Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Загадките на @Таньо са уникални и много интересни.

Тук трудно намирах логика, но Емика се оказа много добре подготвена, очаквам сега да разбера дали това е било разковничето.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На ‎12‎.‎6‎.‎2018‎ г. в 9:26, Мари Николова каза:

Мескита

Доста магеланци познаха, но очаквах точно отговора, че се вижда Мескита, и по-точно камбанарията й. А снимката е от улицата на цветята (Calleja de las Flores). Едвам успях да направя снимка без хора по нея. Непрекъснато има върволица от туристи.  Мари Николова е наред според мен.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 22 минути , Емика каза:

Общото (връзката) в загадката е гр. Гьотинген, провинция Долна Саксония, Германия, защото:

 

Два носорога (Die Nashörner) e театрална постановка в Гьотинген с премиера в края на април тази година.

Гьотингенски университет е в Гьотинген и Карл Фридрих Гаус - немски математик и физик,  е учил и преподавал там и е починал в Гьотинген.

Феликс Клайн - немски математик, професор по геометрия, преподавал в Гьотингенски университет и починал в Гьотинген - 1925 г.

Супер! Странно съвпадение, но къде е "бутилката" на Клейн. 

Не това е отговора, но нещата се позатоплиха. 🙂

 

 

 

преди 8 минути , Diana Doncheva каза:

Доста магеланци познаха, но очаквах точно отговора, че се вижда Мескита, и по-точно камбанарията й. А снимката е от улицата на цветята (Calleja de las Flores). Едвам успях да направя снимка без хора по нея. Непрекъснато има върволица от туристи.  Мари Николова е наред според мен.

Тази улица не е ли в еврейския квартал, който сам по себе си е забележителност ...

Разбира се, ще преотстъпя реда си от първата загадка, която позная на @Мари Николова

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , Таньо каза:

Супер! Странно съвпадение, но къде е "бутилката" на Клейн. 

Не това е отговора, но нещата се позатоплиха. 🙂

 

 

Има една компания за софтуер  (Rhino).

този софтуер е за рисуване/чертане на 3d обекти, включително бутилката на Клейн и по-точно кривите по бутилката.

...

Към затопляне ли вървя?

🙂 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ven62 каза:

Има една компания за софтуер  (Rhino).

този софтуер е за рисуване/чертане на 3d обекти, включително бутилката на Клейн и по-точно кривите по бутилката.

...

Към затопляне ли вървя?

🙂 

Точно в сайта на този софтуерен продукт намерих отговора 🙂 През цялото време свързваха носорозите с парка Крюгер, но е ставало въпрос за Серенгети. Поредна уникална загадка от @Таньо

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , ven62 каза:

Има една компания за софтуер  (Rhino).

този софтуер е за рисуване/чертане на 3d обекти, включително бутилката на Клейн и по-точно кривите по бутилката.

...

Към затопляне ли вървя?

 

 

преди 22 минути , lamerz1912 каза:

Точно в сайта на този софтуерен продукт намерих отговора 🙂 През цялото време свързваха носорозите с парка Крюгер, но е ставало въпрос за Серенгети. Поредна уникална загадка от @Таньо

Носорозите бяха за  заблуда и насока на мислите в друга посока, но все пак -те се намират някъде ...   , но не в Серенгети. Комплименти за  двама ви, но стана студено. 🙂

Редактирано от Таньо
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Сега прочетох, че едно от първите описания на носорози било направено от Blumenbach (не, че знам кой е) на базата на материали от Кралския Академичен Музей, който по това време се намирал във въпросния университет.

 

Става по-топло, 😉 или само усещането ми е такова. 😀

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Феликс Клайн е водел катедрата по Геометрия в Техническия университет в Лайпциг, носорозите са от зоопарка в Лайпциг, предполагам, че и Гаус може би нещо е минавал през Лайпциг ..

  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , Фичо каза:

Феликс Клайн е водел катедрата по Геометрия в Техническия университет в Лайпциг - да.   носорозите са от зоопарка в Лайпциг- да

Нишката е готова. Търсим общото между Лайпциг, Гьотинген, Гаус и бутилката на Клайн. 🙂

Връзка към коментар
преди 13 минути , Таньо каза:

Нишката е готова. Търсим общото между Лайпциг, Гьотинген, Гаус и бутилката на Клайн. 🙂

 

Гаус се счита за един от основоположниците на антиевклидова геометрия (разбира се, с един руснак Лобачевси - то без руснак не може 😀 )

А Клайн с неговата "повърхнина" (с грешния превод "бутилка") си е направо с двата крака в тази "шантава" геометрия.

 

@Таньо - респект!

 

 

----------

@Фичо, ти как разбра, че са източногермански тия носорози. 🙂 

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Таньо каза:

Странно съвпадение, но къде е "бутилката" на Клейн. 

От уикипедия: Бутилка на Клайн в математиката е двумерна повърхнина, която има само една страна, т.е. при нея не може да се разграничат „вътрешна“ от „външна“ страна. За първи път обектът е описан от немския математик Феликс Клайн през 1882 г.

 

Тази връзка направих аз с бутилката, т.е. чрез нея, минах през него и стигнах до града😀

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не можах да следя играта днес, но мисля, че отдавна има отговор на загадката от @Емика. И при това верен, Макар и не отговорът, който изпитващият @Таньо търси, но все пак верен, тъй като отговаря точно на условието на въпроса. Когато се изнамери ново решение на определена задача, това следва да се отчете като бонус и да се стимулира позналият 🙂 

А оттук насетне разгадаването на тия безкрайни равнини, които ни радват от последните снимки, е просто "игра за публиката" 😉 Тия пък са най-готините игри 🙂 

Връзка към коментар
преди 31 минути , master_of_germs каза:

Не можах да следя играта днес, но мисля, че отдавна има отговор на загадката от @Емика. И при това верен, Макар и не отговорът, който изпитващият @Таньо търси, но все пак верен, тъй като отговаря точно на условието на въпроса. Когато се изнамери ново решение на определена задача, това следва да се отчете като бонус и да се стимулира позналият 🙂 

А оттук насетне разгадаването на тия безкрайни равнини, които ни радват от последните снимки, е просто "игра за публиката" 😉 Тия пък са най-готините игри 🙂 

Може би не разбрах напълно поста, но за мен смисълът на всяка игра е удоволствието от нея, на възможността на "победиш правилата", ситуацията и т.н. Антропологически погледнато игрите имат принос към социализацията, развитието и създаването на общности ... 

 

Преди седмица си поиграх да измисля нещо забавно /според мене/ в опит да дам емоция в темата и се забавляваме взаимно. Случайно ми попаднаха интересни факти, бил съм в зоопарка в Лайпциг и в контекста на условията на темата публикувах загадката днес. Признавам, в организирането ѝ попаднах на странната символика и забавните факти свързани с  свързана името на Rhinoceros /още повече - ползвал съм го като софтуер за 3D моделиране в далечната 2001 година в част CAD/ и поставих точно тази снимка, като препратка към Лайпциг, защото криеше в себе си заблуда в посока Серенгети, както правилно познаха @lamerz1912 и @ven62 Получи се загадка в загадката и за мене те също са победители. Приемам отговора на @Емиказа верен - нейната интуиция ме изненада и зарадва, защото идея нямах за подобна възможност в навързването на факти!

Ще изчакам още малко и ще напиша моята нишка към загадката, която публикувах.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 2
  • Браво 5
Връзка към коментар

Много интересно, чакам с нетърпение развръзката. Ще науча нещо ново. Аз мислех логически в контекста на зададения въпрос "каква е връзката между следните изображения". Адмирирам желанието на някой от нас, в случая @Tаньо,  да подготви нещо интригуващо, което да накара машинките ни да поработят😀

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

Отговорът:

Преди времe попаднах на архитектурни проекти /снимките по-горе/ обединени от едно топографско понятие -  лента на Мьобиус. 

Август Фердинанд Мьобиус е немски математик, механик и астроном-теоретик. Най-известен е с фантастичната си лента. Научно тя се нарича проста неориентируема повърхност с край, едностранна в триизмерното пространство. От една точка от повърхността ѝ може да се стигне до която и да е друга точка от нея, без да се пресича края ѝ.

Според легендата Мьобиус видял тази лента в начина, по който връзва шалчето си неговата прислужницата на врата си.

 

 

ÐенÑаÑа на ÐÑобиÑÑ Ðµ едноÑÑÑаннаTwist.gif

Връзката:

Ако имаме две Мьобиусови ленти и присъединим техните граници с помощта на обикновена двустранна лента, както е показано по-долу, това което ще се получи е точно бутилката на Клайн, един друг знаменит обект на топологията.

 

http://bgchaos.com/off/klein/mobius2.m4v

 

Мьобиус е учил първоначално в университета в Лайпциг, а по-късно е бил ученик на Гаус в Гьотинген от където идва и познанството с Клайн, който е бил "фен" на Мьобиус и живо се е интересувал от теорията му. Много от неговите модели да били заимствани от идеите на Мьобиус, а както @Фичо

спомена той е преподавал и в университета в Лайпциг. В същия град е починал и е погребан Мьобиус.

 

В търсенето на информация за бутилката на Клайн попаднах на модели създадени от компанията за софтуер Rhinoceros. Интересното е, че там излязоха връзки към носорог, които съм виждал в зоологическата градина в Лайпциг и реших, че мога да усложня задачата повече като препратя търсенето в посока Серенгети, с която се справиха отлично @lamerz1912  и  @ven62 Имах лични снимки от зоопарка,  но ги замених с такава, където има носорози, но все пак става въпрос за едно и също място.Този европейски зоопарк е открит през 1878 г. , има добре поддържани зелени площи и е дом на повече от 850 животински вида.

 https://www.zoo-leipzig.de/startseite/

 

Последно две думи за 3D моделирането, които са по-скоро любопитни, отколкото технически. Оказва се, че софтуера има възможност да моделира обекти, които не съществуват реално, защото няма технически методи да бъдат постигнати, но ... ако нещо съществува като идея и потенциална възможност, дали то наистина не съществува ... на друго място, в друга вселена, в друго пространство ... 🙂 

 

Лично аз смятам, че нерядко хората се докосват до други светове, до нови места и нови усещания, но забързани във времето и в деня си не ги виждат, или ако ги видят не ги разбират, или не ги оценяват, но има друг тип хора - които виждат един шал, една лента, едно различно състояние на обикновеното, което го е направило необикновено и дават всичко от себе си за него, за да пребъде във времето и пространството. Убеден съм, че много от нас ще има възможност да се насладят на архитектурните шедьоври по-горе, идеята за които се дошла от нещо обикновено и един различен поглед към него. 🙂  

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към коментар

Емика, благодаря.Ти се справи блестящо със сложната загадка на Таньо,редно е ти да пуснеш нова.🙂

Ако @kreo не беше посочил Кордоба,досега щях да се чудя  защо ми е толкова познато мястото😄

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, Таньо каза:

Отговорът:

Преди време попаднах на различни архитектурни проекти /снимките по-горе, които ме впечатлиха/ обединени от едно топографско понятие -  лента на Мьобиус. Август Фердинанд Мьобиус е немски математик, механик и астроном-теоретик. Най-известен е с фантастичната си лента. Научно тя се нарича проста неориентируема повърхност с край, едностранна в триизмерното пространство. От една точка от повърхността ѝ може да се стигне до която и да е друга точка от нея, без да се пресича края ѝ.

Според легендата Мьобиус видял тази лента в начина, по който връзва шалчето си неговата прислужницата на врата си.

 

 

ÐенÑаÑа на ÐÑобиÑÑ Ðµ едноÑÑÑаннаTwist.gif

Връзката:

Ако имаме две Мьобиусови ленти и присъединим техните граници с помощта на обикновена двустранна лента, както е показано по-долу, това което ще се получи е точно бутилката на Клайн, един друг знаменит обект на топологията.

 

http://bgchaos.com/off/klein/mobius2.m4v

 

Мьобиус е учил първоначално в университета в Лайпциг, а по-късно е бил ученик на Гаус в Гьотинген от където идва и познанството с Клайн, който е бил "фен" на Мьобиус и живо се е интересувал от теорията му. Много от неговите модели да били заимствани от идеите на Мьобиус, а както @Фичо

спомена той е преподавал и в университета в Лайпциг. В същия град е починал и е погребан Мьобиус.

 

В търсенето на информация за бутилката на Клайн попаднах на модели създадени от компанията за софтуер Rhinoceros. Интересното е, че там излязоха връзки към носорог, които съм виждал в зоологическата градина в Лайпциг и реших, че мога да усложня задачата повече като препратя търсенето в посока Серенгети, с която се справиха отлично @lamerz1912  и  @ven62 Имах лични снимки от зоопарка,  но ги замених с такава, където има носорози, но все пак става въпрос за едно и също място.

 

Последно две думи за 3D моделирането, които са по-скоро любопитни, отколкото технически. Оказва се, че софтуера има възможност да моделира обекти, които не съществуват реално, защото няма технически методи да бъдат постигнати, но ... ако нещо съществува като идея и потенциална възможност, дали то наистина не съществува ... на друго място, в друга вселена, в друго пространство ... 🙂 

 

Лично аз смятам, че нерядко хората се докосват до други светове, до нови места и нови усещания, но забързани във времето и в деня си не ги виждат, или ако ги видят не ги разбират, или не ги оценяват, но има друг тип хора - които виждат един шал, една лента, едно различно състояние на обикновеното, което го е направило необикновено и дават всичко от себе си за него, за да пребъде във времето и пространството. Убеден съм, че много от нас ще има възможност да се насладят на архитектурните шедьоври по-горе, идеята за които се дошла от нещо обикновено и един различен поглед към него. 🙂  

 

 

 

 

 

 

Как само събуди спомени с този Rhinoceros.Имам кракната първата версия и наистина за непретенциозността си правеше доста успешни модели.Правил съм и лентата на Мьобиус.Имаше из нет-а един модел на лентата с мравки движещи се по нея,което много добре онагледява повърхнината.

Сега видях лентата с мравките която си публикувал,аз имах предвид едни правени на Solid Works

Редактирано от traveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.