Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Сан Клементе :)

 

Да това е Базиликата Сан Клементе в Рим :)

 

Базиликата Сан Клементе се намира в Рим. Разположена е на около 10 минути пеша от Колизеума. Осветена е в памет на четвъртия римски папа - свети Климент.

В Сан Клементе се виждат много от етапите на строителната история на Рим. В най-ниската част на базиликата са открити и отворени за публични посещение остатъци от езически митреум от 2 век с олтар на бога Митра.

Първата църква на това място е била устроена в дома на римския консул Тит Флавий Клемент, внуков племенник на император Веспасиан, който според римската църковната традиция е свети Климент. През 6 век на мястото на древния храм е издигната величествена базилика, в която са запазени фрески с теми от живота на св. Климент. През 861 г. св.Кирил Философ намира тялото на Св.Климент в Крим. Шест години по-късно той и Методий са поканени от папата в Рим и вземат останките на св.Климент с тях. Тялото на св.Климент е тържествено препогребано в Сан Клементе. Година по-късно Кирил умира в Рим. Методий иска позволение да вземе тялото в Гърция, но папата отказва и тогава Методий измолва Кирил да бъде погребан в Сан Клементе. През 18 в. тялото на св.Климент е преместено и се изгубва. По-късно доминикански монаси намират парченце от него и то е поставено отново в Сан Клементе.

От тази първа базилика е останала криптата, в която се намира гробът на равноапостола св. Константин-Кирил Философ. Той е обкръжен от мемориални украшения, подарени от различни славянски народи. През 1929 г. там е поставена мозайка, подарък от България, с портрета на св. Кирил и с надписи на български и италиански език. При гроба редовно се извършват молебени и литургии, често в присъствието на държавни глави и политици от славянските страни. Папа Йоан Павел II се е молил там за Полша и другите славянски народи.

 

Mary твой ред е :)
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А какво има нещото, което прилича на саркофаг, с текст на глаголица в двора?

 

За това ли става дума?

 

10.jpg

 

 

Това е мраморна урна, върху която са отбелязани спирките по пътя на Свети Константин-Кирил Философ :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ето новата снимка:

attachicon.gifDSC09463.JPG

 

И въпросите: Къде се намира, коя е сградата и какво интересно има в нея?

 

Това е една много интересна църква и съм била в нея....еееее не се стъпях... няма да поглеждам вече в тази тема  :blush:  -_-   и е в град, който много харесвам :wub: , но :no2::nono::no: не казвам  ще подскажа само, че Mary прати поздрави от там :)

Редактирано от woman_in_white
Връзка към коментар

Случайно съм го виждал това на фотка - Флоренция, Санто Спирито. Не знам какво има вътре, но знам че Брунелески има пръст. 

Или Микеланджело  кръст (разпятие)

Връзка към коментар

Браво на Zaro и traveler! :)

Дружен отговор, но пръв беше Zaro.

 

Ето и повече информация:

За "Санто Спирито":

Построен през XV век по проект на Филипо Брунелески, той се смята за един от най-чистите примери на архитектурата от началото на Ренесанса във Флоренция. Съвременнтата сграда е построена върху руините на  августински манастир от XIII век, опожарен през 1471г. Този манастир е бил важно духовно средище на града: там се помещава училище, хоспис, столова за бедните и библиотека.

 

За "Разпятието" на Микеланджело:

Според литературата:

След смъртта на покровителя си Лоренцо Медичи(Великолепния), Микеланджело изпада в период на творческа криза.

Започва да посещава манастира „Санто Спирито“, където е на разположение обществена библиотека, която е най-старата във Флоренция. В нея Бокачо и Петрарка са оставили своите ръкописи. Там за първи път след смъртта на Лоренцо започва да рисува.

Възпитаниците на манастира са поощрявани да имат свободата да мислят, да търсят, да се съмняват. Там вярват, че изкуството се вдъхновява от религията, че няма езическо изкуство, а само добро или лошо изкуство.

 

По това време Микеранджело решава, че вече е време да загърби барелефът и да извае истинска кръгла фигура. Започва да кръстосва Флоренция и да оглежда и скицира всякакви работници – хамали, строители, селяни и т.н.  Започва да моделира фигура по скиците, но остава неудовлетворен. И си задава въпроса „Как може да създаде фигура, като не познава жизненото устройство на човека, скрито под повърхността и взаимовръзката на всички части?“

Тогава той стига до извода, че трябва да добие тези познания, чрез дисекция, но ... по това време дисекцията(т.е. оскверняването на труп) се е наказвало със смърт. Това се оказва голяма пречка, но не отказва Микеланджело от намеренията му.  Тази му цел го отвежда до най-голямата благотворителна болница към манастира „Санто Спирито“.  Обръща се към игумена на манастира – сърцат мъж, който не се плаши от нищо, стига да не върши прегрешение спрямо бога. Игумена оказва задочна помощ на Микеланджело, предоставяйки му ключ с който да може да влиза тайно в манастира, където умират доста самотни хора. 

Така ден след  ден той изучава човешкото тяло, което му помага да извае едни от най-впечатляващите скулптури в света!

В знак на благодарност през  1493г., когато е 18 годишен той извайва дървено „Разпятие на Христос“. Прави го от най-твърдото дърво в Тоскана – орех, изглажда я с пясъчна хартия и я намазва с чисто масло и восък.

 

Според учените:

Експертите предполагат, че Микеланджело е създал разпятието около 1495 година: в това време  скулпторът е бил на около 20 години. С атрибуция на творбата са се занимавали изкуствоведи от университетите във Флоренция, Сиена и Перуджа. В това, че разпятието е направено от ръката на Микеланджело, ги убедила точността на детайлите, характерна за този майстор. Учените твърдят, че за модел за фигурата на Христа е послужил тридесетгодишен мъж, починал две денонощия, преди да го види скулптура. Известно е, че настоятелят на църквата Санто Спирито Николо Бикели разрешавал на младия Микеланджело да изучава трупове и вероятно да ги аутопсира.

 

 

Това е от мен! Приятно четене. :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Това е порта в стените на Йорк

 

Много па си бръз! На мен ми отне повече време да я намеря къде съм а запазил.  :lol:

 

Йорк, Северна Англия - свързван с войната на розите. Центърът на града е уникално запазен от преди няколкостотин години. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много па си бръз! На мен ми отне повече време да я намеря къде съм а запазил.  :lol:

Много са добри тия магеланци, бре - докато натиснеш "прикачи" и вече трима са познали мястото ;)   (т.е.  Жената в бяло и още двама :biggrin:)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Много са добри тия магеланзци, бре - докато натиснеш "прикачи" и вече трима са познали мястото ;)   (т.е.  Жената в бяло и още двама :biggrin:)

 

Добри, по-добри, магеланци :biggrin:

 

А за снимката от България ли е?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.