Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 1 минута , Щастливеца каза:

Точно така. Просто снимката е от уличката , която е точно от обратната страна на площада.

Даже за момент си помислих, че @Фичо хитрува и е завъртял снимката някак огледално на 180 градуса с някоя фотошопска програмка. … ;) 

Но после се сетих, че това е Фичо - той не прави такива неща. ;):ok:

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Щастливеца каза:

Ясно! Бърно. А годините ?

 

преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Това трябва да е в центъра на Бърно -  Свобода ли, или, както се казваше там площадът.

Имаме верен отговор.  Точно така - това е Бърно.  :smile3:


По-новата сградата е седалище на  Морвската Банка, понастоящем Търговска Банка (Komerční banka Bratislava), част от групата Сосиете Женерал, видно от логото на фасадата. 
По-старата (колко пък да е по-стара :smile3:) сграда с богато украсената светлозелена фасада  е доходно здание. 
Защо попитах за годините? Защото точно това е интересното в случая - макар да изглежда странно, но разликата във възрастта между двете  е ... само 30 години :smile3: . 
Да, сградата с неоренесансова фасада е построена в края на ХIXв. - 1898г. , а Мораваската банка - 1928г. 
Всъщност, за интересуващите се от история на архитектурата, град Бърно е интересен и с това, че има немалко паметници на архитектурата в характерния за началото на XXв. стил  "модернизъм" и по-специално течението "функционализъм", в чиято основа е принципът "формата следва функцията" и за което са характерни прости форми, плоски покриви, широки прозорци, изчистени геометрични обеми, без детайли и орнаменти, а използванитe материали са основно бетон, стомана и стъкло. 
По-известните представители на това течение са Валтер Гропиус (за когото сигурно не много хора от широката публика са чували), Мис Ван дер Рое (за когото вероятно са чували малко повече хора) и Корбюзие (който вече е доста по-известен). А основен център на модернизма е известното висше училище Баухаус в Десау, Германия.
В  Бразилия пък представител на модернизма е Оскар Нимайер, най-вече с творенията си в столицата Бразилия.
Американският модернизъм пък се изявява в течението "органична архитектура", чийто известен представител е Райт (сещате са за героя на Т.Колев в "Опасен чар" и неговата коронна реплика "моят стар приятел Франк Лойд Райт"  :biggrin: )  А повечето сигурно се сещат и за Къщата на водопада и музея Гугенхайм в Ню Йорк
Модернизмът намира почва също и в България - цък
Повечето хора вероятно биха определи много от сградите в този стил като "грозни", с цялата субективност но това понятие, най-вече защото липсват богатата орнаментика, детайли и пищност, характерни за по-старите стилове,  контрапункт и отрицание на които се явява всъщност модернизмът.  На може би както и в музиката, например, е нужно да слушаш повече време за да започнеш да усещаш и харесваш някакъв определен стил. 

И за да се върна на загадката от снимката - сградата на Моравската Банка е точно един от емблематичните примери на модернизма (в частност функционализма) в Бърно.  Ето и някои други
Банката  има лице и към главния Площад на Свободата в Бърно, но също и от обратната страна, към улицата с хубавото име "Весела", откъдето е моята снимка.  (както вече някои се досетиха :smile3: )

Мисля, че @Щастливеца е на ход да пусне нова загадка, понеже @AlexandraKo спомена, че предпочита да отгатва. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 34 минути , Щастливеца каза:

Хайде нещо, което ми е под ръка и пожелавам на всеки да види.

Bourge_IMG_1526984822224.jpg

Аааа, видяли сме го вече!

Нот Дам де Руан.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
В момента, AlexandraKo каза:

Аааа, видяли сме го вече!

Нот Дам де Руан.

Абсолютно вярно.

@Мари Николова също частично отговори, защото част от Jumièges Abbey  е преместена в Руан.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

По-назад в темата, мисля, че Роца беше сложила като загадка, другата красива църква в Руан - тази на Жана Д,Арк.

Нека Мари е наред за следващата снимка,моля.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Малко информация за моята снимка.Това е църквата Badia di Sant'Agata.Интериора е семпъл,но има тераса около купола,от която се открива прекрасна гледка към цяла Катания,морето и Етна.Ако се качите към 11:50 ще станете свидетели на уникална симфония.Една след друга катедралата и околните църкви бият камбаните, като първата се застъпва със следващата.Много е въздействащо.

Докато четях темите за Сицилия останах с впечатлението,че Катания не се харесва особено на магеланци,затова и не очаквах така да се влюбя в нея.Тази упадачна красота,която ми напомня за любимата Португалия,някак силно ме привлича:)

 

 

 

 

IMG_20180518_121409.jpg

IMG_20180518_114003.jpg

IMG_20180518_114206.jpg

IMG_20180518_121449.jpg

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 1 минута , Дани Магелани каза:

Доста каменист плаж. Да кажем Адриатика - Харватска или Черна гора.

Да кажем, че в профила ми няма отбелязани нито Черна Гора, нито Хърватия като посетени :)

Не е остров, но поне отговорите дотук уцелват полуострова :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 4 минути , master_of_germs каза:

Да кажем, че в профила ми няма отбелязани нито Черна Гора, нито Хърватия като посетени :)

Не е остров, но поне отговорите дотук уцелват полуострова :)

Не виждам посетените от теб държави, но какво остана - Албания?

Вече е чисто тото.:lol:

Македония и Охридското езеро - не е.

Не познавам късчето крайбрежие на Словения, по която си специалист, но също мисля, че не е.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 14 минути , Дани Магелани каза:

Не виждам посетените от теб държави, но какво остана - Албания?

Вече е чисто тото.:lol:

Македония и Охридското езеро - не е.

Не познавам късчето крайбрежие на Словения, по която си специалист, но също мисля, че не е.

По Словения не съм аз спецът - тепърва ще си я отмятм в списъка това лято (живот и здраве) :) 

В Албания съм бил само на планина, до морето не съм стигал :) 

... И изобщо, тая загадка изглежда много по-солена, отколкото е в действителност ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Дани Магелани каза:

Не ми прилича на езеро водоемът, макар че насочваш към сладка вода. 

Може да не прилича, ама... 

 

Ето един размазващ жокер! ;) 

DSC02518.JPG.77e53bfe49030f7a3eee534650e448f3.JPG

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , bibi каза:

Lago di Garda, Riva dal Garda ?

Хубав опит, още повече, че днешният етап в Джиро д'Италия стартира точно оттам :)

Но пък ти добре знаеш, че бях на езерото Гарда през зимата (за първи и засега единствен път). Пък на снимката не е зимно някак си, а и през зимата Mistress of germs нямаше да се фръцка така във водата :)

DSC02527.thumb.JPG.e84f5e1dc319fae803df3bde76a5a950.JPG

 

Не е на Апенинския полуостров, нека си останем на Балканите :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Щом е водоем и на Балканите, това трябва да е Охридското езеро и Македония (пък и прилича), ама къде съвсем точно нямам представа.

ПП Ти беше писал пътепис за там, така че вероятно е написано съвсем точно къде :)

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, neuromancer каза:

Щом е водоем и на Балканите, това трябва да е Охридското езеро и Македония (пък и прилича), ама къде съвсем точно нямам представа.

ПП Ти беше писал пътепис за там, така че вероятно е написано съвсем точно къде :)

Да, от македонския бряг на Охридското езеро е правена снимката! (На @Дани Магелани явно не ѝ е било ден за пускане на тото :) ).

Селцата между Охрид и Свети Наум обикновено се минават транзит от туристите, пък и през повечето от тях главният път си минава досами брега на езерото. Но село Трпеjца остава леко встрани и по-ниско от нивото на пътя. Разположено е на склон, така че практически от всяка къща има изглед към езерото. Съвсем малко плажче с дребни камъчета, но пък най-чистото такова, поне на македонския бряг. И фотогенично. По различен начин от Охрид и св. Наум, но аз много си го обичам това място. Едно магазинче. Едно ресторантче.

А местните с гордост казват на Трпеjца "Сен Тр(о)пе на Балканот" :ok:

trpejca.thumb.JPG.b6dfcda6a839309acceff4463cf8f5ec.JPG

Къщите са буквално на три метра от водата.

trope.thumb.jpg.eba517b0946cbf835bc19b1619905cd4.jpg

 

trpe.jpg.88de402a84cd2faf554bd6b890fcf83a.jpg

 

И за финал - една снимка отвисоко към Трпейца (долу-вдясно) и албанския бряг отсреща:)

5b065045291bf_koritskirid.thumb.jpg.9cf57e621a5671dc3083d8df90f76225.jpg

 

На @neuromancer му се пада ред да задава следващата загадка. :) 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.