Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Да дам и аз мойте 5ст. в решаването на загадката 🙂
Първо изчанчената къща, кацнала на скалата.

Това е "Casa come me" на остров Капри. Така я е наричал собственикът й Курцио Малапарте, който я завещава за след смъртта си на..... китайското правителство. Наричал е вилата си "къща като мен", в смисъл, че тя е странна, изчанчена като него самия 🙂
Всъщност истинското име на Курцио Малапарте е Курт Ерих Зукерт, баща му е полунемец-полуполяк, а майка му е италианка. Впоследствие той започва да се именува Курцио Малапарте. И де факто е италиански писател и журналист. Той е на снимка N6.

 

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , iaia_mama каза:

Да дам и аз мойте 5ст. в решаването на загадката 🙂
Първо изчанчената къща, кацнала на скалата.

Това е "Casa come me" на остров Капри. Така я е наричал собственикът й Курцио Малапарте, който я завещава за след смъртта си на..... китайското правителство. Наричал е вилата си "къща като мен", в смисъл, че тя е странна, изчанчена като него самия 🙂
Всъщност истинското име на Курцио Малапарте е Курт Ерих Зукерт, баща му е полунемец-полуполяк, а майка му е италианка. Впоследствие той започва да се именува Курцио Малапарте. И де факто е италински писател и журналист. Той е на снимка N6.

 

Да, на снимка 5 е "Casa come me", но връзката със загадката и нея е към края на втората световна война.  На снимка 6 е Ян Флеминг.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Таньо каза:

Прототипът на Джеймс Бонд е Съмърсет Моъм и е живял на остров Капри, но около 15 години по-рано от действието на загадката.

 

Трите снимки са от едно място и то се намира в залив на Средиземно море.

Остров Липари?

Връзка към коментар
преди 11 минути , Таньо каза:

Да, на снимка 5 е "Casa come me", но връзката със загадката и нея е към края на втората световна война.  На снимка 6 е Ян Флеминг.

Да, прав си за човека на снимката (бюста), но на пръв поглед много ми заприлича на Малапарте.

 

Връзка към коментар

 

преди 31 минути , Oldkozel каза:

Я да пробваме сега: 1942 година. Флеминг като част от група командоси превзема пристанище Бизерта, Тунис?

Пристанището от снимка 3 не е на Бизерта, но опита на Флеминг в Тунис има връзка със загадката.

Редактирано от Таньо
Връзка към коментар

Жокер: Трите снимки са от място, където се намира една много стара постройка с нещо ценно в нея, но загадката не е свързана с това. 🙂

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Тунис е в Джерба.

В Египет е в Кайро.

Ахааа, сетих сеееее, това с дупките на втората снимка са къщи. На острова имаше и хотели такива.

Ако става въпрос за там , де.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

 

По късно ще разкажа малко за Джерба, но този най-голям остров в Средиземноморсокто крайбрежие на Африка е само място свързано със загадката.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Супер интересна загадка 🙂

 

С помощ от приятел, предполагам - битката при Меденин или операция "Капри", с командир ген. Ервин Ромел. Най-голямото му поражение.

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

В Тунис е в Джерба.

В Египет е в Кайро.

Ахааа, сетих сеееее, това с дупките на втората снимка са къщи. На острова имаше и хотели такива.

Ако става въпрос за там , де.

Сетих се още нещо - за  тази снимка на корабчето.

Прилича ми на пиратския  кораб, дето с него ни водиха на едно друго островче.

Екипажът е в костюми на пирати, имаше танци-манци, на някакво малко островче за плаж ни водиха, ядохме, вече съм забравила.

Та, с тия пиратски кораби разкарват туристите.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, bulpa каза:

Супер интересна загадка 🙂

 

С помощ от приятел, предполагам - битката при Меденин или операция "Капри", с командир ген. Ервин Ромел. Най-голямото му поражение.

Чудесно предположение! Комплименти.

Отговора би бил верен, ако не присъстваше в условието Ян Флеминг .

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Флеминг при разговори с журналиста Питър Хaйнинг споделя информацията относно т.нар. Злато на Ромел. То е било предназначено за Хитлер и е било с големи размери (с размер на танк Панцер). Подаръка така и не е стигнал до Хитлер и версиите са: съкровището е заровено някъде в Северна Африка или е било откраднато от италиански пирати (партизани) от остров Корсика.

  • Браво 1
Връзка към коментар

Става въпрос за златото, с което евреите на остров Джерба са се откупили, било е около 50 килограма. 

Нацистите са го отнесли и потопили някъде, обаче не се сещам къде беше.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , lamerz1912 каза:

Флеминг при разговори с журналиста Питър Хaйнинг споделя информацията относно т.нар. Злато на Ромел. То е било предназначено за Хитлер и е било с големи размери (с размер на танк Панцер). Подаръка така и не е стигнал до Хитлер и версиите са: съкровището е заровено някъде в Северна Африка или е било откраднато от италиански пирати (партизани) от остров Корсика.

Приемам отговора за верен! Браво. Става въпрос за огромно златно съкровище, сведения за което най-често са срещани като информация свързана с недоставен подарък- пратка към Германия.

Следват подробности. 🙂

преди 8 минути , AlexandraKo каза:

Става въпрос за златото, с което евреите на остров Джерба са се откупили, било е около 50 килограма. 

Нацистите са го отнесли и потопили някъде, обаче не се сещам къде беше.

 

Друга част от легендата. 🙂

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Джерба е най-големият средиземноморски остров на Африка. Площта му е 514 км².

image.png.d10945609a4f4484ad7a99ce79b21fea.png

Свързан е с континента от Ел-Кантара на юг-югоизток чрез път върху изкуствено създадена дига. Моста е дълъг 7,5 км, широк 10 м, изграден от римляните през 3 в. пр.н.е.

1280px-Tunesien_Roemerdamm_1.jpg

В село Ер-Рияд се намира синагогата Ел Гриба, която е нареждана сред най-старите оцелели в света. С поред една версия свещеници от Ерусалим избягали от робството, са извадили един от камъните на Соломоновия храм и са го положили в основата на Ел-Грибската синагога. Този камък може да се види в криптата, но туристи влизат само със специално разрешение.

image.png.4f496392cac39fc75b813caacad12768.png

 

Острова е с развит туризъм. Има хотели от всякакъв клас, бял ситен пясък и възможности за дайвинг.

 

Отговора на загадката и малко подробности

Ервин Йохан Ойген Ромел е един от най-известните немски генерали от Втората световна война. Той е командир на Немския африкански корпус и става известен под прякора „Пустинната лисица“ поради умелите военни операции, които води в Северна Африка. Има сведения, че в Африка е намерил много злато и огромен златен къс с размери на танк. Същите били скрити в пещери под руините на римска крепост намираща се на остров Джерба. на тези подземни канали и пещери попаднали случайно, когато разполагали корпус там. Златното съкровище било планирано да бъде пренесено в Германия, но т.к. хода на войната се променил се налагало да бъде търсено ново място за него и една от идеите била да се скрие в пещери в някой от островите на Италия.

На остров Капри има руини от селища на сарацински пирати, нормандски племена и маври, бил е под властта на кралете на Анжу и Арагон, испанският двор. В епогея на Отоманската империя през 1535г. турският адмирал Хайредин наречен, Барбароса, превзел Капри. Носят се легенди за скрити подводни пещери Ромел се е насочил в тази посока.

„Каза Малапарте”  - в нея  фелдмаршал Ромел малко преди битката при Ел Аламейн е направил среща, която не е била свързана с военни действия, а с възможностите съкровището да бъде пренесено и скрито на острова.

По същото време Йън Флеминг участва в командването на специализиран отряд от командоси, а една от задачите му е свързана със Северна Африка. Случайно или не се счита, че той е попаднал на сведения за златното съкровище на Ромел. От там насетне се счита, че генерал Ромел не излиза извън полезрението на разузнаването, даже има версия че битката с кодово име Капри е с цел, съкровището да бъде преместено.

Преди битката с кодово име Капри, за която спомена  @bulpa

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

съкровището е натоварено на кораб, който е отпътувал в посока остров Капри. Последните сведения свързани с него, че корабът е нападнат от корсикански пирати /партизани/, съкровището е отнесено от тях, а кораба потопен. Все пак - няма достатъчно сведения или яснота дали е било натоварено цялото съкровище, дали потопения кораб е бил пълен или празен, дали съкровището все още не се намира на остров Джерба или е било преместено и загубено завинаги ... или пък намерено още тогава и е отпътувало в посока известна на малцина.

 

Години по-късно Флеминг при разговори с Питър Хaйнинг споделя информацията относно "Златото на Ромел", което е доказателство че е имал сведения от първа ръка и то от времето на втората световна война, когато ген. Ромел е бил "Пустинна лисица", а той - разузнавач и командос от кралските военни сили.

 

 

П.П. Загадката беше решена бързо, а аз давах насоки, защото ми беше любопитно дали подобен формат ще възбуди интерес. 

Радвам се, ако участващите и четящите са се чувствали приятно!🙂

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар

Снимките, които пуснах са от Джумая Джамия в Пловдив. Странно е, че ако се пусне някоя джамия от Тунис, Мароко или ОАЕ, ще я познаете веднага, а тази която е под носа ни, никой не я разпозна. 

Колкото и да е странно, аз за първи път я посетих миналата година по време на "Нощта на музеите". Снимките са от тогава.

 

Нека, някой друг да пусне загадка 🙂

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 46 минути , lamerz1912 каза:

Снимките, които пуснах са от Джумая Джамия в Пловдив. Странно е, че ако се пусне някоя джамия от Тунис, Мароко или ОАЕ, ще я познаете веднага, а тази която е под носа ни, никой не я разпозна. 

Колкото и да е странно, аз за първи път я посетих миналата година по време на "Нощта на музеите". Снимките са от тогава.

 

Нека, някой друг да пусне загадка 🙂

Да ти кажа, беше ясно, че е джамия. Но не ми приличаше на никоя от тези, които съм виждала.

В Джумая-та не съм влизала никога. Все си мислех, че не може да се влиза там, понеже е действаща.

И съм сигурна, че много майни също не са влизали.

Отивам да се срамувам в ъгъла.😲

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Да ти кажа, беше ясно, че е джамия. Но не ми приличаше на никоя от тези, които съм виждала.

В Джумая-та не съм влизала никога. Все си мислех, че не може да се влиза там, понеже е действаща.

И съм сигурна, че много майни също не са влизали.

Отивам да се срамувам в ъгъла.😲

 

Сега пусни загадка, да измиеш срама 😂

Връзка към коментар
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

Да ти кажа, беше ясно, че е джамия. Но не ми приличаше на никоя от тези, които съм виждала.

В Джумая-та не съм влизала никога. Все си мислех, че не може да се влиза там, понеже е действаща.

И съм сигурна, че много майни също не са влизали.

Отивам да се срамувам в ъгъла.😲

 

Живяла съм 20 години в Пловдив (не съм майничка иначе) - и аз така като теб... 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.