4724.JPG.e8620bd93977bf52ff3a66373aeb4d7a.JPG

 

@Роми, твой ред е. @Pantelej Putnik положи доста усилия, но ми е ясно, че той е тук за спорта и интереса, а не за крайния резултат. 🙂
 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 10 минути , Argentique каза:

@Pantelej Putnik положи доста усилия, но ми е ясно, че той е тук за спорта и интереса, а не за крайния резултат. 🙂

И какво е заключението от днешната приказка, деца? Човек може и да е тъп, но ако е упорит, е просто тъп и упорит 🤣🤣🤣

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 20 минути , Роми каза:

Колкото само да не бавя играта - Коя е тази историческа сграда и в кой е този град можем да я видим?

P1090997.JPG

Сградата се намира в град на южния бряг на един остров?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 49 минути , Роми каза:

Колкото само да не бавя играта - Коя е тази историческа сграда и в кой е този град можем да я видим?

Св. Лазар, Ларнака, Кипър

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Да се познае базиликата,

 

IMG_5744.JPG.c503af8f957be89def69345fcfef1d9a.JPG

 

ако е дадено, че на същия полуостров са падали срещу фашизма, който е взел жертви.

 

P9160299.JPG.db5e34453b3197112b696c5cdaef0a00.JPG

 

Внимание! Търсачките по образ и текст от образа връщат отговора с едно кликване. Иска ми се да не разваляме играта по този начин. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 30 минути , Argentique каза:

някъде в Италия

 

не

 

преди 30 минути , Argentique каза:

на север от Флоренция

 

да 

(но не е право на север)

 

Жокер: ЮНЕСКО

 

Уточнявам за правилата: не е добре да се търси по образ и по текст от образа. Всякакви други справки в интернет са ОК

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , домосед каза:

 

Уточнявам за правилата: не е добре да се търси по образ и по текст от образа. 

 

То така не е интересно.

 

Щом не е в Италия, трябва да е близо до нея. Някъде на полуострова на Пула в Хърватска?

Това с Юнеското беше полезно. 🙂

Еуфразиевата базилика в Пореч?

 

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Argentique каза:

Еуфразиевата базилика в Пореч?

Да. Това е отговорът. Еуфразиевата базилика в Пореч/Паренцо е добър пример за съхранила се ранно-християнска базилика.

Колко е ранна (VI век на мястото на по-ранна) и колко се е съхранила (минала е през поне едно земетресение и повече от една спорна реставрация) са въпроси на много условности. Софийската Света София, например, е и по-стара, и по-голяма. Но пък повече е брулена от времето и не разполага с такива мозайки и капители. 

 

IMG_5739.JPG.d1b88d5a4bb4e1e56e95ea90f8a11159.JPG202209istria.jpg.819707c368fc7ce69039984588221175.jpg

 

Паметникът на антифашистите е в съседния град Ровин/Ровиньо. Надписът от другата страна е на сърбо-хърватски.

 

IMG_5924.JPG.504f80d2e9b0891e5b08a7533e0d640b.JPG

 

Полустровът се казва Истрия. Намира се в Хърватия. През дългата си история се е местил и в най-различни други държави. Предпоследно - в Югославия след Втората Световна война, в Италия - след Първата и в Австроунгария - преди нея.

 

И да - град Пула/Пола се намира на същия полуостров.


Въпрос за напреднали магеланци: Какво е довело @домосед на римската арена в град Пула през септември 2022?

 

P9170355.JPG.e48efdb944e1f1c66d0279a78ded887c.JPG

 

Въпросът не е състезателен по смисъла на темата, но побързайте, защото @ven62 няма да ви остави много време за размисъл!

 

@Argentique е на ход!

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , домосед каза:

 


Въпрос за напреднали магеланци: Какво е довело @домосед на римската арена в град Пула през септември 2022?

 

P9170355.JPG.e48efdb944e1f1c66d0279a78ded887c.JPG

Вероятно поредното състезание. Каква дистанция пробяга? Снимки?

Връзка към коментар
Преди 1 час, домосед каза:

Какво е довело @домосед на римската арена в град Пула през септември 2022?

Да бих имала време, бих скролнала назад активността на @домосед до септ´22 вкл. 😎 🙃

Ама нали тръгвам занЕкъде (в Тибет) пак, съм в цайтнот, та нЕкой друг път.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.