Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Караиман?

Манастирът е Караиман, намира се в Буштени, Румъния и е близо до замъка Кантакузин. Намира се  горе-долу - по средата на пътя Брашов- Синая, на около 40 км. от Брашов.

Огромният кръст е " Кръстът на героите", в памет на войните, загинали в ПСВ и вечер много красиво свети и се вижда отдалеч. Върхът също е Караиман.

Хижата и водопада не ги знам. Ама, щом казваш, сигурно и те се казват така:))))

То, в оня район всичко е Караиман, например, ние спахме в хотел с това име.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Чудя се дали да не се скатая и целия уикенд да не отговарям в темата, докато не се появи автоматичното съобщение от Основателя, че всеки може да пусне следващата загадка. Щото то така и ще стане. @AlexandraKo, както обичайно е права (наистина в Бущень всичко е "Карайман"), но пък обича само да познава загадки, а не да ги задава ;)

Ама, ако все пак реши да ни изненада - тя е наред! :)

 

Манастирът Карайман  е чист и спретнат и си струва заради гледката и заради миниатюрната зоологическа градина с най-различни пернати обитатели. Освен това входът е свободен за разлика от комшийския манастир в синая, където издребняват за 5 леи.

Връх Карайман е много внушителен, гледан откъм Бущень в Праховската долина. От другата му страна, обаче се е ширнало едно равно плато и на връха има радио кула.

DSC05572.thumb.JPG.516c45ec11c65aaf1139152676fb6710.JPG

DSC05578.JPG.415858a88d2fff4f675dc8bdd59ae68e.JPG

 

А маркираната (със син кръст на бяло поле) пътека от Бущень през до хижа Карайман и още по-нагоре до хижа Бабеле е едно шеметно изкачване в долината Жепилор (не знам защо изобщо я наричат долина, като наклонът на дъното ѝ е много по-близък до вертикалното, отколкото до хоризонталното). Пътеката е затворена от началото на октомври до края на април поради лавинна опасност.

От Хижа Карайман до Връх Карайман и Кръста на героите е час до час и половина пеш по живописна пътека покрай ръба на бездната.

DSC05510.thumb.JPG.7182868d893023180804ccfa3c2fd0aa.JPG

 

А най-хубавото за тези магеланци, които не са свикнали с планинските преходи, е, че всичките тези красоти може да се видят и без да се мориш, като се вземе лифт от Бущень до хижа Бабеле, който те закарва горе за няма и 15 минути и спестява 4 часа ходене по тежък терен.

DSC05467.thumb.JPG.d6b2d9fc313291d632a176ab7cc7bae6.JPG

 

Горе се отваря гледка към долината Яломица и по-ниската, но не по-малко красива планинска верига Пиатра Краюлуй, че даже и към Фъгърашкия дял на Южните Карпати. Вижда се и споменатата кула на Карайман, както и Ому - най-високият връх в планината Бучеджи, който със своите 2505 м н.в. е девети по височина в северната ни съседка. Румънците, в техен стил, са плеснали хижа на самия връх :)

DSC05568.thumb.JPG.cf77498dcbb23f05839cbff9de44220a.JPG

 

А на 5 минути от горната станция на лифта са скалните феномени Бабите (Бабеле) и Сфинкса (Сфинксул)

DSC05517.thumb.JPG.ca517790b08fef880879bb9f7650b961.JPG

DSC05565.thumb.JPG.78c1e66c3bf99ae905251eeb853af887.JPG

 

Използвам и в тая тема да изкажа благодарност на @Radnev, който ни повози от Синая до замъка Кантакузин в Бущень :)

DSC05640.thumb.JPG.93233adbc4f273813c8b74002a91792a.JPG

 

То това си стана пост по-скоро като за темата "разходки в планината"...

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар

Хайде, една странна загадка, изработена от полускъпоценни камъни: пурпурин, лазурит, халцедон, турмалин и родонит.

Какво е това?

 

1234.JPG.0b199eefb1a8a6104b7fd767a7338b31.JPG

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не знаех, но се поразрових, че ми стана интересно. Има и други държави https://mayak-parnasa.livejournal.com/111654.html .

Аллегория Болгарии. Петроград, 1914-16. Фирма А. Денисова-Уральского. Халцедон, родонит, лазурит, турмалины, кремень, пурпурин. Пермская государственная художественная галерея.

Болгария, противница России, изображена в виде вши, пьющей кровь человека, на голове у нее фуражка болгарского царя Фердинанда I Кобургского. Сердце из пурпурина представляет Европу.

Редактирано от Marisha
  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Браво 4
Връзка към коментар

Да, това е Алегория за България, сътворена по повод ПСВ - втората  национална катастрофа след Междусъюзническата война. В която България  е противник на Русия - член на Антантата, а ние - на Централните сили.България е изобразена като въшка, която пие човешка кръв. На главата на въшката седи фуражката на цар Фердинанд I Кобурготски. А сърцето от пурпурин символизира Европа. Защо фуражката на Фердинанд - защото, получава международно признание чрез помирение с Русия и с помощта на Русия, а след това се обръща срещу нея. 

Това нещо е от фонда на Пермската художествена галерия, но аз го видях в Кремъл, където имаше изложба на всякакви творения  от скъпоценни и полу-скъпоценни камъни. Всичко можеше да се снима, освен, яйцата на Фаберже -до всяко седеше по един от охраната и зорко бдеше.

 

П.П @Marisha, извини ме, но е редно да изчакаш, за да кажа, че отговорът е верен и да бъдеш поканена за следващата снимка.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
  • Браво 4
Връзка към коментар

Не е Синаница и не е Пирин. Понеже не мисля, че @mary_shery някога е била в Пирин без мене, а аз на това място не съм бил :) Освен един ден, когато групата ни се събра горе на Тевното езеро, тръгвайки от три различни места.

Жокер - да се търси държава, отбелязана в нейния профил, но не и в моя.

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

Зеленото езеро в Австрия?

Уф, вярно, че аз миналия месец минах австрийската граница и си я отбелязах в профила. Много съм застрелян. :lol: :vinsent:

Ще може ли тогава @mary_shery да покани @AlexandraKo да покани официално @Marisha  да сложи пак онази снимка, че тъкмо като реших да искам жокерче, биде изтрита :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Зеленото езеро е, присетих се за него от една друга тема във форума за Щирия. :) Снимките са от юли, а това езеро си е съвсем естествено. През май и юни често пейките около езерото са под водата и е доста дълбоко, така че има водолази, които правят изклюително ефектни снимки. Е, аз не бих се потопила в ледените му води, но и една разходка по брега му е чудесна еднодневна отбивка от Грац например. :)

Е, AlexandraKo, очаквам да ни изненадаш с нещо! ;)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 5/15/2018 в 20:50, master_of_germs каза:

 :vinsent:Ще може ли тогава @mary_shery да покани @AlexandraKo да покани официално @Marisha  да сложи пак онази снимка, че тъкмо като реших да искам жокерче, биде изтрита :)

Мастеееер, нали щеше да познаваш снимката? Хем ти и подсказах!:O

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.